Portekiz Ticari Vize İşlemleri

Portekiz Ticari Vize İşlemleri

TİCARİ VİZE ALMAK İÇİN YAPILAN İŞLEMLERİ

Portekiz Ticari Vize Başvurusu Nedir: Portekiz’de iş ortaklığı bulunan ya da Portekiz’de ki herhangi bir ticari organizasyona katılmak isteyen kişilerin, Portekiz ticari vizesi alamsı isteniyor. Ülke, ticari faaliyetleri doğrultusunda Portekiz’e gelmek isteyen Türk vatandaşlarının evraklarını inceldikten sonra karara varmaktadır. Portekiz ticari vizesi almak isteyen Türk vatandaşları gibi Türkiye’de yaşamını sürdüren yabancı şahıslar için de aynı başvuru kriterleri geçerlidir. Şahıslardan müracaatlarının değerlendirme sürecinde; başvuru yapan şahsa özel evrak talebinde de bulunulabilir.

Kaç günlük alınabilir: Portekiz ticari vize başvurusunda bulunmayı hedefleyen Türk vatandaşlar; vize başvurularına istinaden yapılan araştırma ve de inceleme sonucunda vize alabilmektedirler. Başvuruları pozitif olarak sonuçlana şahıslar; Portekiz’de 90 gün sınırı olmak kaydı ile ticari organizasyon ya da toplantılarda bulunabilirler.

Nereye Başvurulur: Portekiz vize başvurularınızda, vize talep edeceğiniz birim Portekiz Konsolosluğu’dur.

Gerekli Evraklar Nelerdir:

Pasaport: Güncel pasaportunuz, gideceğiniz ticari faaliyetten dönüş tarihinizden sonra gelecek üç ayı da içerisine alarak kapsamalıdır. Geçerlilik süresi üç ay da ha devam eden pasaportlar işlemler sırasında sıkıntı çıkartmayacaktır. Aksi halde ticari vize müracaatınızdan olumsuz yanıt alabilirsiniz.

Vize Başvuru Formu: Portekiz ticari vizesi başvuru formu; sizin hangi faaliyette bulunmak amacı ile Portekiz’e gitmek istediğinizi beyan edeceğiniz belgedir. Bu belgede kişinin; kimlik belgelerine ve de meslek hayatına ilişkin sorular yöneltilmektedir. İlgili evrakta yanıtlanmamış soru kalmamalıdır. Evrakı doldururken kafa karışıklığı yaşıyorsanız, Vize Ofisi temsilcilerinden bu konuda destek alabilirsiniz.

Biyometrik Fotoğraf: Portekiz vize kriterleri; 3,5*4,5 ölçülerinde olan 2 biyometrik fotoğrafın sunulmasını öngörüyor.

Ticari Davetiye: Portekiz’de ki kuruluş yetkilisi, Türkiye’de ki Portekiz Konsolosluğu’na hitaben bir davetiye sunmalıdır. Bu davetiye İngilizce ya da Portekizce yazılabilir. Ticari bir niyetle davette bulunan kişinin, davetiyede sunması gereken bazı detaylar mevcut. Firma yetkilisi ya da sahibi olan şahıs; davet etme amacını, kurumda ki görevini, kurumun unvanını, kişisel verilerini ve de davet ettiği organizasyonu başlama ve de bitiş tarihlerini davetinde belirtmelidir.

Kimlik Fotokopisi: Yasal olarak geçerli olan kimliğinizin fotokopisini sunmalısınız.

Banka Hesap Özeti: Başvuruda bulunacak olan şahıs, başvurusundan en az bir hafta önce; müşterisi olduğu bankadan hesaplarına dair 3 aylık işlem dökümü almalıdır. Hesap özeti, Portekiz vizesi başvurularında zorunludur. 3 gün seyahat edecek kişi en az 2000 TL’lik bir mevduat hesabı sunmak durumundadır. Araç ruhsatı ya da tapu gibi belgeler de sunabilirsiniz.

Seyahat ve Sağlık Sigortası

Uçak Bileti Rezervasyonu ve Hotel Rezervasyonları: Ticari bir davet sonucu Portekiz’e gitmeye karar veren kişiden; yetkililer bazı evrakları sunarak, tekrar Türkiye’ye döneceğinin teminatını vermesini beklemektedir. Başvuru sahibi eğer; Türkiye’den çıkış yapacağı tarihi, net bir şekilde uçuş rezervasyonu ve de Portekiz’de konaklayacağı otel kayıtları ile sunarsa bu durum beyanlarını doğrulamasına katkıda bulunmaktır. Aynı şekilde dönüş tarihi il ilgili de ispatta bulunması gerekmektedir. Türkiye’ye döneceği tarihi yetkililere beyan eden başvuru sahibin dosyası, yetkililerce değerlendirmeye alınmaktadır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Şirket Evrakları: Kişi resmi kurum ya da özel sektörde çalışan olabileceği gibi şirket vasisi de olabilir. Her iki durumda da şirket evrakların tam manası ile dosyalarında bulundurmak zorundadırlar. Başvuru amacı ticari bir eylem olduğu için özellikle şirket faaliyet belgesi ve de diğer evrakların eksik olmayacak şekilde hazırlanması gerekmektedir. İş seyahatine çıkacak olan kişi eğer çalışan ise; görevlendirme yazısınız da sunmalıdır.

SGK Hizmet Belgesi: Şirket sahibi veya çalışan şahsın; Portekiz’de ticari bir amaçla bulunmasına yönelik hazırlanan vize başvuru evrakları arasında, SGK hizmet dökümüne de yer verilmektedir.

Maaş Bordrosu: Görevlendirme ile yurt dışına gidecek, ticari faaliyet ve de organizasyonlarda şirketi temsil edecek olan başvuru sahibin maaş bordrosunu şirket yetkilerince imzalanması gerekmektedir.  

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Başvuruda bulunacak kişi, ilgili beyanlarında yer alan ticari faaliyetin başlama süresinden 2 ay önce başvuru yapabileceği gibi yolculuğa çıkacağı günden 2 hafta öncesine kadar başvuruda bulunabilmektedir.

Ne kadar Sürede Çıkar: Vize değerlendirme sürecinde olduğu gibi vizenin sonuçlanma aşamaması da hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Portekiz vize işlem birimleri 7 ile 10 gün arasında sizin vize başvurunuzu onaylar ya da ret ettiğini bildirir.

     Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır. Portekiz’e gidiş amacı eğer orada bir şirket ile toplantı yapmak, görüşmeler sağlamak ya da konferans, seminer, alan çalışması vs. gibi sebeplerse, alınması gereken vize türü Portekiz ticari vizedir. Portekiz ticari vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin. Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz ticari vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

 

     Portekiz’e ticari faaliyetler gerçekleştirmek gibi amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz ticari vizedir ve Portekiz ticari vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir. Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir. İstenen evraklardan bir tanesi ve önemli olanı da seyahat amacını açıkça belirtildiği Portekiz turistik vize dilekçedir. Portekiz ticari vize dilekçe doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

  • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacı açıkça belirtilmelidir. Örneğin, şirketlerden biri ile görüşme yapacaksanız, şirket hakkında detaylı bilgiler vermeli ve görüşülen kişi hakkında ve şirketteki görevi hakkında detaylı bilgiler vermelisiniz. Eğer konferans katılımı olacaksa da konferans hakkında bilgiler verilmelidir.
  • Seyahat edilecek olan tarihler açıkça belirtilmelidir ve eğer varsa ek olan seyahatlerden de bahsedilmelidir.
  • Seyahat süresince karşılanması gereken masrafların kim tarafından ve nasıl karşılanacağı açıkça belirtilmelidir.
  • Gidecek olan kişi eğer bir personelse, şirketin yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılacak olan seyahat tarihlerinde izinli olunduğuna dair dilekçe.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye