Vietnam Vizesi İşlemleri 2023 - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Vietnam Vizesi İşlemleri 2023

Vietnam Vizesi Başvuru İşlemi

Vietnam Vize Bilgileri

Vietnam, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize istemektedir. Vizenin uygulanmasıyla birlikte her seyahat için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Vietnam vizesi alması zorunludur. Bu konuda konsolosluk tarafından istenen gerekli evraklarla birlikte ülkeye giriş yapılabilir. Özellikle ne için gidileceğine bağlı olarak istenen vize belgeleri değişiklik gösterebilmektedir.

Hırvatistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Vietnam’ı ziyaret edecek olan kişilerin Ankara’da yer alan Vietnam büyükelçiliği üzerinden vize almaları gerekmektedir. Özellikle Turist vizesi için şahsen vize başvurusunun yapılmasına gerek yoktur. Evrakların konsolosluğa götürülmesiyle birlikte vize hizmetini alabilirsiniz. Bu konuda Turistik vizesi almak için davetiyenin olması gerekir. Vize başvurusunda geç kalmamak ve planlı bir şekilde hareket etmek için daha erkenden başvuru yapmanız gerekmektedir.

Bu nedenle planlana seyahat tarihinden bir ay önce vize başvurusu yapak olumlu bir adım olabilir. Turistik vizesi başvurusuyla birlikte kişiler kısa bir süre için ülkede kalabilir. Bu vizeyle birlikte seyahat edebilirsiniz. Turist vizesi alan kişilerin ayrıca bir çalışma veya oturum izni olamaz. Bu vize türü için kişilerin kapsamlı bir araştırma yapması gerekir. Herhangi bir vize türü için başvuru yapmak isteyen kişiler konsolosluk üzerinden başvurularını yapabilir.

Vietnam vizesi almak için Türk vatandaşlarının pasaportlarının olması gerekir. Özellikle istenen türde olan pasaportlarla birlikte vize alınabilir. Vize başvurusu yapıldığında herhangi bir meslek ayrımcılığı söz konusu değildir. Vize işlemlerinde kullanılmak istenen pasaportların belirli bir süre geçerli olması gerekmektedir.

Bu konuda önerilen en az 6 ay geçerli olan bir pasaportun yanında olmasıdır. Pasaportun vize bölümünde özellikle en az 2 sayfanın boş olması gerekmektedir. Vizenin basılabilmesi için pasaportun kullanılabilir bir durumda olması gerekmektedir. Yıpranmış veya yırtık olan pasaportlarla birlikte ülkeye giriş yapsanız dahi kapıda yer alan görevlilerin sizi geri çevirmesi olasıdır. Bu nedenle pasaportun yıpranmamış olmasına özen gösteriniz.

Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahipleri turist vizesini alabilir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleriyse 90 güne kadar vizeden muaf tutulur. Turistik vize türünde seyahatler kısa sürmelidir ve vizeler kısa süreli olarak verilir. Tek girişli olarak verileceği için tekrar çıkış, giriş yapmak mümkün değildir.

Vizenin süresi Vietnam seyahati kadar sürer. Vietnam vizesini almak için kişilerin önünde iki adet yol bulunmaktadır. İlk olarak Vietnam konsolosluğu üzerinden bireysel olarak başvuru yaparak vize almaktır. Türkiye’de bulunan Vietnam Büyükelçiliği Ankara’da yer alır. Başvuruların yapılması için buraya gelinmesi gerekir. Türkiye’nin herhangi bir ilinde yaşayan birisinin başvuru yapabilmesi için Ankara’ya gitmesi gerekmektedir.

Vietnam Vizesi İşlemleri 2021
Vietnam Vizesi İşlemleri

Vietnam vizesine başvurmak için ayrıca kişilerin bir form doldurması gerekmektedir. Vize türlerine başvururken kişisel bilgilere yer verilmesi gerekir. Örnek olarak Turist vizesine başvurmak isteyen bir kişinin Turistik vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Vietnam vizesi başvuru formunun içerisinde birçok bilgi sizden istenir. İstenen bilgiler arasında başvuruyu yapan kişinin adresi ve pasaport bilgileri talep edilir. Bunun yanı sıra seyahat etmek için gerekli maddi gücün olup olmadığı sorulur. Maddi duruma ilişkin bilgilerin forma girilmesi gerekir. Ardından Vietnam ülkesine hangi amaçla ziyaret edilip edilmediği sorulur ve form üzerinden cevaplanır.

Bunun gibi soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlayan kişiler vize işlemleri için adım atabilir. Özellikle başvuru formunda yer alan bilgilerin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Vietnam konsolosluğu vize başvuru kısmında yer alan bilgileri dikkate alarak işlem yapar. Bu formda yer alan bilgiler asılsız olarak ortaya çıkarsa vize başvuruları direk olarak reddedilir.

Vietnam Vizesi Almak Zor Mu?

Vietnam vizesini almak birçok kişi tarafından zor olarak zannedilebilir. Ancak vizeyi almak zor değildir. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra vize alınabilir. Vizeyi almak isteyen kişilerin bu konuda biraz uğraşması gerekebilmektedir.

Özellikle uğraştıran belgelerden birisi olan C1 yani davetiye belgesi kişileri biraz uğraştırmaktadır. Vize başvurularında bu davetiye belgesinin olması gerekmektedir. Özellikle turistik vizenin alınabilmesi için bu belgenin alınması gerekir.

C1 belgesi vize onay mektubu olarak vize başvuruları için belirtilebilmektedir. C1 belgesi sizin gidiş amacınızı belirten bir belge olduğu için önem taşır. Bu belgeyle birlikte birçok durumu bildirmiş sayılırsınız. Vietnam turistik vizesinin başvurusunda C1 belgesinin olmaması durumunda herhangi bir başvuru işlemi yapılamaz.

Bireysel olarak C1 belgesi almak isteyen kişileri biraz uğraş vermesi gereken bir süreç bekler. C1 belgesini Vietnam’da yer alan göçmenlik bürosu vermektedir. Bu konuda belgeyle alakalı bir ilerleme kaydedebilmek için gerekli işlemleri uygulamanız gerekir. C1 belgesini alma süresi ortalama 15 gün sürmektedir. Bu süre bazı özel durumlar dahilinde uzayabilir.

Vietnam Vizesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Vietnam vizesine başvuru yapan kişilerin aynı zamanda yanında bulundurması gereken evrakları eksiksiz olarak taşıması gerekir. Vietnam vizesinin sorunsuz bir şekilde ilerlemesi için bu belgelerin olması gerekir.

 • Pasaport
 • Fotoğraf
 • Vize Başvuru Formu
 • Kimlik Kartı
 • C1 Belgesi
 • Konaklama ve uçak rezervasyonu

Gibi belgelerin eksiksiz bir şekilde yanınızda olması gerekir. Vietnam turist vizesi için olmazsa olmaz belgelerden birisi pasaporttur. Pasaportun seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaportun aslı başvuru esnasında gerekmektedir.

Bunun yanı sıra vize başvurusu yaparken kişilerin yanında fotoğraf olması gerekir. Arka fonun beyaz olması ve fotoğrafların güncel olması gerekmektedir. Bununla birlikte eksiksiz olarak doldurulmuş bir vize başvuru formunun olması gerekir. Başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve doğru bilgiler yer alan bir formun yanınızda olması gerekir.

Vietnam turist vizesi için kimlik kartınızın bir fotokopisini çektirmeniz beklenir. Turist vizesini almak için en önemli belgelerden birisi olan C1 belgesinin olması zorunludur. Ayrıca daha önceden konaklama ve uçak rezervasyonunu yaptırmış olmanız gerekir. Vietnam turist vizesi için gidiş, dönüş uçak bileti rezervasyonuyla alakalı belgelerin yanınızda olması gerekir.

Bunun gibi evraklarla başvurular yerine getirilebilir. Vize işlemlerinin sorunsuz bir şekilde devam edebilmesi için evrakların eksiksiz olarak yanınızda olması gerekir.

Belgelerin tam olarak yanınızda olmaması durumunda süreç uzar veya direk olarak olumsuz sonuçlanır. Vize için gerekli olan C1 belgesinde bir destek almak faydalı olabilir. Kişilerin bu tarz konularda detaylı bir araştırma yapması sürecin olumlu geçmesi açısından fayda sağlar.

Vietnam Vize Ücreti

Vietnam vizesi için başvuru yapan kişilerin hangi vize türüne başvurduğu ve zamana göre ücretleri değişiklik gösterebilir. Vize ücretleri her zaman aynı şekilde ilerlemez. Belirli dönemlerde vize ücretleri değişiklik gösterebilir. Vize için evraklar teslim edildikten sonra ortalama olarak 18 gün içerisinde vizeler çıkabilmektedir.

Vizenin kısa süre içerisinde çıkmasını sağlamak için çeşitli yöntemleri deneyebilirsiniz.  Özellikle vize başvurularının resmi tatillere denk gelmesi veya hafta sonlarına denk gelmesiyle birlikte süreç biraz daha uzayabilir.

Ayrıca konsolosluğun beklenenden biraz daha yoğun olması durumunda ve ekstra olarak belge talep edilmesi durumunda vizenin çıkma süresi uzayabilir. Vize hakkında ödenmesi gereken ücretlerle alakalı resmi site üzerinden bilgi alabilirsiniz. Başvuruların şekline göre değişen vize ücretleri resmi siteler üzerinden devamlı güncellenmektedir. Güncel olarak yazılan ücretler üzerinden işlemler yapılabilir.

Vietnam Vize Reddi

Vietnam seyahatiyle alakalı olarak yapılan vize işlemleri kapsamında vize evraklarının Vietnam Konsolosluğuna iletilmesiyle birlikte vizenin reddedilmesi tamamen konsolosluk görevlilerine ait olan bir durumdur. Vietnam vizesi başvuru sürecinde kişilerin eksik bir evrak teslim etmesi veya yanlış bilgi vermesi durumunda vize reddinin oluşması kaçınılmazdır.

Yapılan hatalı bilgilendirmeler durumunda vizenin reddedilmesi son derece doğaldır. Vietnam vizesi işlemlerinde söylenen ret kararının gerekçesine uygun olarak bir planlama yapılabilir. Özellikle ilerleyen tarihlerde tekrar yapılacak olan vize başvurularının daha dikkatli bir şekilde yapılması için vize ret gerekçesini unutmamak gerekir.

Vietnam Kapıda Vize

Vietnam kapıda vize alabilmek için ilk olarak uçağa binmek üzere gittiğinizde Check-in işlemleri sırasında görevliye C1 belgenizi gösterebilirsiniz. C1 belgesi vize onay mektubu olarak değerlendirilir. Belge gösterildikten sonra Vietnam’a indiğiniz zaman havalimanında pasaport kontrolü öncesinde vize görevlilerinin yanına gitmeniz gerekmektedir.

Bu kısımda Vietnam vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Formu doldurduktan sonra pasaport, C1 belgesi, 2 adet fotoğraf ve başvuru formunu görevlilere teslim etmelisiniz. Bu işlemler tamamlandıktan sonra belirli bir süre beklemeniz gerekmektedir.

Ardından vizeniz hazır olacak ve kapıda vize işlemlerini tamamlamış olacaksınız. Bu kısımdan sonra sorunsuz bir şekilde pasaport kontrolüne giderek ülkeye giriş yapabilirsiniz.

Vietnam Kapıda Vize Almak Riskli Mi?

Vietnam kapıda vize almak riskli değildir. Vietnam’a varıldığı zaman kişiler yeniden vize başvurusu yapmamaktadır. Yalnızca Vize onay formunu kapıda bastırarak hazır hale getirmektedir. Daha önceden onaylanan bir vize olduğu için kapıda vize işlemleri C1 belgesi sayesinde sorunsuz bir şekilde tamamlanır.

Vietnam Yeşil Pasaporta Vize İstiyor Mu?

Vietnam yeşil pasaporta vize istememektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler 90 günü aşmamak kaydıyla vizesiz bir şekilde seyahat edebilir. Bordo pasaport sahiplerinin vize alması gerekir.

Vietnam Ticari Vizesi

Vietnam ülkesine ticari amaçla gitmek isteyen kişilerin ticari vize alması gerekmektedir. Vietnam’a iş veya toplantı amacıyla gidecek olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Vietnam ticari vizesini almak için konsolosluk üzerinden başvuru yapılması gerekmektedir.

Vietnam ticari vizesiyle birlikte kişiler fuarlarda yer alabilir ve ticari amaçlı görüşmede bulunabilir. Vietnam ticari vizesi alan kişiler ülkede çalışma iznine veya iş yeri açma izni hakkına sahip değildir.

Ticari vizesini almak için bu konuda belirtilen koşulların eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesi gerekir. Özellikle ticari vize başvurularını kişiler işveren veya SGK çalışanı olarak gerçekleştirmesi gerekir. Ticari vize başvurularının kabul edilebilmesi için en az 6 ay geçerliliği olan pasaportun olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra pasaportun 10 seneden eski olmaması gerekmektedir. Kişilerin kendisini garanti altına alabilmesi için 5 veya 10 yıllık pasaportla birlikte işlem yapması önerilir. gerekli olan belgelerin istenmesiyle birlikte tüm belgeler sunulmalıdır. Turist vizesine kıyasla bu vize türünde daha fazla belge istenebilmektedir.

Vietnam Ticari Vize Gerekli Evraklar

Vietnam ticari vizesi için gerekli evraklar şu şekilde sıralanabilir;

 • B1 belgesi davetiye yazısı
 • Ticari vizesi talep dilekçesi
 • Pasaport
 • Vize başvuru formu
 • İki adet arka fonunun beyaz olduğu fotoğraf
 • Vietnam konaklama ve uçak bileti rezervasyonu belgeleri
 • Seyahat sağlık sigortası

Bu belgelerin tamamlanmasıyla birlikte Vietnam konsolosluğu vize işlemleri sorunsuz bir şekilde tamamlanmış olur. Vietnam vize işlemlerinde evrakların eksik bir şekilde sunulmasıyla birlikte ortaya vize reddi durumları çıkabilir.

Vizelerin olumsuz olarak sonuçlanmaması adına dikkatli olunması gerekir. Bazı durumlarda konsolosluklar vize işlemleri sırasında gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek olarak evrak talep edebilmektedir. Bu şekilde vize başvuru süreci uzayabilmektedir.

Vietnam Vizesi Almak Zorunlu Mu?

Vietnam vizesi almak için Bordo pasaport sahibi olmanız gerekmektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri Vietnam’a 90 günlük vizesiz yolculuk yapma hakkına sahiptir..

Vietbam İçin Vize Gerekiyor Mu?

Vietnam için vize gerekliliği sadece bordo pasaport sahibi olan adaylar için geçerlidir. Vizesiz işlemler 90 günlük olarak, yeşil, gri ve siyah pasaport sahiplerine açıktır.

Vietnam Transit Vize İstiyor Mu?

Transit vize işlemlerini sadece bordo pasaport sahiplerinden istemektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahipleri transit vize almaz.

Vietnam Vizesi İşlemleri 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×