İsveç Vatandaşlık Vize İşlemleri

İsveç Vatandaşlık Vize İşlemleri

İsveç vatandaşlık hakkı almak her insanın doğal haklarından birisidir. Bu hakka sahip olabilmek için belirli şartlar getirilmiştir ve bu şartların sağlanması dahilinde İsveç vatandaşlık hakkı kazanılmış olacaktır. İsveç vatandaşlığı kazanmak demek, İsveç’te seçme ve seçilme hakkına sahip olmak, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerde rahatlıkla dolaşabilmek, memur vs. gibi olma haklarının kazanılması demektir. İsveç’te vatandaşlığın en hızlı kazanılma yolu İsveç’te ikamet etmiş olmaktır. Uzun yıllar burada kalan kişiler daha kolay vatandaşlık alabiliyorlar.

İsveç Vatandaşı Olan Biri ile Evli Olmak

     İsveç vatandaşlığa geçiş için iki farklı prosedür vardır. Bu prosedürlerden kısa olana göre, vatandaşlık sahibi olabilmek için en az 18 yaşında olmak,5 yıldır İsveç’te yaşıyor olmak, topluma ayak uydurabilmek, 3 dilden en az birini bilmek ve en az 1,5 yıl İsveç’te çalışmış olmak şartları vardır. Ama eğer bir İsveç vatandaşı ile evlenildiyse, bu kişiler için prosedür çok daha kolaydır. Uzun prosedürde 10 yıl boyunca İsveç’te ikamet etmiş olmanın yanı sıra dillerden birinin bilinmesi ve topluma ayak uydurabilme durumunun kanıtlanmış olması gerekir ve bu prosedürde çalışma zorunluluğu yoktur.

İsveç Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

    İsveç vatandaşlığı için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve tamamlanan evrakların İsveç Konsolosluğu’na iletilmesi gerekmektedir.

  • İsveç oturma iznine sahip olunmalıdır ve bu belgenin imzalı hali,
  • Güncel pasaport ve bütün sayfaların fotokopisi,
  • Son altı ayda çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
  • Evli iseniz evlilik belgesi,
  • Biriyle aynı işteyseniz, şirket bilgileri ve çalışıldığına dair faaliyet belgesi,
  • Üç ana dilden en az birinin bilindiğini kanıtlayan belge,
  • İsveç toplumuna ayak uydurulacağını kanıtlayan belge.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye