İsviçre Konsolosluk Bilgileri - Schengenvize.net
İsviçre Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsviçre Konsolosluk Bilgileri

İsviçre Konsolosluk Hakkında

İsviçre ülkesinin sınırları içerisine yapılacak olan ziyaretler nedeni ile vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize değerlendirme ve karar aşaması sadece ilgili ülkenin konsolosluk makamına aittir. Ancak kısa süreli yapılacak olan ziyaretler nedeni ile başvuruda bulunacak olan kişi, ilgili ülkenin yetkilendirmiş olduğu vize müracaat merkezlerine şahsen giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi İstanbul Vize Merkezi

Başvuruda bulunacak kişi İsviçre ülkesinin sınırları içerisinde 90 günden çok daha fazla bir konaklama yapacak ise direkt olarak İsviçre ülkesinin konsolosluk makamına başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili ülkenin konsolosluk makamı sağlık, vize işlemleri, ölüm, evlilik vb. tüm işler için hizmet veren resmi bir kurumdur.

Isviçre Konsolosluğu Vize Veriyor Mu?

Vize başvuru işlemleri konsolosluk üzerinden yapılmalıdır. Konsolosluktan yapacağınız vize başvuruları, eksik evrak olmadığı takdirde kabul edilecektir.

Isviçre Konsolosluğu Ne Zaman Açılıyor?

İsviçre konsolosluğu hafta içi açıktır. Mesai saatleri olarak saat 9.00 ile 17.00 arasında vize başvuruları için açıktır.

Isviçre Konsolosu Kim?

İsviçre konsolosu Ankara ve İstanbul’da hizmet vermektedir. Konsolosluk fahri konsolosluk olarak iki ayrı şehirde hizmet verir.

İsviçre Konsolosluğu’na Başvuru Yapılabilir Mi?

İsviçre ülkesinin Türkiye sınırları içerisindeki mevcut konsolosluk makamına başvuruda bulunulabilmesi adına başvuru sahibinin D tipi Schengen İsviçre vizesi adına başvuruda bulunması gerekmektedir.

C tipi olarak geçen kısa süreli İsviçre Schengen vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişi direkt olarak görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra D tipi ve C tipi vizeleri nelerdir sorusunun cevabı ise;

İsviçre Konsolosluk Bilgileri
İsviçre Konsolosluk Bilgileri
  • D tipi Schengen vizesi, 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde mevcut 90 günü aşacak olan eğitim, eğitim ve araştırma, evlenme ve aile birleşimi vizeleri nedeni ile yapılacak olan vize başvurularını kapsamaktadır. D tipi vize kategorisi aynı zamanda da ulusal vize ve uzun süreli vize olarak da adlandırılabilmektedir.
  • C tipi Schengen vizesi ise, 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde mevcut 90 güne kadar yapılacak olan seyahat dilimini kapsamaktadır. C tipi, yani kısa süreli bir seyahat nedeni doğrultusunda İsviçre ülkesinin sınırları içerisine ziyaret edecek olan başvuru sahiplerinin müracaat işlemlerinde bulunması gerekli olan bir vize türüdür.

Yukarıda belirtilen tüm bu bilgilerin yanı sıra, ilgili ülkenin ve ülkelerin konsoloslukları sadece ve sadece vize başvurusunun değerlendirme süreci ve karar aşamasında görevlidir. Yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri ise sadece aracılık görevi doğrultusunda vize başvuru sahiplerine gereken hizmeti ve desteği sunmak amacı ile görevlendirilmişlerdir.

İsviçre Konsolosluğu

Vize başvurularında bulunmak için İsviçre Konsolosluğu randevu işlemlerine geçilmelidir. Bunun için de İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu üzerinden sadece hafta içi randevulara yer verilir. 08.30 ile 11.00 saatlerini dikkate alarak randevulara yer vermelisiniz. Aynı zamanda destek almak isteyenler için 15.00 ile 16.00 saat aralığı belirtilir.

Destek hizmetlerinden faydalanmak isteyenler İsviçre Başkonsolosluğu telefon numarasını öğrenmeli ve belirtilen saat aralığında iletişime geçmelidir. Pazartesi – Perşembe günleri arasında destek hizmetlerine yer verilir. Bunun için çevrilmesi gereken numara ise 0212 283 12 82 şeklinde ele alınır.

Türk vatandaşlarının başvurular adına ülkede bulunan konsolosluklara yöneldiği görülür. Bunun için 2 ayrı merkez üzerinden İsviçre’deki Türk başkonsolosluğu için adres bilgileri paylaşılır. Hem Cenevre hem de Zürih üzerinden konsolosluk işlemlerine geçilebilir. Her iki merkezden de oturum izni, aile birleşimi ya da çalışma vizesi gibi alanlarda faaliyetlere yer verilir.

Konsolosluk randevularına geçmeden önce T.C. vatandaşlarının zorunlu evrakların her birini tahsis etmeleri beklenir. Bunlar arasında İsviçre vize başvuru formu başı çeker ve istenilen bilgileri sıralamanız esas alınır. Nitekim girilen bilgilerin her biri belgeler üzerinden netleştirilir. Sonuç olarak form ile diğer belgelere karşı İsviçre seyahati için vize başvurularına netlik kazandırılabilir.

Konsolosluk iletişim bilgileri olarak sadece telefon ile sınırlı kalınmaz ve ardından mail adresi de gelir. İsviçre Konsolosluğu mail adresi danışmanlık hizmetleri adına paylaşılır ve istediğiniz zaman görüşme sağlamanız esas alınır. Gerek telefon gerekse e-posta üzerinden destek hizmeti alarak vize başvurularına yön verebilirsiniz.

Tüm bu konsolosluk detaylarını ele alanlar İsviçre’ye vize var mı sorgulayabilir ve harekete geçebilir. Vize başvurularına dair resmi siteden duyurulara yer verildiği için zaman kaybetmeden başvurulara geçersiniz.

İsviçre vizesi için neler gerekli sorgulayanlara belgeler paylaşılır ve her birinin konsolosluk üzerinden ibrazına geçmeniz istenir. Eski ve yeni pasaportlardan biyometrik fotoğraflara kadar çeşitli evrakların üzerinde durulur. Aynı zamanda seyahat amacını açıklayan şahsi dilekçenin hazırlanması gerekir. Belgelerin başında gelen başvuru formu doldurulmalıdır. Son olarak ise vize harç bedelinin ve başvuru ücretinin banka üzerinden tahsisi gerçekleşmelidir.

İsviçre Konsolosluk Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×