Kıbrıs Vize İstiyor Mu - Schengenvize.net
Schengen Blog

Kıbrıs Vize İstiyor Mu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Akdeniz’in en büyük adası olarak kabul edilir. Yaz turizmi açısından son derece değerlidir. Bu durum her sene binlerce turisti ağırlamasında etkili olmuştur. T.C. vatandaşlarının da sıklıkla tercih ettiği bu turizm merkezine ilişkin vize ile pasaport prosedürlerinden söz edilmektedir.

Kıbrıs Vizesiz Gidilir Mi?

Kıbrıs vize istiyor mu sıklıkla sorulur ve bunun üzerine seyahat programlarına yer verilir. T.C. vatandaşları ülkeye girişlerde vize ibraz etmek zorunda kalmıyor. Ülkeler arasına yapılan muafiyet anlaşmalarına karşı:

  • Bordo pasaport sahibi olan T.C. vatandaşları 90 gün süreyle muaf kabul edilir.
  • Yeşil, siyah ve de gri pasaport sahiplerinin de vizeye başvurmaları beklenmez.

Kıbrıs vizesiz gidilir mi soranlara ‘evet’ yanıtı verilir. 3 ay süreyle ülkeye seyahat edilmesi mümkün olacaktır. Bunun için de kimlik ibraz edilir ve giriş yapılır. Kimlik dışında kalan herhangi bir özlük belgesinin geçerli olmadığı belirtilir. Örneğin sürücü belgesini paylaşarak ülkeye giriş yapmanız mümkün olmaz.

Türk Vatandaşı Kuzey Kıbrıs’ta Ne Kadar Kalabilir?

Kıbrıs vize istiyor mu merak edenlere pasaport türleri üzerinden açıklama yapılır. Şöyle ki çoğu ülkenin Diplomatik, Hizmet ve de Hususi pasaportlara muafiyet hakkı tanıdığı görülür. Ancak söz konusu Kıbrıs olduğu zaman Bordo Pasaport sahipleri de muaf kabul edilir.

Muafiyetin dışında Türk vatandaşı Kuzey Kıbrıs’ta ne kadar kalabilir sorusuna da yanıt aranıyor. Bunun üzerine T.C. vatandaşlarına:

  • Kimlik ile seyahate dair 30 günlük yasal sınırdan söz edilir.
  • 90 günlük seyahatler için de pasaport ile giriş yapmak gerekir.

Görüldüğü üzere ibraz edilen belgeler önem arz eder. Belgelere karşı farklı sürelere değinilir. Bu süreleri aşan seyahatlerde ise vize şartlarına uyulması istenir.

Kıbrıs’a Gitmek için Hangi Pasaport Alınır?

Kıbrıs vize istiyor mu öğrenenler pasaportları ya da kimlikleri dahilinde seyahate geçebilir. Söz konusu pasaportlar olduğu zaman 90 güne kadar ülkede kalmaları mümkün olacaktır. Bu aşamada Kıbrıs’a gitmek için hangi pasaport alınır soranlara:

  • Diplomatik ile Hususi Pasaport sahiplerinin muaf olduğu açıklanmıştır.
  • Umumi ve de Hizmet Pasaport sahipleri de Kıbrıs muafiyet hakkından faydalanabilir.

Görüldüğü üzere ülkeye seyahate ilişkin herhangi bir pasaporta değinilmez. Hatta pasaport sahibi olmayanlar dahi giriş yapabilir. Sadece kimliklerin paylaşılması üzerine ülkeye seyahat etmenize izin verilir. Bu sefer 30 gün süreyle kalmanız mümkün hale gelir.

Türk Vatandaşları Kıbrıs’a Nasıl Gider?

Direkt uçuş programlarını dikkate alabilirsiniz. Türk vatandaşları Kıbrıs’a nasıl gider sorgulayanlara öncelikle direkt uçuşlardan söz edilir. Üstelik Ankara ve İstanbul dışında:

  • Adana ile Antalya havaalanları üzerinden de direkt uçuşa geçilebilir.
  • Gaziantep ve Hatay şehirleri de bunlar arasına katılır.

Kıbrıs vize istiyor mu öğrenenler devamında tüm bu ulaşım bilgilerine göz atabilir. Öyle ki vize talep etmemesi seyahat programlarını hızlı bir şekilde hayata geçirmenizi mümkün kılar. Kimlik eşliğinde de giriş yapıldığı için pasaport başvurularında bulunmanız gerekmez. Sadece geçerli kimlik ile uçuş programlarını değerlendirebilir ve ülkeye kısa süreli olacak şekilde seyahat edebilirsiniz.

Kıbrıs Kimlere Vize İstiyor?

Kıbrıs vize istiyor mu soran T.C. vatandaşlarına muafiyetten söz edilir. 90 günlük kalma sınırına karşı seyahat etmek kolay hale gelir. Bunun yerine Kıbrıs kimlere vize istiyor sorusuna karşı da pek çok ülkeden söz edilmektedir. Seyahat öncesinde vize prosedürlerine değinmek faydalı olacaktır. Şöyle ki:

  • Ermenistan ile Nijerya üzerinden seyahatlerde vize talep edilir.
  • Kıbrıs seyahatleri öncesinde Suriye’de ikamet edenlerin de vizeleri sorgulanır.

Ülkelere göre vize şartlarına değinilir ve diplomatik temsilcilikler üzerinden işlem görülmesi istenir. Öncesinde vize başvurularında geçerli olan belgelere değinilir. Her bir belgenin eksiksiz olacak şekilde teslim edilmesi dikkate alınır. Aynı zamanda bu ülke vatandaşlarının başvuru ödemeleri neticesinde müracaat etmeleri beklenir. Ödeme yapılmaması üzerine herhangi bir sonuç alınmaz.

Kıbrıs’a vizesiz seyahat edebilen ülkeler hangileri?

Türkiye dışında Meksika, Norveç, Güney Kore, Rusya ve de Kanada şeklinde pek çok ülkeye değinilir.

Kıbrıs seyahat belgeleri zorunlu mu?

Seyahat adına konaklama ile uçak biletlerinden söz etmeniz ülkeye girişleri kolay hale getirir.

Kıbrıs ucuz bir ülke mi?

Ülkemize nazaran yaşam maliyetleri daha yüksek tutulsa da turizm açısından son derece değerlidir ve talep görür.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×