belcika-turistik-vize-evraklari-ucreti

Belçika Turistik Vize İşlemleri

Belçika Turistik Vize; Schengen Vizesi

Belçika Turistik Vize; Schengen Vizesi

Belçika’nın Schengen üyesi olması nedeniyle Belçika turistik vize şartlarında Schengen vize şartları geçerlidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da bu uygulama nedeniyle Belçika girişlerinde vize uygulamasına tabi olmaktadırlar. Turistik ve ticari ziyaretlerde Bordo pasaportlar vize uygulamasına tabi tutulmaktadır. Ancak Yeşil, Gri ve Siyah pasaport sahipleri 180 gün içinde yapacakları 90 günlük Belçika girişlerinde vize uygulamasında muaftırlar. Evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması, vize sonuç aşamasını olumlu bir şekilde etkileyecektir.

Belçika Turistik Vize Nasıl Alınır?

Belçika turistik vize başvurularında, ziyaretin amacı belirlendikten sonra Belçika Konsolosluğu tarafından bu tip vize için gereken evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşamada ise belirlenen vize ücretini yatırmanız gereklidir. Daha sonra ise Belçika Konsolosluğundan vize başvuru randevusu almalısınız. Parmak izi vermek için başvuruyu bizzat Belçika vizesi başvurusunda bulunan kişiler yapmalıdır. Parmak iziniz alındığında sizinle alakalı bilgiler Belçika Konsolosluğu sistemine aktarılacaktır. Sunulan evrakların eksiksiz olarak hazırlanması oldukça önemlidir.

Belçika Turistik Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika turistik vize başvuruları, istenen evraklar ile beraber Belçika Konsolosluğuna yapılmaktadır. Kişinin en yakın Belçika Konsolosluğu’ndan vize randevusu alması gerekmektedir. Randevuya başvuru sahipleri şahsen katılmalıdır. Yapılacak olan mülakat ve parmak izi alma işlemi nedeniyle başvuru sahibinin kendisinin başvuruya gitmesi gerekmektedir.

Belçika Turistik Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika turistik vize başvurularında konsolosluğa eksiksiz bir şekilde evrak teslimi yapıldıktan sonra işlemler 8 ya da 15 iş günü arasında kesinlik kazanacaktır. İncelenecek evraklar ve konsolosluk yoğunluk dönemi, resmi tatiller bu süreci etkilemektedir. İnceleme sonrasında konsolosluk tarafından istenebilecek olan ek belgeler de vize onaylanma sürecinde farklılık göstermesine neden olabilir.

Belçika Turistik Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

 • Pasaport

  10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportlar, seyahatten sonra da en az 6 ay geçerli olan pasaportlar ile Belçika vize işlemlerinizi sorunsuz halledebilirsiniz. Belçika seyahatinden önce pasaportta en az 2 sayfa boş olmalıdır.

 • Schengen Vize Başvuru Formu

  Belçika turistik vize başvuruları için Schengen vize başvuru formu doldurulması gereklidir. Form doldurma aşamasında Flemenkçe, İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinden en az bir tanesi kullanılmalıdır. Form doldurma aşamasında tercih edilecek dile göre formun incelenme aşamasında o dilde inceleme talep edilmelidir.

  18 yaşından küçük olan kişiler için Belçika vize başvuru formunu doldurduktan sonra anne ve babalarına imzalatmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  Vize başvurusunda 2 adet başvuru sahibinin biometrik fotoğrafı olmalıdır. Fotoğraf ölçüleri 3,5×4,5 mm ve arka fonu beyaz olmalıdır. Başvuru sahibinin yüzü net olarak görülmelidir. Önceki vize başvurularında kullanılmış olan biometrik fotoğraflar kabul edilmektedir.

 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi

  Başvuru sahibi Nüfus Müdürlüğünden alacağı aile bireyleri bilgisi ve adres bilgilerini içeren Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesini ibraz etmelidir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Başvuru sahibi kimlik belgesinin ön ve arka fotokopisini evrak dosyasında sunmalıdır. Fotokopide başvuru sahibinin yüz bölgesi net olmalıdır. Aksi takdirde vize sonuçlanma aşamasında aksaklık meydana gelebilir.

 • Belçika Vize Talep Dilekçesi

  Başvuru sahibi, Belçika içine gerçekleştirilecek olan seyahatin nedenleri, seyahat tarihlerini ve vize talebini açıklayan bir yazı yazmalıdır. Dilekçe Belçika’nın resmi dillerinden bir tanesi ile yazılmalıdır.

 • Vize Ücreti
 • Başvuran Kişinin Finansal Durumunu Kanıtlayan Belgeler

  Finansal durum belgelerinin her biri en fazla 3 ay içerisinde alınan güncel ve ıslak imzalı belgeler olmalıdır. Maaş Bordrosu, banka hesap cüzdanı ve banka hesap döküm belgeleri ibraz edilmelidir.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

  Özellikle mesleki bir seyahat olacak ise detaylı belgeler konsolosluğa sunulmalıdır. SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi ibraz edilmelidir. Çalışmakta olunan kurum tarafından yetkili imzası olan çalışma detayı hakkında bilgi yazısı da yazılmalıdır.

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

  Belçika vize işlemleri için önceden bilet alımı yapılmamalıdır. Sunulan evraklar içinde uçak bileti ve konaklama rezervasyonları konsolosluğa sunulmalıdır.

 • Seyahat Sağlık Sigortası

 

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye