Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Schengen VizesiVizede Red ve Çözümleri

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Schengen Vizesi Başvurusu Hakkında

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster tek girişli ister çok girişli bir schengen vize başvurusunda bulunun, pasaportunuz planladığınız seyehatinizin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerliliğe sahip olmalıdır. Pasaportunuzda vizenizin basılabileceği en az 2 boş sayfa bulunmalıdır.

Schengen Schengen Vizesi Başvurusu

Konsoloslukta Mülakata Girmem Gerekiyor Mu?

Vize başvurunuz incelenirken konsolosluk sizi bazı durumlarda uygun bulunan başvuru, yapıldığı tarihten itibaren 15 takvim günü içinde karara bağlanır.

Schengen Vizesi Başvurumun Değerlendirilmesi Kaç Gün Sürer?

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler
Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle başvurunun ayrıntılı bir tahkikat gerektirdiği bazı durumlarda bu süre, azami 30 takvim gününe kadar uzatılabilir.

İstisnai olarak, özel bazı durumlarda ek bir takım belgelerin sunulması gerektiğinde, bu süre azami 60 takvim gününe çıkabilir.

Schengen Vizesi Başvurum Reddedilirse Ne Yapabilirim?

05/04/2011 tarihinden bu yana, schengen vize başvurusu ret ile sonuçlanan kişilere ret gerekçeleri pasaportları ile birlikte başvuru yapılan ülkelerin resmi dilinde size verilmektedir.

Ret gerekçenizi öğrenebilmek için genellikle bu ret kağıtlarını tercüme ettirmek zorunda kalırsınız.

Ret almanız durumunda kararı temyiz ettirmek için vize başvurunuzu yaptığınız ülkenin kanunları çerçevesinde itirazda bulunabilirsiniz.

Ret kâğıtlarının ilk sayfasında başvurunuzun neden onaylanmadığı ikinci sayfada da kararı gerekçe gösterdikleri kanun maddesine ilişkin bilgileri ve ne kadar süre içerisinde karara itiraz edebileceğinizle ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Schengen Bölgesine Girişte Sınır Kontrolünde Hangi Belgeleri İbraz Etmem Gerekebilir?

Schengen vizesi almış olmanız, Schengen Alanına girebileceğiniz anlamına gelmez. Almış olduğunuz vize schengen bölgesine giriş için bir nevi ön onay niteliğinde olup sınırda pasaport kontrolleri sırasında görevlilerinin sorularını cevaplamanız gerekebilir.

Size ülkeye geliş amacınızı, ne kadar kalacağınızı veya başka bir ülkeye geçiş yapıp yapmayacağınızı yani seyahat planınızı sorabilirler. Sizin vereceğiniz cevaba göre konaklama yapacağınız yerlerin rezervasyonu veya bir yakınınızın yanında kalacaksanız davetiyenizin orjinalini ve dönüş biletinizi görmek isteye bilirler.

Son olarak da planladığınız seyahat süresi kadar geçerli olan schengen bölgesine geçerli seyahat sağlık sigortanızı göstermeniz gerekmektedir.

Pasaport kontrol noktalarından schengen bölgesine sorunsuz giriş yapabilmek için;

  • Pasaportunuzu ve geçerliliği olan vizenizi
  • Konaklama yapacağınız yerlerin bilgilerini
  • Seyahat sürenizi kapsayan seyahat sağlık sigortanızı
  • Dönüş biletinizi yanınızdan ayırmayın.

Schengen Vizesi Almak İçin Hesapta Ne Kadar Para Olmalı?

Konaklama ve ulaşım giderlerinin karşılanmasının ardından Schengen vizesine başvuru yapacak olan kişinin banka hesabında 8 ile 10.000 TL bakiye bulunuyoruz yeterlidir.

Kimler Vize Alamıyor?

Kamu düzenin, sağlığını tehdit eden ya da ülkeye girişi yasak olan yabancı ülke vatandaşlarının vize alması söz konusu değildir.

Vize Şartları Nelerdir?

Vize şartları her ülkede farklıdır, vize seyahatin amacına ve ülkede kalış sürecine göre verildiği için şartlar değişiklik gösterir.

Schengen Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×