İsviçre vatandaşlık işlemleri - Schengen Vize
İsviçre Vizesi Hakkında

İsviçre vatandaşlık işlemleri

İsviçre’de çalışan ya da eğitim gören, ancak bu süre zarfında İsviçre vatandaşlarının sahip olduğu hukuki haklara da sahip olmak isteyenlerin, İsviçre Vatandaşlık İşlemleri ile vatandaşlık başvurusu yapması gerekiyor.

Çeşitli nedenlerle İsviçre’de yaşayan kişilerin, yaşamına İsviçre’de devam etmek ya da hukuki olarak İsviçre vatandaşlarının faydalandığı tüm avantajlardan faydalanmak için vatandaşlık başvurusunda bulunması gerekiyor. Vatandaşlık başvurusu yapacak kişiler, başvuru sırasında İsviçre’de bulunuyorsa başvurusunu direkt olarak İsviçre Göçmenlik bürosuna yapabiliyor. Türkiye’den başvuru yapacaklar ise İsviçre vatandaşlık işlemleri için İsviçre Konsolosluklarına başvurabiliyor.

2018 yılında İsviçre tarafından yeniden düzenlenen yasalar ile birlikte, İsviçre vatandaşlığına başvurmak isteyen vatandaşların İsviçre’de yaşaması gereken yıl sınırı 12’den 10’a düşürülmüştür. İsviçre vatandaşlığı için başvuru yapacak kişinin, en az 10 yıl yaşaması gerekirken, 10 ile 20 yaş arasında İsviçre’de yaşayan kişilerin yaşadıkları her yıl 2 yıl olarak sayılmaktadır.

Değişen bu yeni yasa ile birlikte vatandaşlık başvurusuna da belirli şartlar eklenmiş ya da mevcut şartlar zorlaştırılmıştır. Başvuru yapan kişinin, İsviçre’nin ulusal dilleri arasında yer alan Fransızca, Almanca, İtalyanca ya da Romanşça dillerinden en az birini iyi şekilde konuşup yazabiliyor olması gerekmektedir.

Kişinin İsviçre vatandaşlık işlemleri kapsamında değerlendirilebilmesi için, C tipi oturum izni sahibi olması ve en az 10 yıl İsviçre’de yaşaması gerekmektedir. C tipi oturum izni, süre sınırı olmadan İsviçre’de yaşama hakkı sunan oturum iznidir. Çift olarak vatandaşlık başvurusu yapılıyorsa, çiftlerin ikisinin de tüm şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

İsviçre vatandaşlık işlemleri için başvuru yapacak kişilerin değerlendirilebileceği farklı iki seçenek de bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, İsviçre’de doğmuş olmak. İsviçre sınırları içinde doğan bir çocuk, ebeveynlerinden sadece bir tanesi İsviçre vatandaşı ise doğuştan İsviçre vatandaşı sayılıyor ve İsviçre vatandaşlarının sahip olduğu haklara doğuştan sahip oluyor. Ancak ebeveynlerin ikisi de İsviçre vatandaşı değilse, kişi İsviçre vatandaşı sayılmıyor.

Vatandaşlık başvurusu yapacak kişilerde aranabilecek bir diğer kriter ise İsviçre vatandaşı ile evli olmasıdır. 3 yıldan daha uzun süre İsviçre vatandaşı ile evli kalan ve bu süre boyunca İsviçre’de yaşayan kişiler de vatandaşlık başvurusu yapabiliyor.

İsviçre Oturum İzni için gerekli evraklar

İsviçre’de eğitim almak ya da çalışmak gibi sebeplerle yaşamak isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre Oturum İzni için gerekli evraklar nelerdir?

İsviçre’de yaşamak isteyen vatandaşların, İsviçre konsoloslukları tarafından belirlenen bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. Belirtilen şartları karşılayan vatandaşlar ise konsolosluklar ile iletişime geçerek oturum izni vizesi için başvuru yapabiliyor. Peki, İsviçre oturum izni için gerekli evraklar nelerdir? Kişiler kendisinden istenilen evrakları hazırlarken nelere dikkat etmelidir?

İsviçre, oturum izni konusunda vatandaşlara birkaç farklı oturum izni seçeneği sunuyor. Bunlardan ilki İsviçre L oturum iznidir. L oturum izni, İsviçre’de 1 yıla kadar kısa süreli oturum almak isteyen kişilere verilmektedir. Vizenin dolma süresine 3 ay kala yapılan başvuru ile birlikte bu oturum izni 24 aya kadar uzatılabilmektedir.

İsviçre B oturum izni ise İsviçre’de üniversite okuyan öğrencilere ya da İsviçre’ye bağlı bir şirkette 1 yıldan fazla süre çalışan kişilere verilmektedir. İsviçre oturum izni için gerekli evraklar arasında kişinin son 12 aya dair maaş bordrosunu, öğrenci ise öğrenci belgesini eklemesi gerekiyor. Ancak B oturum izninde kişinin çalışabileceği iş sektörüne sınırlandırmalar getirilmiştir.

Herhangi bir süre sınırlandırması olmadan hayat boyu İsviçre’de yaşama hakkı ise C oturum izni ile verilmektedir. Ancak C oturum izni vizesine başvuru yapmak isteyen vatandaşların, en az 10 yıl boyunca İsviçre’de ikamet etmiş olması gerekmektedir. ABD ve Kanada vatandaşları için 10 yıllık bu süre 5 yıla indirilmiştir. C oturum izni alan kişi, başvuru sırasında İsviçre oturum izni için gerekli evraklar ile birlikte İsviçre’de 10 yıl boyunca yaşadığını kanıtlayacak evrakları da teslim etmesi gerekiyor. B oturum izninde kişilerin çalışabileceği işler sınırlı iken, C oturum izni alan vatandaşlar istediği meslekte çalışabiliyor ya da kendi şirketini açabiliyor.

G oturum izni ise İsviçre’nin komşu ülkelerinde yaşayan ancak İsviçre sınırı içerisinde bir şirkette çalışan kişilere verilmektedir. G oturum izni alan kişilerin haftada bir kendi ülkesine giriş yapma zorunluluğu bulunmaktadır.

İsviçre’de 90 gün yani 3 aydan fazla kalacak kişilerin oturum iznine başvurması gerekmektedir. Kantonlar üzerinden oturum izni yapılabilmektedir. Her kantonlar da farklı özellikler bulunuyor ancak bunların hepsi aynı yasalara sahip olmaktadır. Bu konuyu özetleyecek olursak bu farklılıklardan kaynaklı olarak başvurular esnasında istenilen belgeler farklılık gösteriyor.

İsviçre oturum izni kapsamında Türkiye vatandaşlarına biyometrik kimlik verilmektedir. Biyometrik kimlikler üzerinde yer alan çipler içerisinde parmak izleri saklıdır. İsviçre oturum izni sonucunda bulunan kayıtlar 5 yıl içerisinde silinebilir.

Çeşitli İsviçre oturum izni türleri bulunmaktadır. Bu türleri inceleyecek olursak bu şu şekildedir.

• İsviçre L tipi, bu oturum kısa süreli olmaktadır. Kısa süreli L tipi oturum izni 1 senelik olmaktadır.

• İsviçre B tipi, geçici vize tipi olmaktadır. Ancak belli sınırlamalar sizlere sunulabilmektedir. Bu kaynaklar da eğer finansal yönden herhangi bir yeterlik bulunuyor ise bu durum kapsamında sizlere geçici oturum izni verilebilmektedir.

• İsviçre C tipi, yerleşim oturum izni olmaktadır. Süre kısıtlaması olmadan istendiği an yenilenebilen bir sistemdir. Ancak c tipi oturma izni için en az vatandaşların 10 yıl burada yaşamış olması gereklidir.

• İsviçre G tipi, sınır ötesi izni İsviçre’de yaşamayan ancak İsviçre’de çalışan kişiler için kullanılan oturum izni olmaktadır.

Yukarıdaki kendine uygun olan oturum tipini belirleyerek bu doğrultuda başvuru işlemleri yürütmesi gereklidir. Böylece oturum izni kolay bir şekilde çıkabilmektedir.

İsviçre Transit Vize Ülkeleri

İsviçre transit vize ülkeleri İsviçre’ nin sınır komşuluğu bulunan Schengen ülkeleridir. Bu ülkelerin sınırları kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 24 saat içinde transit vize ihtiyacı duymadan 24 saatlik sürenin ardından ise transit vize alım başvurusunda bulunulması gereken ülkelerdir. Ayrıca İsviçre ile herhangi bir üçüncü ülke arasında hava yolu şirketleri tarafından aktarmalı seyahat düzenlenen ülkelerin tamamında 24 saati aşan süreli aktarmalarda İsviçre transit vize alımı gerçekleşmelidir.

İsviçre vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/isvicre-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×