Portekiz Çalışma İzni Vize İşlemleri

Portekiz Çalışma İzni Vize İşlemleri

OTURUM VE ÇALIŞMA İZNİ

Nedir:  Portekiz’de yaşamak ve çalışmak isteyen Türk vatandaşları bu ülkede bulunmak için bahsi geçen vizeye başvuruda bulunmalıdır.

Kaç Günlük Alınabilir: İlk oturum ve çalışma izni 6 ay kadar verilmektedir.

Nereye Başvurulur:  Portekiz Büyükelçiliği veya Portekiz konsolosluğu başvurularınızı kabul etmektedir.

Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: İncelemenin her aşaması her başvuru sahibi için aynıdır. Ancak son üç yılda başka bir Schengen ülkesi için yaptığınız vize başvurunuz onaylandıysa bu sizin lehinize bir durumdur ve bu durumu pasaportunuzda ki vize sayfalarının fotokopisini sunarak ispatlayabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu: Portekiz çalışma izni almanızı kolaylaştıracak bir diğer evrak ise; bu formdur. Vize başvurusu yapma nedeninizi ve de bu başvuruya uygun bir aday olduğunuzu açıklamalısınız. Portekiz çalışma izni alan vatandaşlar; oturum ve çalışma izinlerini daha sonra ki süreçte tekrarlayabilirler.

35*45 mm Biyometrik Fotoğraf

Kimlik Fotokopisi

Adli Sicil Kaydı

Mesleki Durumunuzu Gösteren Evraklar: İşveren ya da çalışanlar, Portekiz vizesi almak için SGK-Bağkur ya da özel sigortalarını gösteren belge sunmalıdır. Ayrıca; işverenlerin de hazırlaması gereken özel evraklar vardır. Resmi sicil gazetelerinde; firma unvanı açık bir şekilde yer almaktadır. Bu belgenin fotokopisini ve de son döneme ait sigorta dökümleri ile vergi levhalarını paylaşmaları gerekmektedir. Bağlı oldukları mesleki odalardan da oda kayıt belgesi sunabilirler. Öğrencilerin sunması gereken evraklar ise bu noktada ayrılıyor. Başvuruda sizden öğrenci kimliğinizi sunmanız istenmemektir. Sizde istenen belge orijinal olan öğrenci belgenizdir. Emekliliğe ayrılan şahıslar ise; bağlı oldukları bankadan maaş özetlerini ya da e devlet üzerinden emeklilik sicil belgelerini sunmalıdırlar. Farklı meslek grupları da başvurularında bağlı oldukları meslek odalarına ilişkin kayıt belgelerini sunabilirler.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Seyahat Sağlık Sigortası

Ne zaman başvurmak gerekir: Portekiz’de bulunacağınız süreç içerisinde ne yapacağınıza karar verdikten sonra; yetkililerin de beklentilerini karşılayacak evrakları sunmalısınız. Dolayısı ile yolculuğa çıkmadan önce başvurunuzu istediğiniz bir tarihte gerçekleştirebilirsiniz. Ancak uçuşunuza 2 haftadan az bir süre kalan müracaatlar olumsuz cevap alabilirler.

 

     Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır. Portekiz’e gidiş amacı eğer orada bir şirket adı altında çalışmak, bir şirketle ortak olmak gibi bir sebepse, alınması gereken vize türü Portekiz çalışma izni vizedir. Portekiz çalışma izni vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin. Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz çalışma izni vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır. Çalışma izni vize oturum izni de gerektirdiği için vize başvuru sonuçlanması 2 ayı bulabilmektedir.

 

Portekiz Çalışma İzni Vize Gerekli Evraklar

 

     Portekiz’e şirkette çalışmak veya şirkete olmak gibi bir amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz çalışma izni vizedir ve Portekiz çalışma izni vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir. Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir.

 • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
 • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz çalışma izni vize başvuru formu,
 • Türkiye’de faaliyet gösterdiğine dair belge,
 • İngilizce ve Fransızca adli sicil kaydı, doğum kayıt belgesi vs.
 • Portekiz’de görüşmeler sağlanmış olan şirket hakkında detaylı bilgiler ve orada görüşme yapılan kişi hakkında detaylı bilgiler ve firmadaki görevleri,
 • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz çalışma izni vize dilekçe,
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat boyunca bütün masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağını gösteren ve bunu kanıtlayıcı belgeler; banka hesap döküm belgeleri,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye