Polonya Schengen Vize İşlemleri

Polonya Vizesi

Polonya Vizesi kararı, vize başvuru tarihinden sonra ortalama 3 iş günü içinde verilir. Bazı durumlarda başvuru değerlendirme süresi 15 güne uzatılabilir. Polonya  Schengen vizesi almış olmak Polonya Cumhuriyeti sınırlarına girişi garanti etmemektedir. Ülkeye giriş yapma izni her seyahatte Sınır Güvenliğine bağlıdır. Başvuru sahibi tarafından seçilen Vize Kategorisi, Polonya’ya seyahat amacına uygun olmalı ve karar başvuru sahibinin kendisi tarafından verilmelidir. Eğer vize başvuru türleri hakkında bilgiye sahip değilseniz vize danışmanlarımız size yardımcı olacaklardır.

Polonya Vizesi Başvurusu için seyahatin planlandığı başlangıç tarihine 15 takvim gününden daha az bir süre kalmasına rağmen yapılan başvurular kabul edilebilir ama başvurunun değerlendirilmesi 15 günü bulabildiği için vize kararı  planlanan seyahatten sonraya kalabilir. Randevu sisteminin uygulandığı yerlerde tespit edilmiş olan zaman sınırlamalarına uymak gereken tedbirleri almak, başvuru sahibinin kendi sorumluluğudur.En az altı ay geçerliliği olan çoklu giriş vizesi bulunan bir kişi, elindeki vize geçerliliğini yitirmeden yeni bir vize için başvuru yapabilir. Ancak verilecek yeni vizenin geçerlilik süresi, mevcut vizenin geçerlilik süresinin dolmasını müteakip başlatılır: bir bireye, geçerlilik tarihleri aynı olan iki ayrı vize verilemez.

Polonya vizesi başvurusunda gerekli vesikalık resimler ise Biyometrik özelliklere uygun resimler olmalı, yani resimler 6 aydan eski olmamalı ve 45 milimetre X 35 milimetre ebadında olmalı. Başvuruda bulunan kişinin başörtüsüz ve gözlerini kapatacak her hangi bir şey olmadan tam karşısından resmi çekilmelidir. Dini gerekçelerle istisnalar yapılabilir, ancak bu durumda da gözlerin önü kapatılmamalı.Polonya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf; 6 ay içinde çekilmiş çerçevesiz, yüzü tam olarak gösteren, renkli 2 adet fotoğraf olmalıdır. Polonya vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf boyutu;

  • Baş çerçevenin tam ortasında olmak üzere 35mm x 45 mm
  • Baş en az 30 mm uzunluğunda olmalıdır (saçın üst noktasından, çenenin en alt noktasına olmak üzere ölçülür).

Polonya schengen vizesi başvurusu için gerekli olan fotoğraf  görünümü

  • Fotoğraf karşıdan tam olarak görünmelidir
  • Yüz fotoğrafın yüzde 70-80′nini kaplamalıdır.
  • Fotoğraf renkli olmalı ve sadece beyaz zemine sahip olmalıdır.
  • Yüz tamamen görünmelidir (Saçlar yüzü kapatmamalıdır)
  • Tıbbi nedenler haricinde yüzün tam olarak gözükmesini engelleyen aksesuar veya renkli güneş gözlükleri takılmamalıdır.
  • Dini sebeplerden dolayı takılan Eşarp, çarşaf harici şal gibi aksesuarlar takılmamalıdır. Eşarp veya çarşaf yüzün tamamını açıkta bırakacak şekilde olmalıdır.  

Not: Fotoğraf bu özelliklere sahip değilse başvuru esnasında kabul görmeyecektir.

 591 total views,  3 views today