İsviçre Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

İsviçre vatandaşlık işlemleri

İsviçre’de çalışan ya da eğitim gören, ancak bu süre zarfında İsviçre vatandaşlarının sahip olduğu hukuki haklara da sahip olmak isteyenlerin, İsviçre Vatandaşlık İşlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapması gerekiyor.

Çeşitli nedenlerle İsviçre’de yaşayan kişilerin, yaşamına İsviçre’de devam etmek ya da hukuki olarak İsviçre vatandaşlarının faydalandığı tüm avantajlardan faydalanmak için vatandaşlık başvurusunda bulunması gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişiler, başvuru sırasında İsviçre’de bulunuyorsa başvurusunu direkt olarak İsviçre Göçmenlik bürosuna yapabiliyor. Türkiye’den başvuru yapacaklar ise İsviçre vatandaşlık işlemleri için İsviçre Konsolosluklarına başvurabiliyor.

2018 yılında İsviçre tarafından yeniden düzenlenen yasalar ile birlikte, İsviçre vatandaşlığına başvurmak isteyen vatandaşların İsviçre’de yaşaması gereken yıl sınırı 12’den 10’a düşürülmüştür. İsviçre vatandaşlığı için başvuru yapacak kişinin, en az 10 yıl yaşaması gerekirken, 10 ile 20 yaş arasında İsviçre’de yaşayan kişilerin yaşadıkları her yıl 2 yıl olarak sayılmaktadır. Değişen bu yeni yasa ile birlikte vatandaşlık başvurusuna da belirli şartlar eklenmiş ya da mevcut şartlar zorlaştırılmıştır. Başvuru yapan kişinin, İsviçre’nin ulusal dilleri arasında yer alan Fransızca, Almanca, İtalyanca ya da Romanşça dillerinden en az birini iyi şekilde konuşup yazabiliyor olması gerekmektedir.

Kişinin İsviçre vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için, C tipi oturum izni sahibi olması ve en az 10 yıl İsviçre’de yaşaması gerekmektedir. C tipi oturum izni, süre sınırı olmadan İsviçre’de yaşama hakkı sunan oturum iznidir. Çift olarak vatandaşlık başvurusu yapılıyorsa, çiftlerin ikisinin de tüm şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

İsviçre vatandaşlık işlemleri için başvuru yapacak kişilerin değerlendirilebileceği farklı iki seçenek de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, İsviçre’de doğmuş olmak. İsviçre sınırları içinde doğan bir çocuk, ebeveynlerinden sadece bir tanesi İsviçre vatandaşı ise doğuştan İsviçre vatandaşı sayılıyor ve İsviçre vatandaşlarının sahip olduğu haklara doğuştan sahip oluyor. Ancak ebeveynlerin ikisi de İsviçre vatandaşı değilse, kişi İsviçre vatandaşı sayılmıyor.

Vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerde aranabilecek bir diğer kriter ise İsviçre vatandaşı ile evli olmasıdır. 3 yıldan daha uzun süre İsviçre vatandaşı ile evli kalan ve bu süre boyunca İsviçre’de yaşayan kişiler de vatandaşlık başvurusu yapabiliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×