Küba Vize İstiyor Mu? - Schengenvize.net
Schengen Blog

Küba Vize İstiyor Mu?

Küba egzotik yapısı ile her sene birçok turisti çekmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hususi pasaport, diplomatik pasaport ya da hizmete özel olarak hazırlanmış olan pasaportlara sahip olması durumunda vizesiz giriş yapmasına imkan verilmektedir. Umumi kullanıma mahsus bir diğer deyiş ile bordo pasaporta sahip olan kişilerin ise vize alması zorunlu kılınmıştır.

Küba Vize Ücreti Ne Kadar?

Küba vize istiyor mu; vize başvuru adımının dikkate alınması ve geçerli kılınması için kesinlikle vize harcının ödenmesi gerekmektedir. Vize harcının ödenme süreci içerisinde en güncel tutarı ve zamma tabi tutulmuş olan hali ödemeniz gerekmektedir. Küba’da temelde 2 adet para birimi kullanılmaktadır; Küba Pesosu CUP ve Küba Konvertibl Pesosu CUC. Bu para birimlerinin dönüşüm adımlarında sadece resmi olan döviz büroları kullanılmalıdır.

Küba vize ücreti ne kadar; her sene vize harç tutarına zam gelmektedir. Ülkeye giriş çıkış işlem adet kısıtlaması ve vizenin geçerliliğine göre ödenmesi gereken tutar değişim sağlayabilmektedir. Küba vize başvurunuzun ret yanıtı alması durumunda ödemiş olduğunuz tutar iade edilmeyecektir.

Küba’ya Gitmek İçin Ne Yapmak Lazım?

Küba vize istiyor mu; kısa süreli bir ziyaret planlıyorsanız ve yeşil pasaportunuz varsa vizesiz şekilde giriş yapabilirsiniz. Fakat uzun süreli ikamet etmek isteyen kişilerin kesinlikle vize alması gerekmektedir. Vize talep adımlarında güncel tarihli pasaportunuzu sunmalısınız. Pasaportunuzun güncelleme adımlarını il ya da ilçe merkezlerinde bulunan NVİ aracılığı ile tamamlamanız mümkündür.

Küba’ya gitmek için ne yapmak lazım; pasaportun yanı sıra vize başvuru formunu da eksiksiz bir biçimde doldurarak sunmalısınız. Verilen bilgilerin tümü başvuru sahiplerinin sorumluluğu altındadır. Vize başvuru aşamasında sizin tüm adımları takip edebilmeniz için bir referans numarası atanacaktır. Başvurunuzun hangi değerlendirme aşamasında olduğunu bu şekilde kontrol edebilirsiniz.

Küba Vizesi Ne Kadar Sürer?

Küba vize istiyor mu; Küba vize başvuru adımlarının ortalama 4-5 hafta içerisinde yanıtlanması sağlanacaktır. Vize başvuru adımlarında kişilerin özel bir katılım sağlamaları gereken organizasyon varsa kesinlikle katılım aşamasında dikkatli olmaları gerekmektedir. Küba vizesi ne kadar sürer; vize başvuru adımlarında ret yanıtı alma olasılığınızı da göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Ret yanıtı almanız durumunda konsolosluk ile iletişime geçmelisiniz. Bu şekilde başvurunuzun yeniden değerlendirmeye alınması adına reddi itiraz aşamasını tamamlamanıza olanak tanınır.

Küba’ya Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Küba vize istiyor mu; ülkede en az 5 sene boyunca izinli bir biçimde ikamet eder durumda olmanız gerekmektedir. Ancak bu koşul ile vatandaşlık almanıza imkan tanınmaktadır. Vatandaşlık almak için Küba toplumuna entegre olmanız için ülke dillerine de aşina olunması gerekir. Küba’da vatandaşlık talep eden kişilerin sabıka kayıtlarından maddi durumlarına kadar birçok alanda incelemeler yapılmaktadır.

Küba’ya vatandaşlık nasıl alınır; finansal durumunuz detaylı biçimde incelenecektir. Küba’ya giriş yapan kişilerin maddi ihtiyaçlarını karşılayacak birikime sahip olup olmadıklarının da analiz edilmesi gerekmektedir. Kamuya yük olacağı düşünülen kişilerin ülkeye kabul edilmesi söz konusu değildir. Sadece maddi birikim değil aynı zamanda seyahat ve sağlık sigortanızın da aktif olması gerekmektedir. Bu da herhangi bir ihtiyaç hasıl olduğu zaman devletin kendi hizmet akışının bozulmasının önüne geçer.

Türkiye’den Küba’ya Gitmek İçin Ne Gerekli?

Küba vize istiyor mu; Küba’ya gitmek isteyen kişilerin özellikle sağlık sigortası, seyahat sigortası, finansal durum konusunda istenen belgeleri sorunsuz derlemeleri gerekir. Belgelerin tümünü eksiksiz derlemenize rağmen bir sorun yaşandıysa ve ret yanıtı aldıysanız bir sonraki başvurunuzda alanının uzmanı olan isimler ile iletişim kurmalısınız.

Türkiye’den Küba’ya gitmek için ne gerekli; vize başvuru firmaları sayesinde tüm süreci sorunsuz şekilde devam ettirme imkanınız olacaktır. Firmalar atılan tüm başvuru adımları ile alakalı olarak gerekli olan tüm bilgilendirmeleri tarafınıza sunacaktır. Çalışma izni ya da aile birleşimi gibi teferruatlı başvurularda daha da dikkatli olunmalıdır.

Ankara’daki Küba Büyükelçiliği
Adres
Pak Sk/ 1/28, Çankaya, Ankara, Türkiye

e-posta
[email protected]

Küba yeşil pasaport sahiplerine vize almayı zorunlu tutmuş mudur?

Umumi kullanıma özel bir diğer deyiş ile yeşil pasaportunuz varsa vize almadan da ülkeye giriş yapmanız mümkündür.

Küba’ya ne zaman seyahat edilmelidir?

Küba’da Mayıs ve Kasım ayları arasının yağış dönemi olduğunu bilerek seyahat planı hazırlanmalıdır.

Küba vize başvurusu sırasında davetiye şart mıdır?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin kabul aldıkları kurumdan davetiye almaları istenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×