Polonya Vize İstiyor Mu - Schengenvize.net
Schengen Blog

Polonya Vize İstiyor Mu

Orta Avrupa’da bulunan Polonya’ya seyahatlerde vize talep edilir. Ancak pasaport türüne bağlı olarak vize başvurularına geçmeniz ve seyahat planlarına yön vermeniz gerekir.

Polonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Polonya seyahatlerine ilişkin T.C. vatandaşlarının belgelerini hazırlamaları ve vize ücretlerini yatırmaları beklenir. Polonya vize istiyor mu öğrenenler ilgili belgeler ile başvurularını iletir. Ancak sadece belgelerinizi paylaşmanız yeterli olmaz.

Vize başvurularının tamamlanması adına ödemelerin de gerçekleşmesi gerekiyor. Bu aşamada da Polonya vize ücreti ne kadar sorgulanır de yatırım işlemlerine geçilir. Yaş aralıklarına göre belirlenen ücretler:

  • 12 yaşından büyük olan yetişkinlere dair 90 USD harç ödemesine yer verilir.
  • 6 – 12 yaş aralığı için de bu tutar yarıya indirilir ve 45 USD talep edilir.

Söz konusu 0 – 6 yaş aralığı olduğu zaman da herhangi bir ödemenin üzerinde durulmaz. Sadece ilgili belgeler ve de pasaport eşliğinde müracaat edilmesi beklenir.

Polonya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik seyahatler için Polonya vize istiyor mu öğrenen bordo pasaport sahipleri belgelerini hazırlamaya başlar. Her bir belgenin eksiksiz olarak ibraz edilmesi üzerine sonucu öğrenmeniz kısa sürecektir.

Polonya turist vizesi kaç günde çıkar merak edenlere ortalama 15 iş gününden söz edilir. Ancak eksik belgelerden kaynaklı bu süreç uzayabilir. Aynı zamanda konsoloslukların tatil günleri de sürecin uzamasına neden olabilir. Bunun için:

  • Seyahatlerinizden en az 3 hafta öncesinde başvuruya geçmeniz faydalı olacaktır.
  • Seyahatlerden en fazla da 3 ay öncesinde müracaat edilmesi gerekir.

Polonya’ya Gitmek İçin Vize Gerekli Mi?

Polonya vize istiyor mu sorgulayanlara pasaport sınıflarından söz edilir. Şöyle ki Diplomatik Pasaport hamili T.C. vatandaşları muaf kabul edilir. Devamında ise:

  • Hizmet ile Hususi Pasaport sahiplerinin de muaf kabul edildiği belirtilir.
  • Sadece Umumi Pasaport sahiplerine muafiyet hakkı tanınmaz.

Polonya’ya gitmek için vize gerekli mi sorgulayanlara öncelikle bu hususlar paylaşılır. Bordo pasaporta sahip olanlar seçtikleri vize türünden başvurulara geçebilir. Şöyle ki:

  • Kısa süreli turistik, ticari ve de kültürel vize türlerine değinilir.
  • Uzun vadeli olarak çalışma ya da aile birleşimi gibi vize türlerine de yönelebilirsiniz.

Her bir vize türü için ayrı belgelere ve de şartlara yer verilir. Örneğin tüm pasaport sınıfları uzun vadeli seyahatlerde vize talebinde bulunmalıdır. Söz konusu kısa süreli seyahatlerde siyah, gri ve de yeşil pasaport sahiplerinin muaf kabul edildiği belirtilir.

Polonya Schengen Ülkesi Mi?

Schengen ülkeleri arasında gösterilir ve isteyenler tercihini bu yönde de yapabilir. Polonya vize istiyor mu sorgulayanlara 90 günlük muafiyet paylaşılır. 90 gün muafiyet hakkı sadece bordo pasaport için paylaşılmaz. Bunun için de Umuma Mahsus Pasaport sahipleri Schengen tercihinde bulunarak harekete geçebilir.

Polonya Schengen ülkesi mi öğrenenler C tipi vize başvurularına yer verebilir. 90 günlük seyahatlerde geçerli olan Schengen için başvuru merkezlerinden randevu alabilirsiniz. Bu şekilde istenilen belgeleri teslim eder ve kısa süre içerisinde başvurunuzu gerçekleştirirsiniz. Aynı zamanda Schengen vize ücretlerinin de bankaya yatırılması talep edilir.

Polonya Vize Ücreti TL Ödenir Mi?

Polonya vize istiyor mu öğrenenler pasaport türleri üzerinden harekete geçebilir. Önceden de belirttiğimiz üzere bordo pasaporta dair belgelerden söz edilir ve ardından harç ödemelerine geçilmesi istenir. Söz konusu D tipi vize ise:

  • Tüm pasaport türlerine dair vize şartları öne sürülür.
  • Belgelerin ibrazına karşı Ulusal Vize başvuruları alınır.

Başvuruların değerlendirilme aşamasında ücretler önemli bir yere sahiptir. Bunun için Polonya vize ücreti TL ödenir mi sorgulanabilir ve banka ödemelerine geçilebilir.

Ödemelere ilişkin 90 ve de 45 USD şeklinde tutarlara yer verilir. Eksiksiz olarak USD formatında yatırılan ücretler dikkate alınır. Ardından da başvuruların yetkili merciler tarafından değerlendirilmesi ve birkaç iş günü içerisinde açıklanması sağlanır.

Polonya Ankara Büyükelçiliği
Adres
Kavaklıdere, Çankaya Mahallesi, Atatürk Bulvarı No:241, 06680 Çankaya, Türkiye

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
http://www.ankara.msz.gov.pl

İstanbul’daki Polonya Büyükelçiliği
Adres
Stambul, GIZ 2000 PLAZA, Ayazağa Köyü Yolu No:7, Kat:5, 34 398 Maslak – İstanbul

e-posta
[email protected]

Web Sitesi URL’si
www.stambul.msz.gov.pl

Polonya vizesi sonucu ne zaman açıklanır?

Vize başvurularına ortalama 15 günün ardından yanıt verilir.

Polonya vizesi için pasaportlar ne kadar süre geçerli olmalıdır?

Seyahatin bittiği günden sonra minimum 3 ay daha geçerli olması gerekir.

Polonya vizesi için seyahat sağlık sigortası isteniyor mu?

En az 30.000 Euro olan teminat eşliğinde seyahat sağlık sigortanızı ibraz etmeniz gerekiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×