Avusturya Asgari Ücret 2023 - Schengenvize.net
Schengen Blog

Avusturya Asgari Ücret 2023

Avusturya asgari ücret seviyesi belirlenirken çalışan kişinin yaş aralığı bu durumu yakından etkilemektedir. Çalışan kişinin yaşının 15 yaş ile 18 yaş arasında olması durumunda farklı, 18 yaşından büyük olması durumunda farklı bir skala geliştirilmektedir. Avrupa’nın oldukça yüksek asgari ücret seçenekleri arasında yer alan Avusturya’da özlük haklarının da oldukça nitelikli olduğu görülmektedir.

Avusturya Asgari Ücret 2021

Asgari ücret seviyesinin aylık 1500 Euro aralığında olduğu görülmektedir. Her sene yapılan zamlar ve düzenlemeler ile bu miktarda artışa gidilmektedir. Kısa bir süre içerisinde yapılan analizler ile beraber asgari ücretin alım gücü konusunda nasıl bir fırsat sunduğuna bakıldığı zaman ülkeler arası kıyaslama çok daha net şekilde ortaya çıkmaktadır. Alım gücünün asgari ücret belirleme adımında ve asgari ücretin seviyesi hakkında bilgi alma bağlamında en net belirleyicilerden olduğu da görülmektedir.

Avusturya Asgari Ücret Aylık

Aylık asgari ücret tutarının 1500 Euro seviyesinde olmasının yanı sıra kişilerin iş koşullarının oldukça insani şekilde düzenlenmiş olması da genel memnuniyeti artıran hususlar arasındadır. Asgari ücretin yanı sıra sunulan sigorta hakları da dikkat çekici kriterlerdendir. Bu sigorta hakları kapsamında kişilerin anne baba oldukları dönemde kullanabilecekleri uzun biri ücretli izin dönemlerinin olması da dikkat çekicidir.

Avusturya Asgari Ücret Alan Kişi Sayısı

Avusturya asgari ücretle çalışan sayısı ile henüz gelişmekte olan ülkelerin asgari ücret ile çalışan kişi sayısı kıyaslandığı zaman aradaki uçurum fark edilmektedir. Gelişmiş ülkelerde asgari ücret ile çalışan kişi sayısının oldukça düşük olduğu fark edilmektedir.

Avusturya asgari ücret net brüt ayrımı hakkında da bilgi sahibi olunması gerekir. Gerekli olan kesintilerin yapılmasının sonrasında kişilerin eline geçecek olan tutar 1500 Euro olarak belirlenmiştir. Bu tutarın çekirdek bir ailenin masraflarını karşılayacak düzeyde olması adına da gerekli olan önlemler alınmakta ve düzenlemeler yapılmaktadır.

Avusturya asgari ücret seviyesinde senelik olarak enflasyona göre ve alım gücüne göre değişimlere gitmektedir. Bu değişimler zam olarak maaşlara yansıtılmaktadır. Asgari ücret seviyesinin alım gücünün düşmemesi için senelik olarak yapılan zamlar gerek görülürse senede 2 ye de çıkarılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×