Belçika Erasmus Vize İşlemleri

Belçika Erasmus Vize İşlemleri

Dünya üniversiteleri arasında ortak bir paydada buluşma, yükseköğretim kalitesini yükseltme nedeniyle Erasmus programları düzenlenmektedir. Dünyanın her yerinden öğrenciler ve eğitim görmek isteyen kişiler bir ya da iki dönem bu programa katılmaktadırlar. Türkiye Cumhuriyeti’nde bir eğitim kurumunda öğrenci olan kişiler de Belçika Erasmus vize başvurularını bu nedenlerle yapmaktadırlar. Belçika, Türkiye’den eğitim için gelecek öğrenciler için büyük avantajlar sağlamaktadır. Erasmus programına katılım gösteren öğrenciler, Avrupa Birliği tarafından finansal destek görmektedir. Öğrenciler Erasmus programları ile sadece kendilerine değil aynı zamanda ülkelerine de katkı sağlamaktadırlar. Bunun bilincinde olarak detaylı bir şekilde vize başvurusuna hazırlanmak gereklidir.

Belçika Erasmus Vizesi Nasıl Yapılır?

Öncelikle eğitim görülmekte olunan yükseköğretim kurumunun Erasmus programında Belçika’nın yer alıp almadığı öğrenilmelidir. Farklı ülkeler ve farklı kurumlar birbirleriyle eşleşebilmektedir. Hatta eğitim görülmekte olunan bölümler arasında dahi farklılıklar vardır. Eğitim kurumunuzun Erasmus programında Belçika var ise yapmanız gereken detaylı bir şekilde Belçika Erasmus Vizesi için talep edilen evrakları hazırlamak olacaktır. Tüm belgeler titiz bir şekilde hazırlanmalı ve doğru bir şekilde Belçika Konsolosluğuna sunulmalıdır. Her ülkenin ve her vize tipinin farklı evrak listesi bulunmaktadır. İnceleme sırasında konsolosluk kişilerden ek evrak isteme hakkına sahiptir.

Belçika Erasmus Vizesi Ne Kadar Süre Alınabilir?

İki ülke arasında yapılan anlaşmalara göre Belçika’ya Erasmus programına giden bir öğrenci 3 ya da 12 aylık bir eğitim süresince ülkede bulunabilir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Kimler Başvuruda Bulunabilir?

Belçika Erasmus vizesi başvurusunu gerçekleştirecek olan kişiler Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim görmüş olan ya da görmeye devam eden öğrencilerdir. Üniversitenin ilk yılında olan öğrenciler bu programa katılma hakkına sahip değildir. İkinci yıldan itibaren belirli dönemlerde Erasmus programına başvurulabilir. Üniversite lisans öğrencileri ya da doktora yapan öğrenciler bu vize için Belçika Konsolosluğuna başvurabilir.

Belçika Erasmus Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar

 • Pasaport

  Eski ya da yırtıkları olmayan ve güncel pasaportlar ile başvuru yapılmaktadır. Belçika Erasmus vizesi için başvuruda bulunmadan önce pasaport sayfasında 2 adet boş sayfa olmalıdır.

 • Biometrik Fotoğraf

  Başvuruda bulunan kişinin biometrik çekilmiş 3 adet fotoğrafı olmalıdır. Fotoğraflar güncel olmalı ve eski fotoğraflar kullanılmamalıdır.

 • 18 Yaşından Küçükler İçin İzin Belgesi

18 yaşından küçük ve reşit olmayan öğrenciler, aile bireylerinden seyahate dair izin olan yazılı bir belge almalıdır.

 • Belçika’dan Alınmış Kabul Belgesi

  Belçika içinde eğitim alınacak yerden başvuru sahibine gönderilmiş olan kabul belgesi, Belçika Konsolosluğuna verilecek olan evrak dosyasında olmalıdır.

 • Türkiye’de Eğitim Alınan Üniversiteden Alınan Yazı

  Erasmus programını kabul eden ve öğrencinin detaylı bilgilerini paylaşan bir yazı olmalıdır. Öğrencinin burslu olduğu belirtilmeli ve Belçika’da bir üniversitede eğitim alacağına dair belgeler yer almalıdır.
 • Rezervasyon Belgeleri

  Belçika’da konaklama yapılacak otelin rezervasyon belgeleri ile uçak bileti rezervasyonuna dair belgeler sunulmalıdır. Belçika Erasmus vizesi için başvurularda sunulacak her evrak doğru şekilde ibraz edilmelidir. Vizenin olumlu bir şekilde ilerlemesi için bu katkı sağlamaktadır.0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye