Hırvatistan Vize İşlemleri

Hırvatistan Vize Merkezi, Şanlıurfa

Hırvatistan Vize Merkezi, Şanlıurfa ili ve sınırları içerisinde ikamet etmekte olan ve bunun yanı sıra sadece Şanlıurfa değil, Şanlıurfa ilinin de çevre illerinde ikamet etmekte olan vize başvuru sahiplerine gerekli olan tüm desteği ve hizmeti sağlamak ile yükümlü olan bir kurumdur. Vize başvuru merkezleri ve vize başvuru seyahat acenteleri yetkili resmi konsolosluk ya da büyükelçilikler tarafından görevlendirilmiştir.

Hırvatistan Vize İstiyor Mu? – Şanlıurfa

T.C. sınırları içerisinde ikametgah eden vatandaşlar, Hırvatistan’a seyahat planı gerçekleştirmek istedikleri takdirde 180 günlük periyot içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile C tipi (kısa süreli) vize başvurusunda bulunmak zorundadır.

Bunun yanı sıra, vize alma talebi sadece Umuma Mahsus olan (Bordo) pasaport sahipleri için geçerlidir. Bordo pasaport rengine ve kategorisine sahip olan kişiler, Hırvatistan seyahati nedeni ile C tipi (kısa süreli) vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Akabinde de Diplomatik, Hususi ve Hizmet türünde pasaport kategorisine sahip olan kişiler ise 180 günlük sürede 90 güne yapacak oldukları konaklamalar nedeni ile Hırvatistan vizesinden muaf tutulmaktadır.

1 Temmuz 2013 tarihi itibari ile Hırvatistan, Avrupa Birliği’ne üye olan devletler kapsamı içerisinde yer almaktadır. Ancak, Hırvatistan vize başvurusunda bulunan kişilere Schengen vizesi vermemektedir. Bu nedenden dolayı da Hırvatistan ülkesi Schengen sınırları kapsamı içerisinde olmadığı gibi, Hırvatistan vizesi de Schengen vizesi değildir.

Hırvatistan Vize Başvurusu Biyometrik Bilgi Beyanı – Şanlıurfa

Hırvatistan sınırları içerisini seyahat etmek isteyen kişiler, vize başvuru merkezine bizzat gelerek ilgili ülkenin resmi makamına biyometrik verilerinin beyanında bulunması zorunludur. Bu nedenle başvuruda bulunacak olan kişi parmak izi beyanında bulunmadan önce muhakkak ilgili yetkili kişilerden randevu alması gerekmektedir. Randevu talep etmeyen ve randevu tarihine sahip olmayan kişiler bu işlemlerde bulunamamaktadır.

Bunun yanı sıra başvuru sahibi, daha önceki vizelerinde parmak izi beyanında bulunmuş dahi olsa yetkili resmi makamların talebi üzerine tekrardan biyometrik verilerinin beyanında bulunabilmek durumunda kalabilir. Bu nedenden dolayı Şanlıurfa vize başvuru merkezi ile iletişime geçerek başvuru sahibi kendisi için en uygun olan tarihe randevu alması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×