Cek cumhuriyeti-aile-ziyareti-vize-evraklari-ucreti

Çekya Aile Ziyareti Vize İşlemleri

Çek aile ziyareti vizesi, Çek Cumhuriyeti içerisinde eşi, akrabası yaşayan kişileri ziyaret etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından alınan vize türüdür. Kısa süreli Schengen vizesi olan aile ya da arkadaş ziyareti gerçekleştirilebilir. Vize türünün seyahat amacıyla doğru orantılı olması çok önemlidir. Çek vizesi başvurularında her seyahate göre başvurulacak vize türü farklılık göstermektedir. Sunulacak olan evraklarda vize türü ve seyahat amacına göre belirlenmektedir.

Çek Aile Ziyareti Vizesi Kaç Gün Sonra Çıkar?

Aile ve arkadaş ziyareti için gerekli olan evraklar bir araya getirildikten sonra bir sorun olmaması halinde yaklaşık olarak 7 ve 10 iş günü içerisinde başvurular onaylanacaktır. Ancak evrak eksiği olması ve hatalı evrak hazırlanması sonucunda aile vize başvurusu direkt olarak reddedilecektir. Çek Konsolosluğu’nun yoğun dönemi ve ek evrak talebi nedeniyle aile ziyareti vize onaylanma süresi değişiklik gösterebilir.

Çek Aile Ziyareti Vizesi İçin Nereye Başvurulur?

Aile ziyareti için yapılan başvurular, Çek Konsolosluğu tarafından yürütülmektedir. Başvuruların reddi söz konusu olduğunda başvurular tekrarlanabilir. Ancak reddedilen vize başvurusunun ardından yatırılmış olan vize ücreti iade edilmemektedir. Yeniden başvurma söz konusu olduğunda belirlenen vize fiyatı tekrar yatırılmalıdır.

Çek Aile Ziyareti Vizesi İçin Kaç Gün Önceden Başvurulmaktadır?

Çek aile ziyareti vizesi başvuruları, seyahat tarihinden 90 gün önce ya da 15 gün öncesinde başlatılmalıdır. Geç yapılan vize başvuruları bir aksaklık söz konusu olduğunda seyahat tarihine yetişmeyebilir. Bu nedenle vize başvurularının erken yapılması tavsiye edilir.

Çek Aile Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

 • Pasaport

  Çek aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin en az 10 yıl içerisinde çıkarılmış olan pasaportla işlem yapmaları gerekmektedir. Güncel ve zarar görmemiş pasaportlar kabul edilmektedir. Seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerliliği devam etmelidir.

 • Çek Vize Başvuru Formu

  Vize başvuru formu dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır. Başvuru esnasında etkisi oldukça büyüktür. Herhangi bir çelişki yaratmadan form doldurulmalıdır. Kontrol edildikten sonra imzalanmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  İbraz edilecek olan 2 adet biometrik fotoğrafın daha önce başka bir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Aile bilgileri ve ikametgah bilgileri içermelidir. Resmi kurumdan alınan belgelerde imza, kaşe ve imza sirküleri mutlaka olmalıdır.

 • Çek’te Yaşayan Kişilerden Başvuru Sahiplerine Gönderilen Davetiye

  Hali hazırda Çek’te yaşayan ve başvuru sahibinin ziyaret edeceği kişiler tarafından bir davetiye oluşturulmalıdır. Davetiye, başvuru sahibinin adına göre oluşturulmalıdır.

 • Başvuru Sahibinin Finansal Durumunu Kanıtlayan Belgeler

  Çek seyahatinin her masrafını karşılayacağına dair kanıt olan bu belgeler olmadan başvuru süreci ilerlememektedir.

 • Meslek Detayları İçeren Belgeler

  Başvuru sahibinin meslek detayları, çalışma durumu belgeleri sunulmalıdır. Başvuruda bulunan kişilerin ülkesine döneceğinin bir kanıtı olmaktadır.

 • Ulaşım ve Konaklama Rezervasyon Belgeleri

 
Çek aile ziyareti vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin uçak bileti ve konaklama rezervasyon bilgileri ibraz edilmelidir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye