isvec-vize-basvuru-formu

İsveç vize formu

İsveç’e turistik, eğitim, çalışma ya da aile ziyareti gibi çeşitli nedenlerle seyahat edecek kişilerin İsveç vize formu ve diğer evraklar ile ilgili dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

İsveç’e seyahat planlayan kişilerin, vize başvurusu yaparken öncelikle vize randevusu almak için hazırlayacakları dilekçede seyahat amacını ve süresini belirtmesi gerekiyor. Vize başvurusu için randevu alan kişilerin ise kendilerine verilen tarihe kadar İsveç vize formu ve diğer evrakları eksiksiz olarak hazırlaması ve belirlenen tarihte İsveç Konsoloslukları ya da Ankara’da bulunan İsveç Büyükelçiliği’ne teslim etmesi gerekiyor.

90 günden daha kısa sürecek seyahatler için kişinin İsveç Schengen vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Schengen vizesine başvuru sırasında teslim edilmesi gereken İsveç vize formu da konsolosluklardan buna göre veriliyor. Kişinin kendisine verilen başvuru formunu Türkçe, İngilizce ve İsveççe olmak üzere 3 kopya olarak teslim etmesi gerekiyor. Başvuru evrakları ile birlikte teslim edilmesi gereken tüm evrakların da İsveççeye çevirisi yeminli tercümanlar yapılmalıdır. Yapılan tercümelerin üzerinde tercümanın iletişim ve kimlik bilgilerinin de bulunması gerekiyor.

Planlanan seyahat 90 günden daha uzun sürecekse, kişinin başvuru sırasında bunu belirtmesi ve buna uygun İsveç vize formu alması gerekiyor. 90 günden uzun sürecek seyahatlerde, kişinin turistik, aile ziyareti, eğitim, oturum ya da ticari gibi farklı vize türlerinden seyahatine uygun olanını seçmesi gerekiyor.

Vize başvurusu sırasında teslim edilen evrakların birbiri ile çelişmemesi ve eksiksiz olarak teslim edilmesi gerekiyor. Evraklarda eksikler olması durumunda kişinin yaptığı vize başvurusu da konsolosluk tarafından reddedilebiliyor. Bu gibi durumlarda kişiye başvuru ücreti geri ödenmediği için tekrar vize başvurusu yapılırken vize harç ücretlerinin de yeniden ödenmesi gerekiyor. Vize başvurusu reddedildikten edildikten sonra kişinin 28 gün içerisinde ret kararına itiraz etme hakkı bulunuyor. İtirazı kabul edilen kişilerin ise kendisine verilen süreye kadar İsveç vize formu ve diğer evrakları eksiksiz olarak hazırlayarak tekrar vize başvurusunda bulunması gerekiyor. Vize başvurularının reddedilme ihtimalini azaltmak için vize başvurusu ve benzer işlemler için profesyonel destek veren çeşitli şirketlerden de destek alınabiliyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye