cek cumhuriyeti-vizesi-gerekli-evraklar

Çekya Vize Evrakları

Çekya ülkesi için gerekli belgeler güncel şartlara göre farklılıklar ve değişiklikler gösterebilmektedir. Çekya ülkesine yapılacak olan seyahatlerle ilgili gerekli görülen evrakların listelenmiş en güncel hali aşağıdaki maddelerde listelenmiştir.

1.    Pasaport

Çekya ülkesine Yolculuk sonrasını takip eden süreçte en az 3 ay 15 gün kabul edilir olması talep edilen pasaportun vize bitiş tarihi devamında 90 gün geçerliliğini korumak durumundadır. Evlilik sebebi ile soyadı değişikliğine gidilmiş ise, evlilik tarihinden sonraki süreçte en az 3 ay daha pasaport kullanılabilir. Bu zamanı aşan durumlarda veya boşanma sebebi ile bir farklılık oldu ise yeni kimlik ve pasaport ile müracaatta bulunulması gerekmektedir.

2.    Dilekçe

Çekya ülkesine müracaatta bulunacak olan vatandaşların, müracaat sahibi tarafından Çekya Ülkesi Konsolosluğuna hitap edilerek yazılması gereken dilekçe İngilizce olmak zorundadır. Ülkeye gerçekleştirilecek olan yolcuğun amacını ve yolculuk tarihlerini içermek durumundadır.

Çalışan bireyler hem şahsi olarak dilekçesini hem de firmaların alacakları izin talep yazısını dilekçe şeklinde sunmak durumundadırlar.

3.    Biyometrik Fotoğraf

Çekya ülkesine müracaatta bulunacak olan bireylerin çektirmesi gereken fotoğraf formatı; arka fonu beyaz olacak şekilde 35*45 mm boyutlarında olmak durumundadır. Fotoğraf çektiren kişinin en güncel halini yansıtmalıdır. Dolayısıyla son 6 ay içerisinde fotoğrafın çektirilmiş olması gerekmektedir.

4.    Banka Hesap Özeti Dökümü

Çekya ülkesine başvuruda bulunacak olan bireylerin banka hesap özetlerini gösteren son 3 aylık dönem gözlemlenir. Müracaatta bulunan kişi son 3 aylık dönemin hesap dökümünü göstermek durumundadır. Banka tarafından kaşeli ve imza atılmış bir şekilde bankada bulunan bakiyenin en az 3000 TL olması istenmektedir. Fakat bankada bulunması gereken para tutarı, kalması düşünülen süreye göre hesaplanmaktadır. Dolayısı ile bu miktar Çekya ülkesine seyahat edecek olan bireyler in kalmak isteyeceği süreye göre değişmektedir.

5.Gelir Durumunu Gösteren Belge

Çekya ülkesine başvuruda bulunacak olan kişiler banka hesaplarının son 3 aylık hareketlerini gösterecek güncel banka hesap özeti dökümü (Kalınmak istenen her bir gün için 100 Euro olacak şekilde toplam miktar hesapta gösterilmek zorundadır.) hesabın bulunduğu bankadan kaşeli ve imzalı bir biçimde gösterilmelidir.

 

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye