isvicre-calisma-izni-vize-evraklari-ucreti

İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar

İsviçre’de bir şirkette çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ve kişilerin dikkat etmesi gereken detaylar nelerdir?

İsviçre’de çalışmak ya da kendi şirketini kurmak isteyen kişilerin çalışma izni alması gerekiyor. Bazı ülkelerde direkt olarak çalışma izni şeklinde vize verilirken, İsviçre yasaları gereğince ülkede çalışmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının öncelikle oturma izni alması gerekiyor. İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar ise kişinin yapacağı oturum izni başvurusuna göre değişiklik göstermektedir.

Başvuru yapacak kişi, B tipi oturum izni için başvuru yapıyorsa, İsviçre’de en fazla 1 yıl çalışma hakkı kazanmaktadır. 1 yılın ardından kişinin kendi ülkesine geri dönmesi ve çalışmaya devam etmek istiyorsa, yeniden vize alması gereklidir. Ancak 1 yıl olan bu süre, kişi 1 yılın sonunda bir şirkette çalışmaya devam ediyorsa 24 aya kadar da uzatılabilmektedir. B tipi oturum izni alan kişilerin, iş kontenjanları ve İsviçre’de vize başvurusu yapılan dönemdeki işçi açığı olan meslek kollarına bağlı olarak çalışabileceği işler sınırlandırılmıştır. Kişinin İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına mesleki deneyim ve diploma gibi eğitim düzeyini belirten evrakları da eklemesi gerekiyor.

İsviçre’de çalışmak için alınabilecek bir diğer vize ise C tipi oturum iznidir. C tipi oturum izni alan kişi, İsviçre’de süresiz oturma iznine sahip oluyor. C tipi oturum izni için başvuru yapacak kişilerin, en az 10 yıl İsviçre’de yaşamış olması gerekiyor. 10 yıldan daha uzun süre İsviçre’de yaşamış ve bu süre içerisinde çalışmış olan kişiler C tipi oturum izni için başvuru yapabiliyor. İsviçre çalışma izni için gerekli evraklar arasına kişinin 10 yıldan daha uzun süredir İsviçre’de çalıştığını kanıtlayıcı evrakları da eklemesi gerekiyor. C tipi oturum izni alan kişiler, istediği işte çalışma ya da direkt olarak kendi şirketini açma hakkı da kazanıyor.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye