Çekya Erasmus Vize İşlemleri

Çekya Erasmus Vize İşlemleri

Çek Erasmus Vize, Erasmus programına kayıtlı eğitim kurumlarında eğitim gören öğrenciler tarafından başvurulan vizedir. Erasmus programı, Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim gören akademisyen ya da öğrencilerin bir dönemlerini farklı ülkelerde okumasını sağlayan bir Avrupa Birliği projesidir. Öğrencilerin farklı kültürlere tanıklık etmesi, bilimsel çalışmalara katılması ve farklı deneyimler kazanması için Erasmus programına katılmaları tavsiye edilir. Erasmus programına katılmak isteyen kişilerin öncelikle öğrenci ya da akademisyen olması gerekmektedir. Erasmus programında her üniversite farklı üniversite ve ülkeler ile iş birliği sağlamaktadır. Çek Cumhuriyeti’nde Erasmus programına dahil olmak isteyen kişiler öncelikle eğitim gördükleri kurum ile Çek arasında iş birliğinin olup olmamasına bakmalıdır.

Çek Erasmus Vize Başvuruları İçin Şartlar Nelerdir?

Öğrencilerin eğitimin ilk yılında Erasmus programına katılması mümkün değildir. İlk yılı başarı ile bitirdikten sonra diğer şartlar da uyuyor ise başvuru yapılabilir. Eğitim kurumları, Erasmus programına katılmak isteyen öğrenciler için farklı ortalama şartı koymaktadır. Bu durum kimi kurumda 2.00 olurken kimi kurumda 2.50 ortalama olabilir. Bu konu hakkında en doğru bilgiye hali hazırda eğitim görülen kurumdan alınabilir. Çek Erasmus vize başvurusu için bu şartları yerine getiren öğrenciler, okulları ile Çek Cumhuriyeti’nde bulunan kurumun anlaşması olduğu takdirde vize başvurusunu başlatabilir. Öncelikle Erasmus programına katılmalıdır.

Çek Erasmus Vize Hakkı Toplamda Ne Kadardır?

Eğitim nedeniyle başvurulan bu program toplamda 12 ay hakkı bulunmaktadır. İki ayrı dönem art arda Erasmus hakkından yararlanabilirsiniz ya da farklı dönemlerde başvuruda bulunabilirsiniz.

Çek Erasmus Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Çek Erasmus vize başvuruları, İstanbul Çek Konsolosluğu’na yapılmalıdır.

Çek Erasmus Vize Başvurusu Evrakları Nelerdir?

 • Pasaport

  Çek Erasmus programına dahil olacak kişilerin en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaportlarda yırtılma ya da deforme söz konusu olmamalıdır.

 • Biometrik Fotoğraflar

  Vize Başvurularında 2 adet 3,5×4,5 ölçülerinde güncel fotoğraflar kullanılmalıdır. Güncel olmayan ve başka bir vizede kullanılmış olan fotoğraflar Çek Konsolosluğu tarafından kabul edilmemektedir.

 • Vize Başvuru Formu

  Uzun süreli vize olması nedeniyle öncelikle Erasmus programına başvuracak olan şahıslar, uzun süreli vize başvuru formunu doldurmak zorundadır.

 • Oturum İzni Başvuru Formu

  12 aydan fazla süre Çek Cumhuriyeti’nde eğitim görecek olan kişiler, konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanı sıra oturum izni için form doldurmak zorundadır. Çek Konsolosluğu randevusuna gelinirken bu form da getirilmelidir.

 • Eğitim Kurumundan Kabul Mektubu

  Öğrencilerin Çek’te eğitim görecekleri kurumdan bir kabul mektubu almış olmaları gerekmektir. Belge orijinal, kurum tarafından ıslak imzalı ve yazım dili Çekçe olmalıdır. Başvuru sahibi olan öğrencinin doğum bilgilerini içermelidir. Fotokopi ya da aslı olmayan herhangi bir hali kabul edilmeyecektir.

 • Erasmus Katılım Belgesi

  Erasmus programına kabul edildiği ve programın onaylandığına dair belge; Türkiye’de eğitim görülen kurumdan alınmalıdır.

 • Diploma ya da Öğrenci Belgesi

  Eğitimi devam ediyor ise kişiler öğrenci belgesi almalıdır. Eğitim kurumundan ya da E-devlet üzerinden bu belgeye ulaşabilirsiniz. Eğer başvuru sahipleri mezun ise; diploma aslı ile başvuruda bulunmalıdır.

 • Sabıka Kaydı
 • Sağlık Sigortası0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye