Portekiz Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Portekiz Vatandaşlık Vize İşlemleri

    Schengen ülkelerinden olan Portekiz vatandaşı olmak herkesin hakkıdır ancak vatandaş olabilmek için bazı şartlar vardır ve bu şartların sağlanması gerekmektedir. Portekiz vatandaşı olmak aslında Avrupa Birliği üyesi olmak anlamına da gelmektedir. 

Portekiz vatandaşlık işlemlerini doğru bir şekilde yerine getirip vatandaş olmaya hak kazanabilir ve Avrupa Birliği üyesi olan herkesin sahip olduğu haklara da sahip olabilirsiniz. Ayrıca Portekiz vatandaşı olmak demek, Portekiz’de seçme ve seçilme hakkına sahip olmak, orada memur olabilmek, gayrimenkul alabilmek, iş yeri açabilmek anlamlarına da gelmektedir. Portekiz vatandaşı olarak ayrıca Avrupa Birliği üyesi ülkeler arasında vizesiz olarak dolaşabileceksiniz.

Portekiz Vatandaşlık Şartları

     Portekiz vatandaşı olmanın öncelikli kuralı kendi isteğinizle bunu yapıyor olmanız ve dolayısıyla kamu düzenini bozacak davranışlarda bulunmamaktır. Kamu borcunuz ya da kamu suçunuz olmazsa vatandaşlık kazanma şansınız biraz daha yükselecektir. 

Adli sicil kaydı temiz olan kişiler ve sağlık belgeleri ile de sağlıklı olduğunu hiçbir bulaşıcı hastalığa sahip olmadığınız da kanıtlanmalıdır. Bunlara ek olarak Portekiz’de yaşanacak süreçte geçinebilmeli ve yeterli maddiyata sahip olmanız gereklidir. Portekiz doğumlu olmak demek aslında direkt olarak Portekiz vatandaşı olmak demektir.

Anne ya da baba da eğer Portekizli ise bu da doğuştan Portekiz vatandaşı olmak demektir. Bir diğer etkileyen de evlilik durumudur. Portekiz vatandaşı olan biri ile evlenmiş olmak ve onunla evlilik sonrasında Portekiz’de en az beş yıl yaşamak da vatandaşlık alınmasını sağlar. Ki eğer gerçek evlilik olduğunu kanıtlarsanız daha erken de vatandaşlık hakkı kazanabilirsiniz.

  • Portekiz vatandaşlık işlemleri hakkında detaylı bilgiler almak ve işlemleri doğru ve eksiksiz gerçekleştirebilmek için schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da web sitedeki online randevu seçeneğini kullanabilirsiniz.

Portekiz Vatandaşlık İşlemleri

Nasıl Portekiz Vatandaşı Olunur:  Vatandaşlık işlemleri her ülkede farklı bir şekilde işlemekte. Portekiz için vatandaşlık işlemleri başlatmak isteyen kişiler, müracaatları esnasında ne yapmalı gerektiğini ya d abu süreçte nasıl bir destek alabileceklerini Vize Ofisi temsilcilerinden öğrenebilirler.

Portekiz Vatandaşlığına Geçiş İçin Gerekli Evraklar: Portekiz vatandaşlığına geçmek için başvuruda bulunduktan sonra yeni bir süreç başlayacaktır. Bu süreç içerisinde Portekiz vatandaşı olabileceğinizi gösteren bazı evrakları hazırlamanız isteniyor. Standart vize işlemlerinde sunulan belgelerin yanı sıra, doğum belgesi, nüfus kayıt örneği, evlilik cüzdanı, oturum kartı gibi şeylerde istenmektedir.

Ne zaman başvurmak gerekir: Portekiz vatandaşlığına geçiş için başvuru yapacak kişi, gerekli evrakları hazırladıktan sonra istediği süreçte müracaatını gerçekleştirebilir.  

Portekiz Turistik vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/portekiz-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×