belcika-vizesi-gerekli-evraklar

Belçika Vize Evrakları

Belçika Vize Evrakları

Belçika vize evrakları, başvuruda bulunmak isteyen kişilerin hazırlaması gerekli olan evraklardır. Ancak, Belçika ülkesi Schengen üye ülkeleri içerisinde yer almasından dolayı seyahat nedenine göre de gerekli olan güncel evrak listesi değişkenlik göstermektedir. Ancak Schengen kapsamı içerisindeki ortak evrak listesi ise şu şekilde talep edilmektedir:

·         Pasaport

Belçika Schengen sınırları içerisine seyahat etmek isteyen vatandaşın ilk önce en az 10 yıllık bir pasaporta sahip olması gerekmektedir. Pasaport, başvuru sahibinin Belçika seyahati bitimi tarihi itibari ile en az 3 ya da en fazla 6 ay daha geçerliliğini koruması gerekmektedir.

Pasaport içerisinde de Belçika Schengen vizesinin işlenebilmesi için en az 2 adet sayfanın boş bırakılması talep edilmektedir. Aksi takdirde vize başvuru sahibinin pasaportunu yenilemesi gerekmektedir. Ayrıca pasaportun da deforme veyahut yırtık sayfalarının bulunmaması da önemli bir husustur.

·         Seyahat Sağlık Sigortası

Başvuruda bulunan vatandaş, Belçika ve diğer Schengen bölgesi sınırları içerisinde seyahat tarihlerine göre bir seyahat sağlık sigortasının olması mecburidir. Seyahat sağlık sigortası 30.000 Euro olmalıdır ve bu en önemli evrakların da en başında yer almaktadır.

·         Finansal Dokümanlar

Başvuru sahibi, Schengen sınırları içerisinde seyahat masraflarını karşılayacak kadar bir maddi durumu olması gerekmektedir. Bu nedenle maddi durumunu gösteren belgeleri de vize başvuru dosyası içerisine muhakkak ekleyerek beyanda bulunması gerekmektedir.

·         Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formu, en gerekli belgelerin en başında gelmektedir. Konsolosluk ilk olarak başvuru sahibinin vize başvuru form belgesini incelemektedir. Bu nedenle, başvuru sahibi gerekli danışmanlığı alarak vize başvuru formunu doldurması gerekmektedir.

Vize başvuru formu içerisinde başvuru sahibi seyahat amacını, seyahat süresi boyunca tarih aralıklarını ve kimlik bilgilerini net ve tutarlı bir şekilde beyan ederek ıslak imza ile de imzalayarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz etmesi gerekmektedir.

Ancak, başvuru sahibinin vize başvuru formu içerisinde attığı ıslak imza ile yine pasaportunun içerisinde de yer alan ıslak imzası muhakkak tutarlılık göstermesi gereklidir. Bu gibi ince ayrıntılı olan bilgiler ve uyuşmazlıklardan dolayı başvuru sahibinin Belçika Schengen vize başvuru olumsuz değerlendirilerek konsolosluk tarafından ret kararına bağlanmaktadır.

 
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye