Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır? - Schengenvize.net
Schengen Vizesi

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?

Schengen Vize Süresi

Schengen vizesi almak için ilk önce başvuru yapmalısınız. Ardından tüm adımları sırasıyla tamamlamalısınız. Adımları başarıyla tamamladıktan sonra Büyükelçiliğin cevabını beklemeniz gerekmektedir.

Vize sonucu sunulan belgelerin doğru olmasına ve diğer unsurlara bağlıdır. Birçok kişi cevap geciktiği için Büyükelçiliğe ulaşmaya çalışıyor. Fakat bu süre zarfında herhangi bilgi almanız mümkün değildir.

Schengen vizesinin ne zaman sonuçlanacağı kesin tarih olarak belli değildir. Bu süreç seyahat edeceğiniz ülkeye ve daha birçok etkene bağlı olarak değişebilir.

Schengen Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Schengen vizesinin alınma işlemi 15 güne kadar sürebilir. 15 Gün bittikten sonra Schengen vize başvurunuz sonuçlanmış olacaktır. Fakat bazı sebeplerden dolayı gecikmeler yaşanabileceğini unutmamalısınız.

Schengen vizesi özel durumlardan dolayı gecikebilir. Gecikme yaşandığı zaman süreç 30 veya 60 güne kadar uzayabilir.

Uzun İşlem Süresine Tabi Olan Ülkeler

Bazı Schengen ülkelerinde başvuru işlem süresi daha uzun olabilir. Uzun işlem süresine tabi olan ülkeleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?
Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır?
 • Azerbaycan
 • Afganistan
 • Bangladeş
 • Belarus
 • Cezayir
 • Etiyopya
 • Eritre
 • Kuzey Kore
 • Rusya
 • Suudi Arabistan
 • Suriye
 • Türkmenistan
 • Vietnam
 • Pakistan
 • Uran
 • Mısır
 • Libya
 • Fas
 • Nijerya
 • Özbekistan

Schengen Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

Seyahat etmek istediğiniz ülkenin şartlarına uygun olarak Schengen vizesi başvurusunda bulunmalısınız. Schengen kurallarını göz önüne alırsak, en geç iki hafta önce başvuru yapmalısınız. Fakat oluşabilecek aksaklıkları da düşünerek 3 ay öncesinde başvuru işlemini başlatabilirsiniz.

Erken Schengen vize başvuru sizin için oldukça faydalı olacaktır. Ortaya çıkacak gecikme durumlarından kendinizi sigortalamak adına başvuru işlemini 3 ay öncesinde yapabilirsiniz.

Tatil Günlerinde Schengen Başvurusu

Tatil günlerde Schengen başvurusu yapabilirsiniz. Fakat tatil günlerinde vize başvurusu yapmak doğru tercih olmayacaktır. Bunun başlıca sebebi tatil döneminde birçok kişinin seyahat Avrupa ülkesine seyahat etmesidir.

Seyahat eden kişilerin sayısının fazla olması sebebiyle başvuru süreçleri uzamaktadır. Bu nedenle tatil günlerinde Schengen başvurusu yapmak doğru seçim olmayacaktır.

Eğer tatil döneminde başvuru yapmayı düşünüyorsanız tüm işlemlere en az 3 ay önce başlamalısınız. Aksi taktirde gecikme yaşayabilir ve Schengen başvurunuzu riske atmış olursunuz.

Schengen Vize Başvurusu Hangi Kurum Tarafından İnceleniyor?

Schengen vize başvurusu yapmak için Büyükelçiliğe müracaat etmelisiniz. Hangi ülkeni seyahat etmeyi düşünüyorsanız o ülkenin Büyükelçiliğine başvuruda bulunmalısınız.

Ayrıca Schengen başvuru işlemini vize şirketleri ile gerçekleştirebilirsiniz. Schengen vize başvurusu için aşağıdaki olanaklardan herhangi birini tercih edebilirsiniz:

 • Seyahat edilecek ülkenin Büyükelçiliği,
 • Ziyaret edilecek ülkenin Konsolosluğu,
 • Seyahat edilecek ülke için vize hizmeti veren başvuru merkezi.

Vize şirketleri ile Schengen başvurusu yaparak daha birçok hizmetten yararlanabilirsiniz. Vize firmaları başvuru sürecinde birçok işlem kolaylığı sağlamaktadır.

Schengen Vizesi

Schengen vizesi ortak vize alanı olarak da tanımlanmaktadır. Bu ortak vize alanına giriş çıkış adımlarında kişilerin ayrıca vize talep faaliyetlerinde bulunmadan ve ek güvenlik denetimlerine takılmadan işlemlerini tamamlamasına fırsat verilmektedir. Avrupa ülkeleri temelli olarak başlatılan bir sistem olsa da Kanarya Adaları gibi alanlarda da geçerliliğini korumaktadır.

Schengen Vizesi Ne Zaman Açılacak?

Schengen vizesi konsolosluklardan gerekli olan randevu alma adımlarının tamamlanmasının sonrasında talep edilebilmektedir. Pandemi sebebi ile kişilerin konsolosluk üzerinden işlemlerinin tamamlanması için öncelikle randevu oluşturulması istenmektedir.

Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Vize başvurularının başlama adımlarında kişilerin evraklarını temin etmelerinin yanı sıra kendi vizelerine özel olarak hazırlanmış olan başvuru formunu da doldurmaları ve sunmaları gerekmektedir. Her vize türü için farklı içerikte başvuru formu hazırlanmıştır. Konsolosluğun internet sayfasından bunlara erişim sağlamanız mümkündür.

Schengen Vizesi Veriliyor Mu ?

Schengen vizesi gerekli olan prosedürlerin yerine getirilmesinin sonrasında ve harcın yatırılması ile beraber değerlendirmeye alınacaktır. Örneğin Almanya aktif olarak vize vermeye devam etmektedir. Pandemi sebebi ile değerlendirme adımlarında bazı değişimler meydana gelmiştir ve süreler uzamıştır.

İdata Nedir?

Almanya ve İtalya tarafından resmi vize başvuru aracı kurumu olarak atanmış olan kurum olarak tanımlanabilir. Konsolosluklar üzerinden değil İdata üzerinden gerekli olan başvuru adımlarının tamamlanması istenmektedir. Öncelikli olarak yetkili İdata’dan randevu almanız gerekir sonrasında ilgili belgeler için ayrıca bilgilendirileceksiniz.

Schengen Vizesi Korona Koşullarından Etkilendi Mi?

Süreç normal koşullarda oldukça kısa sürede yanıt verirken pandemi sebebi ile vize belgelerinin incelenmesi ve aktif giriş çıkış yapma adımlarının sekteye uğradığı görülmektedir.

Schengen Vizesi 2021 Senesinde Veriliyor Mu?

Vize alma adımlarına devam edebilirsiniz. İlerleyen aylarda vize almak için bir aşı pasaportunun gerekli olup olmayacağı da duyurular üzerinden bildireceklerdir.

Schengen Vizesi Kaç Günde Çıkar 2021?

Başvurunuzun tamamlanmasının akabinde konsolosluğa bağlı olarak 15 iş günü içerisinde sonucunuz size iletilir.

Schengen Vizesi İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı 2021?

Gideceğiniz ülkeye bağlı olarak her bir kalacağınız gün için azami 1000 – 1500 TL’nizin bulunması gerekir. Bu miktar gün sayınızla doğru orantılı olmalıdır.

Vize Almak Ne Kadar Sürer?

Vize değerlendirme ve işlenmesi süreci ortalama 5 ila 15 gün içerisinde tamamlanır.

Schengen Vizesi Ne Kadar Sürede Alınır Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×