Vatandaşlık Veren Ülkeler - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Vatandaşlık Veren Ülkeler

Vatandaşlık Veren Ülkeler - Ev Alana Oturum İzni Veren Ülkeler

Yurtdışında vatandaşlık almak artık para ile yapılan bir işlem haline geldi. Birçok ülke, belli şartları sağlayarak gayrimenkul satın almış olan kişilere vatandaşlık veriyor. Hem Avrupa’da hem de Amerika kıtasında bu tip bir fırsatı sunan çok sayıda ülke söz konusudur. Belirlenmiş kriterlere göre hareket etmek önem arz eder.

Vatandaşlık Veren Ülkeler

Kolay vatandaşlık veren ülkeler denildiği zaman akla birçok farklı devlet geliyor. Bunların kuralları aynı değildir. Önemli olan nokta ise belirlenmiş kural ve kriterleri göz önünde bulundurarak şartları sağlamak olacaktır. Bu ülkeler arasında şunlar yer alıyor;

 • Mülk satın alarak Yunanistan vatandaşı olmak mümkündür. Ancak 7 sene boyunca bu ülkede ikamet etme zorunluluğu söz konusudur.
 • Malta da bu kapsamda yer alan ülkelerin içinde bulunuyor. Ulusal kalkınma fonuna katkıda bulunmak şarttır. Vatandaşlık için burada yaşama zorunluluğunun bulunduğu hemen ifade etmek gerekiyor. Malta oturma izni bu kurallara göre alınabilir.
 • Birleşik Krallık, Letonya, İspanya da listede yer almaktadır. Minimum yatırım her ülkede aynı olmamasından dolayı bunun göz ardı edilmemesi gerekmektedir.

En Kolay Vatandaşlık Veren Ülkeler

Türklere kolay vatandaşlık veren ülkeler denildiği zaman şu ülkelerden bahsetmek lazım;

 • Portekiz sınırları içerisinde ev almış olan kişilerin buranın vatandaşı olması konusunda hiçbir sıkıntı söz konusu değildir. Evin değeri 400 bin Euro olduğu zaman bunun satın alınmasının ardından hem oturum hakkını elde edebilir hem de vatandaş olabilirsiniz.
 • Avrupa’nın en güzel ülkelerinden birisi olarak dikkat çeken İspanya’da hem vatandaşlık hem de oturum vermektedir. Bu program 2013 senesinden beri aktiftir. Satın alınacak olan evin fiyatının mutlaka en az 500 bin Euro olması gerekmektedir.
 • Yunanistan, Letonya, Malta ve bunun gibi daha farklı birçok ülkelerin kolay bir biçimde vatandaşlık verdiğini görmekteyiz.
 • Bunun yanı sıra bir Amerika kıtası ülkesi olarak dikkat çeken Arjantin de bu alanda yer alan bir ülkedir. Hatta bunun vatandaşlık şartları çok basittir. Arjantin vatandaşı bir kadın ile evlenmek yeterli olacaktır. Sonrasında vatandaş olabilirsiniz.

Vatandaşlık şartlarının her ülkede aynı olmadığı bir gerçek olsa da, özellikle belli başlı kurallar karşımıza çıkar. Bunların içinde ev satın alma ilk sıradadır. Yani o ülkenin sınırları içinde bulunan bir şehirden gayrimenkul elde edilmelidir. Euro, Avrupa’da kabul edilen para birimi olmasından dolayı ödeme işlemleri de onun üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Bunun yanı sıra ülkelerin bir kısmında daha farklı durumlar söz konusudur. Örneğin Malta’da fona bağış yapmak gerekmektedir. Bu bağış miktarına dair koyulmuş olan bir limit de mevcuttur. Bu açıdan bakıldığı zaman vatandaşlık almak isteyen kişilerin önünde iki değişik seçenek söz konusudur. Bunlardan dilediğinizi seçerek, kurallar ışığında süreci hemen başlatabilirsiniz.

Ev Alana Oturma İzni

Ev alana oturma izni veren ülkeler şunlardır;

 • Almanya 250 bin Euro ve üstündeki bir meblağa sahip olan, bunu iş kurmak için harcayan kişilere oturum hakkını çok kolay bir biçimde vermektedir.
 • Bunun yanı sıra ABD’de kurallar daha farklıdır. 500 bin dolar değerinde yatırım olmalıdır. Sonrasında ise minimum 10 kişiye istihdam sağlanmalıdır. 1 milyon dolarlık bir şirketin kurulması durumunda da oturum hakkı elde edilir. Burada dikkat edilecek temel nokta miktarın, ABD sınırları içindeki işsizliğin yoğun olduğu yerlere göre değişiklik göstermesidir. Aynı zamanda oturumu elde etmiş olan kişiler bunun 5.yılında ABD vatandaşı da olabilirler.
 • İrlanda, oturum izni sağlayan bir Avrupa ülkesi olarak dikkat çeker. Gayrimenkul satın almak gibi oldukça kolay bir şart söz konusudur. Bunun değerinin ise minimum 400 bin Euro olması şarttır.
 • Dominik Cumhuriyeti, özellikle denizinin güzel olması ve sürekli yaz ayının yaşanmasından dolayı çok sık turist akınına uğramaktadır. Yapılacak 100 bin dolarlık bir bağışın ardından bu ülkede oturum hakkını rahatlıkla elde edebilirsiniz. İlgili ülkede resmi dil ise İspanyolca olarak karşımıza çıkar.
 • İngiltere’de oturum izni almak için uzun bir dönem boyunca geçerli olan Ankara Antlaşmasına göre hareket edilmekteydi. Ülkenin AB’den çıkışının ardından bu hak da artık söz konusu değildir.
 • 500 bin Euro değerinde İspanya’da ev satın almak her zaman oturum hakkının sağlanması demektir.
 • Bu şartlar Makedonya içinde ise daha basit olmasıyla dikkat çeker. 40 bin Euro değerindeki bir evin alınmasının ardından oturum sahibi olarak hayatınızı Makedonya sınırları içinde kolaylıkla devam ettirebilirsiniz.
 • Malta’da yer alan hükümetin bünyesindeki fona yapılacak olan 750 bin Euro değerindeki bağışın sonrasında oturum hakkı hemen ve sorunsuz bir biçimde sağlanmış olacaktır.

Yurtdışı Oturma İzni

Yurtdışında oturma izni nasıl alınır: Yabancı bir ülkeden oturum izni almak aslında çok zor bir işlem değildir. Bunun belli miktarda bir paranın ödenmesiyle mümkün olduğunun hemen altını çizmek gerekmekte. Yani oturma iznine sahip olmak istediğiniz ülkeden konut satın alımı tamamlanmalıdır. Birden çok ülkenin bu tip bir fırsatı sunduğunu görmekteyiz. Bunlar şöyledir;

 • yurt dışında oturma izni veren ülkelerden birisi komşumuz Yunanistan’dır. 250 bin ya da bundan daha yüksek miktarlı bir ödeme sonrasında ev satın alınması yeterli olacaktır. Bunun sonrasında size tam 5 yıllık bir oturum hakkı verilir. Altın vize olarak tanımlanır. Bu kişinin çocuklarının ilgili hakkı kullanabilmesi ise 21 yaşına kadar mümkündür.
 • Malta hükümetine 750 bin Euro hibe yapmak, bu ülkede değeri minimum 350 bin Euro olan bir ev satın almak da oturum izni için belirlenmiş olan kriterlerin içinde yer almaktadır.
 • Ada devletleri içinde yer alan Nevis ve St Kitts üzerinden yapılacak oturum başvurularında kesinlikle ev satın almanın temel bir kural olduğunu görmekteyiz. 400 bin dolarlık bir alt sınır vardır. Bunun yanı sıra 100 bin dolar veya üzeri bir bağış da kabul edilmektedir. Senelik 5 günlük ikamet şartı söz konusu olduğundan kolay oturum alınabilen ülkelerin içinde dikkat çekmektedir.
 • Dominika da bu sınıfta bulunuyor. Bağış veya yatırım gibi iki farklı opsiyon söz konusudur. 100 bin dolarlık limit öne çıkar.

Ev Alınca Vatandaşlık Veren Ülkeler

En kolay oturma izni veren ülke Türk vatandaşları için çok büyük bir fırsat anlamına geliyor. Bunlar şu şartlara sahiptir;

 • Antiqua ve Barbuda ülkesine 100 bin dolarlık bir bağışın yapılmasının ardından ilgili özel programa dahil olabilir ve bunun sonrasında vatandaşlığınızı çok kolay bir biçimde alabilirsiniz.
 • Aynı durum St Kitts ve Nevis ülkeleri için de geçerlidir. Yine bir program çerçevesinde vatandaşlık almak mümkündür.
 • Bunun yanı sıra Karayipler bölgesinde yer alan Dominika adındaki küçük ülke, vatandaşlık vermektedir. Bu ülkenin pasaportuna sahip olabilmek için 200 bin dolar değerinde bir mülk almak lazım. Bunun yanı sıra 100 bin dolarlık bir bağış da kabul edilmektedir.
 • Malta ve Portekiz de bu kategoride bulunan dikkat çeken ülkelerin içindedir.
 • Yurtdışında vatandaşlık alma belirtilmiş olan şartların sağlanmasının sonrasında kolaydır.

En Ucuz Vatandaşlık Veren Ülkeler

Parayla oturum veren ülkeler sayıca çok fazladır. Bunların bir kısmının aynı zamanda vatandaşlık hakkını tanımış olması, hayatını yurtdışında devam ettirmek isteyen Türkler için büyük bir fırsat olarak dikkat çeker. İlgili ülkeler ve bunların vatandaşlık şartları şöyledir;

 • İtalya, kriterleri en kolay olan devletlerin başında gelmektedir. Çünkü 10000 Euro karşılığında bunun elde edilmesi konusunda bir sorun yoktur.
 • Antiqua ve Barbuda gibi dünyanın en güzel yerlerinden birisi olarak dikkat çeken bu ada ülkesi de opsiyonların içinde her zaman ilk sıralarda gelmektedir. Nispeten çok düşük olan bir maliyet öne çıkar. Sadece 100 bin dolar karşılığında vatandaş olabilirsiniz. Bunun sonrasında ilgili pasaport yetkili makamlar tarafından size en kısa zaman dilimi içerisinde sunulmuş olacaktır.
 • İlk defa 1993 senesinde bir vatandaşlık programını aktif hale getirmiş olan Dominika da alternatiflerin içinde öne çıkar. Bu ülkenin vatandaşı olabilmek için iki tane şarttan birisini seçmek gerekmektedir. Bunlardan ilki bağış yapmaktır. 100 bin dolar gibi bir kriter öne çıkar. Diğeri ise 200 bin dolar değerinde ve bu ülkede yer alan mülkün satın alınması şeklindedir. Bu sayede süreç sona ermiş olacaktır.
 • St Kitts ve Nevis ülkesine yapılacak olan bağışın sonrasında vatandaş olabilmenin önünde hiçbir sorun da kalmayacaktır.
 • Malta, bağışla vatandaşlık veren bir ülkedir. Avrupa sınırları içinde yer alır ve Akdeniz’de bulunan bir ada ülkesidir. 750 bin Euro değerindeki bağışın sonrasında bu hakkınızı kullanabilirsiniz. Dileyen kişiler ev satın alarak da Malta ülkesinin vatandaşı olabilirler. Böylelikle AB vatandaşı olduğunuzdan birçok farklı konuda onlarca değişik avantajı da elde edeceksiniz.

İspanya’da Ev Alana Oturma İzni

İspanya dan ev almak her daim oturma izni olarak tanımlanır. Buna göre ilk defa 2013 senesinde başlatılmış olan ve Golden Visa denilen bir program söz konusudur. Dikkat çeken temel nokta ise İspanya sınırları içerisinde minimum 10 sene yaşama zorunluluğunun bulunmasıdır. Seçenekler ise şu şekilde ifade edilmiştir;

 • Gayrimenkul satın alma işlemini tamamlayarak hemen vatandaş olabilirsiniz. Evin minimum değerinin ise 500 bin Euro olması şarttır. İlgili süreç sonrasında başvuru kısa bir zaman dilimi içerisinde sonuçlanır.
 • Bunun yanı sıra dileyen kişiler ev satın almak yerine Euro üzerinden sermaye transferini gerçekleştirmek zorundadırlar. 100.000.000 gibi bir rakam kabul edilmiştir.
 • Bu ülkede yer alan bir şirkete para yollamak da size oturma izni sağlar. Miktarın da yine 1 milyon Euro olması lazım.
 • En son opsiyon ise 2 milyon Euro değerinde bir hazine bonosunun satın alınması şeklindedir.

Bu programa başarılı bir biçimde dahil olmuş olan kişilerin faydalanabileceği birden çok avantaj mevcuttur ve bunlar da şu şekilde karşımıza çıkar;

 • İspanya dan ev almak istiyorum diyen ve bunu gerçekleştiren kişiler, vatandaş olarak İspanya pasaportunun sağlamış olduğu fırsatların tümünden çok hızlı bir şekilde faydalanma hakkına sahiptirler.
 • Bunun yanı sıra oturum kartının verilmesiyle beraber, ailenizle beraber senede sadece tek bir defa İspanya ülkesine giriş sağlamak yeterli olarak kabul edilmektedir. Ancak vatandaşlık söz konusu ise 10 yıllık bir ikametin olması gerektiğini unutmamak gerekiyor.
 • İspanya oturumu sonrasında her zaman Schengen ülkelerine hiçbir şekilde vize olmadan gitmek söz konusudur.
 • İspanya sınırları içerisinde eğitim alabilir, çalışabilir ve son olarak yaşayabilirsiniz.
 • Son olarak istediğiniz vakit aileniz de bu programın içine kolaylıkla dahil olabilmektedir.

Avrupa Oturma İzni

Oturma izni veren ülkeler konusunda Avrupa’da birçok farklı opsiyonun bulunduğunu ifade etmek gerekiyor. Şu şekilde hemen sıralamak mümkündür;

 • Bir Balkan ülkesi olarak dikkat çeken Arnavutluk, yüksek olmayan miktar üzerinden yatırımı gerçekleştirmiş olan kişilere hem oturum hem de vatandaşlık hakkını sonuna kadar tanımaktadır. Bunun şartı ise 200 bin Euro değerinde bir yatırım şeklindedir.
 • İspanya’dan 500 bin Euro’luk ev alarak oturum iznini hak etmiş olursunuz.
 • 40 bin Euro karşılığında Makedonya oturumunu almak çok zor bir işlem olmamasıyla dikkat çeker.
 • Bulgaristan’da şartlar daha farklıdır. Kendi para birimini kabul etmesinden dolayı 1 milyon Leva ya da bundan yüksek bir yatırım sonrasında oturum izni elde edilmiş olacaktır.
 • Slovakya, 1 milyon Euro yatırım yapanlara oturum sağlamaktadır.
 • Oturum iznini aynı zamanda Ukrayna’dan da alabilirsiniz. 100 bin Euro yeterli olacaktır. Bu anlamda bir şirketin açılması yeterlidir.
 • Karadağ’da ise bu miktarın 500 bin Euro olduğunu görmekteyiz.
 • Almanya 250 bin Euro’dan yüksek yatırımlar sonrasında oturum hakkını size tanımaktadır.

Yunanistan Ev Alana Oturma İzni

Yunanistan da ev alana oturma izni verilmektedir. Bunun için oluşturulmuş olan özel bir program söz konusudur. Adı ise Golden Visa şeklinde karşımıza çıkıyor. Ev satın almak için bu ülkenin herhangi bir kentini seçme konusunda özgürsünüz. Bu anlamda koyulmuş olan bir sınırlama yoktur. 2013 senesinden beri uygulamada olan programa göre yatırım şartı vardır. Yani bir ev satın alınmalıdır. Bunun değerinin ne kadar olduğuna baktığımız zaman ise karşımıza 250 bin Euro tutarındaki bir meblağ çıkmaktadır.

Yunanistan da oturum almak için ilgili işlemin tamamlanması ve bu değerdeki evin satın alınması gerekmektedir.  Böylelikle devlet tarafından sunulmuş olan ve 5 yıl geçerli olan bir oturum kartına sahip olabilirsiniz. Oturum ardından vatandaşlık da elde etmek isteyen kişilerin kesinlikle belli bir süre boyunca burada ikamet etmeleri şarttır. O da 7 senedir. Diğer birçok ülke ile kıyaslandığı zaman bunun uzun süreli olmaması büyük bir avantaj olarak dikkat çeker.

Oturum kartının her zaman geçerli olması ise birtakım ön koşullara bağlıdır. Bunların başında evin satılmaması gelmektedir. Eğer bu ev satılırsa, oturum hakkını da kaybetmiş olursunuz. Erkekler için askerlik şartının bulunduğunu unutmamak gerekiyor. Mevcut programla sunulmuş olan tüm avantajlar ise şöyledir;

 • Oturum izninin alınmasının sonrasında vatandaş olmak isteyen kişilerin 7 sene boyunca burada hayatlarını devam ettirmeleri gerekmektedir.
 • Bunun yanı sıra Yunanistan bir Schengen ülkesi olmasından dolayı pasaportun sağlanmasıyla beraber vize almadan, ücretsiz şekilde ve sadece Yunanistan pasaportu ile dilediğiniz Schengen ülkesine kolaylıkla gidebilirsiniz. Sunulmuş olan en büyük avantajlardan birisi bu olarak karşımıza çıkar.
 • Ailenin mevcut program içine alınması hususunda bir sorun yoktur. Yani sizin faydalanmış olduğunuz haklardan onun da faydalanması basittir.

Ancak burada unutulmaması gereken çok önemli bir detay karşımıza çıkar. Bu da; ilgili oturum hakkının elde edilmesinden sonra hiçbir şekilde bu ülkede çalışmanın mümkün olmadığıdır. Yani vatandaş olmadığınızdan bu kriteri unutmamak gerekiyor. Aynı şekilde henüz vatandaşlığı bulunmayan ancak oturumunu elde etmiş olan kişiler Yunanistan sınırları içerisinde bir şirket de kuramazlar. Yunanistan oturum iznine dair ifade edilmiş olan ayrıntıların tümü bu şekildedir.

İspanya Oturum İzni

İspanya da oturma izni almanın belli şartları söz konusudur ve bunlara tam bir uyum sağlanmalıdır. Bununla alakalı olarak 8 yıl önce bir program devreye sokulmuştur. Golden Visa programının özelliklerine baktığımız zaman oturum için birden fazla seçeneğin sunulmuş olduğunu görmekteyiz. Bunların arasında ev satın almak en kolay olanıdır. 500 bin Euro gibi minimum bir tutar üzerinden hareket edilmesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra sermaye transferinin yapılması da seçeneklerin içinde öne çıkar. 1 milyon Euro’luk limit söz konusudur. Aynı meblağı bir şirkete transfer etmek de sizin için oturum hakkının sağlanması anlamına geliyor. En son alternatif ise hazine bonusunun satın alınmasıdır. Bu da 2 milyon değerinde olmalıdır.

Merak edilen temel husus ise tüm bunların sağlanmasının ardından vatandaşlığın verilip verilmediğidir. İspanya bu iki süreci ayrı tutmasından dolayı oturum tek başında vatandaşlık için yeterli değildir. Bu hakkınıza sahip olsanız bile, 10 sene burada yaşamanın temel bir zorunluluk olduğunu unutmadan, ona göre bir yol haritası çizilmek zorundadır.

İspanya Da Ev Alana Oturma İzni

İspanya oturma izni belli şartlara bağlanmış olmasından dolayı bunun kurallarını net bir biçimde bilmek büyük önem arz eder. Şu şekilde hemen sıralayabiliriz;

 • Ev satın almak bunun en kolay yoludur.
 • Ülkenin değişik kentlerinden birisinde ilgili işlemin yapılması mümkündür.
 • Koyulmuş olan bir limit söz konusu olduğundan ona göre hareket edilir.
 • Satın alınacak gayrimenkul en az 500 bin Euro değerinde olmak zorundadır.
 • Evin bulunması ve satın alınmasına karar verilmesinden sonra ödeme işlemleri nakit olarak yapılmalıdır.
 • Bunun yanı sıra İspanyol makamlarına durum bildirilmelidir.
 • Evin tapusu ile ilgili evrakların hazırlanmasının sonrasında bunun sunulmasını takip eden süreç içinde oturum hakkını da elde etmiş olursunuz.

Golden Visa kapsamında bundan faydalanmak mümkündür. 10 yıllık bir yaşam sonrasında vatandaş olabilmek için başvurunun yapılması da gerekmektedir. Tüm bunların yanı sıra ilgili süreçle beraber Schengen üyesi ülkelere hiçbir vize olmadan seyahat edebilirsiniz. Ailenizin bu kapsamda aynı haklardan faydalanması da kolaydır. İşte bu gibi değişik nedenlerden dolayı birçok insan artık İspanya oturumunu alabilmek için gerekli başvuruyu yapmaktadır. Bunun aracı kurumlar üzerinden gerçekleştirilmesi sizin adınıza büyük bir şans anlamına gelecektir.

Avrupa Da En Kolay Vatandaşlık Veren Ülke

Avrupa ülkeleri vatandaşlık şartları değişir ancak temelde iki farklı konunun hemen öne çıktığını görmekteyiz. Bunlardan birisi ev satın almaktır. Ülkemizde de uygulanan bu kritere göre bir kişi vatandaş olabilmek için mutlaka o ülkeden ev satın almalıdır. Bunu gayrimenkul olarak da tanımlamak mümkündür.

Bunun yanı sıra yatırım yapmak gibi bir başka opsiyon da öne çıkar. Yani ilgili ülkede bir şirket kurulmalıdır. Bu sayede kolaylıkla hem oturum hem de vatandaşlık almak mümkündür. Bu ikisi temelde aynı kavram olmadığından ayrıntılara çok büyük bir önem göstermek gerekmektedir.

Letonya vatandaşlığı oldukça basit şekilde alınır. Bunun için ev satın almak yeterli olacaktır. Değeri ise şehir merkezi için 143 bin Euro iken kırsal bölgelerde bu meblağ çok daha düşüktür ve sadece 71.500 Euro olmasıyla dikkat çeker. Bu sayede süreç hızlı şekilde tamamlanır. Ancak bunun sadece oturum izni ile sınırlı olduğunu unutmamak gerekiyor.

Avrupa’da en hızlı ve aynı zamanda en kolay vatandaşlık veren ülke denildiği zaman akla hemen Malta gelmektedir. Malta Akdeniz’de yer alan, gerek harika denizi ve plajları gerekse mimari yapısı sayesinde ilgi odağı olmuş olan bir ülkedir. Vatandaşlık dağıtan bir devlet olmasından dolayı özellikle Türkiye’den de birçok zengin kişi bu hakkı kullanmak için ödeme yapmaktadır.

Buna göre konut satın alarak ilgili işlemi rahatlıkla tamamlayabilirsiniz. Evin değerinin ise en az 350 bin Euro olması gerekmekte. Bunun daha farklı bir yolu daha vardır. O da hükümete yapılacak olan bağıştır. 750 bin Euro karşılığında Malta pasaportunuz çok kısa sürede hazırlanır. Schengen ülkesi olmasından dolayı turistik olan tüm gezileriniz daha kolay olacaktır.

Yurtdışı Vatandaşlık Veren Ülkeler

Parayla vatandaşlık veren ülkeler arasında birçok farklı isim öne çıkarken bunlardan bazıları şöyledir;

 • Malta vatandaşlığı almak paranızın olması halinde çok basittir. 350 bin Euro’luk bir evin satın alınması kesinlikle kabul gören yeterli bir kriter olarak karşımıza çıkıyor.
 • St Kitts ve Nevis ülkelerinde de 100 bin dolarlık bir bağışın ardından vatandaş olmak basittir.
 • Bunun yanı sıra Yunanistan vatandaşlığı için sadece ev satın almak yeterli bir işlem değildir. Aynı zamanda en az 7 sene boyuca burada yaşanılmalıdır.
 • Yurtdışında oturma izni veren İspanyan, vatandaşlık hakkı için ise 10 yıl boyunca bu ülke sınırları içerisinde yaşanılmasını bir ön koşul olarak sunmaktadır.

İspanya Da Ev Almak

İspanya ev alana vatandaşlık verse de bunun temel birtakım koşullarının bulunduğunu hiçbir şekilde unutmamak lazım. Şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Vatandaş olmak ve İspanya devletinin tüm imkanlarından faydalanabilmek için burada en az 10 yıl boyunca yaşamak gerekiyor. Bundan dolayı oturum almak daha kolay olsa da, vatandaşlık için ilgili sürenin mutlaka geçmesi lazım. Aksi halde sonuç elde etmek hiçbir şekilde mümkün değildir.
 • Bir ev satın almak en basit yollardan birisi olarak karşımıza çıkar. Bunun değerinin ise 500 bin Euro veya bundan daha yüksek olması temel kuraldır. Bu sayede oturum hakkına sahip olabilirsiniz.

Evin satın alınacağı bölgenin seçimi konusunda dilediğiniz gibi hareket etmeniz mümkündür. Gerek şehir gerekse semt seçimi yapılmalıdır. Bunun ardından gerekli prosedürle devreye girer. Size oturum hakkı resmi yetkililer tarafından verilir. Vatandaşlık ise bu oturum sonrasında 10 yıl boyunca yaşmanın ardından elde edilebilecek bir avantaj olarak dikkat çekmektedir.

Bu ülkeden ev almış olan kişiler Schengen pasaportunun hemen sahibi olabiliyorlar. Böylelikle vizesin Avrupa seyahatinin önü sonuna kadar açılmış olmaktadır. Bir diğer avantaj ise kişinin ailesini de buna dahil edebilmesidir. Sadece siz değil, kan bağınızın olduğu aile bireyleri de ilgili fırsatlardan sonuna kadar faydalanabilme hakkına sahiptirler. Aynı zamanda ev satın almış olan kişiler İspanya’da sunulan eğitim hakkından faydalanabilirler. Buna çalışma ve yaşama da dahildir. Senede bir kere ülkeye giriş yapmak gibi bir ön koşul sunulmuştur.

Türklere Oturma İzni Veren Ülkeler

En kolay oturma izni veren ülkeler şöyledir;

 • 250 bin Euro’luk ev satın alarak Yunanistan’da oturma izni elde edebilirsiniz.
 • Monaco adındaki küçük devlet için ise bunun 500 bin Euro tutarlı olduğunu görmekteyiz. Paranın hesapta tutulması büyük önem arz eder.
 • 125 bin Sterlin değerinde yapılacak yatırımın sonrasında İngiltere’ye bağlı olan Jersey adasında oturum hakkını elde etmek mümkündür.
 • Birleşik Krallık için tanımlanmış olan miktar ise çok daha yüksek olmasıyla dikkat çeker. Burada 2 milyon minimum olmak üzere yatırımın yapılması esastır. Böylelikle oturum hakkını kolaylıkla elde etmiş olursunuz.
 • Letonya da gayri menkul satın alma üzerinden bu hakkı tanır.
 • İspanya, AB ülkeleri içinde yer alır. Oturum iznini belli şartların sağlanmasının ardından vermektedir. 1 milyon değerinde şirket yatırımı, 500 bin Euro’luk ev satın alınması, 2 milyon Euro ödeyerek hazine bonusuna sahip olunması ya da 1 milyon tutarlı bir para transferinin İspanya’ya yapılması durumunda oturum hakkı resmi makamlar tarafından size sağlanmış olacaktır.
 • Portekiz’den ev satın alarak da oturum hakkının sahibi olmak mümkündür. 500 bin değerli bir ev olması gerekmektedir.
 • Avrupa’da yer alan Belçika ise oturum iznini ev satın alma şartına bağlamamasıyla dikkat çekmekte. Buna göre kabul edilmiş olan bir iş planının sunulmuş olması yeterlidir.

Ev Alarak Vatandaşlık Veren Ülkeler

Ev alana vatandaşlık sağlayan ülke sayısı son derece çoktur. İspanya 500 bin Euro’luk ev satın almış kişiye oturum hakkı tanır. Vatandaşlık sürecinin başlatılabilmesi için ise 10 yılın geçmesi gerekmektedir. Bulgaristan 1 milyon Leva yatırım şartını bir ön koşul olarak koşmuştur. 350 bin Euro minimum olmak üzere Malta sınırları içinden bir ev satın alarak bu ülkenin vatandaşı olabilirsiniz.  Portekiz’de ise alt limit 500 bin Euro olarak kabul edilmiştir. En yüksek tutara sahip olan ülkelerden birisi ise Güney Kıbrıs adındaki devlettir. Bunun nedeni ise satın alınacak gayri menkul için 2.5 milyon Euro ödeme yapılmasının bir temel kriter olarak sunulmuş olmasıdır.

Vatandaşlık Satan Ülkeler

Hangi ülke nasıl vatandaşlık veriyor: Birçok ülke vatandaşlığı farklı şekilde vermektedir. Malta; gerek gayrimenkul satın alma gerekse bağış yapma gibi iki değişik kriteri öne sürmektedir. İspanya; para transferi, şirket yatırımı, gayrimenkul satın alma sonrasında oturum verirken, bunun ardından 10 sene sonra vatandaşlık sahibi olmak da mümkündür. ABD ise 500 bin dolarlık yatırım ilkesine sahiptir. Yatırımı sağlamış olan bir kişi 5 sene sonra ABD vatandaşı olmaktadır.

Yurtdışında Ev Almak

Yurtdışından ev almak oturum hakkının elde edilmesi demektir. Bunun için seçebileceğiniz birçok farklı ülke söz konusudur. Örneğin Yunanistan bunlardan birisidir. Şart ise satın alınacak olan evin değerinin 250 bin Euro olmasıdır. Bu miktar hem Portekiz hem de İspanya’da 500 bin Euro olarak tanımlanmıştır. Malta ise nispeten daha düşük bir tutar üzerinden bu oturum hakkı imkanını sunmaktadır. Çünkü gayrimenkul fiyatının 350 bin Euro olması yeterli bir ön koşul olarak kabul edilmektedir.

Makedonya hem Avrupa sınırları içerisinde yer alması hem de Türkiye ile tarihi bağlarının çok eski ve güçlü olmasından dolayı tercih edilen bir ülkedir. Üstelik kabul edilmiş gayrimenkul fiyatının sadece 40 bin Euro olması sayesinde, rahatlıkla oturum izninin elde edilmesi mümkündür.

Letonya oturum hakkını evin bulunduğu lokasyonun neresi olduğuna göre farklı meblağlar üzerinden sunmaktadır. Şehir merkezinden satın alınacak olan evlerde alt sınır sadece 143 bin Euro olarak kabul edilirken, köy ya da kırsal arazide ise bunun 71.500 Euro gibi daha düşük tutarlı bir meblağ olduğunu görmekteyiz.

İspanya Da Ev Alana Vatandaşlık

İspanya’da oturma izni almak kolaydır. Vatandaşlık ise daha farklı bir süreç olarak dikkat çeker. Bu iki tanımı hiçbir şekilde karıştırmamak gerekiyor. Oturum izni, o ülkede istediğiniz kadar kalabilmek, yaşayabilmek ve sunulmuş olan değişik birçok fırsattan faydalanabilmek demektir. Vatandaşlık ise o ülkenin bir vatandaşı olarak hayata devam etme anlamını taşır.

Burada dikkat çeken temel nokta, oturum izni bu ülkeden alınmış bile olsa İspanya vatandaşı olabilmek için mutlaka ülkede en az 10 yıl boyunca yaşamış olmak gerekmektedir. Bu şartı yerine getiren kişiler vatandaş olabilirler. Bu kapsamda Golden Visa adındaki özel program öne çıkar. Bu programın ayrıntılarına baktığımızda karşımıza şu opsiyonlar çıkıyor;

 • 1 milyon Euro olmak üzere İspanya’ya sermaye akışını sağlamak ya da burada faaliyetlerini devam ettiren bir şirkete yatırımda bulunmak gerekiyor. İşte bu sayede oturum izninin alınması konusunda hiçbir sorun yoktur.
 • Bunun yanı sıra ülkenin devlet tarafından satışa sunulmuş olan resmi hazine bonusunun satın alınması da sunulmuş olan opsiyonların içinde yer alır. 2 milyon değerinde olması temel bir kural olarak tanımlanır. Oturum almanın en kolay yollarından birisi olduğu için birçok ülke vatandaşı bu hakkı kullanmaktadır.
 • Ev satın alarak oturum izninin sahibi olabilmek de basittir. 500 bin Euro minimum alt limit olarak dikkat çeker.

Vatandaşlık için 10 yıl yaşamak gerektiğini unutmayın. İlgili şartların sağlanması çok mühimdir. Aksi halde vatandaş olabilmeniz söz konusu değildir.

Avrupa’da En Kolay Vatandaşlık Veren Ülke

Avrupa da oturma izni almak ve bunun ardından aynı zamanda vatandaş olmak isteyen kişilerin belli şartlar üzerinden hareket etmesi gerekmektedir. Malta, kolay vatandaşlık denildiği zaman akla gelen ilk ülkelerin içinde öne çıkıyor. Bunun nedeni ise birçok farklı prosedürün söz konusu olmamasıdır. İki temel ön koşul vardır. Hangisi sizin için daha kolay ise ona göre hareket edebilirsiniz. Yurtdışı oturum izni ile beraber vatandaş da olabilmek için 350 bin Euro’dan daha yüksek değere sahip bir evin satın alınması gerekmekte. Fon üzerinden yapılacak olan ve minimum 750 bin Euro’luk bağış da vatandaşlık için tanımlanmış olan kuralların içinde dikkat çeker. Bu sayede süreç sona ermiş olur.

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×