Çekya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Çekya Çalışma İzni Vize İşlemleri

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen Türkiye vatandaşları gerekli koşulları yerine getirdikten sonra Çek çalışma izni alabilir ve orada çalışmaya başlayabilir. Çek Cumhuriyeti içerisinde çalışma iznine başvurmadan önce yapılması gereken öncelikle çalışacağınız bir şirket ile iş bulmalısınız. İşi bulduktan sonra bu çalışma alanına göre formları doldurmalı çalışma izni kartı başvurusunda bulunmalısınız. 

Çek Cumhuriyeti’nde çalışmak isteyen kişilerin öncelikli olarak Çek oturum iznine sahip olması, kişiler için bir avantaj olacaktır. Oturum izni olan kişilere dair açılan iş ilanları oldukça fazladır. Bu durumda eğer mümkün ise oturum izni başvurusu yapılabilir. Oturum iznine sahip olmayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, herhangi bir meslek alanında uzman ve yetkili olmalıdırlar. Uzmanlık söz konusu olduğunda çalışma izni alma oranı yükselmektedir.  

Çalışma İzni Başvurusu Ne Kadar Sürede Belli Olur?

Çek’te çalışmak isteyen ve Çek çalışma izni kartı başvurusunda bulunan kişiler yasal olarak belirlenen sürede sonuçları öğrenebilirler. Uzun süreli bir işlem olması ve detaylı bir inceleme yapılması nedeniyle 60 gün içinde bilgilendirme yapılacaktır.

Çek Çalışma İzni Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Gerekli olan belgeler tamamlandıktan ve iş bulunduktan sonra evraklar, Çek Konsolosluğu ya da Çek Büyükelçiliklerine teslim edilmektedir. Ancak zaten Çek Cumhuriyeti’nde iseniz başvuruları Göç ve İltica Politikası bölümüne yapabilirsiniz.

Çek Çalışma İzni Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Güncel, deforme olmayan ve en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportlar kabul edilmektedir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Başvuru sahiplerinin yüzünün tamamının göründüğü, beyaz arka fonda çekilmiş, 3,5×4,5 ölçülerinde güncel fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Mesleki Durum Kanıtlayıcı Belgeler

  Çek çalışma izni başvurusunda bulunan kişiler, sahip oldukları uzmanlık alanını belgelemelidir.

 • Konaklama Belgesi

  Başvuru sahiplerinin Çek içerisinde konaklama yapacakları yere dair bilgiler Çek Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir.

 • İş Sözleşmesi ve Maaş Bilgisi

  Çek’te çalışılacak olan kurum ile başvuru sahibi arasında gerçekleşmiş olan iş sözleşmesi ve çalışan maaş detayı belge halinde sunulmalıdır. Evrak dosyasında yer alacak hiçbir belge 180 günden eski olmamalıdır. Çek Konsolosluğu daha eski belgeleri kabul etmemektedir.

 • Sabıka Kaydı
 • Sağlık Raporu
 • Seyahat Sağlık Sigortası>> schengenvize.net/schengen-vizesi-seyahat-sigortasi            

Çekya vizesi için yeni hazırlanan ve en güncel evrak listesine >> schengenvize.net/cekya-vize-evraklari/ adresinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×