isvec-oturum-vize-evraklari-ucreti

İsveç oturum izni için gerekli evraklar

İsveç’te çalışmak ya da eğitim almak için yaşamak isteyen kişilerin başvurması gereken İsveç oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? Başvuran kişilerin nelere dikkat etmesi gerekiyor?

İsveç’te çeşitli nedenlerle yaşamak isteyen bireylerin, oturum izni vizesi için başvuru yapması gerekiyor. Oturum izni vizesi için kişinin İsveç vatandaşı ile evli olması ya da İsveç’te oturum izni vizesine sahip Türk vatandaşı ile evli olması gibi şartlar aranıyor. İsveç oturum izni için gerekli evraklar ise İsveç Konsoloslukları tarafından belirlenmektedir.

Oturum izni vizesi için başvuru yapacak kişilerde aranan ilk kriter, İsveç vatandaşı ya da İsveç’te oturum izni vizesi olan birisi ile evli olmak. Eş durumundaki kişiler, aile birleşimi sebebi ile İsveç oturum izni vizesi için başvuru yapabiliyor. Bu kişilerin İsveç oturum izni için gerekli evraklar arasına evlilik cüzdanı ve evliliklerinin gerçek olduğunu kanıtlayacak evrakları da eklemesi gerekiyor. Konsolosluğa başvuru sırasında teslim edilen tüm evrakların yeminli tercüman tarafından İsveççeye tercüme edilmesi de gerekiyor.

İsveç oturum izni alacak kişi evlilik şartını karşılamıyor ise İsveç’te gayrimenkul yatırımı yapmış olması ya da İsveç’te çalışmak istemesi gerekmektedir. İsveç’te en az 300 bin Euro değerinde gayrimenkul yatırımı yapan kişilere konsolosluk tarafından 5 yıl geçerli oturum izni vizesi verilmektedir. İsveç oturum izni için gerekli evraklar yanında kişinin sahip olduğu gayrimenkulün tapusu ve bu evrakların İsveççe tercümesini de evraklar arasına eklemesi gerekiyor. İsveç’te bulunan gayrimenkul ile oturum izni vizesi alan kişilerin, vize bitiş tarihinde hala gayrimenkulün kendinde olması halinde vize süresi de 5 yıl uzatılmaktadır.

İsveç’te yaşamak için yapılabilecek son başvuru türü de çalışma vizesidir. Çalışma vizesi için başvuru yapan kişilerin İsveç oturum izni vizesi için gerekli evraklar arasına eğitim ve mesleki yeterlilik düzeyini bildiren evraklar ile birlikte İsveç’te çalışmak istediği sektörü de belirtmesi gerekiyor. Yapılan kontroller ile birlikte kişinin çalışmak istediği sektörde çalışan eksiği olması durumunda kişiye 5 yıl süreli çalışma izni vizesi verilebiliyor. Bu sayede kişi bu süre içerisinde İsveç’te yaşama hakkı kazanabiliyor.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye