Letonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Letonya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Letonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Letonya Vize Başvuru İşlemleri

Letonya Turistik Vize

Turizm konusunda çok iyi konumda bulunan Letonya özellikle yaz mevsiminde daha fazla tercih edilen ülkelerden bir tanesidir. Sizde ister arkadaşlarınızla ister ailenizle isterseniz de tek başınıza güzel bir Letonya tatili yapabilirsiniz. Bunun için Letonya turistik vize başvurusunda bulunmanız gerekecektir.

Litvanya Vize Reddi Nedenleri

Beraberinizde bulunan her birey için ayrı ayrı başvuruda bulunmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca her birey için evraklarda ayrı temin edilmesi gerekmektedir. Evrakların teminini yaparken titiz olmanız ve hataya yer vermeden çalışmanız gerekir. Seyahat sürenizi ve Letonya’da bulunacağınız süreyi hesaba katarak başvuruları sunmanız gereklidir. Letonya turistik vize ile ilgili en önemli unsurlardan birisi de başvuru formlarını doldurmanızdır.

Letonya Ya Vize Var Mı?

Letonya’ya vize başvurusu yapılması gerekmektedir. Konsolosluk üzerinden yeşil, gri, siyah ve bordo pasaport ile prosedüre uygun başvuru sürecinin başlatılması gerekir.

Letonya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Letonya vize başvurusu için yapılacak uygulamalar, konsolosluk yoğunluğuna göre değişir. 7 iş günü ile 10 iş günü arasında vize sonucu açıklanır.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vize ücreti 30 Euro ve 80 Euro arasında değişmektedir. Gidilen ülkeye göre 90 Euro ve 150 Euro arasında hizmet bedeliyle birlikte yansımaktadır.

Schengen ülkelerinden birisi olan Letonya’ya birçok farklı sebepten gidebilirsiniz. Ne sebeple gidiyor olursanız olun ülkeye giriş yapabilmek için vizeye ihtiyacınız vardır ve ülkeye giriş sebebinize göre de alacağınız vize türü değişecektir.

Letonya’ya gidiş sebebiniz eğer turistik bir sebepten ise almanız gereken vize türü Letonya turistik vizedir.

Letonya turistik vize alabilmek için Konsolosluk tarafından belirli evraklar istenmektedir ve bu evrakların eksiksiz olarak hazırlanması en önemli hususlardan bir tanesidir.

Schengenvize.net ile iletişime geçerek ya da web site üzerinde bulunan online randevu seçeneği ile randevu alarak evrak işlemlerini eksiksiz olarak halledebilir ve süreden de maddiyattan da kazanç sağlayabilirsiniz.

Letonya Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Kısa süreli vizelerden olan Letonya turistik vize alınabilmesi için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve Letonya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek Letonya turistik vize başvurusunun tamamlanması gerekmektedir.

Letonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Letonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

İstenilen evraklar kişinin yaşına ve mesleki statüsüne göre de değişebilmektedir.

 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş Letonya turistik vize başvuru formu,
 • Son on sene içerisinde alınmış ve seyahat tarihinden sonraki üç ayda geçerli olan pasaport aslı ve nüfus cüzdanı arkalı önlü renkli fotokopisi-tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Letonya ziyareti boyunca geçerli olacak olan ve 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Konaklama ve de Letonya’ya ulaşım için rezervasyon bilgileri,
 • Vize başvuru sahibinin gelirini belirtebilmek, Letonya’da kalınacak gezi süresi boyunca seyahat masraflarının karşılanacağını kanıtlamak adına gelir belgeleri ya da hizmet dökümleri
Letonya schengen vizesi vermektedir. Schengen vizesi için konsolosluğun istemiş olduğu evrak listesine https://www.schengenvize.net/schengen-vizesi-belgeler/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Letonya Ticari Vize

Letonya’ya iş toplantıları düzenlemek ya da onlara katılmak, iş alanı ile ilgili seminerlere katılmak, panellere ve sempozyumlara katılım sağlamak ve iş görüşmeleri yapmak amacıyla gidilecek ise eğer, Letonya ticari vize ihtiyacınız vardır.

Letonya ticari vize alabilmek için de Konsolosluk tarafından istenen belirli evraklar vardır ve bu evraklar ile Konsolosluk başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgilere sahip olmak ister.

Vize sürecinde schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da online randevu imkanı ile randevu alarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Letonya Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Kısa süreli vizelerden olan Letonya ticari vize alınabilmesi için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve Letonya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına evraklardaki bilgilerle uyuşan Letonya ticari vize başvuru formu ile giderek Letonya ticari vize başvurusunun tamamlanması gerekmektedir.

İstenilen evraklar kişinin yaşına ve mesleki statüsüne göre de değişebilmektedir.

 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş Letonya ticari vize başvuru formu,
 • Letonya’da bir firma ile görüşmeler yapılacaksa eğer onlar tarafından davet mektubu yazılmalı ve el yazısı, şirkete ait kaşe ve imzalı olarak gönderilmelidir. Davet mektubunu yazan kişi hakkında da detaylı bilgiler ve firmadaki görevini açıkça belirten bilgiler olmalıdır. Ayrıca Letonya ticari vize başvurusu yapacak olan kişinin de çalıştığı firmadan izin dilekçesi ve firmadaki görevinin açıkça bildirilmiş dilekçesi,
 • Son on yıl içerisinde alınmış, yeni ve Letonya seyahati tarihinden sonraki üç ayda da geçerli bulunan pasaport ve vize başvuru sahibinin nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi yanında tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Letonya ziyareti boyunca geçerli olacak olan ve 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Konaklama ve de Letonya’ya ulaşım için rezervasyon bilgileri,
 • Gelirinizi belirtebilmek ve Letonya’da kalınacak süre boyunca masrafların karşılanacağını kanıtlamak için gelir belgeleri veya hizmet dökümleri.

Letonya Aile Ziyareti Vize

Letonya’da yaşayan bir akrabanız veyahut tanıdığınız olabilir ve siz onları ziyaret etmek istiyor olabilirsiniz.

Letonya’ya giriş yapabilmek için Letonya ziyaret vizesine ihtiyaç duyacaksınız ve bu vizeyi alabilmek için Konsolosluk tarafından istenen ve sizi tanımayı hedefleyen belgeler istenmektedir. Bu belgelerden birisi de Letonya ziyaret vize dilekçedir.

Letonya vize dilekçe, doldurulması önemli olan bir evraktır ve bu vize doldurulurken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Eğer dikkat edilmez ve diğer evraklardaki bilgilerden farklı bilgiler içerirse vize reddi alabilirsiniz.

Schengenvize.net ile iletişime geçebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz. Böylelikle zamandan ve maddiyattan kazanç sağlarsınız.

 • Letonya’ya yapılacak olan seyahatin sebebini ve amacını açıkça bildirmelisiniz. Örnek verecek olursak; anneniz Letonya’da ise nerede yaşıyor, nerede kalıyor, kimlerle kalıyor vs. gibi sorulara cevap vermelisiniz.
 • Letonya’ya giriş ve çıkış tarihleri açıkça bildirilmelidir ve eğer Letonya’dan başka bir yere geçilecekse nereye geçileceğini ve ne zaman geçileceğini açıkça yazmalısınız.
 • Seyahat için gerekli olan masrafların nasıl karşılanacağı açıkça bildirilmeli ve maaş bordrosu gibi kanıtlar gösterilmelidir.
 • Letonya ziyaret vize dilekçe içerisinde yazılan tüm bilgilerin diğer evraklardaki bilgiler ile uyuşması gerekmektedir.
 • Letonya’da ziyaret edilecek kişinin kimlik bilgileri vs. hakkında detaylı bilgiler verilmelidir. Eğer akrabanız ise akrabalık gösteren belgeler ile de destekleyebilirsiniz.

Letonya Transit Vize

Schengen ülkeleri arasında olmayan bir ülkeye Letonya üzerinden seyahat edeceğinizde Letonya Transit Vizesi almanız gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Letonya Havalimanı’nda Schengen harici transit alanını terk etmeyecek ise yolculuğuna Letonya transit vize başvurusu yapmadan devam edebilmektedir. Ancak havalimanından ayrılacağı durumlarda Turistik Schengen vizesine veya Letonya transit vize türüne ihtiyaç duyacaktır.

Letonya Konsolosluğu’na transit vize başvurularının yapılması esnasında bulunması gereken evraklar arasında hangi ülkeye ziyaret yapılacaksa o ülkeye ne amaçla gidileceğini gösteren belgeler yer almaktadır. Ayrıca hangi ülkeye geçiş yapacaksanız o ülkede ne amaçla bulunacağınızı gösteren vize türünün de olmasına önem verilmektedir.

Sunacağınız bu evraklar davetiye, konaklama veya uçak bileti gibi ulaşım bilgilerini içerebilir. Sınırlı bir süre Letonya’yı ziyaret ederek, bir başka ülkeye geçmek amacıyla alınması gereken Letonya transit vizesi için belgelerin güncel olmasına dikkat edilmelidir. Son 3 ay baz alınarak hazırlanacak evraklarla başvuruların yapılması halinde görüşlerin daha kısa sürede ve olumlu bir şekilde yansıyacağını görebilirsiniz.

Konsolosluk tarafından belgelerde eksiklik veya tutarsızlık görülmesi halinde mülakata çağrılabilen kişinin, ek evrak hazırlaması da talep edilebilmektedir. Bu nedenle danışmanlık hizmetlerimizden faydalanarak hangi belgelerle başvurmanız gerektiğinin yanıtını eksiksiz bir şekilde alabilirsiniz.

Ayrıca belgelerin nasıl hazırlanması gerektiğinin yanıtını alabilir ve büyük oranda vize onayı ile gelecek sonuçları bekleyebilirsiniz. Hizmetlerimiz sayesinde vize reddi oranlarının minimum seviyelerde olacağının deneyimini yaşayabilirsiniz.

Herhangi bir ülkeye uçakla yolculuk yapacaksanız ve aktarmalı olacaksa eğer bu yolculuk; aktarma yapmanız gereken yer de Letonya ise eğer, bu işlemi gerçekleştirebilmek için Letonya transit vize almanız gerekmektedir.

Transit vize ile Letonya’daki diğer uçağa kadar havaalanı transit bölgede beklemeniz gerekiyor, transit bölgeden çıkış yapamazsınız, eğer yaparsanız da transit vizenizi kullanamazsınız.

Schengenvize.net ile iletişim kurarak vize evrakları hazırlama hususunda profesyonel destek alabilir, hem zamandan hem de paradan kazanç sağlarsınız.

Letonya Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

Kısa süreli vizelerden olan Letonya transit vize alınabilmesi için gerekli olan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve Letonya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek Letonya transit vize başvurusunun tamamlanması gerekmektedir.

İstenilen evraklar kişinin yaşına ve mesleki statüsüne göre de değişebilmektedir.

 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş Letonya transit vize başvuru formu,
 • Asıl geçiş yapacağınız ülkeye dair alınmış olan vize ve gidileceğine dair uçak rezervasyon bilgileri vs.
 • Son on yıl içerisinde alınmış olan ve seyahat tarihinden sonraki üç ayda da geçerli olan pasaportun aslı. Nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ve barkotlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Letonya ziyareti boyunca geçerli olacak olan ve 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Konaklama ve de Letonya’ya ulaşım için rezervasyon bilgileri.

Letonya Erasmus Vize

Farklı ülke kültürlerini tanımanıza olanak veren Avrupa Birliği değişim programı Erasmus’a dahil olan üyelerden birisi olarak Letonya’yı görebilirsiniz.

Öğrencilerin Letonya’da Erasmus programlarına katılabilmeleri için Erasmus vizesi almaları gerekmektedir. Yurtdışında bulunan üniversitelerde öğreniminizi sürdürmek veya ders vermek amaçlarıyla 3 aydan başlayarak 12 aya kadar sürebilen aralıklardaki bu programa dahil olabilmek için vize başvurularında bazı belgeleri tamamlamanız gerekmektedir.

Böylelikle yurt dışındaki bir üniversitede o havayı solumanız, sizleri daha donanımlı bir hale getirirken, yabancı dilinizin de gelişmesini sağlayacaktır. Böylelikle iş hayatında beklentileri büyük oranda karşılayacak hale gelebilirsiniz. İlgili yasaya ve mevzuatlara göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan veya Türkiye’de oturum izni olup, üniversiteye kayıtlı olan yabancı uyruklu kişilerin de Letonya Erasmus vizesine başvuru yapma hakları vardır.

Türkiye’de bağlı olduğu üniversite ile yurt dışında gitmek istediği üniversitenin ders programlarının uyumlu olmasına dikkat ederek öğrencinin istediği üniversiteyi seçme hakkı bulunmaktadır. Erasmus programlarına katılacağınızın ve ne kadar hibeyi hak ettiğinizin resmi belgesini ibraz etmeniz gerekecektir. Ayrıca Letonya’da bulunan üniversite veya yüksek okulun kabul belgesinin evraklarınız arasında bulunması zorunludur.

Kurumun düzenlediği eğitim bursunu belgeleyen evraklar ile program boyunca masraflarınızın karşılanacağınıza dair beyan gerekmektedir. Letonya’dan gönderilecek olan mektubun orijinalini sunmanız ve istenecek diğer evrakları da eksiksiz ve hatasız bir şekilde ibraz etmeniz halinde büyük oranda vize onayını alabilir, Letonya’da Erasmus programlarına katılabilirsiniz.

Başarılı sonuç elde ettikten sonra vize almadan da gitmeniz mümkün değildir. Letonya Erasmus vizesi başvurusunda bulunmanız gerekecektir. Elbette bu başvuruda hiçbir eksik evrak ya da eksik bilgi vermemeniz gerekir. Başvurunuzun uygun olup olmadığı da verdiğiniz evraklar üzerinden değerlendirilecektir. Eğitim konusunda davetiniz olsa da Letonya Erasmus vizesi için yeterli bilgi vermeniz zorunludur. Vizeyi alabilmeniz için gereken şartları yerine getirmeniz elzemdir.

Öğrencilerin yurtdışında eğitim görmelerini, alanlarında uzmanlaşmalarını ve yabancı dilini geliştirme, kişisel gelişimine katkı sağlamayı hedefleyen ve bu anlamda çalışmalar yürüten program Erasmus’tur.

Erasmus programı öğrencileri sınavla alır ve 2-12 ay arasında süren bir programdır. Eğer Erasmus ile Letonya’ya gidecekseniz Konsolosluk tarafından istenen bazı evraklar vardır ve bu evrakların eksiksiz olarak tamamlanması önemli bir husustur.

Schengenvize.net ile iletişime geçerek vize evrakları hazırlama konusunda profesyonel destek alabilir ve hem zamandan hem de maddiyattan kazanç sağlarsınız.

Letonya Erasmus Vize İçin Gerekli Evraklar

Erasmus vize alabilmek için yapılacak olan başvuruda istenen belgeleri eksiksiz olarak hazırlayıp Letonya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevli olan hizmet binalarına veya okulunuzun Erasmus bölümüne teslim etmeniz gerekmektedir.

 • Doğru bilgilerle ve eksiksiz olarak doldurulmuş Letonya Erasmus vize başvuru formu,
 • Okul tarafından yazılan muafiyet dilekçesi,
 • Öğrenci belgesi ve Erasmus programı kazanıldığına dair belge,
 • Son on yıl içerisinde alınmış olan ve seyahat tarihinden sonraki üç ayda da geçerli olan pasaport ve nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Letonya’ da olunacak süre boyunca geçerli olacak olan ve 30,000 Euro teminatı olan seyahat sağlık sigortası,
 • Konaklama ve de Letonya’ya ulaşım için rezervasyon bilgileri,
 • Letonya’da kalınacak süre boyunca masrafların nasıl karşılanacağını kanıtlamak için gelir belgeleri veya hizmet dökümleri,

Letonya Vize Ücretleri

Letonya seyahati öncesinde ziyaret amacını belirlemiş olmalısınız. Ziyaret amacı belirlendikten sonra gerekli evrakları hazırlamalı ve ibraz etmelisiniz. Ardından talep edilen vize ücretini ödemelisiniz.

Letonya vize ücretleri alacağınız vize tipine ve yaş unsuruna göre farklı olabilmektedir. Vize ücretleri Konsolosluk tarafından belirlenmektedir.

Letonya vize ücretini sadece nakit olarak ödeyebilirsiniz. Ücreti kredi kartı veya diğer yöntemlerle ödemeniz mümkün değildir.

Letonya Vize Ücreti Ne Kadar?

Letonya`ya seyahat edecek kişiler yaşa uygun olarak vize ücreti ödemelidir. Peki bu ücretler ne kadar? 2021 Yılında güncel vize ücretlerini aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • 0 ila 5 Yaş arası çocuk vizesi – Ücretsiz (Schengen vizesi)
 • 6 ila 11 Yaş arası çocuk vizesi – 40 Euro (Schengen vizesi)
 • 12 Yaş ve üzeri bireyler için vize – 80 Euro (Schengen vizesi)

AB vatandaşı olan kişiler ve aile üyeleri belirten ücretlerden muaftır. Avrupa Birliği sınırlarında serbest dolaşım hakkına sahip olan kişilerin vize ücreti ödemesine ihtiyaç duyulmaz.

Letonya vize ücreti dışında ekstra her başvuru işlemi için 25 Euro hizmet bedeli ödemelisiniz. Hizmet bedeli biometrik bilgiler alınan başvuru işlemleri için geçerli sayılmaktadır.

Biometri bilgileri daha önce alınan kişilerin ödemesi gereken ücret 24 Euro şeklindedir.

Vize ücreti ve şirket hizmet ücretlerini nakit şeklinde Euro para birimiyle ödemelisiniz. Diğer ücretleri ise Türk Lirası ile ödeyebilirsiniz.

Başvuru süreci evraklardaki eksik ve yanlış belgeler sebebiyle reddedilebilir. Bu gibi durumlarda vize ücretiniz iade edilmemektedir. Tekrar başvuru yapmanız ve yeniden vize ücreti ödemeniz gerekmektedir.

Vizenizin teslim edilmesi için tercihe bağlı olarak kurye hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet için ödemeniz gereken tutar 10 Euro`dur. Tüm ödemeler ise sadece nakit olarak kabul edilmektedir.

Letonya Vize Ücreti Tablo

Letonya vizesi alınabilmesi için vize harç ücretinin ödenmesi gerekmektedir ve bu ücret ödenmemiş olursa vize alma hakkında sahip olmazsınız. Vize harç ücreti yanı sıra fotoğraf çekimi, kargo bedelleri vs. gibi daha birçok ücret vardır ancak vize ücretinin dışındadır.

Letonya vize ücreti için net bir fiyat söylenemez çünkü alınacak olan vize türüne, alacak olan kişinin yaşına ve mesleki statüsüne, vize süresine vs. göre değişiklik gösterir. Schengenvize.net iletişime geçerek detaylı bilgiler elde edebilir ya da profesyonel destek alabilirsiniz.

Vize Harçları

 • Turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi, transit vize harçları: 80 Euro
 • 6-2 Yaş Vize Harcı: 35 Euro
 • 0-6 Yaş Vize Harcı: Ücretsizdir

Letonya Vize Ücretleri Hakkında

 • Letonya vize başvurusu sonucunda ret alınırsa vize harçları geri ödenmez,
 • Vize ücreti devredilemez veya başkalarına verilemez,
 • Vize ücreti, tek bir başvuru için kullanılır ve eğer ret alınıp yeniden başvurursanız yeniden ödemeniz gerekir,
 • Letonya vize ücreti harcını sadece Letonya vize için kullanabilirsiniz.

Letonya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×