Schengen Vizesi Nedir?

  schengen vizesi, Schengen Vizesi Nedir?

  Schengen Vizesi Bilgileri

  1995’te Avrupa Birliğinde yürürlüğe giren Schengen Sözleşmesi ile Sözleşmeye taraf ülkeler aralarındaki iç sınır kontrollerini kaldırmışlardır.

  Schengen bölgesi dışında kalan sınır kontrollerinde de ortak vize uygulamaları, polis kontrolleri ve yargı uygulamaları hayata geçirilmiştir.

  Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Bulgaristan, İsviçre, İzlanda ve Norveç de Schengen ülkeleri ile özel bir anlaşma imzalayarak, aynı kural ve uygulamaları benimsemişlerdir.

  Schengen bölgesine üye ülkelerden birinde alınan schengen vizesi ile girildiğinde anlaşmaya taraf olan bütün ülkelerde serbestçe seyahat hakkına sahip olabilirsiniz.

  Schengen vizesi başvurusu esnasında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de eğer birden çok ülkeye giriş yapılacak ise ilk giriş yapılacak ülkeye veya en uzun süre kalınacak ülkeye schengen vizesi başvurusu yapılmalıdır.

  Ayrıca başvuru formunda ilk giriş yapacağınız ülke mutlaka belirtilmelidir. Mesela Almanya’ya seyahat etmek için Yunanistan Konsolosluğuna yapılan vize başvuru sonucunda vize alınsa bile alınan Schengen vizesi ile direkt olarak Almanya’ya giriş yapmak mümkün değildir.

   Ancak Yunanistan’a giriş yapıp daha sonra direk Almanya’ya veya diğer schengen ülkelerine seyahat etmek mümkün olabilir.  Schengen bölgesinde kalış süreniz pasaportunuza basılı olan tarihler ile sınırlıdır. Schengen ülkeleri ortak SIS (SBS) veya Schengen Information System (Schengen Bilgi Sistemi) adı verilen ortak veri tabanını kullanmaktadır.

   Bu veri bankasında, Schengen ülkelerine seyahat etme hakkı verilen kişiler hakkında bilgiler başta olmak üzere çeşitli bilgiler yer alır ve her Schengen vizesi başvurusu sırasında üye ülkelerin yetkili makamları bu veri bankasını kullanırlar.

  Önceki seyahatlerinizden birinde Fransa’da trafik kurallarının ihlal etmiş olmanız bile sizin Almanya’ya yapacağınız Schengen vize başvurusu ret ile sonuçlanmasına sebep olabilir. Schengen vize süreniz aşmanız durumunda süreye ve Vize türünüze bağlı olarak para cezası ve 3 ile 5 yıl arası schengen vize başvurusu otomatik olarak ret edilmesine sebep olabilir.

   Kesinlikle vize süreniz dolmadan önce konsolosluğa başvuru yaparak gerekçenizi belirtmeniz ve daha sonraki vize başvurularında vizenizi uzatmanızın gerekçesini konsolosluğa ibraz etmeniz gerekmektedir.

  Schengen vizesi kalış izninizi aşmadan Schengen bölgesinden ayrılmanız menfaatinize olacaktır. Aksi takdirde daha sonraki başvurularda ek belgeler sunmak zorunda kalabilir ve uzun değerlendirilme süreci yüzünden seyahat planlarınız aksayabilir ve hatta ve konsolosluğa mülakata çağırılabilirsiniz.

  “Schengen Vizesi Nedir?” hakkında 42 yorum

  1. Oncelikle vereceginiz cevaptan dolayi tesekkur ederim.Size bir konu hakkinda danismak istiyorum.Yunanistandan 6 ay vize aldim 3 ay kalma sureli kasim ayinda yunanistana gittim ve geldim sonra fransaya geldim suan fransadayim 2014 subat ayinda vixemin oturum suresi bitiyor bunu burdaki turk konsoloslugundan uzatabilirmiyim.Uzatabilirsem nekadar uzatabilirim prosudur nasil Eger vize ihlali yaparsam ne olur ( 3,4 gun) eger beni bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler..iyi aksamlar..

   1. iyi günler Can Bey,
    Kesinlikle 90 günlük kalış izninizi aşmayın. yurt dışında vize uzatma işlemi yapılmamaktadır. Ancak hayati önem arz eden bir durum olması durumunda uzatmaya izin verilmektedir. Schengen vizesi için verilen kalış izninizi aşmanız durumunda hem para cezası hemde aştığınız süreye bağlı olarak schengen bölgesine giriş yasağı uygulanmaktadır. Daha sonra yapacağınız schenegn vize başvurunuzun red edilme ihtimali hayli yüksek olacaktır.

  2. Merhabalar sayın admin ben yunanistandan 6 aylık multi schengen vizesi aldım suan makedonya dayım bu vize ile makedonyadan bulgaristana girebilirmiyim acaba msj ma erken dönüs yaparsanız sevinirim simdiden cvbnız icin cok tesekkür ederim.

   1. Merhaba Oktay bey,
    Yunanistan schengen vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. İyi seyahatler dileriz.

  3. Merhaba sayın admin,
   Benim sorum, 3 aylık schengen vizesi aldık diyelim, ve hastalıktan dolayı yurtdışına cikmadik, bunu konsolosluğa bildirmek zorundamiyiz?, bildirmezsek ne olur?

  4. blank
   birgül yıldırım

   merhaba,
   dayımın daveti üzerine avusturya vizesi aldım 14 şubatta giriş yaptım 15 martta vizem bitiyor ben bu vizeyi uzatabilirmiyim yardımcı olursanız sevinirim…acil cevap verirseniz memnun olurum

  5. Merhaba
   Temmuz 28 de Almanya Münihe gitmek için bilet aldık Kuzenim orda okuyor oradan onuda alıp direkt fransa ya geçip ağustos 2 de turla ( turu Türkiye’den satın aldık ) Fransa nice’den başlayıp italya da sonlandıracağız 8 gün 7 gece. Şimdi bir çok vize danışmanıyla görüştüm en çok italya ve fransada kalacağın için İtalya konsolosluğundan almalısın dediler.başka bir vize şirketi ise Almanya dan davet iste italyan konsolosluğundan çoklu al dedi. en son söylenen ise Almanya dan başvurunu yap olmazsa italya dan da denersin. Benim ne yapmam gerekir yardımcı olursanız sevinirim. Çok karıştığı için karar veremiyorum.Şimdiden teşekkür ederim.

   1. Merhaba,

    28 Temmuz – 2 Ağustos arasında toplam 6 gün Almanya’da kalacağınız için en uzun Almanya’da kalacaksınız bu plana göre daha sonra da 8 gün 7 gecede Fransa ve İtalya’da kalacaksınız. Schengen vize başvurunu Almanya’dan yaparak diğer seyahatlerinizi de konsolosluğa bildirirseniz toplam seyahatiniz için gerekli schengen vizesi alabilirsiniz.

  6. merhaba

   15 haziran 1 yıllık schengen vizemiz doluyor.Geçen yılki vizeyi Almanya için almıştık.Yılda 3 defa 1 er haftalığına almanyaya seyahet ediyoruz.
   Bu yıl tekrar almanyaya gideceğiz fakat vizeyi aldıktan hemen sonra yunan adalarına geziyi düşünüyoruz.

   Vizeyi yeniletmek için Yunansitan çıkışı için mi Almanya çıkışı için mi almak gerekir.

   geçen yıl 1 yıl verilen vize bu sene daha fazla verilebilir mi.

  7. Öncelikle merhaba ben italya vizesi ile yunanistana giris yapacagim fakat yunanistana giris yaptigim gun italyaya ucacagim yunan polisinin herhangibir terslik cikarma durumu olabilir mi acaba?simdiden tesekkurler

  8. Sayın yetkili merhaba.. Annemle babamın şuan 2 yıllık Italya vizesi var. Ama Ilk gidecekleri yer Fransa , 26.haziran günü gidiyorlar ve bir tur organizasyonu ile beraber… Fransa bu konuda herhangi bir problem çıkartır mı? Bu arad Daha önce başka ülkelerden aldıkları vize ile Avrupa ülkelerine giriş çıkış yaptılar… Fransa daki görevleilerin sınır dışı etme gibi bir durumu söz konusu olabilir mi?

   1. Merhaba,
    Fransa sınır polisi italya schengen vizesi ile ülkelerine giriş yapmalarına izin vermeyebilirler. Kural gereği ilk önce italya’ya giriş yapmaları gerekir. Son günlerde özellikle İtalya’dan alınan schengen vizeleri ile Almanya, Fransa ve Hollanda ülkelerine giriş yapmak isterken, sınır polisleri ülkeye giriş izni vermediği ve hatta schengen vizelerini iptal ettiği yönünden telefonlar alıyoruz. Biz kesinlikle vize ihlali yapmamanızı tavsiye ederiz. iyi günler dileriz

  9. Merhaba,

   İlk defa vize aldım ve 20 gün süre içerisinde 6 günlük kullanım hakkı verdiler,
   Benim sorum şu : 20 gün içinde 5 gün italyaya gittikten sonra TR dönüp daha sonrada bu 20 gün dolmadan tekrar 4 günlüğüne hollandaya gitmem mümkünmüdür?
   Vize süremin dolduğu günle hollanda programımın bittiği gün ile aynı. Tekrar schengen vizesine başvursam zaten o tarihlerde vizeli olarak gözüküorum fakat kullanabilcegim gün sayısı 6 oldugundan dolayı kafam karıstı bu 6 günlük süre Türkiye ye döndüğümde sıfırlanırmı acaba ?

   1. Merhaba,

    20 gün içerisinde toplam 6 gün kalış iznin olduğu için 5 gün İtalya’da 4 gün Hollanda’da kalamazsın. 5 gün kaldıktan sonra sadece 1 gün kalış izni kalıyor. Onu da kullanabilmen için schengen vizenin çok girişli(multi) ya da 2 girişli olması gerekir. Hollanda sınır polisine 1 günlük seyahat planı mantıklı gelmeyeceği için ülkeye girişine izin vermemeyebilirler. Benim tavsiyem 6 gün İtalya’da kalıp Hollanda için tekrar schengen vize başvurusunda bulunmanız olur. İtalya Schengen vizesi’nin Kalış izni sona erdiği için Hollanda konsolosluğuna schengen vizesi başvurusunda bulunmanda herhangi bir sorun olmayacaktır.

  10. Merhaba,

   Oncelikle yanitlariniz icin tesekkur ederim,

   Benim sorum Schengen alanina giris yapilan vize ile ilgili; Schengen alanina goros yapilan vize ile cikis yapilan vize ayni olmak zorunda midir? Diyelim ki vize suresi planlanan donus suresinden 2 ay once doluyor, ve yeni ´vize basvurusu icin pasaportu konsolosluga verdik ve yeni bir vize aldik, iki ay sonra yeni alinan vize ile Schengen alanindan cikmak mumkun mu?

   Tesekkurler

   1. Merhaba,
    Schengen bölgesinde kalmanız gereken süreyi kapsayacak 2 ayrı vize alabilirsiniz. Yani konsolosluğa vize başvurusu yaptığınız zaman size ihtiyaç duyduğunuz 2 aylık süreyi verebilirler. Başvuru türünüz, seyahat amacınız toplamda 6 ay içerisinde kaldığınız süre ve bir çok detay var vize başvurusu yapmadan önce ofisimize randevu alarak gelebilir ve detaylı bir danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

  11. Merhabalar.
   Haziran da 1haftalık norveç seyahati için
   Ve 1eylül e kadar shengen vizesi verildiler bana ama sırbistandan alınmış.
   Gidip türkiye ye döndüm
   Şimdi ben hollanda ya gitmek istiyorum ama eylül den sonra düşünüyorum
   Yani shengen vizesini uzatma gibi bir durum olabilir mi .
   Yoksa tekrar sil baştan vize mi almam gerekiyor ?
   Şimdiden teşekkürler

  12. Merhaba,
   Mart ayında 6 aylık İtalya vizesi aldım. Daha sonra İspanya’da Erasmus stajına kabul edildim ve bu vizeyle İspanya’da staja başladım. Fakat bugün vizemin kalış süresini 2 gün aştığımı fark ettim ve önümüzdeki 3 gün burada resmi tatil. Bu durumda yapılacak en mantıklı şey nedir acaba? İtalya konsolosluğuna gidip vize süresini uzatmak mı yoksa İspanya vizesine başvurmak mı? Şimdiden teşekkürler.

  13. Merhabalar.
   Polonyadan aldığım schengen vizesindeki (turist) kalma süresini (vize süresi dolmamasına rağmen) konu hakkında bilgi eksikliğim olduğu için 7 gün aştım. çıkışı yunanistandan yaptım. Çıkışı yunanistandan yaptım. kapıdaki görevli polis beni sadece uyarmakla yetindi. bu durumda otomatik olarak bir sonraki schengen vize başvurumun reddedileceğini ve belli bir süre alamayacağımı mı varsaymalıyım?

   1. Merhaba,
    Maalesef genellikle schengen vize geçerlilik süresini aşmanız durumunda 10 yıl içerisinde yapacağınız tüm başvurularda red veriyorlar.

  14. Merhaba
   Ben bulgaristan için vize aliyorum. Ama ordan Almanya geçme ihtimalim var mi?. Bazi vize tiplerinden bahsediliyor. Schengen vizesi sayiliyorsa bulgaristan için, ordan başka schengen ülkesine geçersem sikinti çikma ihtimali var mi? Transit vize alinmali diye okumustum baska yerlerde. Kesin bilgi verip mesajimi yanitlarsaniz çok sevinirim.
   Tekrardan tesekkurler kolay gelsin.

   1. Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Almanya’ya giriş yapabilmeniz için Almanya konsolosluğuna schengen vize başvurusu yapmanız gerekir.

  15. merhabalar…bizim 3 yıllık multi giriş çıkışlı yunanistan vizemiz var.acaba 3 yıl içinde toplam 90 gun kalma hakkımı var yoksa her gidişte 90 gun mu?

   1. Schengen vizesi 6 ay içerisinde 90 gün kalış izni verir. Vizenizin geçerliliği 3 yıl olduğu için 6 ay da bir tekrar 90 gün kalış izni vermektedir.

  16. Selam,

   Vize sürem 15 gün, ben 15 gece kalıp 16.günün akşamında uçağa biniyorum. Bu problem yaratır mı ? 15.günde dönmüş olmam mı gerekiyor ?

   Bir de bana ilk giriş yapılacak ülkeden değil en çok kalacağım ülkeden vize almam gerektiğini söylediler. Yukarıda tam tersini söylemişsiniz. 6 gün italyada 7 gün ispanyada kalacağım, ama ilk italyaya gideceğim. Bu konuda kesin bir bilgi yok mu ?

   1. Vize sürenizi aştığınız için sonraki vize başvurularınızı olumsuz etkiler ayrıca para cezası da ödersiniz. Schengen vize başvurunuzu en uzun kalacağınız ülkenin konsolosluğundan almanız gerekmektedir. Schengen vizesi aldığınız ülkenin en uzun süre kalacağınız ülke olduğunu ilk giriş yapacağınız ülkenin sınır polisine otel rezervasyonlarınızı ve uçak biletlerinizi ya da seyahat planınızı gösteren belgelerle ispatlamanız gerekmektedir.

  17. Merhaba,

   İspanyadan seyahat icin5 schengen vizesi aldım. Uçak biletim Munich aktarmalı Barcelona idi. Fakat aktarma noktasında alman polisi tarafından tebligat ile sınırdışı edildim.
   Şimdi Ne yapmalıyım nereye başvurmakıyım?
   Yardımlarınız için teşekkür ederim.

   1. Almanya sınır polisi Almanya’ya giriş için sürekli olarak başka ülkelerin vizelerine başvurulduğunu bildikleri için gerçekten aktarma yapacak olsanız bile size sorun çıkartabilirler. Bu yüzden Almanya’dan aktarmalı uçak bileti almayın. İspanya’ya gitmek için İspanya konsolosluğuna tekrar vize başvurusu yapabilirsiniz.

  18. slm.fransaya 1 aylik vize aldim kardesimin diplamatik pasaportu var. kardesimin davetiyesi uzerine aldim kardesimin hanimi dogum yapti bakici ve refakatci olarak.sureyi cok kisa buluyoruz uzatmak icin neler yapilmali ben suan fransadayim. tesekirler

   1. Fransa’dan vize uzatma işlemi yapılamaz Türkiye’ye dönüp tekrar vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

  19. Merhaba Can Bey
   20 Ekim de schengen vizem bitiyor. 18 ekimde fransa’ya gidip 19 ekim’de çıkış yapabilir miyim?
   İngiltere de turist vizesiyle dil okuluna gideceğim 6 hafta sonunda ingiltereden çıkıp tekrar girmem gekiyor. Hazır iki ülke yakınken ve schengen im de varken bir günlüğüne fransaya gidip gelsem işim çok kolaylaşacak. Cevabınızı merakla bekliyorum
   Şimdiden teşekkürler

   1. Merhaba,
    Schengen Vizeniz çok girişli ise ve kalış izniniz bitmemişse 18 ekimde Fransa’ya gidip 19 ekim’de çıkış yapabilirsiniz. İyi yolcuklar dileriz…

  20. Merhabalar..
   Benim 17 Aralık tarihine kadar Shengen vizem var .Henüz yurtdışına çıkışımı gerçekleştirmedim fakat ben yılbaşını orada geçirmek istiyorum.Bunun için vize uzatma işlemi gerçekleştiriyorlar mı?Vize başvurusunu Hollanda konsolosluğunda yapmıştım.

   1. Merhaba Emrah bey,

    Vize uzatma başvurusu şeklinde bir schengen vize başvurusu türü malesef yok. Seyahat etmek istediğin tarihler için tekrar schengen vize başvurusu yapman gerekiyor. Schengen anlaşmasına taraf olan ülkeler VBS Sistemine geçiş yaptı. Güncel sistem hakkında bilgi almak için ilgili yazımızı okumanızı öneririz. Detaylı danışmanlık için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

  21. Merhaba,
   1 yillik yunanistandan aldigim schengen vizem var, gunu birlik rodosa gidip daha sonra danimarkaya gitmeyi planliyorum. Danimarkada 3 ay kalmam sıkıntı yaratir mi?

   1. Merhaba,

    Vizeniz Yunanistan tarafından verildiği ve siz Yunanistan yerine Danimarka’da 90 gün kalacağınız için bir sonraki vize başvurunuz ya tek girişli olarak verilir ya da daha da kötüsü vize başvurunuz ret ile sonuçlanabilir.

  22. Merhaba

   Ben İsviçre’den C tipi fakat açıklaması ögrenci olan başlangıc tarihi 15 mayıs bitis tarihi 14 kasım olan ve 90 günlük kalış izni olan vize aldım. Bu vizeyle 6 temmuz ve 29 eylül arası yani 86 gün isviçrede dil okuluna gittim. Fakat kursum devam etmesine rağmen vizem bitince geri döndüm. Şimdi KAsım 15 te kursa devam etmek üzere başlangıc tarihi 15 kasım olmak üzere aynı tip vizeye başvurmak istiyorum. Fakat konsolosluktan 29 eylülde türkiyeye döndüğüm için 3 ay beklemem gerektiğini söylediler. Ama benim 6 ay içerisinde 90 gün kalma izni veren geçerli vizem 14 kasımda doluyor. Beni aralık 30 a kadar hangi sebeple bekletmek istiyor olabilirler. Bu konuda bir fikriniz var mı? Yani 15 kasımda gidemez miyim?

   1. Merhaba Gizem hanım,

    Schengen vizesi ile 6 ay içerisinde 90 kalma izni verdiği ve 90 günlük kalış izni hakkınızı doldurduğunuz için 3 ay beklemenizi istemişlerdir. iyi günler dileriz

  23. blank
   Yagmur Norris

   Merhaba,

   Benim 2015 yılı Şubat ayına kadar geçerli Schengen vizem var, toplamda 90 günlük olan vizemin yaklaşık 6 haftasını kullandım. Önümüzdeki hafta eşimle beraber Almanya’ya gideceğiz ve oraya yerleşmeyi düşünüyoruz. Eşim İngiliz vatandaşı ve ben de eş durumundan oturma iznine başvuracağım ancak öncelikle eşimin oturma izni işlemlerini halletmesini gerekecek. Sormak istediğim ise, bu süreç boyunca kalan 6 haftalık Schengen vizem dolduğunda Türkiye’ye geri gelmeden yeni bir Schengen vizesi almam mümkün müdür ya da başka nasıl bir yol izleyebilirim?
   Şimdiden teşekkürler.

  24. Merhaba,
   Geçen hafta Fransa’dan 3 aylık vize aldım. Seyahatim 28 Kasım’da Paris’e olacak.
   Sorum şu: mesela bu haftasonu Selanik’e gidebilir miyiz ? Herhangi bir ihlal olur mu ? Sınırda sorun yaşar mıyız?
   İlginizden ötürü teşekkür ederiz.

   1. Merhaba,
    Fransa’dan almış olduğunuz schengen vizesini önce Yunanistan’a giriş için kullanmak vize ihlaline girer. Genelde Almanya, Fransa, Hollanda ve İtalya gibi bir ülkeden aldığınız vize ile Yunanistan’a girişte bir sorun yaşamazsınız. Ama bir sonraki vize başvurunuzda tek girişli bir vize alabilirsiniz ya da kısa süre geçerliliğe sahip bir schengen vizesi alırsınız. Seyahat geçmişinizde başka ülkelerin vizesi ile de ihlal varsa sonraki schengen vize başvurunuzda seyahat gerekçesi ile ilgili tespit edecekleri en küçük bir hatada başvurunuz ret ile sonuçlanabilir. İyi günler dileriz.

  Yorumlar kapalı.