Schengen Vizesi Nedir: Schengen Vizesi Taraf Olan Ülkeler
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

Schengen Vizesi Başvurusu

Schengen Vizesi

Schengen ülkesine ziyaret etmek isteyenlerin Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir. Bu vize sayesinde Avrupa ülkelerinde kısa süreli kalış iznine sahipsiniz.

Endonezya ile vizeler kalktı

Schengen vizesi seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu tarafından verilir. Vize 6 aylık süre içerisinde 3 aya kadar seyahat etmek imkanı tanımaktadır.

Schengen Bölgesindeki Ülkeler Hangisi

Schengen bölgesine dahil olan 26 ülke bulunmaktadır. Bu ülkelerin her biri ortak vize politikasını kabul etmiştir. Fakat vize işlemlerinde ve talep edilen belgelerde bazı farklılık olabilmektedir.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen vizesi almak için hesapta olması gereken para 8 ila 10 bin TL’dir ancak otel ve uçak bilet maliyeti bunun dışındadır.

Schengen Vizesi Almak İçin Nereye Başvurulur?

Schengen vizesi almak için ülkelerin dış temsilciliklerine başvurulması gerekmektedir. Konsolosluklar aracılığı ile vize başvurusu gerçekleşir.

Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Schengen vizesi almak için Schengen vize şartlarına uyulması ve belirlenmiş olan koşulların yerine getirilmesi gerekir. Başvurunun ardından süreç başlatılır.

Schengen Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?
Schengen Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır?

Schengen bölgesinde yer alan bazı ülkeler:

 • Ukrayna
 • Belarus
 • Yunanistan
 • İtalya
 • Almanya
 • Avusturya
 • İspanya
 • Fransa
 • Bulgaristan
 • Romanya
 • Malta

Schengen Vize Koşulları

Schengen ülkesinin vatandaşlı olmayan kişilerin Schengen ülkesini seyahat etmek için vizeye ihtiyaçları vardır.

Aynı zamanda AB ile vize kolaylaştırma anlaşması olmayanlar Schengen vizesi almak zorundadır.

Schengen Vize Türleri Hangileri?

Schengen vize türlerinden biri de Transit vizedir. Transit vizeye bir ülkeye giderken farklı bir ülkeden aktarma yapılması gerektiği durumlarda ihtiyaç duyulur.

Aktarma yapılan ülkenin sınırından geçebilmek için almanız gereken vize türü olarak nitelendirilebilir.

C Tipli Kısa Süreli Vize Türleri

Ziyaret sebebinize uygun olarak C tipi vizelere aşağıdakiler dahildir:

Schengen Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Schengen vizesine sahip olmak için başvuru yapmalısınız. Vize başvurusu aşamasında aşağıdaki adımları takip etmelisiniz:

 • Başvurunu hangi Konsolosluk veya Büyükelçiliğe yapacağınızı öğrenin.
 • Başvuru işlemini zamanında yapın.
 • Schengen Vize Başvuru Formu doldurun.
 • Randevu alın.
 • Evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayın.
 • Randevuya gidin.

Belirtilen adımları izleyerek Schengen vize başvurusu yapabilirsiniz.

Vize Başvurusunu Nereye Yapmalıyım?

Vize başvurusu için seyahat etmek istediğiniz Schengen ülkesinin konsolosluğu veya büyükelçiliğine müracaat etmelisiniz.

Eğer aynı seyahat içerisinde birden fazla ülkeyi seyahat etmeyi düşünüyorsanız, en çok zaman geçireceğiniz ülkeden vize almalısınız. Vize almak için ülkenin Büyükelçiliği`ne başvuru yapmalısınız. İki veya daha fazla ülkede eşit zaman geçirmeyi düşünüyorsanız ilk ineceğiniz ülkenin Konsolosluğu`ndan vize almalısınız.

Başvuru Sürecinde Pasaportumu Konsolosluğa Bırakmalı mıyım?

Pasaportunuzu vize başvuru sürecinde ilgili ülkenin Konsolosluğu`na bırakmalısınız. Başvuru işleminde pasaportunuzu geri almanız vize başvurusunun iptal edilmesine neden olacaktır.

Ne Zaman Başvurmalıyım?

Seyahat planladığın tarihten en az 15 gün önce başvuru yapmalısınız. Erken başvuru yapmak isteyenler en fazla altı ay önce başvuru işlemlerini başlatabilir.

Schengen Vize Başvuru Nasıl Doldurulur?

Başvuru formunu online bir şekilde doldurabilirsiniz. Formu doldururken dikkatli olmalı ve doğru bilgiler girmelisiniz. Bilgileri doldurduktan sonra iki adet çıktısını almalısınız. Ardından başvuru sahibi tarafından imza atılmalıdır.

Başvuru formunda isim, soy isim, doğum tarihi, doğduğunuz ülke ve pasaport numarası gibi bilgiler vermelisiniz. Aynı zamanda verilen soruları eksiksiz yanıtlamalısınız. Son aşamada ise ülkede ne kadar kalmayı planladığınız hakkında bilgi sunmalısınız.

Randevu Alma İşlemi

Seyahat edeceğiniz ülkenin Konsolosluğu`na başvuru yapmak için bir randevu almalısınız. İlgili ülkenin resmi internet sayfasına giderek online bir şekilde randevu alabilirsiniz.

Gerekli Evrakların Hazırlanması

Schengen vizesi için gerekli olan evrakları hazırlamalısınız. Evrakları hazırladıktan sonra bir adet çıktısını almayı unutmamalısınız. Hazırlanan belgeleri randevu gününde başvuru merkezine götürmelisiniz. Ayrıca belgeleri düzenli bir şekilde toplamanız ibraz edilme aşamasında size yardımcı olacaktır.

Schengen vizesi güncel evrak listesi için schengenvize.net/schengen-vizesi-gerekli-evraklar/ tıklayınız.

Randevu Günü Ne Yapmalıyım?

Randevu günü gerekli belgeleri zamanında iletmelisiniz. Birkaç dakika geç kalsanız bile randevunuz iptal edilebilir. Bu nedenle belirtilen saatte vize merkezine veya Konsolosluğa gitmiş olmalısınız.

Randevu süresi tahmini 10 – 15 dakika kadar sürmektedir. Başvuru merkezine gittiğiniz zaman resmi görevli tüm evrakları kontrol edecektir. Kontrol ardından eksik belge olmadığı taktirde başvurunuz onaylanacaktır.

Biyometri Verisi

Eğer daha önce Avrupa ziyareti için başvuru yapmadıysanız parmak iziniz alınacaktır. Parmak izi Konsolosluğun ofisinde cihaz ile taratılmaktadır. Daha önce Avrupa ziyaretiniz olduysa yeniden parmak izi vermenize ihtiyaç kalmayacaktır.

Başvuru Bilgilerini Onaylayın

Başvurunun onaylanmasının ardından tüm bilgilerini online olarak sisteme dahil edilecektir. Ayrıca size başvurusunuz bir adet kopyası sunulacaktır. Bu işlem genellikle 10 – 15 dakika içerisinde gerçekleşmektedir. Size verilen formu aldıktan sonra tüm bilgilerin doğru olduğunu kontrol etmelisiniz. Kontrol aşamasının ardından imza atılmalıdır.

Reşit olmayan bireylere anne, baba veya yasal valiler eşlik etmelidir.

Vize Ücretinin Ödenmesi

Yetişkin kişiler için Schengen vize başvuru ücreti 80 Euro olarak belirlenmiştir. 6 ila 12 Yaş arası çocukların ise 40 Euro vize ücreti ödemesi gerekmektedir.

Ücret ödemesi yaptıktan sonra başvurunuz işleme alınacaktır. Bu kısımda size saklamanız için ödeme yaptığınıza dair bir makbuz verilecektir.

Vize başvurusu olumsuz sonuçlandığı zaman ödediğiniz vize ücreti geri iade edilmeyecektir. Ret durumunda yeniden başvuru yapmalı ve vize ücreti ödemelisiniz.

Schengen vize ücretleri için schengenvize.net/schengen-vize-ucretleri/ tıklayınız

Schengen Vizesi ile Avrupa`ya Kaç Kez Giriş Yapabilirim?

Giriş ve seyahat edebileceğiniz ülke sayısına bağlı olarak Tek Tip Schengen vizesi alabilirsiniz. Bunun yerine Sınırlı Bölge Geçerlilik vizesi de alabilirsiniz. Kaç kez giriş yapabileceğiniz hakkında net bilgi için Konsolosluk ile iletişime geçmelisiniz.

Tek Tip Schengen Vizesi

Tek Tip Schengen vizesi başvuru sahibinin 6 ayda 90 günlük süre boyunca seyahat etmesine olanak sağlar.

Tek Girişli Vize

Tek girişli vize ile ülkeye sadece bir kez giriş yapılabilir. Vize geçerlilik süresi bitene kadar ülkeyi seyahat etmek imkanına sahip olursunuz.

Başvuru sahibi kişi vize süresi dolmadan ülkeden ayrılırsa, ülkeye tekrar giriş yapmasına izin verilmez. Çünkü vizenin süresi başvuru sahibinin ülkeyi terk etmesi ile birlikte sona ermektedir.

Çift Girişli Vize

Çift girişli vize sayesinde ülkeye birden fazla kez giriş yapılabilir. Vize sahibi ülkeye ikinci defa giriş yaptıktan sonra vize süresi bitmeden ülkeyi terk etmemelidir. İkinci kez ülkeden çıkış yapan vize sahibinin yeniden giriş yapması mümkün olmayacaktır.

Çoklu Giriş Vizesi

Çoklu giriş vizesi herhangi limit olmadan Schengen bölgesinde yer alan ülkelere giriş – çıkış yapmanıza izin verir. Bu vize tipi için tek şart 6 ay içerisinde 90 günden fazla seyahat etmemenizdir.

Sınırlı Bölgesel Geçerlilik Vizesi

Sınırlı Bölgesel Geçerlilik vizesi sadece vizeyi veren ülkede seyahat etmenize olanak sağlamaktadır. Örnek, Malta seyahati için vize aldıysanız, sadece Malta`da kalmanıza izin verilmektedir. Bu vize ile bir ülkeden başka ülkeye giriş yapmanıza izin verilmez.

Bu vize türü Tek Tip vizeye bir alternatif olarak görülebilir. Fakat Sınırlı Bölgesel Geçerlilik vizesi sadece uluslararası sorumluluğu olan kişilere veya diğer insani sebeplerle verilmektedir.

Hızlandırılmış Schengen Vize Başvurusundan Ücretsiz Yararlanmak

Başvuru sahibi kişi aşağıdaki kriterleri karşılıyorsa, hızlandırılmış vize prosedürüne ücretsiz sahip olabilir. Hızlandırılmış vize prosedürüne aşağıdaki durumlarda sahip olunabilir.

 • Başvuru sahibi AB veya EEA vatandaşının aile bireyidir ve farklı Schengen ülkesine seyahat etmek istiyordur.
 • Başvuru sahibi AB / AEA vatandaşına eşlik ediyor ve gideceği Schengen ülkesinde o kişi ile seyahat etmeyi planlıyordur.

Schengen Giriş Limanında Hangi Belgeleri Sunmalıyım?

Schengen giriş limanında üzerinde vize etiketi olan pasaportunuzu sunmalısınız. Bu belgenin yanı sıra sunmanız gereken ekstra evraklar vardır. Sunmanız gereken diğer belgeler aşağıdaki gibidir:

Bazı ülkeler belirtilen evrakların her birini talep etmektedir. Bazıları ise sadece bir veya ikisini isteyebilir. Talep edilen belgelerin sayı seyahat edeceğiniz Schengen ülkesine göre değişmektedir.

Schengen Vizesi ile Avrupa`da Ne Kadar Kalabilirim?

Schengen vizesi ile Avrupa ülkelerinde 6 aylık süre zarfında 90 gün kalmak hakkına sahipsiniz. Vize başvurusunda bulunduğunuz zaman bazen size gerekli süre için vize verilmektedir. Fakat bazı zamanlarda daha kısa süreliğine vize verilebilir.

Büyükelçilik sadece Schengen`de kalabileceğiniz süreyi belirlemez. Aynı zamanda ülkeye giriş yapabileceğiniz en erken tarih ve çıkış tarihlerini de belirlemektedir.

Avrupa`da Kimler 90 Günden Fazla Kalmak Hakkına Sahiptir?

Schengen ülkesinde çalışma veya eğitim amaçlı 90 günden fazla kalış iznine ihtiyacınız olacaktır. 90 Günden fazla kalmak için Ulusal Vize tipine ihtiyacınız olacaktır. Avrupa D vize başvurusu için aşağıdaki kategorilerden birine ait olmalısınız:

 • Schengen vizesi veren programa ait olan uluslararası öğrenci,
 • Uluslararası öğrenci Avrupa`da eğitim alacaksa,
 • Avrupa ülkesinde araştırma merkezinde öğretmen,
 • Uzmanlık alanını paylaşmak için seyahat edenler,
 • Vizenin bitiminde ülkeden çıkmayı engelleyen tıbbi durum varsa.

Schengen Vize Süresini Uzatabilir miyim?

Schengen vize süresini uzatmak için geçerli sebebiniz olmalıdır:

 • İnsani sebepler,
 • Ciddi kişisel durum,
 • Ülkede kalmaya zorlayan sebep.

Vizenizin süresi bitmeden önce ülkeyi terk edemeyeceğinize ait geçerli kanıtlar sunmalısınız. Schengen ülkesinde 6 ay içerisinde 90 günden fazla kalmak gibi bir şansa sahip değilsiniz. Vize süresi bittikten sonra yeniden vize uzatma başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Avrupa`da Belirlenen Süreden Daha Fazla Kalırsam Ne Olur?

Schengen vizesi tarafından belirlenen süreyi aşmanız durumunda yeniden vize almanız zorlaşacaktır. Hatta tekrar vize almanız mümkün bile olmayabilir. Belirlenen süreden fazla kalmanız durumunda ülkeden sınır dışı edilirsiniz. Ardından para cezasına tabi tutulursunuz.

Schengen Çoklu Giriş Vizesi Ulusal Vizeye Çevrilebilir mi?

C tipli Çoklu Giriş vizesini D tipi ulusal vizeye çevirmeniz mümkün değildir. Schengen vizesi ile giriş yaptığınız ülkede oturma izni başvurusunda bulunamazsınız. D vizesi almak için ikamet ettiğiniz ülkeden başvuru yapmalısınız.

Schengen Vizesi ile Hangi Ülkeleri Ziyaret Edebilirim?

Schengen bölgesini ülkelerini ziyaret etmek için gerekli vizeye sahip olmalısınız. Schengen vizesine sahip olarak Schengen bölgesinde yer alan ülkeleri ziyaret edebilirsiniz.

Peki, Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler hangileri? Bu ülkelerden bazılarını aşağıdaki şekilde gösterebiliriz.

Schengen vizesine sahip olarak giriş yapmanız izin veren Schengen bölgesine ait olmayan ülkeler vardır. Bu ülkeler aşağıdaki gibidir:

 • Hırvatistan
 • Bosna Hersek
 • Arnavutluk
 • Gürcistan
 • Türkiye
 • Belarus
 • Karadağ
 • Sırbistan
 • Kıbrıs
 • Kosova
 • Romanya
 • Bulgaristan

Schengen Vize Başvurusunun Reddedilme Sebepleri Nelerdir?

Schengen vize başvurusunun en yaygın reddedilme sebepleri aşağıdaki gibidir:

 • Gerekli belgelerin eksik ibraz edilmesi,
 • Bazı belgelerin elçilik tarafından belirlenen kriterleri karşılamaması,
 • Geçersiz Seyahat Sigortası,
 • Seyahat amacına dair yetersiz kanıt sunulması,
 • Geçmişe dönük ceza işlemlerinin olması,
 • Deforme olmuş pasaport,
 • Yeterli sayfası bulunmayan pasaport,
 • Geçersiz pasaport.

Schengen Vize Reddi Durumunda Ne Yapabilirim?

Başvuru yaptığınız elçilik veya konsolosluktan ret cevabı gelmesi durumunda itiraz edebilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığı zaman vize reddine dair gerekli bilgiler içeren bir kağıt sunulacaktır. Kağıt üzerinde itiraz etmek için gerekli işlemler ve itiraz edebileceğiniz son tarih belirtilmiş olacaktır.

Başvuru talebinin reddedilmesi artık başvuru yapmayacağınız anlamına gelmemektedir. Büyükelçilik yetkilileri başvuru reddi ardından eksik kısımları tamamladıktan sonra yeniden başvuru yapmayı önermektedir. Yeniden başvuru yapacağınız zaman tüm masrafları yeniden karşılamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ulusal Vize veya Oturma İznim Varsa AB Ülkelerine Vizesiz Seyahat Edebilir miyim?

Uzun süreli ulusal vize sahibiyseniz diğer ülkelere ziyaret etmek hakkına sahip olmaktasınız. Ayrıca herhangi Schengen ülkesi tarafından verilen oturma izni de AB ülkelerine seyahat etmek hakkı tanımaktadır.

AB / AEA Vatandaşlarının Aile Üyeleri Schengen Vizesinden Muaf mıdır?

AB veya AEA vatandaşlarının aile üyeleri Schengen vizesinden muaftır. Fakat vize prosedüründen muaf olmak için aşağıdaki kriterler karşılanmalıdır.

 • AB ülkesi tarafından verilmiş AB aile üyesi kartına sahiplerse,
 • Sınır Schengen bölgesindeki farklı bir ülkeden alınan ulusal oturma izni varsa, (oturma kartı veya vizesi)
 • Schengen vizesi belirlenen 62 ülkeden birinden alındıysa.

Schengen Vizesi Bilgileri

1995’te Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır.

Schengen bölgesi dışında kalan sınır kontrollerinde de ortak vize uygulamaları, polis kontrolleri ve yargı uygulamaları hayata geçirilmiştir.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bulgaristan, İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı kural ve uygulamaları benimsemişlerdir.

Schengen vize işlemleri için https://schengenvize.net/schengen-vizesi-belgeler/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Schengen bölgesine üye ülkelerden birinde alınan schengen vizesi ile girildiğinde anlaşmaya taraf olan bütün ülkelerde serbestçe seyahat hakkına sahip olabilirsiniz.

Schengen vizesi başvurusu esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de eğer birden çok ülkeye giriş yapılacak ise ilk giriş yapılacak ülkeye veya en uzun süre kalınacak ülkeye schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.

Ayrıca başvuru formunda ilk giriş yapacağınız ülke mutlaka belirtilmelidir. Mesela Almanya’ya seyahat etmek için Yunanistan Konsolosluğuna yapılan vize başvuru sonucunda vize alınsa bile alınan Schengen vizesi ile direkt olarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün değildir.

 Ancak Yunanistan’a giriş yapıp daha sonra direk Almanya’ya veya diğer schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün olabilir.  Schengen bölgesinde kalış süreniz pasaportunuza basılı olan tarihler ile sınırlıdır. Schengen ülkeleri ortak SIS (SBS) veya Schengen Information System (Schengen Bilgi Sistemi) adı verilen ortak veri tabanını kullanmaktadır.

 Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı verilen kişiler hakkında bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve her Schengen vizesi başvurusu sırasında üye ülkelerin yetkili makamları bu veri bankasını kullanırlar.

Önceki seyahatlerinizden birinde Fransa’da trafik kurallarının ihlal etmiş olmanız bile sizin Almanya’ya yapacağınız Schengen vize başvurusu ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Schengen vize süreniz aşmanız durumunda süreye ve Vize türünüze bağlı olarak para cezası ve 3 ile 5 yıl arası schengen vize başvurusu otomatik olarak ret edilmesine sebep olabilir.

 Kesinlikle vize süreniz dolmadan önce konsolosluğa başvuru yaparak gerekçenizi belirtmeniz ve daha sonraki vize başvurularında vizenizi uzatmanızın gerekçesini konsolosluğa ibraz etmeniz gerekmektedir.

Schengen vizesi kalış izninizi aşmadan Schengen bölgesinden ayrılmanız menfaatinize olacaktır. Aksi takdirde daha sonraki başvurularda ek belgeler sunmak zorunda kalabilir ve uzun değerlendirilme süreci yüzünden seyahat planlarınız aksayabilir ve hatta ve konsolosluğa mülakata çağırılabilirsiniz.

Avrupa Vizesi Nedir?

Schengen bölgesinde serbest dolaşım ve kısa süreliğine (90 güne kadar) seyahat etme izni veren vizeye schengen vizesi denir. Kısa süreli schengen vizesi başvuru türleri;

• Akraba veya arkadaş ziyareti
• Turistik Ziyaret
• Ticari Ziyaret
• Bir konferansa katılımcısı
• Transit geçiş
• Eğitim
• Kültürel etkinlik
• Sportif etkinlik
Schengen vizesi ile schengen bölgesinde 6 ay içinde en fazla 90 gün kalış izni verir. Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerden herhangi birinden aldığınız schengen vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Bazı özel izinle alınan vizelerde, vizeniz sadece vizeyi veren ülkede geçerli olacaktır.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Seyahat için geçerlidir?

Avrupa birliği üyesi olan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca Avrupa birliği üyesi olmayan ama Avrupa Serbest Ticaret Birliği (Efta) üyesi olan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’da schengen anlaşmasına taraf oldukları için ülkelerine yapılan kısa süreli seyahatlerde schengen vizesi vermektedirler.

Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya ise Avrupa birliği üyesi olup henüz schengen vizesi verme hakkına sahip değildirler. Fakat geçerliliği olan bir schengen vizesi ile bu ülkelere seyahat edebilirsiniz. Ülke gümrük kapılarında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için çok girişli (multiple) bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Schengen Vize Başvurusu, seyahatinizi planladığınız tarihten en az 15 iş günü önce yapılmalıdır. Seyahat başlangıç tarihinden üç ay önce başvuru yapılabilir.Seyahat planlarınızı son ana bırakıp 15 iş gününden az bir zaman kala yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilir fakat yoğun dönemlerde vize başvurunuzun değerlendirilmesi 15 günü bulabileceği için başvuru sonucu, planladığınız seyahat tarihten sonra belli olabilir.

Hangi ülkenin Konsolosluğuna Schengen için Başvuruda Bulunmalıyım?

Schengen vize başvurusu, seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna ve Büyükelçiliğine veya başvuru merkezlerine yapılabilir.Seyahatiniz sırasında ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğuna, birkaç ülke ziyaret edilecek ise en uzun süre kalınacak ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulmalıdır. Seyahat veya konaklama süreleri eşit ise ilk giriş yapılacak ülkeden vize başvurusu yapılmasıdır.

Özellikle Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa ve Belçika ülkeleri vizenin muhakkak kendi ülkelerinin konsolosluğundan alınmasını istemektedirler. Schengen anlaşması gereği, sınır kapılarındaki kontrollerde başka ülkeden alınmış bir vize ile ülkelerine giriş yapmak isterseniz, vizenin hangi ülkeden alınmışsa o ülkeye giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilecektir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için gerekli rezervasyonları ve seyahat planınızı pasaportunuzla birlikte ibraz etmenizi tavsiye ederiz.

Schengen Vizesi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Schengen vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi için gerekli evraklar hazırlanarak, vize ücreti ilgili konsolosluğa yatırılarak başvuru yapılır.

Schengen vizesi ne demek?

Schengen vizesi; schengen ülkeleri arasında anlaşmaya varılan ve doğru kullanılması halinde taraf olan ülkeler de kısa süreli seyahat izni demektir.

Öğrenciler schengen vizesini nasıl alır?

Schengen vizesi: öğrenciler için’de alınabilmektedir. Öğrenciler ,kurumdan öğrenci ve izin belgesi ile ailesinin sponsorluk evraklarını sunarak başvuru yapabilirler.

Schengen vizesi veriliyor mu?

Korana virüs ( Covid 19 ) sebebiyle vize başvurularına ara verilse de zorunlu seyahatler ve aile ziyaretleri amacıyla igili konsolosluktan onay alınarak vize başvurusu yapılabiliyor.

Schengen vizesi ekşi sözlükteki paylaşımlar güncel mi?

Schengen vizesi ile ilgili ekşi sözlükte paylaşılan bilgiler başvuru yapanlar için bir yol gösterici olsada her ülkenin kendine göre kuralları olduğun dan mutlaka başvularacak ülkenin büyükelçiliğinden ‘de bilgi alınmalıdır.

Schengen vizesi fiyatları 2021

Schengen vize ücretleri 2021 yılında yetişkinler için 80 euro , 12 yaş altı bireyler için 40 euro ve 6 yaş altı çocuklar için ücretsizdir.

Schengen vizesi korana ( covid 19 )

Schengen vize başvuruları korana virüs sebebiyle geçici olarak askıya alınmıştır. Zorunlu seyahatler için , ticari , hasatalık, vb başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca aile birleşimi, erasmıs gibi uzun dönem vizeler için başvurlar kabul edilmektedir.

Schengen vizesi açıldı mı?

Zorunlu vize başvuruları için ticari, hasatlık, yakın akraba düğünü, doğum vb sebeplerle ilgili konsolosluktan onay alınarak başvuru yapılabilmektedir.

Almanya schengen vizesi nasıl alınır?

Almanya schengen ülkesi olup verilen vize schengen vizesidir. Bu vize ile ilk olarak Almanya seyahati sonrası çok girişli ise diğer schengen ülkelerini de seyahat edebilirsiniz.

Schengen Vizesi Nedir? En Kolay Nasıl Alınır Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

38 Yorum

 1. Merhaba,
  Geçen hafta Fransa’dan 3 aylık vize aldım. Seyahatim 28 Kasım’da Paris’e olacak.
  Sorum şu: mesela bu haftasonu Selanik’e gidebilir miyiz ? Herhangi bir ihlal olur mu ? Sınırda sorun yaşar mıyız?
  İlginizden ötürü teşekkür ederiz.

  1. Merhaba,
   Fransa’dan almış olduğunuz schengen vizesini önce Yunanistan’a giriş için kullanmak vize ihlaline girer. Genelde Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya gibi bir ülkeden aldığınız vize ile Yunanistan’a girişte bir sorun yaşamazsınız. Ama bir sonraki vize başvurunuzda tek girişli bir vize alabilirsiniz ya da kısa süre geçerliliğe sahip bir schengen vizesi alırsınız. Seyahat geçmişinizde başka ülkelerin vizesi ile de ihlal varsa sonraki schengen vize başvurunuzda seyahat gerekçesi ile ilgili tespit edecekleri en küçük bir hatada başvurunuz ret ile sonuçlanabilir. İyi günler dileriz.

 2. Merhaba,

  Vizeniz Yunanistan tarafından verildiği ve siz Yunanistan yerine Danimarka’da 90 gün kalacağınız için bir sonraki vize başvurunuz ya tek girişli olarak verilir ya da daha da kötüsü vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilir.

 3. Merhaba,

  Benim 2015 yılı Şubat ayına kadar geçerli Schengen vizem var, toplamda 90 günlük olan vizemin yaklaşık 6 haftasını kullandım. Önümüzdeki hafta eşimle beraber Almanya’ya gideceğiz ve oraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Eşim İngiliz vatandaşı ve ben de eş durumundan oturma iznine başvuracağım ancak öncelikle eşimin oturma izni işlemlerini halletmesini gerekecek. Sormak istediğim ise, bu süreç boyunca kalan 6 haftalık Schengen vizem dolduğunda Türkiye’ye geri gelmeden yeni bir Schengen vizesi almam mümkün müdür ya da başka nasıl bir yol izleyebilirim?
  Şimdiden teşekkürler.

 4. Merhabalar..
  Benim 17 Aralık tarihine kadar Shengen vizem var .Henüz yurtdışına çıkışımı gerçekleştirmedim fakat ben yılbaşını orada geçirmek istiyorum.Bunun için vize uzatma işlemi gerçekleştiriyorlar mı?Vize başvurusunu Hollanda konsolosluğunda yapmıştım.

 5. Merhaba Can Bey
  20 Ekim de schengen vizem bitiyor. 18 ekimde fransa’ya gidip 19 ekim’de çıkış yapabilir miyim?
  İngiltere de turist vizesiyle dil okuluna gideceğim 6 hafta sonunda ingiltereden çıkıp tekrar girmem gekiyor. Hazır iki ülke yakınken ve schengen im de varken bir günlüğüne fransaya gidip gelsem işim çok kolaylaşacak. Cevabınızı merakla bekliyorum
  Şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,
   Schengen Vizeniz çok girişli ise ve kalış izniniz bitmemişse 18 ekimde Fransa’ya gidip 19 ekim’de çıkış yapabilirsiniz. İyi yolcuklar dileriz…

 6. slm.fransaya 1 aylik vize aldim kardesimin diplamatik pasaportu var. kardesimin davetiyesi uzerine aldim kardesimin hanimi dogum yapti bakici ve refakatci olarak.sureyi cok kisa buluyoruz uzatmak icin neler yapilmali ben suan fransadayim. tesekirler

  1. Fransa’dan vize uzatma işlemi yapılamaz Türkiye’ye dönüp tekrar vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

 7. Merhaba,

  İspanyadan seyahat icin5 schengen vizesi aldım. Uçak biletim Munich aktarmalı Barcelona idi. Fakat aktarma noktasında alman polisi tarafından tebligat ile sınırdışı edildim.
  Şimdi Ne yapmalıyım nereye başvurmakıyım?
  Yardımlarınız için teşekkür ederim.

  1. Almanya sınır polisi Almanya’ya giriş için sürekli olarak başka ülkelerin vizelerine başvurulduğunu bildikleri için gerçekten aktarma yapacak olsanız bile size sorun çıkartabilirler. Bu yüzden Almanya’dan aktarmalı uçak bileti almayın. İspanya’ya gitmek için İspanya konsolosluğuna tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz.

 8. Selam,

  Vize sürem 15 gün, ben 15 gece kalıp 16.günün akşamında uçağa biniyorum. Bu problem yaratır mı ? 15.günde dönmüş olmam mı gerekiyor ?

  Bir de bana ilk giriş yapılacak ülkeden değil en çok kalacağım ülkeden vize almam gerektiğini söylediler. Yukarıda tam tersini söylemişsiniz. 6 gün italyada 7 gün ispanyada kalacağım, ama ilk italyaya gideceğim. Bu konuda kesin bir bilgi yok mu ?

  1. Vize sürenizi aştığınız için sonraki vize başvurularınızı olumsuz etkiler ayrıca para cezası da ödersiniz. Schengen vize başvurunuzu en uzun kalacağınız ülkenin konsolosluğundan almanız gerekmektedir. Schengen vizesi aldığınız ülkenin en uzun süre kalacağınız ülke olduğunu ilk giriş yapacağınız ülkenin sınır polisine otel rezervasyonlarınızı ve uçak biletlerinizi ya da seyahat planınızı gösteren belgelerle ispatlamanız gerekmektedir.

 9. merhabalar…bizim 3 yıllık multi giriş çıkışlı yunanistan vizemiz var.acaba 3 yıl içinde toplam 90 gun kalma hakkımı var yoksa her gidişte 90 gun mu?

  1. Schengen vizesi 6 ay içerisinde 90 gün kalış izni verir. Vizenizin geçerliliği 3 yıl olduğu için 6 ay da bir tekrar 90 gün kalış izni vermektedir.

 10. Merhaba
  Ben bulgaristan için vize aliyorum. Ama ordan Almanya geçme ihtimalim var mi?. Bazi vize tiplerinden bahsediliyor. Schengen vizesi sayiliyorsa bulgaristan için, ordan başka schengen ülkesine geçersem sikinti çikma ihtimali var mi? Transit vize alinmali diye okumustum baska yerlerde. Kesin bilgi verip mesajimi yanitlarsaniz çok sevinirim.
  Tekrardan tesekkurler kolay gelsin.

  1. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Almanya’ya giriş yapabilmeniz için Almanya konsolosluğuna schengen vize başvurusu yapmanız gerekir.

 11. Merhabalar.
  Polonyadan aldığım schengen vizesindeki (turist) kalma süresini (vize süresi dolmamasına rağmen) konu hakkında bilgi eksikliğim olduğu için 7 gün aştım. çıkışı yunanistandan yaptım. Çıkışı yunanistandan yaptım. kapıdaki görevli polis beni sadece uyarmakla yetindi. bu durumda otomatik olarak bir sonraki schengen vize başvurumun reddedileceğini ve belli bir süre alamayacağımı mı varsaymalıyım?

  1. Merhaba,
   Maalesef genellikle schengen vize geçerlilik süresini aşmanız durumunda 10 yıl içerisinde yapacağınız tüm başvurularda red veriyorlar.

 12. Merhaba,
  Mart ayında 6 aylık İtalya vizesi aldım. Daha sonra İspanya’da Erasmus stajına kabul edildim ve bu vizeyle İspanya’da staja başladım. Fakat bugün vizemin kalış süresini 2 gün aştığımı fark ettim ve önümüzdeki 3 gün burada resmi tatil. Bu durumda yapılacak en mantıklı şey nedir acaba? İtalya konsolosluğuna gidip vize süresini uzatmak mı yoksa İspanya vizesine başvurmak mı? Şimdiden teşekkürler.

 13. Merhabalar.
  Haziran da 1haftalık norveç seyahati için
  Ve 1eylül e kadar shengen vizesi verildiler bana ama sırbistandan alınmış.
  Gidip türkiye ye döndüm
  Şimdi ben hollanda ya gitmek istiyorum ama eylül den sonra düşünüyorum
  Yani shengen vizesini uzatma gibi bir durum olabilir mi .
  Yoksa tekrar sil baştan vize mi almam gerekiyor ?
  Şimdiden teşekkürler

 14. Merhaba,

  Oncelikle yanitlariniz icin tesekkur ederim,

  Benim sorum Schengen alanina giris yapilan vize ile ilgili; Schengen alanina goros yapilan vize ile cikis yapilan vize ayni olmak zorunda midir? Diyelim ki vize suresi planlanan donus suresinden 2 ay once doluyor, ve yeni ´vize basvurusu icin pasaportu konsolosluga verdik ve yeni bir vize aldik, iki ay sonra yeni alinan vize ile Schengen alanindan cikmak mumkun mu?

  Tesekkurler

  1. Merhaba,
   Schengen bölgesinde kalmanız gereken süreyi kapsayacak 2 ayrı vize alabilirsiniz. Yani konsolosluğa vize başvurusu yaptığınız zaman size ihtiyaç duyduğunuz 2 aylık süreyi verebilirler. Başvuru türünüz, seyahat amacınız toplamda 6 ay içerisinde kaldığınız süre ve bir çok detay var vize başvurusu yapmadan önce ofisimize randevu alarak gelebilir ve detaylı bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

 15. Merhaba,

  İlk defa vize aldım ve 20 gün süre içerisinde 6 günlük kullanım hakkı verdiler,
  Benim sorum şu : 20 gün içinde 5 gün italyaya gittikten sonra TR dönüp daha sonrada bu 20 gün dolmadan tekrar 4 günlüğüne hollandaya gitmem mümkünmüdür?
  Vize süremin dolduğu günle hollanda programımın bittiği gün ile aynı. Tekrar schengen vizesine başvursam zaten o tarihlerde vizeli olarak gözüküorum fakat kullanabilcegim gün sayısı 6 oldugundan dolayı kafam karıstı bu 6 günlük süre Türkiye ye döndüğümde sıfırlanırmı acaba ?

  1. Merhaba,

   20 gün içerisinde toplam 6 gün kalış iznin olduğu için 5 gün İtalya’da 4 gün Hollanda’da kalamazsın. 5 gün kaldıktan sonra sadece 1 gün kalış izni kalıyor. Onu da kullanabilmen için schengen vizenin çok girişli(multi) ya da 2 girişli olması gerekir. Hollanda sınır polisine 1 günlük seyahat planı mantıklı gelmeyeceği için ülkeye girişine izin vermemeyebilirler. Benim tavsiyem 6 gün İtalya’da kalıp Hollanda için tekrar schengen vize başvurusunda bulunmanız olur. İtalya Schengen vizesi’nin Kalış izni sona erdiği için Hollanda konsolosluğuna schengen vizesi başvurusunda bulunmanda herhangi bir sorun olmayacaktır.

 16. Sayın yetkili merhaba.. Annemle babamın şuan 2 yıllık Italya vizesi var. Ama Ilk gidecekleri yer Fransa , 26.haziran günü gidiyorlar ve bir tur organizasyonu ile beraber… Fransa bu konuda herhangi bir problem çıkartır mı? Bu arad Daha önce başka ülkelerden aldıkları vize ile Avrupa ülkelerine giriş çıkış yaptılar… Fransa daki görevleilerin sınır dışı etme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?

  1. Merhaba,
   Fransa sınır polisi italya schengen vizesi ile ülkelerine giriş yapmalarına izin vermeyebilirler. Kural gereği ilk önce italya’ya giriş yapmaları gerekir. Son günlerde özellikle İtalya’dan alınan schengen vizeleri ile Almanya, Fransa ve Hollanda ülkelerine giriş yapmak isterken, sınır polisleri ülkeye giriş izni vermediği ve hatta schengen vizelerini iptal ettiği yönünden telefonlar alıyoruz. Biz kesinlikle vize ihlali yapmamanızı tavsiye ederiz. iyi günler dileriz

 17. Öncelikle merhaba ben italya vizesi ile yunanistana giris yapacagim fakat yunanistana giris yaptigim gun italyaya ucacagim yunan polisinin herhangibir terslik cikarma durumu olabilir mi acaba?simdiden tesekkurler

 18. merhaba

  15 haziran 1 yıllık schengen vizemiz doluyor.Geçen yılki vizeyi Almanya için almıştık.Yılda 3 defa 1 er haftalığına almanyaya seyahet ediyoruz.
  Bu yıl tekrar almanyaya gideceğiz fakat vizeyi aldıktan hemen sonra yunan adalarına geziyi düşünüyoruz.

  Vizeyi yeniletmek için Yunansitan çıkışı için mi Almanya çıkışı için mi almak gerekir.

  geçen yıl 1 yıl verilen vize bu sene daha fazla verilebilir mi.

 19. Merhaba
  Temmuz 28 de Almanya Münihe gitmek için bilet aldık Kuzenim orda okuyor oradan onuda alıp direkt fransa ya geçip ağustos 2 de turla ( turu Türkiye’den satın aldık ) Fransa nice’den başlayıp italya da sonlandıracağız 8 gün 7 gece. Şimdi bir çok vize danışmanıyla görüştüm en çok italya ve fransada kalacağın için İtalya konsolosluğundan almalısın dediler.başka bir vize şirketi ise Almanya dan davet iste italyan konsolosluğundan çoklu al dedi. en son söylenen ise Almanya dan başvurunu yap olmazsa italya dan da denersin. Benim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. Çok karıştığı için karar veremiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   28 Temmuz – 2 Ağustos arasında toplam 6 gün Almanya’da kalacağınız için en uzun Almanya’da kalacaksınız bu plana göre daha sonra da 8 gün 7 gecede Fransa ve İtalya’da kalacaksınız. Schengen vize başvurunu Almanya’dan yaparak diğer seyahatlerinizi de konsolosluğa bildirirseniz toplam seyahatiniz için gerekli schengen vizesi alabilirsiniz.

 20. merhaba,
  dayımın daveti üzerine avusturya vizesi aldım 14 şubatta giriş yaptım 15 martta vizem bitiyor ben bu vizeyi uzatabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim…acil cevap verirseniz memnun olurum

 21. Merhaba sayın admin,
  Benim sorum, 3 aylık schengen vizesi aldık diyelim, ve hastalıktan dolayı yurtdışına cikmadik, bunu konsolosluğa bildirmek zorundamiyiz?, bildirmezsek ne olur?

  1. Merhaba, konsolosluğa bir bilgi verme zorunluluğunuz yoktur.

 22. Merhabalar sayın admin ben yunanistandan 6 aylık multi schengen vizesi aldım suan makedonya dayım bu vize ile makedonyadan bulgaristana girebilirmiyim acaba msj ma erken dönüs yaparsanız sevinirim simdiden cvbnız icin cok tesekkür ederim.

  1. Merhaba Oktay bey,
   Yunanistan schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. İyi seyahatler dileriz.

 23. Oncelikle vereceginiz cevaptan dolayi tesekkur ederim.Size bir konu hakkinda danismak istiyorum.Yunanistandan 6 ay vize aldim 3 ay kalma sureli kasim ayinda yunanistana gittim ve geldim sonra fransaya geldim suan fransadayim 2014 subat ayinda vixemin oturum suresi bitiyor bunu burdaki turk konsoloslugundan uzatabilirmiyim.Uzatabilirsem nekadar uzatabilirim prosudur nasil Eger vize ihlali yaparsam ne olur ( 3,4 gun) eger beni bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler..iyi aksamlar..

  1. iyi günler Can Bey,
   Kesinlikle 90 günlük kalış izninizi aşmayın. yurt dışında vize uzatma işlemi yapılmamaktadır. Ancak hayati önem arz eden bir durum olması durumunda uzatmaya izin verilmektedir. Schengen vizesi için verilen kalış izninizi aşmanız durumunda hem para cezası hemde aştığınız süreye bağlı olarak schengen bölgesine giriş yasağı uygulanmaktadır. Daha sonra yapacağınız schenegn vize başvurunuzun red edilme ihtimali hayli yüksek olacaktır.

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×