Amerika Vize Başvurusu

Amerika Vize Başvurusu

Dünyanın en kalabalık 3. Ülkesi olan Amerika’da birçok farklı bölgeden gelen insanlar yaşamaktadır. Çok güçlü ekonomiye sahip olan ülkede yaşam kalitesi de üst düzeydir. Eğitim konusunda çok başarılı üniversiteler olması da çok sayıda öğrencinin hayallerini süslemektedir. Elbette bunun için vize alınması gerekmektedir. Amerika vize işlemleri gerçekleştirmeniz ve başvurularda bulunmanız gerekir. Farklı vize türlerine sahip şekilde değişen başvururlar tamamen seyahat amacı ile doğru orantılıdır. Seyahat amacı aynı zamanda temin edilmesi istenilen evraklarda değişkenliğe sebep olmaktadır. Ticari amaçlı yapılan vize başvurusu ile turistik amaçlı yapılan başvurularda farklı evrak talebi olacaktır. Evraklarınızı zamanında hazırlamanız ve seyahat tarihinize göre sunmanız gerekir. Zamanlamayı düzgün yapamadığınız zaman planlamanızda değişikler söz konusu olacaktır. Bu tür aksiliklerle karşılaşmama adına zamanlamayı çok iyi yapmanız ve belirtilen tarihleri iyi takip etmelisiniz. 

Amerika Vizesi

Belirlediğiniz amaç netleştikten sonra artık işlemleri başlatabilirsiniz. Amerika vizesi için temin etmeniz gereken evraklar listesini iyi araştırmanız gerekir. Hiçbir şekilde eksik ya da yanlış evrak sunmamanız gerekir. Başvurunuzun ret cevabı ile sonuçlanmaması için bu duruma özen göstermeniz gerekir. Vize ofisi zamanında evrak temini ve başvuruları zamanında yapabilmeniz adına oldukça aktif rol oynamaktadır. Ne zaman başvurmanız gerektiği ve başvuru formlarına dair bilgileri edinmeniz mümkündür. Evrakları hazırlama aşamasında profesyonel destek almanın avantajını da maddi olarak görebilirsiniz. Her evrakın hazırlanış süreci ve sunulması gereken evrakın geçerlilik tarihleri de iyi bilinmelidir. Geçerliliği dolmak üzere olan pasaportunuz varsa da yenilemeniz gerekmektedir. Süresi dolmayıp en az 2 boş sayfası yoksa bu durumda da yenileme işlemi yapılmalıdır. Bu tür ayrıntılar çok önemli olup, başvurularda denetlenen yönlerdendir. Zamandan ve paradan kayıp yaşamamak adına titiz çalışma sergilemeniz sizin yararınıza olacaktır. Beklenmedik durumlar ile karşılaşmakta ciddi sıkıntıları beraberinde getirecektir.

Amerika Ticari Vize

İşlerinizde büyümeye ya da ticari faaliyetlerinize yeni işler eklemek istediğinizde dış ticaret oldukça iyi olacaktır. Bunun için ise vizeniz olması ve faaliyetler ile ilgili planlamanızı sunmanız gerekir. Amerika Ticari vize başvurusunda bulunmak için ise sizden talep edilen evrakların temin edilmesi gerekmektedir. Bu evrakların temini ile birlikte başvuru sürecinde onay kısmına gelinmiş demektir. Konsolosluk tarafından yapılan incelemelerde sunulan evrakların doğruluğu ve amacı en ince ayrıntısına kadar irdelenmektedir. Güvenlik gereklerine tabi olan bu durum ile ilgili sürecin tamamlanmasını beklemekten başka çareniz yoktur. Amerika ticari vize başvurusu seyahat tarihine 1 ay kala yapılması çok önemlidir. Bu süreç incelemelerle ve resmi tatillerle ilgili olduğu için dikkatli olunması gerekir. Ticari faaliyet gösterdiğinize dair belgelerin aslı ya da noter onaylı olanları da talep edilmektedir. Firma çalışanı olarak gidecekseniz de size verilen yetkiler ve maaş bordroları istenmektedir. Ekonomik durumunuzu gösteren son 3 aylık hesap dökümü bizzat banka tarafından ıslak imza ile hazırlanmış olanı talep edilmektedir.

Amerika Turistik Vize

Büyük yüz ölçüme sahip Amerika çok sayıda turist ağırlayan ülkelerden bir tanesidir. Amerika turistik vize ile alakalı olarak temin edilmesi gereken evraklar doğru şekilde hazırlanmalıdır. Hiçbir ayrıntıyı atlamadan doldurmanız gereken formlarda detaylar çok önemlidir. Randevu sistemine göre başvuruların değerlendirilmesi söz konusu olduğu için de düzgün giyime ve davranışlara dikkat etmek size avantaj sunacaktır. Amerika turistik vize için gerekli olan evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • 5×5 cm beyaz fonlu olmasına ve diğer vize işlemlerinde kullanılmamış olması gerekir.
 • Konsolosluğun resmi sitesinde bulunan DS 160 vize başvuru formu İngilizce doldurulmalıdır. Bu form randevu tarihinden en az 3 gün önce online olarak doldurulup sunulmalıdır.
 • T.C. Nüfus cüzdanı ve evli ise evlilik cüzdanı
 • Finansal durumunuzu gösterir bankadan alınmış ıslak imzalı belge
 • Mesleki durumunu gösterir belge
 • Ulaşım ve konaklama ile ilgili rezervasyon

Sizden istenen evrakları temin ederken dikkat edeceğiniz en önemli husus ise ulaşım ve konaklama ile alakalı rezervasyondur. Satın alma işlemi yapmamanız ve ön ödemeli şekilde işlem yapmamanızdır. Vizenizin onaylanıp onaylanmayacağı ile ilgili net bir bilgi edinemediğiniz için bu duruma dikkat etmeniz gerekir. Aksi halde yapmış olduğunuz ödemelerin iadesi son derece zordur. Bazı kuruluşlar bu konuda iade yapmamakta olup, ekonomik olarak ciddi sıkıntılara sebep olabilir. Sizin bu noktada yapacağınız yanlış belki de seyahatinizin iptal olmasına sebep olacaktır. Başvurunuzu sunduktan sonra ki onay süreci birçok farklı etkene bağlı olarak uzayabilir.

Amerika Aile Birleşimi Vizesi

Oldukça zor olan Amerika vizesi birçok prosedürün yere getirilmesi ve randevu işlemleri ile ilgili takiplerin yapılması gerekir. Vize türleri arasında oldukça zor olan aile birleşimleri de zor şekilde yapılmaktadır. D tipi vize olan Amerika aile birleşimi vizesi alındıktan sonra istediğiniz eyalette yaşam hakkı sunmaktadır. Uzun süreli olan bu vize işleyişi çok karmaşık ve zaman açısından da uzun sürmektedir. Vize başvurusu yaparken mutlaka bilgilerin eksiksiz olmasına ve hatalı bilgi içermemesi dikkat edilmelidir. Bu alanda hizmet veren kuruluşlardan destek almak işlerin daha kontrollü yürütülmesini sağlamaktadır. Başvuruya dair ayrıntıları öğrenerek işlemleri yürütmeniz gerekecektir. Amerika aile birleştirme vizesi için temin etmeniz gereken evraklar şu şekildedir;

 • Büyük harfle ve İngilizce hazırlanan vize başvuru formu
 • Geçerlilik süresi en az 1 yıl olan ve içerisinde boş sayfaların bulunduğu pasaport
 • 4 Adet 3,5×4,5 cm ölçülerinde biometrik fotoğraf
 • Hem Amerika da hem de Türkiye’de ki ikametgah belgeleri
 • Evlilik öncesinde ve sonrasında alınan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Çocuklar var ise ABD doğum belgesi ya da Türkiye doğum belgesi ve nüfus cüzdanı

Talep edilen belgeler eksiksiz şekilde hazırlandıktan sonra vize başvurusu şahsen gitmeli ve randevu almalıdır. Başvuru sahibinin bizzat bulunması gereken halleri es geçmemek gerekir. Bu noktada Vize ofisi ile irtibata geçip ayrıntılı bilgi edinmeniz mümkündür. Evrak teminlerinde ve hazırlanması gereken formlarda doğrudan etki sunmaktadır.

Amerika Aile Ziyareti Vizesi

Vizeler konusunda çok titiz davranan Amerika Konsolosluğu aile ziyaretlerinde de birçok evrak talep etmektedir. Öncelikle Amerika aile ziyareti vizesi için İngilizce yazılmış olan dilekçe hazırlanmalıdır. Ziyaret sebebinizi ve ne kadar süre kalacağınıza dair birçok bilgiyi içeren bu dilekçenin dikkatli hazırlanması gerekir. Vize ofisi bu noktada size destek olabilecek yapıya sahiptir. Kısa sürede dilekçenizin hazırlanmasına destek olacaktır. Ayrıca her vizede olduğu gibi DS 160 vize başvuru formu doldurulmasında da doğrudan destek sunacaktır.

İngilizce olarak hazırlanması gereken davetiye başvuruda olmazsa olmazlardandır. Davet mektubu ayrıntılı şekilde hazırlanıp size gönderilmelidir. Daveti gönderen kişinin iletişim bilgileri olmalı ve akrabalık derecesinin de belirtilmesi gerekmektedir. Bu tür bilgiler eşliğinde kontroller yapılarak sonuca gidilmektedir. Ayrıca davet eden kişini Amerika vatandaşlık kartı, maaş bordrosu ve oturma kartı fotokopisi mutlaka olmalıdır. Davetiyenin ekine bu evraklarda ilave edilmelidir.

Davetiyeniz hazır olduktan sonra sizden talep edilen evrakları eksiksiz şekilde sunmalısınız. Amerika aile ziyareti vizesi başvurusundan sonra sizi randevuya çağıracaklardır. Randevuya zamanında ve özenli şekilde hazırlanıp gitmeniz önemlidir. Değerlendirmelerde bu tür hususlara dikkat edildiğini unutmamanız gerekir. Gidiş sürenizi ve dönüş sürenizi de belirleyeceğiniz bilgilerin tam ve eksiksiz sunulmalıdır.

Amerika Öğrenci Vizesi

Eğitim konusunda üst seviyelerde bulunan Amerika bu alanda öğrencilere vize sunmaktadır. Amerika öğrenci vizesi alabilmek için I-20 belgesi veren bir okulun sizi kabul etmesi gerekir. Oldukça zor olan bu vize için takip edilmesi gereken prosedürler ve yollar bulunmaktadır. Öncelikle vize başvuru formu hazırlanmalı ve bu form hazırlanırken de I-20 üzerinde yer alan SEVIS numarası girilmelidir. Ayrıca okul kodu girilip vize ücreti ödenmelidir. Öğrenim konusunda sizden farklı belgeler talep edilecektir. Nasıl konaklayacağı, eğitim süresi ve burslar konusunda evraklar istenmektedir.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika’da yaşamınızı sürdürmek ya da bir süreliğine çalışmak isteyenler için başvuruda bulunabilecekler vizeler bulunmaktadır. Bu vizelerden bir tanesi olan Amerika çalışma vizesi oldukça zor olsa da özelliklerin tutuyorsa almanız mümkündür. Birçok farklı iş grubuna göre alınabilecek olan bu vize değişkenlik göstermektedir. Çalışma vizesi alabilmeniz için Amerika E1- E2 vizesi başvurusunda bulunmanız gerekir. Bu vizeye başvuruda bulunduğunuzda sizden bazı evraklar talep edilmektedir. Bu evrakları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kimliğin arkalı önlü fotokopisi
 • En az 6 ay geçerliliğe sahip ve boş sayfası bulunan pasaport
 • Son 3 ay içerisinde çekilmiş arka fonu beyaz fotoğraf
 • DS 160 vize başvuru formu şahıs tarafından doldurulmalı ve masrafları ödenmelidir.

Evraklar eksiksiz şekilde sunulup randevuya gidildikten sonra onay süreci beklenmelidir. Bu süre iş durumuna ve özel tatil günlerine bağlı olarak uzayabilmektedir. Süreç ile ilgili olarak herhangi bir şekilde müdahil olmanız söz konusu değildir.

Amerika Vize Çeşitleri

Oldukça teferruatlı olan Amerika vize çeşitleri 2 gruba ayrılmaktadır. Bunlar göçme vize ve göçmen olmayan vize türüdür. Amacınıza göre belirlenen bu vize çeşitlerinden bir tanesini seçmelisiniz. Seyahat amacı vize türü ile bağlantılı olduğu için bu noktada hassas olmanız gerekir. Turistik, ticari, aile ziyareti, çalışma ve oturum izni gibi birçok farklı türler söz konusudur. Amacınızın dışında işlem yapmadan hareket etmeye özen gösterin. Turistik vize talep edip, vize alındıktan sonra ticari amaçlı faaliyetlerden de uzak durmalısınız. Hangi amaçla gittiğinizi bilerek başvurularınızı o yönde yapmalısınız. Amerika kanunlarına aykırı suç işlemiş olacağınız için oldukça zorlu süreç sizi bekleyecektir.

Amerika Vize Başvuru Formu Doldurulurken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Başvuru formları vizenin kabul edilebilir olması için çok önemlidir. Bu noktada çok dikkatli doldurmalı ve belirtilen esaslara uygun şekilde hazırlanmalıdır. Amerika vize başvuru formu doldurulurken dikkat edilecek hususlar şu şekildedir;

 • Başvuru formunun tamamı İngilizce yazılmalı ve anlaşılır olması gerekir.
 • Formu doldururken eksik bilgi varsa kaydedip sonra da doldurabilirsiniz. 30 gün içerisinde hazırlanıp sunulması gerekmektedir.
 • Form doldurulması esnasında sizden seyahat ile alakalı bilgiler sorulduğu için bu belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
 • Sorulan sorulara net ve doğru cevap vermeniz çok önemlidir. Form bilgileri randevuya gittiğinizde karşınıza çıkacağı için doğru bilgi akışına özen göstermelisiniz.

Form içerikleri sizin kim olduğunuzu ve hangi amaçla seyahat ettiğinizi ifade ettiği için her ayrıntıyı bilmeniz gerekir. Ayrıca bu formlar sizin kim olduğunuzu da açıklaması gerekir. Formlar ile ilgili hata yapmama adına Vize ofisi ile görüşüp destek alabilirsiniz. Çok sayıda vize işleminin tamamlanmasında rol alan bu merkez en iyi sonucu alabilmeniz için destek sunacaktır. Kontrollü şekilde işlerin yürütülmesini de sağlaması size avantaj sağlayacaktır. Vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması sonraki başvurularda karşınıza çıkacağı için de çok dikkatli olunmalıdır. Başvurunun sorunsuz şekilde sürdürülüp seyahat planınıza göre işlemin yürümesi sizin elinizdedir. Yapacağınız masrafların boşa gitmemesi için ne gerekiyorsa onu yapmanız sizin için daha iyidir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye