Portekiz Turistik Vize İşlemleri

Portekiz Turistik Vize İşlemleri

PORTEKİZ TURİSTİK VİZE İŞLEMLERİ

Turistik Vize Nedir: Portekiz’de bulunmak isteyen şahısların, kısa tatilleri için almaları şart olan vize; Portekiz turistik vizesidir. Özellikle maç, konser ve de çıkacağınız Portekiz tatili için turistik vize müracaatınızda gerekli olan belgeleri Vize Ofisi danışmanlığı ile öğrenebilirsiniz. Sınırlı bir süre için verilen bu vize türünde; Schengen vizesi kriterleri dikkate alınmaktadır.

Kaç Günlük Vize Alınabilir: Portekiz’e gitmeyi isteyen vatandaşlar, eğer sadece turistik bir amaç doğrultusunda bu vizeye başvuruda bulunuyorlarsa; bunu yetkililere kanıtlamalıdırlar. Başvuruda kanıt olarak sunulacak belgelerin detaylı incelenmesi yapıldıktan sonra; kendilerine vize çıkmaktadır. Portekiz turistik vize uygulamasında; kişilere 180 güm yani 6 ay gibi bir süre tanımaktadır. Fakat bu süre içerisinde Portekiz’e giriş yapmanız durumunda orada konaklayabileceğiniz süre 3 aydan fazla değildir.

Nereye Başvurulur:  Türkiye Portekiz Büyükelçiliği ve de Konsolosluğu bulunmaktadır. Dolayısı ile vize başvurusunda bulunacak olan adayların; bu mercilere müracaatlarını yapmaları gerekiyor.

Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Turistik vize alabilmeniz için sizden talep edilen belgeleri eksiksiz ve de istenen tarihte sunmanız gerekmektedir. Dolayısı ile pasaportunuzu Portekiz vize müracaatınızda sunmadan önce kontrol etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.

Portekiz Vize Başvuru Formu: Vize başvurusunda bulunacağınızı gösteren matbu evrak, Portekiz vize başvuru formudur. Formu internetten çıktı alabileceğiniz gibi vize danışmanlığı yapan Vize Ofisi yetkililerinden de talep edebilirsiniz. Başvuru formu; İngilizce ve de büyük harfler ile doldurulmalıdır. Vize başvuru formunda; başvuru sahiplerine bir takım sorular yöneltilmekte.

Biyometrik Fotoğraf: Vize almak için yapacağınız müracaat içerisinde sizden beklenen bir diğer önemli şey ise; biyometrik fotoğrafınızdır. Bu fotoğrafta yüzünüzün, alnınızın ve de kulaklarınızın açıkça görünmesin dikkat etmelisiniz. Portekiz bu konuda net kriterler belirlemiştir.

Nüfus Cüzdan Fotokopisi: Tıpkı pasaportunuzda olduğu gibi nüfus cüzdanınızın incelenmesinde de bazı kriterler göz önünde bulundurulacaktır.10 seneden daha eski nüfus cüzdanları kabul edilmiyor.

Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği: Bu belge her başvuru için temin edilmelidir. Ancak; Portekiz gezisinde kendisinin masraflarını karşılamayı kabul eden sponsor kişinin ailesinden birisi ise; mutlaka bu evrakı sunmalıdır.

Banka Hesabı: Şahsi banka hesap dökümlerinizi paylaşmanız esastır. Eğer sponsorunuz varsa; o kişinin banka hesap özetini de eklemlisiniz. Portekiz seyahatinizde sizin gerekli masrafları ödeyebileceğinizi yetkililere kanıtlamak amacı ile bu belgelerin güncel halini sunmayı ihmal etmeyiniz. Portekiz’e gitmek isteyen adaylar; bu evrakları sunarken; başvurudan önce ki 12 haftayı kapsayan bir hesap dökümü sunmak zorundadır. Ayrıca kredi kartı ekstrelerinizi de sunabilirsiniz.

Seyahat Sağlık Sigortası: seyahatiniz süresinde ayakta ya da yatılı sağlık hizmetleri alacağınız gösteren, 30.000 Euro teminatı bulunan sağlık sigortası. Sigorta kapsamı ve de nasıl yaptırılacağına dair detayları Vize Ofisi temsilcinizden öğrenebilirsiniz.

Uçak ve Otel Rezervasyonu Belgeleri: Turistik amaçlı Portekiz seyahatine çıkmayı isteyen kişiler; başvurularının amacını, uçak ve otel kayıtları ile belgelemelidir. Seyahatiniz için yaptırdığınız rezervasyonları yetkililer ile paylaşmalısınız.

Sponsor Evrakları: Öğrenci ya da çalışmayan vize başvurusunda buluna kişilerden istenen evraktır. Çalışan ancak Portekiz’e destekleyici katkısı ile giden kişilerde sunabilir.

Taahhütname: Başvuru adayına sponsor olacak kişinin noter onaylı bir dilekçe ile banka hesabını gösteren resmi yazıyı sunması beklenmektedir. Ayrıca kişi aile üyesi ise nüfus kaydını ve de kimlik fotokopisini de beyan etmek zorundadır.

Muvafakatname: Portekiz seyahatine çocukları ile giden başvuru sahipleri 18 yaşını aşmamış çocukları için bu belgeyi doldurarak, onların sorumlu oldukları evraklardan muaf olduklarını teyit eder. Ayrıca çocuk vasilerinden birisi ya da her ikisi olmadan da bu seyahate çıkabilir. Bu durumda da ailenin izin belgesi sunması yani muvafakatname sunması isteniyor.

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz seyahati için yapacağınız başvuru tarihi, uçuşunuzdan önce ki 2 ay ya da uçuşunuza 2 hafta kala olabilir. Ancak başvuru yapmak istediğiniz tarihi; evrakların hazırlanma süresi ya da işlemlerin uzama riskini de göze alarak belirlemelisiniz.

Ne kadar Sürede Çıkar: Portekiz yetkililerinin evraklarınızı teslim alamsı itibari ile başvuru sonucunuzu 10 iş günü içerisinde almanız mümkün.

Portekiz Vize Merkezi Adana

Schengen Vize ve Randevu Hattı Ücretsiz: 0850 228 43 53

Portekiz vizesi için Adana veya çevre illerinden başvuruda bulunacak misafirlerimiz Schengen Vize Ofisimize gelerek tüm işlemlerini eksiksiz bir şekilde yapabilir, randevu alabilir, formlarının doldurulması veya kontrollerinin yapılmasını sağlayabilir, akabinde uzman bir personelimiz eşliğinde başvurularını gerçekleştirebilirler.  Portekiz vize randevusu mutlaka alınmalı ve randevu ile başvuru yapılmalıdır. Bununla birlikte evrakların eksiksiz olarak sunulması ve dosyanın mutlaka konsolosluk ve yetkili vize merkezinin istediği şekilde hazırlanmalıdır. Bununla birlikte Pasaport ön yüzünün ve diğer ülkelere giriş çıkış sayfalarının mutlaka kopyalarının dosyalara eklenmesi gerekmektedir.  Gerekli evraklar için ilgili sayfamızdan bilgi alabilir, Schengen vize ücretlerini 2020-2021 sayfamızdan görebilirsiniz.

Portekiz Turistik Vize İşlemleri

 

     Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır. Portekiz’e gidiş amacı eğer turistik bir sebepse, alınması gereken vize türü Portekiz turistik vizedir. Portekiz turistik vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin. Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz turistik vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

 

Portekiz Turistik Vize Gerekli Evraklar

 

     Portekiz’e turistik amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz turistik vizedir ve Portekiz turistik vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir. Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir.

  • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
  • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz turistik vize başvuru formu,
  • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
  • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz turistik vize dilekçe,
  • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
  • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
  • Seyahat boyunca bütün masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağını gösteren ve bunu kanıtlayıcı belgeler; banka hesap döküm belgeleri,
  • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
  • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye