Çekya Konsolosluk Bilgileri - Schengenvize.net
Çekya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Çekya Konsolosluk Bilgileri

Çekya Konsolosluk Bilgileri Çekya ülkesi Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulunulan şehrin mülki amirleri ile görüşmede bulunarak kendisi için verilen görevleri yerine getirmek için atanan kişiler ‘’ Konsolos’’ olarak adlandırılmaktadır. Konsoloslar içerisinde bulundukları şehrin büyüklüğüne ve ticari durumu göz önüne alınarak başkonsolos, konsolos ve yardımcı konsolos şeklinde hizmet verebilmektedir.

Çekya Vizesi Ankara Vize Merkezi

Uluslararası hukuk devletinin diğer devletler içerisinde konsolosluk bulundurmasının zorunlu olmadığı şeklinde ifadede bulunulmaktadır. Fakat devletler diğer devletler karşısında gerek çıkarlarını gerekse de diğer ülkelerde oturum sahibi vatandaşlarının haklarını korumak adına konsolosluk açma kararı alırlar.

Konsoloslukların açılması, içerisinde bulunmuş olunan devletin izni ile mümkün olmaktadır. Ayrıyeten alınan bu izin devletin isteği çerçevesinde kaldırılabilmektedir.

Çekya Ülkesi konsolosluğu, konsolosluk çalışanları diplomatik bir kimliğe sahip değillerdir. Herhangi bir diplomatik şekilde temsilcilik yapamazlar. Ancak resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişiler diplomatik kimlik kazanırlar ve diplomatik ayrıcalıklar tanınmaktadır.

Konsoloslukların içerisinde bulunduğu binaların dokunulmazlıkları mevcuttur. Ayrıca belirtilmesi gereken bir husus ise, konsolosluk makamları kişinin yapmış olduğu müracaat sürecinin değerlendirilmesine ve karar aşamasına bağlamasına yüküm veren tek resmi kurum olarak bilinmektedir.

Çekya Ülkesi Konsolosluğu’nun Görevleri

Çekya Ülkesi konsolosluğu resmi bir daire olmasının yanında diplomatik olarak herhangi bir yetki sahibi olmamaktadır. Türkiye’de ülkesinin çıkarlarını koruyan ve bunu sürdüren, farklı resmi süreçleri sürdüren resmi bir dairedir. Çekya Ülkesi Konsolosluğu’nun yerine getirmesi gereken görevleri bazı antlaşmalar ile çerçevelendirilmiştir.

 Çekya Ülkesi Konsolosluğu’nun en genel şekilde amacı, Türkiye Devleti içerisinde bulunan ticari çıkarlarını korumak, geliştirmek, pasaport yenileme durumları, tıbbi, kanuni, eğitim çerçevesinde yardımda bulunma, ulaşımda bulunulan ülkelerin otoriteleri ile iletişimde bulunma ve dünyevi olarak olaylarla ilgili alanları kapsamaktadır.

Çekya Ülkesi içerisine yapılacak olan yolculuklar için seyahatin türü kalma süresine göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenip güncellenmektedir. Çekya ülkesi vize başvuru belgesi Türkçe ve İngilizce olarak yazılabilmektedir. Çekya ülkesi vize müracaatlarının sonuçlandırılma süresi 15 iş gününden ibarettir.Çekya Ülkesi vatandaşları süresi dolmak üzere olan pasaportlarını Çekya Ülkesi Konsolosluğu bulunan merkez ofislerinde yenileyebilmektedirler.

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu farklı vize türlerine göre hizmet gösterir.

Türkiye Prag Büyükelçisi Kimdir?

Prag Büyükelçisi Egemen Bağış.

Çek Cumhuriyeti Vize Var Mı?

Çek Cumhuriyeti uçuşu için vize bulunur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×