cek cumhuriyeti-turistik-vize-evraklari-ucreti

Çekya Turistik Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Çek Cumhuriyeti’ne turistik amaçlarla ziyaret planladığında ülkeye giriş için Çek turistik vize başvurusunda bulunmalıdır. Schengen ülkeleri kapsamında olan Çek içerisine gerçekleştirilecek olan bu seyahatler kısa süreli olarak tanılanmaktadır. Kısa süreli ziyaret olarak tanımlanması nedeniyle de turistik vizeler kısa süreli vize tipine dahildir. Turistik bir seyahat planlanmıyorsa bu vize türü kişilere uygun değildir. Vize başvurusunda bulunmadan önce seyahatin amacı net bir şekilde bilinmelidir. Seyahat amacına göre hangi kategoride yer alan vize için başvurulacağı kesinleşmektedir. Vize tipini doğru belirlemenin önemi oldukça büyüktür. Vize fiyatları ve vize için gerekli olan evraklarda sorun çıkmaması için seyahat amacı belirlendikten sonra başvuru işlemleri başlatılmalıdır.

Çek Turistik Vize İçin Nereye Başvurulur?

Çek turistik vize başvuruları başvuru sahipleri tarafından Çek Konsolosluğu’na yapılmaktadır. Ayrıca Konsolosluk haricinde konsolosluk tarafından yetkilendirilen merkezlere de başvurular yapılabilir. Başvurular, seyahati gerçekleştirecek olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

Çek Turistik Vize Nasıl Alınır?

Seyahat planı belirlenmeli ve buradan yola çıkarak Çek vizesi için başvuru evrakları doğru bir şekilde bir araya getirilmelidir. Evrakların eksiksiz ve şartlara uygun olması vize başvurusu için oldukça önemlidir. Vize başvuru formu ile beraber sunulan evraklar arasında oluşacak olan uyumsuzluk vize onayını etkilemektedir. Böyle bir durumda evraklarda hata ve yanlış bilgi olduğu düşünülmektedir. Evraklar talebe göre düzenlendikten sonra Çek Konsolosluğu’ndan randevu alınmalıdır. Randevu sürecinde başvuru sahiplerinden parmak izi alınmaktadır. Schengen vizesi niteliği taşıması nedeniyle başvuru sahiplerinin parmak izi vermesi ve biometrik verileri sunması zorunludur.

Çek Turistik Vize Başvuruları Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Sunulacak olan evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, Çek turistik vize başvurularının süresini etkilemektedir. Çek Konsolosluğu yoğunluğu ve eksik gördüğü durumlarda ek evrak talebinde bulunması da vize onay süresini değiştirmektedir. Ancak bir sorun ve aksaklık olmadığı sürede yaklaşık 15 iş günü içerisinde vize sonuçları açıklanmaktadır.

Çek Turistik Vize Evrakları

Evraklar hatasız ve doğru bilgiler ışığında hazırlanmalıdır. Vizenin onaylanması için bu duruma dikkat edilmelidir. Aksi takdirde Çek turistik vize başvurusu onaylanmayacaktır. Onaylanmayan her başvuru için tekrar en baştan vize başvurusu yapılmalıdır. İlk vize başvurusunda yatırılmış olan vize ücreti de tekrar yatırılmalıdır. Vize reddi söz konusu olduğunda ücretler, kişilere iade edilmemektedir.

 • Pasaport

  En fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan ve Çek’e yapacağınız seyahatin dönüş tarihinden sonra da 90 gün geçerli olan pasaportlar kullanılmalıdır.

 • Dilekçe

  Çek seyahat tarihi, bilgileri ve tüm detaylarını içeren dilekçe; Çek Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  Çek vize başvurusundan en fazla 3 ay önce çekilmiş, 3,5×4,5 ölçülerinde biometrik fotoğraflar kullanılmalıdır.

 • Çek Vize Başvuru Formu

  Çek seyahati vizesinin olumlu bir sonuç alması için vize başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuruda ibraz edilen belgeler ile Çek vize başvuru formu arasında bir çelişki olmamalıdır. Verilen bilgiler doğru ve eksiksiz bir şekilde form üzerinde yer almalıdır.

 • Banka Hesap Belgeleri

  Banka Hesap Dökümleri, banka yetkilileri tarafından imzalı, kaşeli ve banka sirküleri ile beraber ibraz edilmelidir.
   
 • Nüfus Cüzdanı ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

  Türkiye Cumhuriyeti Nüfus Müdürlüklerinden alınmalıdır. Resmi makam yetkililerinin imzaları belge üzerinde olmalıdır. Belge içeriğinde aile bireyler bilgisi ve iletişim bilgileri yer almalıdır.
 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Belgeleri

  Çek turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, Çek seyahatlerinin tarihine ayarlanmış olan gidiş ve dönüş uçak bileti rezervasyonları ile ülke içinde konaklama yapacakları otelden aldıkları rezervasyon belgelerini ibraz etmelidir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye