belcika-ticari-vize-evraklari-ucreti

Belçika Ticari Vize İşlemleri

Belçika ticari vize, ticari nedenler, fuar ya da organizasyon etkinliklerinde alınan kısa süreli bir Schengen vizesidir. Belçika’da bulunan kurum ya da organizasyon tarafından kişinin davetiye alması gereklidir. İş seyahatinden yaklaşık olarak 90 gün önce başvuru işlemi başlatılmalıdır. Vize sonucu ile seyahatin aksamaması için birkaç ay önceden başvurmak avantajlı bir hareket olacaktır.

Belçika Ticari Vize Kaç Günlük Alınabilir?

Belçika ticari vize başvurusu ilk defa yapılıyor ise en fazla 30 günlük vize hakkı tanınmaktadır. Devamlılığı olan ve daha öncesinden de bu tarz seyahatler yapmış olan kişiler ise en fazla 90 gün vize alabilir. Katılımın gerçekleştiği organizasyon ya da fuar süresine göre değişim söz konusu olabilir.

Belçika Ticari Vize Başvuruları Nereye Yapılır?

Belçika ticari vize başvuruları Belçika Konsolosluğu’na ya da Belçika Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlara yapılabilir.

Belçika Ticari Vize İşlemleri Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Belçika ticari vize işlemlerinin eksiksiz bir şekilde olması sonucunda en az 7 en fazla 28 gün sonrasında vize sonuçları açıklanmaktadır.

Belçika Ticari Vize Başvurularında Talep Edilen Evraklar

Belçika Konsolosluğu tarafından Belçika Ticari Vize Başvuru sahiplerinden talep edilen evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve doğru bilgilerle ibraz edilmelidir. Aksi söz konusu olduğunda vize onaylanma süreci olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Özellikle sunulan evrakların ve Belçika vize başvuru formu arasında bilgilerin birbiri ile uyumlu olması gereklidir. Farklı bir durum söz konusu olursa, hatalı bilgi olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle de vize başvurusu direkt olarak reddedilebilir.

 • Pasaport

  Ticari vize başvurularında en fazla 10 yıl içerisinde çıkarılmış pasaportlar ile başvuru yapılmalıdır. Pasaportların geçerliliği Belçika seyahatinin sonlanma tarihinden sonra en az3 ay daha devam etmelidir. Bu şartlara uymayan pasaportlar için vize başvurusundan önce yenilenme işlemi yapılmalıdır.  Ayrıca gerçekleştirilecek olan Belçika seyahatinden önce pasaportlarda en az 2 adet boş sayfa olmalıdır.  Şartlara uymadığı takdirde pasaportlar başvuru sahibine iade edilecektir. Eski bir pasaport sahibi ise bu pasaportun fotokopileri de çekilmelidir.

 • Belçika Schengen Vize Başvuru Formu

  Başvuru formunu doldurma aşaması titiz bir şekilde yapılmalıdır. Belçika resmi dillerinden olan Almanca, Fransızca, Flemenkçe ya da İngilizce dilinde başvuru formu doldurulmalıdır. Tercih edilen dile göre inceleme talep etmeyi unutmamalısınız.

 • Biometrik Fotoğraf

  Ticari vize başvurusunda Belçika Konsolosluğu tarafından 2 adet biometrik fotoğraf talep edilmektedir. Talep edilen fotoğrafların ölçüsü 3,5×4,5 mm olmalı ve önceki vize başvuruların bu fotoğraflar kullanılmamış olmalıdır.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

  Vize başvurusunu yapacak olan kişilerin ön ve arka fotokopisi çekilen nüfus cüzdanı fotokopisi yer almalıdır.  

 • Belçika Vize Talep Dilekçesi

  Dilekçe, Belçika Konsolosluğu’na hitaben yazılmalıdır. Yazı içerisinde seyahate dair tüm detaylar olmalıdır. Ticari vizelerde başvuru sahibinin çalıştığı kurumda görevi, seyahat amacı, konaklama bilgileri ve seyahatin masraflarının karşılanma durumu da yer almalıdır.

 • Belçika Ticari Vize Davetiyesi

  Belçika’da bulunan kurumdan ya da fuardan alınmış olan davetiye yazısı sunulmalıdır. Şirketin detaylı bilgileri de ibraz edilmelidir. Bu belgeler Belçikada bulunan şirket tarafından imza sirküleri ile beraber olmalıdır. Söz konusu bir fuar ya da organizasyon ise fuara giriş biletleri ya da organizasyon bilgileri de olmalıdır.

 • Mesleki Detaylar İçeren Belgeler

  SGK Hizmet Dökümü, SGK İşe Giriş Belgesi, Maaş Bordrosu da evraklar arasında sunulmalıdır.  Başvuru sahibi çalıştığı kurumda bir yetkili tarafından çalışma detaylarının yer aldığı imzalı yazı almalıdır. Mesleğine göre bağlı olunan Ticari Oda belgesi, Oda kaydı ya da meslek kimlik kartı da olmalıdır.  

 • Uçak Bileti ve Konaklama Rezervasyonları

  Ticari seyahatin gerçekleşeceğine dair uçak bileti ve otel rezervasyonları konsolosluğa ibraz edilmelidir.  
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye