İsrail Vizesi | Schengen Vize
İsrail Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsrail Vizesi

Güçlü ekonomisi ve farklı kültürleri ile dikkat çeken İsrail Orta Doğu’da yer almaktadır. Kıyı şeridi hem Akdeniz hem de Kızıldeniz’e kadar uzanan ülkeye her yıl milyonlarca turist akın etmektedir. Farklı yapısı ile cazip hali sunmasından dolayı da İsrail’e gitmek isteyenlerin prosedürleri yerine getirmesi gerekmektedir.

Birçok ülkeye göre farklı uygulamaların söz konusu olduğu İsrail vizesi için doğrudan konsolosluğa başvuru yapamazsanız. Vize başvurunuzu konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu acenteler üzerinden yapmalısınız. Başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için yetkili olan vize merkezleri aracılığı ile evrakları hazırlayıp vize türüne göre başvurunuzu sunmalısınız.

Genel itibari ile İsrail vize başvurusu sonucu 7 – 10 iş gününde netlik kazanmaktadır. Fakat işlerin o dönemde ki yoğunluğu veya ek belge talebi gibi unsurlar değerlendirme süresinin daha ileri tarihe ertelenmesine neden olabilir. Bu hususa dikkat ederek seyahat tarihinize 20 – 25 gün kala dosya teslim etmek güvenli tercih olacaktır.

İsrail Vize Evrakları

İsrail seyahatinizi gerçekleştirebilmeniz için öncelikle seyahat amacı belirlenmeli ve seyahat amacına göre de vize türü belirlenmelidir. Vize türünün belirlenmesi ile birlikte de İsrail vize evrakları netlik kazanacaktır. Eksiksiz şekilde hazırlayıp sunmanız gereken evraklar listesini şu şekilde yapabiliriz;

  • Seyahat edecek kişinin kimlik fotokopileri arkalı önlü şekilde çekilip sunulmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği başvuru sahibinin adres ve aile bilgilerini içermelidir.
  • Seyahat bittikten sonra pasaportun 1 yıl daha geçerli olma şartı aranırken içerisinde en az 2 boş sayfanın olmasına ve pasaportun yıpranmamış olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Seyahat amacına göre değişen vize başvuru formu eksiksiz şekilde hazırlanmalıdır.
  • Güncel halinizi yansıtacak düzeyde olan fotoğrafın 5 x 5 cm ebatlarına sahip olması, 2 adet olması ve arka fonunda beyaz olması gerekir.
  • Banka hesap özetinizin ibrazını 3 ayı içerecek şekilde olmalı,
  • Seyahatle ilgili uçak biletleri ve konaklama ile alakalı rezervasyonlar,
  • Seyahat sağlık sigortası ibrazı,

İsrail Vize Ücreti

Seyahat amacına yönelik hazırlanması gereken evraklar temin edildikten sonra ödemeleri yapmanız gerekmektedir. İsrail vize ücreti ödendikten sonra dekontu başvuru dosyasına konulmalıdır. Vize türüne göre yapılmayan ödemelerden kaynaklı hatalardan sorumlu olan kişi başvuru sahibi olurken bu hususta yapılan hatta vize reddine sebep olacaktır. İsrail vizesi ile alakalı hatalı ödemelerden kaynaklı işlemlerde ücret iadesi alamazsınız. İsrail’de kalacağınız süre ile ilgili esaslar ücret ödemelerini de etkileyeceği için bu hususa dikkat etmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×