Portekiz Erasmus Vize İşlemleri

Portekiz Erasmus Vize İşlemleri

ERASMUS VİZESİ

Nedir: Portekiz’de buluna üniversiteye, değişim programı ile katılmak isteyen öğrencilerin başvurması gereken vizedir.

Kaç günlük alınabilir: 3 ay veya 6 ay olarak değerlendirilen Erasmus süresi, öğrencinin programı dahilinde değişebilir.

Nereye Başvurulur: Erasmus vizesi alarak; Portekiz’e gitmek için Portekiz Konsolosluğu’na müracaatta bulunmanız zorunludur.

Erasmus Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Pasaport: Portekizli yetkililer vize verebilmek için pasaportunuzun taşıdığı özelliklere detaylı olarak bakıyor. Dolayısı ile eski ya da yırtık sayfası bulunan pasaportlar işleme alınmıyor.

Biyometrik Fotoğraf: Biyometrik fotoğrafınızda, yüz hatlarınız net ve de başvuru yaptığınız dış görünüşünüzle aynı olmalıdır. Bu kriterlere uyan, daha önce çektirdiğiniz ancak herhangi bir ülkeye vize almak için başvuruda sunmadığınız fotoğrafınız varsa onu da sunabilirsiniz. Biyometrik fotoğraf kriterinde uyulması geren son nokta ise; fotoğrafta ki zeminin beyaz olmasıdır.

Öğrenci Belgesi:  Erasmus vizesi almak için işlemlerini başlatmak isteyen şahıs, üniversite öğrencisi olduğunu kanıtlayacak bu belgeyi dosyası ile birlikte teslim etmelidir.

Üniversite Yazısı: Kendi üniversitesi ve de yeni başlayacağı üniversiteden alınacak; Erasmus programına hak kazanma/kabul yazısı.

Kimlik Kartı Fotokopisi

Seyahat Sağlık Sigortası: Seyahat sağlık sigortası öğrencinin, tüm seyahatini kapsamalıdır.

Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Ne Zaman Başvurmak Gerekir: Portekiz’de ki eğitim süreci başlamadan önce kişi; Türkiye’de ki yetkilere vize için başvuru yapmalı. Uçak bileti rezervasyon tarihinden 2 hafta öncesinde başvurusu yapabilir.

     Schengen ülkelerinden birisi olan Portekiz, yıl içerisinde farklı sebeplerden milyonlarca ziyaretçi almaktadır. Portekiz’e giriş yapılabilmesi için amaç ne olursa olsun alınması gereken bir vize vardır ve alınacak olan vize türü belirlendikten sonra o vizeye başvuru yapılmalıdır. Portekiz’e gidiş amacı eğer öğrencilerin eğitim hayatlarına, yabancı dillerine, kişisel gelişimlerine katı sağlayacak olan Erasmus programına katılım sağlamak gibi bir sebepse, alınması gereken vize türü Portekiz Erasmus vizedir. Portekiz Erasmus vize alınabilmesi için Konsolosluk tarafından istenen ve başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler alınabilecek bazı evraklar istenmektedir. İstenen bu evraklar eksiksiz olarak hazırlanmalıdır ki vize başvurusu için verilecek olan karar doğru bir şekilde verilsin. Schengenvize.net ile iletişime geçerek evrak hazırlama aşamasında profesyonel destek alınabilir ve alınacak olan destek ile de evrak hazırlama işlemleri eksiksiz olarak hazırlanabilir. Portekiz Erasmus vize sonuçlandırılması Portekiz Konsolosluğu tarafından yapılmaktadır.

 

Portekiz Erasmus Vize Gerekli Evraklar

 

     Portekiz’e yabancı dil ve yabancı öğrenci programı olan Erasmus programına katılım gibi bir amaçla gidileceği zaman alınması gereken vize türü Portekiz Erasmus vizedir ve Portekiz Erasmus vize alabilmek için, Konsolosluk tarafından istenen evrakların eksiksiz olarak hazırlanarak Konsolosluk tarafından görevlendirilmiş olan vize merkezlerine ya da okulların Erasmus bölümlerine gidilerek vize başvurusu tamamlanabilmektedir. Vize başvuruları sırasında Konsolosluk tarafından istenen evraklar, başvuru yapan kişinin mesleki durumuna uygun olarak da değişebilmektedir.

 • Son on yıl içerisinde alınmış ve seyahat dönüşünden sonra üç ay daha geçerli olan pasaport,
 • Tükenmez kalem ve başvuru yapan kişinin el yazısıyla doldurulmuş olan, eksiksiz ve doğru bilgiler içeren Portekiz Erasmus vize başvuru formu,
 • Yükseköğretim kurumları tarafından verilen okul derslerinden muaf belgesi,
 • Erasmus programına katılım hakkı kazanıldığına dair sonuç belgesi,
 • Portekiz’de bulunan okuldan kabul davetiye belgesi,
 • Başvuru yapan kişi eğer 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılmış olan izin belgesi,
 • Portekiz’e yapılacak olan seyahatin amacının açıkça belirtildiği Portekiz Erasmus vize dilekçe,
 • Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilen ve istenen ölçülerde olan iki adet biometrik fotoğraf,
 • Seyahat boyunca bütün masrafların nasıl ve kim tarafından karşılanacağını gösteren ve bunu kanıtlayıcı belgeler; banka hesap döküm belgeleri,
 • Vize ücreti ödendiğine dair dekont,
 • Seyahat süresince geçerli olan 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye