Hırvatistan Vizesi | Schengen Vize
Hırvatistan Vize İşlemleri

Hırvatistan Vizesi

Hırvatistan uzun savaşlar sonunda özgürlüğü elde etmesi ile birlikte hızla büyümeyi başarmıştır. 2013 yılında Avrupa birliğine dahil olan ülke gücünü bu sayede daha arttırmıştır. Her ne kadar Avrupa birliğine dahil olsa da Schengen ülkelerinden bir tanesi değildir.

Bu yüzden Hırvatistan vizesi başvurularınızı Schengen esaslarına göre yapmamalısınız. Seyahat amacına göre hazırlamanız gereken evrakları kısa sürede temin etmeli ve başvuruyu sunmalısınız. Seyahat amacına yönelik yapacağınız başvurularda eksiksiz belge sunmaya ayrıca dikkat etmelisiniz.

Sizden istenen belgeler vize türlerine göre değişse de ortak olarak istenen belgeler tüm türlerde zorunludur. Hırvatistan vize başvurusu konusunda sunulan belgelerin doğru içerikli olmasına dikkat etmelisiniz.

Hırvatistan Vizesi Kaç Güne Çıkmaktadır?

İstenilen evrakların temin edilmesi ve başvuru dosyasının teslim edilmesi ile birlikte başlayan değerlendirme süreci 5 – 10 iş gününde neticelenmektedir. Elbette bu süre ortalama olup iş yoğunluğu ve ek belge talebi söz konusu değilse geçerlidir. İşlerin yoğun olduğu dönemlerde veya ek belge taleplerinin olduğu zamanlarda yapılan başvurular belirlenen süreden daha uzun sürebilir. Böyle bir durum ile karşılaşmamak için Hırvatistan vizesi başvurularınızı 1 ay önceden sunmaya özen göstermelisiniz.

Hırvatistan Vize Ücretleri

Kısa ve uzun süreli seyahatler için değişen vize harç ücreti aynı zamanda vize türüne göre de değişkenlik gösteren yapıya sahiptir. Tüm belgeler hazır hale getirildikten sonra ilgili vize türüne Hırvatistan vize ücretleri ödenmeli ve dekont dosyaya konulmalıdır. Ödemenin yapılmaması ve hatalı şekilde ödeme yapılması durumunda vize başvurunuz ret edilmektedir. Ret cevabı aldığınız durumlarda ücret iadesi söz konusu olmazken hatalı ödemelerde de iade alamazsanız.

Hırvatistan Vize Evrakları

  • Kimliğin fotokopisi arkalı önlü olmalıdır.
  • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ibrazı adres ve aile bilgilerini de içermelidir.
  • Pasaportun yıpranmamış olması, içerisinde eksik sayfa olmaması ve yeni vizenin işlenebilir olması için de en az 2 boş sayfanın olması gerekir. Seyahat bitiş tarihi itibari ile 3 ay daha geçerliliği devam etmelidir.
  • Vize türüne göre değişkenlik gösteren başvuru formu istenilen düzeyde olmalı ve güncel hali doldurulmalıdır.
  • Üç aylık hesap özeti banka tarafından hazırlanmış hali ile sunulmalıdır. Hesap özetinin imzalandığına dair imza sirküleri de eklenmelidir.
  • Fotoğraf 2 adet ve biyometrik olmalıdır. Ölçüleri 35 x 45 mm olması gerekirken arka fonun beyaz ve başvuru sahibinin güncel halini yansıtacak düzeyde olmalıdır.
  • Hem otel hem de uçak rezervasyonları mutlaka ibraz edilmeli,
  • 30 bin Euro teminata sahip olması gereken seyahat sağlık sigortasının geçerliliği de dönüş tarihine kadar sürmelidir.

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×