İsviçre Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsviçre Konsolosluk Bilgileri

İsviçre ülkesinin sınırları içerisine yapılacak olan ziyaretler nedeni ile vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin vize değerlendirme ve karar aşaması sadece ilgili ülkenin konsolosluk makamına aittir. Ancak kısa süreli yapılacak olan ziyaretler nedeni ile başvuruda bulunacak olan kişi, ilgili ülkenin yetkilendirmiş olduğu vize müracaat merkezlerine şahsen giderek başvuruda bulunması gerekmektedir.

Başvuruda bulunacak kişi İsviçre ülkesinin sınırları içerisinde 90 günden çok daha fazla bir konaklama yapacak ise direkt olarak İsviçre ülkesinin konsolosluk makamına başvuruda bulunması gerekmektedir. İlgili ülkenin konsolosluk makamı sağlık, vize işlemleri, ölüm, evlilik vb. tüm işler için hizmet veren resmi bir kurumdur.

İsviçre Konsolosluğu’na Başvuru Yapılabilir Mi?

İsviçre ülkesinin Türkiye sınırları içerisindeki mevcut konsolosluk makamına başvuruda bulunulabilmesi adına başvuru sahibinin D tipi Schengen İsviçre vizesi adına başvuruda bulunması gerekmektedir. C tipi olarak geçen kısa süreli İsviçre Schengen vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişi direkt olarak görevlendirilmiş olan vize başvuru merkezleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir.

Tüm bu belirtilenlerin yanı sıra D tipi ve C tipi vizeleri nelerdir sorusunun cevabı ise;

  • D tipi Schengen vizesi, 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde mevcut 90 günü aşacak olan eğitim, eğitim ve araştırma, evlenme ve aile birleşimi vizeleri nedeni ile yapılacak olan vize başvurularını kapsamaktadır. D tipi vize kategorisi aynı zamanda da ulusal vize ve uzun süreli vize olarak da adlandırılabilmektedir.
  • C tipi Schengen vizesi ise, 180 günlük bir zaman dilimi içerisinde mevcut 90 güne kadar yapılacak olan seyahat dilimini kapsamaktadır. C tipi, yani kısa süreli bir seyahat nedeni doğrultusunda İsviçre ülkesinin sınırları içerisine ziyaret edecek olan başvuru sahiplerinin müracaat işlemlerinde bulunması gerekli olan bir vize türüdür.

Yukarıda belirtilen tüm bu bilgilerin yanı sıra, ilgili ülkenin ve ülkelerin konsoloslukları sadece ve sadece vize başvurusunun değerlendirme süreci ve karar aşamasında görevlidir. Yetki sahibi olan vize başvuru merkezleri ise sadece aracılık görevi doğrultusunda vize başvuru sahiplerine gereken hizmeti ve desteği sunmak amacı ile görevlendirilmişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×