Schengen Vizesi Gerekli Evraklar - Schengenvize.net

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Son yıllarda yurtdışı seyahat hareketliliği, özellikle Avrupa ülkeleri için Schengen vizesini gündeme getirdi. Geçtiğimiz Şubat ayında kurallarında bazı değişiklikler yapılan ve vize ücretleri arttırılan Schegen vizesi özellikle Avrupa’ ya gitmek isteyenlerin merak ettikleri bir konudur.

Schengen vizesi almak karşıdan zor olarak görülebilir fakat deneyimli danışmanların yardımıyla özellikle kısa süreli Schengen vizesi almak hiç de zor değildir.Yurtdışı seyahatlerinde Schengen Vizesi nedir sorusu sıkça sorulmaktadır.

Schengen Vizesi Almak için Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Schengen ülkelerine göre değişkenlik gösterir. Ancak en az 5bin TL ve üzeri hesapta para olmalıdır.

Öğrenci için Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Standart belgelerin yanında; eğitim durum belgeleri, öğrenci olduğuna dair öğrenci kartı gerekir. 25 yaş altı öğrenciler için, e-devlet üzerinden 4A hizmet dökümü alınıp, sigortaya giriş yapılmadığı gösterir belge alındığında, vize ücretinden muaf tutulur.

Turist Vizesi için Ne Gerekli?

Standart belgelerin yanında; çalışan, işveren, ev hanımı, emekli, öğrenci olmalarına göre ek belgeler istenir. Uçak ve konaklama rezervasyon belgeleri gerekir.

Schengen vizesi, Schengen bölgesi devletlerini  tek bir ülke olarak düşünerek, bölgeye tek vizeyle giriş olanağı tanıyan bir izin belgesidir.

Schegen vizesi alması gerekenler, uyrukla ilgili bazı kurallara tabi olmakla birlikte genellikle bölgeyi ziyaret edecek olanlar için gerekli bir izin belgesidir.Schengen vizesi online olarak başvurulara açılmıştır. Yeni düzenlemelere göre seyahat tarihinden en az altı ay önce Schengen vize başvuruları yapılabilecektir.

Seyahat tarihinden en geç 15 gün önce başvuruların yapılması gerekmektedir. Schengen vize başvurularında evrakların eksiksiz sunulması son derece önemlidir.

Bu nedenle Schengen vizesi almak isteyenlerin ilerleyen satırlarda evraklarla ilgili verdiğimiz bilgileri  dikkatle incelemeleri yararlarına olacaktır.Belçika Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Lihtenştayn ülkelerini ziyaret etmek isteyenlerin alacağı Schengen vizesi başvuruları, 2020 Şubat ayında yenilenen bir kararla artık online olarak da alınmaktadır. Başvurular, ilgili ülke konsolosluklarına evrakların teslim edilmesi ile gerçekleştirilir.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar
Schengen Vizesi Gerekli Evraklar

Vize başvurularında evraklarınızı şansa bırakmayın!

Schengen vize başvuru süreci, bazı hususlara dikkat edilerek olumlu sonuç alınabilecek bir süreçtir. Başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması, evrakların eksiksiz teslimine de bağlıdır. Vize Ofisi Global Vize Başvuru Hizmetleri olarak Schengen başvurunuzda ilke giriş yapacağınız ülkenin de talepleri doğrultusunda gereken belgeleri size liste olarak sunuyoruz. Belgelerinizde başvurunuzu olumsuz etkileyecek herhangi bir durum olup olmadığını titizlikle inceliyoruz.

Schengen başvurularında özellikle ziyaretçinin mali durumu konsolosluklar tarafından önemle değerlendirilir. Belgeleriniz, Schengen vizesi için başvurduğunuz ülke konsolosluğunu bölgede kalmayacağınıza dair ikna etmelidir. Bu sebeple ziyaret amacınızı gerçeğe uygun beyan ettiğinizi konsolosluklara belgelendirmelisiniz. Dolayısıyla başvuru formu, pasaport, kimlik gibi kişisel ve yurtdışı seyahatlerinin en önemli belgeleri dışında bir de durumunuzu ve bölgeden döneceğinizi kanıtlayan belgeler sunmalısınız. Bu nedenle ikametgah ve ulaşım ile konaklama rezervasyon belgeleri önemlidir.

Schengen vizesi için hangi belgeler istenir? Sorusu kişinin durumuna göre değişiklik gösterebilir. Schengen vize başvurusunda istenen belgeler çalışanlar için bazı farklılıklar gösterebilir. Schengen vizesi başvurusu yapılan başkonsoloslukların bazı farklı talepleri de olabileceği gibi Schengen vize belgeleri genellikle her ülke için benzerdir.

Schengen vizesi için hangi belgeler istenir?

Schengen vizesi almak istiyorsanız genel olarak hazırlamanız gereken belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik fotokopisi (aslı da yanınızda bulunmalı)
 • Pasaport fotokopisi (başvuru ya da randevuda aslı da yanınızda olmalı)
 • Başvuru formu (Schengen resmi web sitesinden ulaşabilirsiniz)
 • Uçak bileti gidiş dönüş rezervasyonlarınız (Başkonsolosluk döneceğinizi görmek ister)
 • Konaklama bilgileriniz için otel rezervasyonu belgeleriniz
 • Sağlık sigortasını da kapsayan yurtdışı seyahat sigortası
 •  Banka hesap dökümü (Başkonsolosluğa gideceğiniz ülkelerde masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamalısınız)
 • İkamethag (Başkonsolosluk kendi ülkenizde yerleşik olduğunuzu, ülkenize geri döneceğinizi görmek ister).

Schengen vizesi almak isteyen çalışanlar için durumlarına göre bazı belgeler eklenebilir. Schengen vizesi almak isteyen çalışanlar bu belgelere ek olarak şu evrakları da eklemelidir:

 • İşverenin mektubu
 • İşe giriş ile ilgili bildirge
 • Hizmet dökümü (4A)
 • Maaş dökümü
 • Gereken imza sirküleri
 • Vergi levhası

Seyahat Sigortası : Schengen vize başvurularında 2020 Şubat’ ında yapılan değişiklikler ile seyahat sigortası daha da önem kazanmıştır. Schengen vize başvuruları için Seyahat sigortası en az 30.000 Euro olmalıdır. Seyahat sigortası belgesi, Schengen vizesi almak isteyenler tarafından güncel olarak mutlaka temin edilmelidir.

Vize ücreti dekontu : Schengen bölgesi ülkelerinde iş, eğitim, aile ziyareti, tedavi, turizm gibi çeşitli amaçlarla 90 günü geçmeyecek bir zaman diliminde bulunmak isteyenler Schengen vizesi almalıdır.  Vize ücretlerinde Şubat 2020 itibariyle düzenlemeye gidilmiş ve vize ücretleri arttırılmıştır. Vize başvurularında vize ücretinin ödendiğini gösterir dekontunda bulunması gerekmektedir.

Daha önceki Schengen vizeleri : Şubat 2020 tarihinde Schengen vizeleri ile ilgili yapılan bir değişikliğe göre Schengen vize sicili temiz olanlardan bölgeye çok sık ziyarette bulunanlar için Schengen 5 yıllık, uzun dönem vize işlemleri kolaylaşmıştır. Bu durumda olanların uzun dönem ve çoklu vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali artık çok yüksektir. Dolayısıyla da daha önce Schengen vizesi almış ve vizeyi kurallara göre kullanmış olanlar, başvurularında eski vizelerini belge olarak sunmalıdırlar.

Schengen Vizesi Gerekli Evraklar Video;

İlginizi Çekilebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye