Schengen ( Avrupa) Vize

Avrupa Vizesi Nedir? 

Schengen bölgesinde serbest dolaşım ve kısa süreliğine (90 güne kadar) seyahat etme izni veren vizeye schengen vizesi denir. Kısa süreli schengen vizesi başvuru türleri;

• Akraba veya arkadaş ziyareti
• Turistik Ziyaret
• Ticari Ziyaret
• Bir konferansa katılımcısı
• Transit geçiş
• Eğitim
• Kültürel etkinlik
• Sportif etkinlik
Schengen vizesi ile schengen bölgesinde 6 ay içinde en fazla 90 gün kalış izni verir. Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerden herhangi birinden aldığınız schengen vizesi ile diğer Avrupa ülkelerine seyahat edebilirsiniz. Bazı özel izinle alınan vizelerde, vizeniz sadece vizeyi veren ülkede geçerli olacaktır.

Schengen Vizesi Hangi Ülkelerde Seyahat için geçerlidir?

Avrupa birliği üyesi olan; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan. Ayrıca Avrupa birliği üyesi olmayan ama Avrupa Serbest Ticaret Birliği (Efta) üyesi olan İsviçre, İzlanda, Norveç ve Lihtenştayn’da schengen anlaşmasına taraf oldukları için ülkelerine yapılan kısa süreli seyahatlerde schengen vizesi vermektedirler.

Bulgaristan, Hırvatistan ve Romanya ise Avrupa birliği üyesi olup henüz schengen vizesi verme hakkına sahip değildirler. Fakat geçerliliği olan bir schengen vizesi ile bu ülkelere seyahat edebilirsiniz. Ülke gümrük kapılarında herhangi bir sorunla karşılaşmamak için çok girişli (multiple) bir vizeye sahip olmanız gerekmektedir.

Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Schengen Vize Başvurusu, seyahatinizi planladığınız tarihten en az 15 iş günü önce yapılmalıdır. Seyahat başlangıç tarihinden üç ay önce başvuru yapılabilir.Seyahat planlarınızı son ana bırakıp 15 iş gününden az bir zaman kala yapılan vize başvuruları konsolosluk tarafından kabul edilir fakat yoğun dönemlerde vize başvurunuzun değerlendirilmesi 15 günü bulabileceği için başvuru sonucu, planladığınız seyahat tarihten sonra belli olabilir.

Hangi ülkenin Konsolosluğuna Schengen için Başvuruda Bulunmalıyım?

Schengen vize başvurusu, seyahat edilecek ülkenin konsolosluğuna ve Büyükelçiliğine veya başvuru merkezlerine yapılabilir.Seyahatiniz sırasında ilk giriş yapılacak ülkenin konsolosluğuna, birkaç ülke ziyaret edilecek ise en uzun süre kalınacak ülkenin konsolosluğuna vize başvurusunda bulunulmalıdır. Seyahat veya konaklama süreleri eşit ise ilk giriş yapılacak ülkeden vize başvurusu yapılmasıdır.

Özellikle Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa ve Belçika ülkeleri vizenin muhakkak kendi ülkelerinin konsolosluğundan alınmasını istemektedirler. Schengen anlaşması gereği, sınır kapılarındaki kontrollerde başka ülkeden alınmış bir vize ile ülkelerine giriş yapmak isterseniz, vizenin hangi ülkeden alınmışsa o ülkeye giriş yapılıp yapılmadığı kontrol edilecektir. Herhangi bir sorunla karşılaşmamak için gerekli rezervasyonları ve seyahat planınızı pasaportunuzla birlikte ibraz etmenizi tavsiye ederiz.

 1,161 total views,  3 views today