Çekya Transit Vize İşlemleri

Çekya Transit Vize İşlemleri

Üçüncü bir ülkeye seyahat edecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, seyahat rotaları Çek üzerinden geçtiğince Çek transit vizesi almak zorundadırlar. Üçüncü ülkeye geçişlerde ve aktarma yapılan yolculuklarda kısa süreli vize olan bu vize alınmaktadır. Bu vize türünü sadece aktarmalı yolculuklarda alabilirsiniz. Sadece geçiş vizesi olarak kabul edilmektedir. Schengen vizesi sahipleri Çek üzerinden aktarmalı yolculuk gerçekleştirdiklerinde transit vize almalarına gerek yoktur. Ancak Schengen vizesine sahip olmayan kişiler bu vizeyi almak zorundadırlar. Çek ve Almanya aktarmalı yolculuklarda aynı koşullara sahiptir. Yapılacak olan bu seyahatlerde kişiler için sınır havalimanı olmaktadır. Çek Cumhuriyeti Havalimanı içerisinde bekleme imkanı elde edebilirsiniz. Havalimanından çıkışlara Çek Cumhuriyeti izin vermemektedir. Havalimanı bekleme salonunda üçüncü ülke için kalkacak olan uçuşunuzu bekleyebilirsiniz.

Çek Transit Vize Başvuruları Nereye Yapılmaktadır?

Çek transit vize başvuruları için hazırlanan evraklar Çek Konsolosluğu’na teslim edilmelidir. Başvurularda en nihai karar Büyükelçilik ve Konsolosluktadır.

 Çek Transit Vizesi Kaç Gün İçinde Onaylanır?

Üçüncü ülkeye dair seyahatinizle alakalı tüm evrakları sunmanız ve Çek Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin eksiksiz bir şekilde hazırlanması sonucunda vize başvuruları yaklaşık 7 ve 10 iş günü içerisinde onaylanacaktır.

Çek Transit Vize Başvurusunda Gerekli Olan Evraklar?

 • Transit Vize Başvuru Formu

  Çek üzerinden aktarma yapılacak olan seyahatin tüm detayları ve esas ziyaretin gerçekleşeceği üçüncü ülke hakkında bilgiler doğrultusunda form doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda yer alacak yanlış bir bilgi nedeniyle vize başvuruları reddedilebilir.

 • Üçüncü Ülkeye Alınana Ulaşım ve Konaklama Belgeleri

  Aktarma sonrasında geçiş yapılacak olan ülke seyahati için alınmış olan vize olmalıdır. Aynı zamanda üçüncü ülkede konaklanacak otelin rezervasyon belgeleri de Çek Konsolosluğu’na sunulmalıdır.

 • Pasaport

  10 yıl içerisinde çıkarılmış olan güncel pasaportlar ile Çek transit vize başvuruları yapılabilir. Eski ve deforme olmuş pasaportlar, Çek Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise; vize başvurularından önce pasaport yenilenmelidir.

 • Biometrik Fotoğraf

  Beyaz fon önünde çekilmiş olan, 3,5×4,5 ölçülerinde güncel fotoğraflar kullanılmalıdır. Çek Konsolosluğu, önceden yapılmış olan vize başvurularında kullanılan fotoğrafları kabul etmemektedir.

 • Vize Talep Dilekçesi

  Dilekçe Çek Konsolosluğu’na hitaben, seyahat detaylarını içeren bir şekilde yazılmalıdır.
error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye