Dubai Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Dubai Vatandaşlık İşlemleri

Dubai vatandaşlık işlemleri, günümüzde oldukça sık talep ediliyor. Dubai’de yaşam sürdüren yabancı uyruğa sahip olan göçmenlerin vatandaşlık alabilmesi için pek çok kolaylık sunuyor. Dubai oturma izni gibi durumlar yabancıların vatandaşlığa geçebilmek için kullanacakları yöntemi belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Dubai vatandaşlığına geçmek için öncelikle ülke vatandaşının tamamen özgür bir şekilde karar vermesi gerekiyor. Dubai vatandaşı olması ile birlikte kişiye birçok avantaj sunulacaktır bu avantajlardan bazıları ise seçme seçilme hakkı, Dubai’de memur olabilmek ve bunun gibi birçok imtiyaz hakkı kişiye verilecektir.

Çeşitli amaçlarla Dubai vatandaşlığı almak isteyenlerin Dubai vatandaşlığına geçmeleri için öncelikle vatandaşlık haklarının önemli unsurların bir araya getirilmesi gerekiyor. Dubai’de bir süredir ikamet eden kişilerin gereken koşullara en iyi şekilde yerine etmesi ve bu kuşların eksiksiz bir şekilde tamamlanması Dubai vatandaşlığı almak için oldukça önemli olmaktadır.

Vatandaşlık almanın tek yolu 10 yıllık evliliktir. Fakat şunu da belirtmeliyiz ki bu durumda gayrimüslimler için bir netlik bulunmamaktadır.

Vatandaşlık İçin Gerekli Şartlar

Dubai tarafından mevcut olan konum ve statü korunmak istiyor. Bundan dolayı vatandaşlık işlemleri yapılırken oldukça detaylı bir süreç gerçekleşiyor. Vatandaşlığa geçmenin ulusal yöntemi evlenmektir. Ancak eğer bir kişi uzun yıllar Dubai’de devlete hizmet vermiş ise bu durum kapsamında eğer uygun görürse o kişiye Dubai vatandaşlık hakkı verilebilir. Bunun dışında ise işverenler şirket en büyük katkıda bulunan kişilere için sınırsız bir çalışma ve ikamet izni verebiliyor. Buna ilave olarak Dubai’de Doğan yabancı çocuklara da yerel vatandaşlık hakkı verilmemektedir. Yabancı çocuklara otomatik olarak ailelerin uyrukları verilmektedir. Diğer ülkelerde ülke vatandaşı kabul edilirken Birleşik Arap Emirlikleri bunu kabul etmemektedir. Dubai’de doğum yapıldığı takdirde bunun etkilerini iyi bir şekilde bilmeniz gerekiyor. Doğum sonrası çocuk etkilemez fakat çocuk ve ailesi gibi aynı Vatandaşlık ve ikamet hakkı durumundan yararlanamayabilir.

Vatandaşlık başvurusunda bulunabilmek için gerekli evrakların tamamlanması gerekiyor. Bu Evrakları evraklar ise şu şekilde;

• Pasaport (en az üç veya dört fotokopi olması yararlıdır),

• 6 adet vesikalık fotoğraf,

• Evlilik sertifikası (varsa),

• Tüm aile bireyleri için doğum belgeleri,

• İşçiler için emek / kiracılık sözleşmesinin bir kopyası gerekebilir,

• Sponsorun pasaport kopyası,

• Seyahat sigortası gibi belgeler olmaktadır

Dubai Oturma İzni Ve Evraklar

Dubai oturma izni almak çok kolay değildir. Oturum iznini sorunsuz bir şekilde alabilmek için maddi ve yatırım anlamında iyi bir durumda olması gerekiyor. Dubai oturma izni almak için iki farklı yol bulunuyor. Bu durumda ilk alternatif yol şirket kurulması olacaktır. Kurulmuş olan şirketin oturma izni almak isteyen kişinin üzerine olması başvurunun olumlu sonuçlanmasını sağlar. Oturma izni alacak kişilerin mülk sahibi olması alternatiftir.

Dubai oturma izni işlemleri ülkemiz üzerinden yapılamamaktadır. Oturma izni alabilmek için tek girişli 90 günlük vize alınarak Dubai’de bulunan Yabancılar ve İkametgah Müdürlüğü’ne gidilmesi gerekiyor. Böylece başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir.

Bu durum oldukça önemli olmaktadır. İkinci alternatif seçenek ise Dubai içerisinde herhangi bir bölgede ev almak olacaktır. Ancak bu durumların bazı şartları bulunuyor. Bu şartlar ise şu şekildedir; 18 yaşın üzerinde olunması ve bununla birlikte ikametgah için kurulan şirketin imzalı ve damgalı başvurusu gerçekleşmelidir. Aynı zamanda Pasaportu için ideal olacak biyometrik bir fotoğraf tercih edilmelidir.

Giriş izni orijinal olmalıdır. Buna ilaveten sağlık kontrolü ve sağlık raporu, parmak izi gibi detaylar gereklidir. Serbest ticaret bölgesine ait olan lisansın da bir kopyası teslim edilmelidir. Şirketinize ait olan isim kaydının bir örneği bulunmalı. Hazırlanan belgeler İngilizce ya da Arapça Birleşik Arap Emirlikleri tarafından onaylanan belge gerekiyor. Elçilik tarafından sizlerden ek belgeler istenebilir. Verilen oturma izinleri genel olarak üç yıla kadar geçerli olmaktadır. Ardından ise yenilenmesi gerekir. Eğer aileniz içinde oturma izni alınacak ise şirket üstünden başvuru gerçekleşebilir.

 Evlilik Yolu İle Dubai Oturma İzni Almak

Evlilik yolu ile Dubai oturma izni almak için çeşitli evraklar gerekiyor. Vize başvuru formu ve bununla birlikte Dubai vize başvurusunda kullanılacak bilgilerin beyan edilmesi ve bunu destekleyen ıslak imzalı iki nüsha hazırlanması şarttır. Diğer belgeler ise şu şekildedir;

• Biometrik Fotoğraf, Dubai’de aile birleşimi başvurularında kullanacak fotoğrafla mutlaka 3 adet ve 3,5 ölçülerinde olması gerekiyor. Aynı zamanda bu fotoğrafta başvuru yapacak kişinin güncel hali bulunmalı.

• Pasaport, Dubai’de aile veya akraba ziyaretinde vize başvuruları için tercih edilecek pasaportlar mutlaka en az 10 yıl içerisinde çıkarılmış olup Dubai’den döndükten sonra ise minimum 3 ay geçerli olan vizelerin işlenebilmesi için 2 adet boş sayfa bulunması gerekiyor.

• Nüfus Cüzdanı,

Dubai aile birleşimi konusunda vize işlemleri yapacak kişinin güncel tarihi ve ikamet adreslerinin bilgileri inceleyerek düzenlenen tam vukuatlı nüfus kayıt örneği olmalı.

• Uluslararası Evlenme Kayıt, bu belgede yabancı uyruklu eşin bilgileri içerilmelidir.

• Muvafakatname, eğer evlenecek kişi 18 yaşından küçük ise aile onayını alması gerekiyor.

• Doğum belgesi, Dubai vatandaşı olan eş eğer daha önceden Türk vatandaşlığı bulunmuyorsa doğum belgesi almalıdır.

• Boşanma kararı, daha önce evlilik yapıp evlilikler bittiyse yani boşalma gerçekleştiyse bunu Arapça tercüme edilerek sunulması gerekiyor.

• Oturma izni belgesi, Dubai’deki eşe ait olan oturma izni belgesi verilmelidir. Bununla birlikte kimlik fotokopisi gibi detaylar da yer almalıdır.

• Arapça belgesi, oturma başvurusunda bulunacak kişilerin Arapça bildiğine dair belge sunmaları gereklidir.

Dubai vizesi en kolay nasıl alınır; >> schengenvize.net/dubai-vize bağlantısın’dan yeni yılda hazırlanan kesin kılavuza ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×