cek cumhuriyeti-aile-birlesimi-vize-evraklari-ucreti

Çekya Aile Birleşimi Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişinin, Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan eşin yanına gitmesi için gerekli olan vize tipi Çek aile birleşimi vizesidir. Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan eş tarafından Türkiye’de yaşayan eş adına davetiye oluşturulmalıdır. Sadece eşler için değil, çocuklar ya da yakın akrabası Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan kişiler de aile birleşimi vizesi alarak seyahat edebilirler. Çek sınırları içerisinde yaşayan kişinin davet oluşturabilmesi için vatandaş olmasına gerek yoktur. Sadece oturum iznine sahip olması eş ya da çocuklarına davet oluşturması için yeterlidir. Schengen kapsamında yer alan Çek vizesi için Schengen Vizesi kuralları ve koşulları geçerlidir.

Çek Aile Birleşimi Vizesi İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Çek aile birleşimi vizesi için konsolosluk tarafından talep edilen evraklar hazırlandıktan sonra alınan randevu ve parmak izi işlemi Çek Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Tüm başvuru işlemlerini Çek Konsolosluğu yürütmektedir.

Çek Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

Eşlerden bir tanesi, yakın akraba ya da çocuklar Çek Cumhuriyeti’nde oturum iznine sahip olan kişiler olmak zorundadır. Bu durumda Çek Cumhuriyeti’nde yaşayan kişi davetiye oluşturur. Başvurur sahipleri, seyahat tarzı ve vize tipine göre talep edilen evrakları hazırlamalıdır. Evraklar hazırlandıktan sonra parmak izi ve biometrik işlemler için Çek Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Randevuya gidildiğinde hazırlanmış olan evraklar Çek Konsolosluğu’na ibraz edilmelidir. Aynı zamanda vize tipine göre belirlenen vize ücreti de randevu gününde ödenmektedir. Tüm bu işlemlerin ardından Çek aile vizesi birleşimi işlemleri başlayacaktır.

Çek Aile Birleşimi Vizesi Ne Kadar Sürede Onaylanır?

Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması halinde vize işlemleri yaklaşık olarak 1 hafta içerisinde sonuçlanacaktır. Ancak Çek Konsolosluğu yoğun dönemleri ya da ek evrak talebi ile bu sürede farklılıklar olabilir.

Çek Aile Birleşimi Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport

  Çek aile birleşimi vizesi için başvuru yapıldığında kullanılacak olan pasaportlar en az 1 yıl geçerliliğini korumalıdır. En fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve zarar görmemiş pasaportlar kabul edilmektedir.

 • Biometrik Fotoğraf
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Aile ve iletişim bilgilerini içeren yetkili kişinin imzası olan asıl belge sunulmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Fotokopisi sunulan her belgenin net bir şekilde sunulması önemlidir. Nüfus cüzdanı fotokopisinde başvuru sahiplerinin yüzleri net olmalıdır.

 • Sağlık Raporu

  Sağlık kurumlarından alınan, onaylı ve imzalı sağlık raporu ibraz edilmelidir.
 • Adli Sicil Kaydı
 • Schengen Vize Başvuru Formu

  Form, sunulan evraklarda ye alan bilgilere göre doldurulmalıdır. Bir çelişki yaratmadan eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır.

 • Çek’te Yaşayan Kişiden Mali Durum Kanıtlayan Belgeler

  Ailesinin geçimini sağlayacağına dair bir kanıt olarak bu belgeler talep edilmektedir. Çek Konsolosluğu talebine uymayan gelir belgeleri kabul edilmemektedir.

 • Çek İçerisinde Yaşayan Kişiden Kira Kontratı

  Çek aile birleşimi vizesi başvurusunda Çek’te yaşayan eşin konaklamasını gerçekleştirdiği yere dair bir kontrat sunması önemlidir.

 • Seyahat Sağlık Sigortası
error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye