Amerika Vizesi İşlemleri 2021

Amerika Vizesi

Dünyanın lideri olarak kabul edilen ülkeler arasında yer alan Amerika her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretlerde vize işlemlerinin yapılması standart bir prosedür. Ülkemizden Amerika’ya gidecekseniz vize işlemlerini tamamlamanız şart olmaktadır. Diğer birçok ülke vizesiz olarak Amerika’ya ziyaret edemez. Amerika vize konusunda oldukça hassas bir tutum sergilemektedir.

Amerika Büyükelçiliği vize işlerini kontrol eden ve onaylayan kurum olarak gösterilebilmektedir. Eğer Amerika’ya gitme düşünceniz varsa tüm belgelerinizi hazırlayıp en kısa sürede konsolosluklara başvurunuzu yapmanız gerekli. Vize konusunda her zaman sıkıntı çıkabileceği için önceden Amerika’da kalacağınız yer ya da uçak biletiniz için ödeme yapmamanızı öneriyoruz.

10 Yıllık Amerika Vizesi Nedir?

Ülkelerin vizeler için belirledikleri şartlar ve sundukları hizmetler farklılıklar gösterir. Amerika da diğer birçok ülkeden farklı bir vize politikası izler. 10 yıllık ABD vizesi olarak tanımlanan vizeler aslında herkesin başvurusunu yaptığı ve aldığı vizelerdir. Vizenizi aldığınızda 10 yıl boyunca Amerika’ya özgürce gidebilirsiniz.

10 yıllık Amerikan vizesi almak sürekli olarak orada kalınabileceği anlamına gelmez. Aldığınız vizeler kapsamında her yılın 6 ayını Amerika’da geçirme şansınız bulunur. Her ne kadar bu süre oldukça uzun olsa da çalışmak ve barınmak için yeterli olmaz.

Amerika Vize Kategorileri Neler?

Dünyanın herhangi bir ülkesine vize almak istediğinizde karşınıza farklı kategoriler çıkmaktadır. ABD vize işlemlerinde de benzer bir durum ortaya çıkar. Genellikle ülkeler vizelerini turistik, ticari ya da transit gibi birkaç kategoriye ayırırken Amerika bu konuda biraz daha hassas davranmaktadır. Amerika vizesi alacağınız zaman birçok farklı kategori arasından seçimlerini yapmanız gerekli olur.

Diğer ülkelerde olduğu gibi ABD vize başvurusu sırasında da neden bu ziyareti gerçekleştirdiğiniz açıklamanız gerekmektedir. Amerika ziyaretinizin sebebini anlatmak için vereceğiniz cevap aslında hangi kategoriyi seçmenizin gerektiğini de sizlere gösterecektir. Gidiş sebebinize göre hangi kategoriye ait olduğunuzu bilmeli ve bu vize işlemi için gerekli evrakları toplayarak başvuru işlemlerinizi yapmalısınız.

Amerika Kısa Süreli Vize Kategorileri Neler?

ABD vize çeşitleri temelde kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ayrılmaktadır. Bu ayrım vize alan kişilerin Amerika içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirler. 10 yıllık ABD vizesi olarak bahsedilen vize bu iki kategorinin üzerindeki ana vize türüdür. Hem uzun hem de kısa süreli vizeler 10 yıllık vizedir. Kısa süreli ile uzun süreli vizenin farkı, bir sene içerisinde Amerika’da geçirilebilecek olan süredir.

 • Resmi ve Diplomatik Vizeler (A-G)
 • Turizm, Ticari ve Tıbbi Tedavi Vizeleri (B)
 • Transit Geçiş Vizesi (C)
 • Mürettebat Vizesi (D)
 • Yatırımcı veya Tüccar Vizesi (E1/E2/E3)
 • Dil Öğrencisi veya Akademik Öğrenci Vizeleri (F/M)
 • Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri (F/M)
 • Değişim Programı Vizesi (J)
 • Geçici Çalışma/İşçi veya Staj Vizesi (H/L/O/P/Q/R)
 • Gazeteci veya Basın Mensubu Vizesi (I)

Üst kısımda yer alan vize türleri ABD vize çeşitleri arasında kısa süreli vize olarak geçmektedir. Bu vizelerden bir tanesini aldığınızda senede yalnızca 180 gün Amerika’da kalma şansınız bulunur.

Amerika Uzun Süreli Vize Kategorileri Nelerdir?

Uzun süreli ABD vize çeşitleri ise daha özel durumlarda alınabilen vizelerdir. Bu vizeleri almak için Amerika’ya gidiş sebebinizin bunlardan bir tanesi olması ve bunu kanıtlayabilmeniz gerekir. Uzun süreli vizeleri aldığınızda Amerika’da kalma süreniz çok daha uzun bir süre olacaktır. Eğer devamlı olarak Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız bu süre zarfında gerekli işlemleri tamamlamanız gerekecektir.

 • Aile Birleşimi Vizesi
 • Nişanlılık Vizesi
 • İşveren Kaynaklı Olan Göçmen Vizesi
 • Yeşil Kart Vizesi
 • Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları İçin Vize

Uzun süreli Amerika vize çeşitleri de üst kısımda verilmiştir. Devamlı olarak Amerika’da yaşamaya başlayacak olan kişilerin bu vizeleri alması gerekli olur.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD vize işlemleri çok zor olmayan ancak dikkat isteyen işlemlerdir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için araştırmanızı çok iyi bir şekilde yapmanız ve sonrasında sitemizden açıklandığı şekilde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Vize sürecinin ilk aşaması gerekli belgelerin toplanmasıdır ve en önemli aşama olarak gösterilir.

ABD vize türleri arasından hangisine gideceğinizi belirleyerek başvuru evraklarını toplamaya başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz vize türüne göre evraklarda değişiklikler olabilse de temelde aynı olan çok sayıda belge bulunur. Amerika vize türleri yalnıza birkaç ek belgeye sebep olacaktır. Belgelerin tamamını doğru bir şekilde almanız ve belgelerin güncel olması çok önemlidir. Belgeler toplandıktan sonra fiilen başvuru işleminin yapılması gerekli olur.

Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde Amerika Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu illerimizden bir tanesine giderek sahip olduğunuz belgeleri vermeniz ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu başvuru işlemlerinde dikkat etmeniz gereken etmenler bulunurken bunları yazımızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer tüm aşamalar doğru bir şekilde ilerlerse çok kısa bir sürede vize cevabınız açıklanacak ve sonuç olumlu olacaktır.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluğa giderek evrakların teslim edilme işlemleri her istenen zamanda olamaz. Her adım belirli bir düzene göre işler ve alınan randevu saatlerinde konsolosluklara gidilebilir. ABD vize görüşmesi için ilk olarak gerekli belgelerin tamamı toplanmalıdır. Belgeler hazır hale getirildikten sonra randevuların alınması doğru olur. Aksi halde belgelerin toplanması için gerekli olan süre önceden analiz edilemez.

Belgelerinizin tamamını hazır hale getirdikten sonra başvuru formunu da doldurarak randevularınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz randevu saatinde belirlediğiniz konsolosluğa gitmeniz ve belgelerinizi sunmanız gerekecektir. ABD Konsolosluğu vize işlemleri için gerekli olan tüm adımlar için sizlere yardımcı olup sizi yönlendirir. Dikkatli bir şekilde başvurunuzu yapıp sonucu beklemeye geçebilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar Nelerdir?

ABD vizesi almak için belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması şarttır. Temel evraklar tüm vize türlerinde geçerli olan evraklar olarak tanımlanabilir. Evrakların tamamı güncel olmalı ve son derece okunaklı bir yapıda olmalıdır. Eğer belgelerde bir yıpranma ya da benzeri problemler oluşursa bu durumda belgelerin yenisi alınmalı ve bu belge eklenmelidir.

Amerika Vizesi Başvuru Formu: ABD vizesi için gerekenler arasında ilk sırası başvuru formu alır. Bu başvuru formuna internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Konsolosluk tarafından yayınlanan başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Form içerisinde kişisel bilgiler talep edilirken Amerika ziyaretinin sebebi sorulur. Tüm bilgilerin doğru girilmesi şarttır. Bazı bilgiler boş bırakılırsa form onaylanıp sanal ortama yüklenemez.

Pasaport: Daha önce yurtdışı seyahatlerini yapıyorsanız hali hazırda bir pasaportunuz olabilir. Eğer pasaportunuz bulunmuyorsa hemen başvurunuzu yapmanız ve pasaportunuzu çıkartmanız gerekmektedir. Mevcut pasaportunuz varsa pasaportun geçerlilik süresine bakmanız gerekir. Geçerlilik süreniz 6 aydan daha az kalmışsa Amerika vize işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Benzer bir şekilde 2 sayfanızın boş olması da şarttır.

Kimlik Kartı Fotokopisi: Kimlik bilgilerinizi kanıtlayabilmeniz için sahip olduğunuz kimlik kartının fotokopisi çekilmelidir. Fotokopinin renkli olma şartı bulunur. Eğer henüz kimlik kartı almadıysanız nüfus cüzdanınızı kullanma şansınız da olacaktır.

Nüfus Kayıt Örneği: İçerisinde sizin ve ailenize ait kişisel bilgilerin, aktif ikametgah adresinin yer aldığı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekecektir. Bu belge internet ortamında da hazırlanabilir. Ancak Amerika Konsolosluğu vize işlemlerinde ıslak imzalı olarak bu belgenin hazır edilmesini istemektedir. Bu sebeple de nüfus müdürlüklerinden evrakın alınması gerekir.

Biyometrik Fotoğraf: Bilindiği üzere artık tüm resmi işlemlerde biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. ABD vize görüşmesi öncesinde hazırlanan belgeler arasında 2 adet biyometrik fotoğrafın da bulunması şarttır. Bu resimlerin de güncel olması önem arz eder. Fotoğrafın üzerinden 6 ay geçmişse ve fotoğraf farklı bir resmi işlemde kullanılmışsa bu fotoğraf kabul edilmez.

Vize Dilekçesi: Amerika vizesi dilekçe işlemleri başvuru sürecinde çok büyük önem taşımaktadır. Dilekçelerde tercih edilecek olan vize türüne göre gerekli bilgiler verilmektedir. Amerika’ya ziyaretin neden yapıldığı bu dilekçelerde açıklanır. Ayrıca bu ziyaret sebebini destekleyecek ekstra bilgilere de bu dilekçelerde yer verilmektedir. Dilekçenin İngilizce hazırlanması şarttır.

Banka Hesabı Bilgileri: Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Amerika ziyaretleri öncesinde de hesap bilgileriniz kontrol edilmektedir. Hesabınızda yeterli seviyede para bulunmuyorsa vize işlemlerini tamamlayamazsınız. Hem mevcut bakiyenizi hem de geçmiş dönemdeki hesap hareketleriniz göstermek amacıyla son 3 aya ait hesap dökümünün bankadan alınması gerekmektedir. Islak imzalı olması gereken bir diğer belge de budur.

Vize Harç Bedeli Ödemesine Ait Dekont: Amerika vize ücreti her sene değişiklik gösterir. Dolar olarak belirlenen bir ücret olduğundan ülkemizde ederi sürekli olarak değişir. Harç bedelinin dolar olarak yatırılması ve yatırılan dolara ait bir dekont alınması gerekir. Bankaların içerisindeki görevlilerden bu belgeler talep edilir ve kolayca alınıp dosyaların içerisine eklenir.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Mesleki Belgeler Nelerdir?

Amerika’ya gitmeden önce hazırlamanız gereken çok sayıda farklı belge bulunur. Bu belgelerin bazılarını kendiniz için hazırlarken bazılarını da çalıştığınız kurum i.in hazırlamanız gerekir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın Amerika vize işlemlerinde bazı bilgileri konsolosluk ile paylaşmanız gerekmektedir.

Şirket sahibi olan Amerika’ya gidecekseniz vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi ve faaliyet belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler yalnızca Amerika ticari vize için gerekli değildir. Tüm vize türlerinde başvuru dosyasının içerisinde yer alması gerekir.

Özel sektör çalışanıysanız Amerika vize işlemlerinde şirket tarafından yazılan izin dilekçesi, işe giril bildirgesi ve SGK dökümüne ihtiyaç duyulur. Ayrıca güncel maaş bordrosu da bu evraklar arasında yer almalıdır.

Kamu çalışanı olarak Amerika’ya gidiyorsanız kurumunuzda görevli olduğunuzu gösteren belge, kurumdan alınan izin ya da görevlendirme belgesi ve maaş bordrosu kullanılmalıdır.

Öğrenci olarak Amerika’ya gidecek ve Amerika öğrenci vizesi alacaksanız bu durumda öğrenci belgenizin başvuru evraklarına eklenmesi gerekir. Ayrıca sizlere bu seyahat boyunca sponsor olarak kişi ya da kurumların da belirtilmesi şarttır.

Amerika Vize İşlemleri Gerçekleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Hayatınız boyunca Amerika ziyareti gerçekleştirdiyseniz bu ziyaretlerin tarihlerinin vize başvurusunda belirtilmesi gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde gerçekleştirilen ziyaretlere ait bilgilerin kullanımı yeterli olacaktır. Eğer bu dönemde kullandığınız pasaportunuz duruyorsa bu pasaportun başvuru evraklarına eklenmesi gerekir.
 • Amerika dışarısında gerçekleştirdiğiniz uluslar arası seyahatlere dair bilgilerin yer aldığı dokümanların Amerika vize işlemleri çerçevesinde başvuru evraklarına eklenmesi gerekir.
 • Mevcut işiniz hakkındaki bilgiler Amerika vizesi için gerekli belgeler arasında yer alır. Ancak geçmiş dönemdeki işiniz ya da öğrencilik hayatınız hakkında da bilgi vermeniz istenmektedir.
 • Spor, sanat, eğitim ya da bilim dalında üstün yetenek sahibi olarak tabir edilen kişilerden birisiyseniz başvuru süreci çok daha farklı ilerler. Bu durumda konsolosluk ile görüşmeniz en doğru karar olacaktır.
 • Sponsor yardımı ile seyahatler yapılıyorsa sponsor kişi ya da kuruma ait maksimum bilginin paylaşılması gerekmektedir. Aksi halde başvurular reddedilebilir.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadar?

10 yıllık Amerika vizesi alırken talep edilen ücretler her sene önceden açıklanmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2020 senesinde de yeni ücretler açıklandı. Yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi vize türleri fiyatlar üzerinde son derece etkilidir. Vize için ödemeniz gereken harç bedelini tamamen vize türünüz belirler.

 • B/C/D/F/M/I/J tipi kısa süreli vizeler için 2020 senesinde 160 dolar harç bedeli talep edilir.
 • H/O/P/Q/R/L tipi çalışma ya da staj tarzı vizeler için 2020 senesinde 190 dolar harç ödenmelidir.
 • E ve K tipi yatırım amaçlı seyahatlerde ise 265 dolar harç bedelinin yatırılması ve dekontunun başvuru belgeleri arasında konması gerekir.

Bu harç bedelleri sabittir ve herhangi bir indirim durumu söz konusu olmaz. Amerika vize ücreti 2021 senesinde ya da sonraki yıllarda daha farklı bir seviyede olabilir. Bu sebeple de vize işlemlerine başlamadan önce mevcut harç bedelinin öğrenilmesi gerekecektir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

ABD Konsolosluğu vize görüşmesi yapıldıktan sonra vize cevabı beklenmeye başlanır. Bu sürede herkes Amerika vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını arar. Süre uzadıkça insanlarda tedirginliğin boyutu artacaktır. Vizenin çıkış süresi hakkında net bir gün söylemek oldukça zordur. Ancak ortalama 5 iş günü içerisinde vizeler için cevaplar alınabilir.

Vizenin cevabının alınacağı gün hesaplanırken resmi tatil günlerine ve iş günü tabirine dikkat edilerek hesap yapılması gerekir. Vize başvurularında bir yoğunluk varsa bu durumda da cevabın alınma süresinde artışlar meydana gelebilmektedir.

Amerika Vizesi Neden Reddedilir?

ABD turist vizesi başvurusu yaptığınızda vizenin cevabını almak için beklemeye geçerseniz. Beklenen sürenin sonunda vize cevabı olumsuz olabilmektedir. Amerika genellikle çok zor bir şekilde vize veren ülkeler arasında yer almaz. Ancak birçok farklı sebep vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

ABD ticari vize ya da turist vizesi için yaptığınız başvurular reddedilmişse sorun belgelerde olabilir. Reddedilme sebebi de sizlere bildirileceğinden rahatlıkla sorunun ne olduğunu görebilirsiniz. Eğer başvuru belgeleriniz arasında eksik bir belge varsa başvurularını reddedilir. Bunun yanı sıra belgelerden bir tanesinin güncel olmaması ya da yıpranmış olması sebebiyle bilgilerin tam olarak okunamaması başvurunun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Belgeleriniz son derece doğru bir şekilde hazırlanmışsa sorun kişisel olabilir. Banka hesabınızdaki miktarın düşüklüğü, son 3 aydaki hesap hareketlerinizde şüpheli hamlelerin olması vize başvurusunun reddedilmesi anlamına gelebilir. ABD vize başvurusu daha öncesinde gerçekleştirdiğiniz yurtdışı seyahatlerinizdeki olumsuz bir durum sebebiyle de reddedilebilecektir.

Amerika Vizesi Reddedilirse Ne Yapılır?

Vizelerde ret cevabının alınması son derece olağan bir durumdur. Yapılan başvurular sebebiyle birçok kişi ret cevabını alır ve bunun sonrasında atılması gereken adımları incelemeye başlar. Eğer belirli bir tarihte Amerika’da olmanız gerekmiyorsa ya da bu tarihe hala uzun bir süre varsa reddedilen başvurulardan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Tekrar yapılacak olan Amerika vize başvuru işleminde geçmiş vizenin reddedilmesine sebep olan durumun ortadan kaldırılması gerekir. Eğer belgelerdeki bir eksiklik söz konusu ise belgenin tamamlanması gerekli olacaktır. Ancak aynı belgeler kullanılmaz ve süreç yeniden başlar. Aynı masrafların tekrardan yapılması gerekecektir. Bu sefer gerekli olan tüm adımlar doğru atılırsa vize başvuruları olumlu sonuçlanabilir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye