Amerika Vize Başvurusu :Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Amerika Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Amerika Vize Başvurusu :Kesin Kılavuz 2023

Amerika Vize Başvuru İşlemleri

Amerika Turistik Vize

Amerika turistik vize, Amerika’ ya turist olarak gidecek olan kişilerin alması istenen vize biçimidir. DS 160 Göçmen olmayan vize başvuru formu doldurularak alınması gereken B2 vizesi olarak tanımlanmaktadır. B2 turistik vize sahibi olabilmek amacı ile alınması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

Hindistan Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

 • Amerika Turistik Vize Gerekli EvraklarSeyahatin bitiminden son 6 ayı kapsayan ve son 10 yıl içerisinde alınmış, en az son iki sayfası boş olan pasaport
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş, gözlüksüz, güncel biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanının ya da yeni kimliğinin ön ve arka yüzünün fotokopisi
 • Kişiler evli ise evlilik cüzdanının fotokopisi
 • Turistik vize randevu alımlarında başvuru sahiplerinin pasaport numarası, uyruğu, TC vatandaşı ise TC kimlik numarası, doğum tarihi ile birlikte randevu için kişisel özel hesap oluşturmaları istenmektedir. Pasaport teslimi sırasında çalışılacak olan kargonun seçilmesi istenmektedir. Başvuru sahibine uygun bir zaman diliminde randevu verilmesi ile randevu tarih ve saati onaylanmış olmaktadır.
 • Amerika Turistik vize talep dilekçesi
 • İlgili vizeye başvuru yapacak olan kişi çalışan konumunda ise; çalıştığı şirket yetkilisi tarafından Amerika Konsolosluğu’ na İngilizce olarak yazılmış antentli kağıda, Amerika vize başvurusunda bulunan kişinin maaş bilgisi, izin aldığı sürenin zaman dilimi, görevine tekrar döneceğini bildiren bir dilekçe hazırlamalıdır. Vize başvurusunda bulunan kişi çalışan değil de işveren konumda ise, şirketteki pozisyonunu, yapmak istediği Amerika seyahatinin amacını ve planını anlatan bir dilekçe hazırlamalıdır. Amerika seyahati için vize başvurusunda bulunan kişinin ev hanımı ya da çalışmayan bir kişi olması dahilinde seyahat sponsorunu açıklayan bir dilekçe hazırlaması gerekmektedir.
 • Vize başvurularında başvuru sahibinin mesleki durumuna ilişkin birtakım belgelerin hazırlanması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin finansal durumuna ilişkin son üç aya ait banka hesap dökümü, son 3 aylık maaş hesap dökümü, Amerika masraflarının karşılanmasına dair banka hesabında bulunan para ve maaş bordroları olarak belgelerin hazır bulunması gerekmektedir.
 • Otel rezervasyon bilgileri, uçak rezervasyon bilgileri gibi seyahat planlarını desteklemek amaçlı bir takım belgelere de başvuru sırasında ihtiyaç bulunmaktadır.
Amerika Vize Başvurusu:Kesin Kılavuz 2021
Amerika Vize Başvurusu:Kesin Kılavuz

Amerika turistik vizesi kaç günlük alınabilir?

Amerika turistik vizeler maksimum 6 ay süreli alınabilmektedir. İlk başvuru ile bu süre için vize çıkarılabilmekte, sonrasında ise vize süresi uzun süreli vize işlemleri neticesinde maksimum on yıla kadar uzatılabilmektedir.

Amerika turistik vizesi için nereye başvurulur?

Amerika turistik vizesi kapsamında vize işlemleri için Ankara’da bulunan ABD Büyükelçiliği’ ne ya da ABD konsolosluğuna müracaat edilmesi gerekmektedir.

Amerika turistik vize için biyometrik veri gerekli midir?

12 yaşını doldurmuş her çocuktan ve 18 yaş üzeri yetişkinlerden biyometrik veri alınmaktadır. Bu veri kayıtları yeni sistem üzerinde dünya genelinde uygulanmış bir prosedürdür ve gereklidir.

Amerika Turistik Vize Başvuruları İçin Ne Zaman Başvuru Yapmak Gereklidir?

Amerika turistik vize işlemleri için en az 4-5 hafta öncesinden en çok da 3 ay öncesinden başvuruda bulunmak yeterli olacaktır.

Amerika Turistik Vize Başvuruları Değerlendirmeleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Vize başvurularından sonra mülakat aşamasını da geçtikten hemen sonra yaklaşık 4 hafta içerisinde vize değerlendirme ve kabul edilmesi halinde onaylanıp, basılma, başvuru sahibine pasaportun teslimi ile devam eden süreci içermektedir.

Amerika Ticari Vize

Amerika Ticari VizeAmerika ticari vize kapsamında alınacak vize türü Amerika B1 vizesidir. Bu vize ticari amaçlar ile alınabilmektedir. Amerika’ ya iş seyahati, fuar, iş toplantıları, ticaret ve iş ilişkilerini geliştirmek amacı ile katılım göstermek amacıyla başvuruda bulunulmaktadır. Göçmen olmayan vize türüne girmektedir. Amerika ticari vize başvurularının ardından mülakat sırasında biyometrik veri girişi yapıldığı ve biyometrik parmak izi alındığı için başvuru sahiplerinin şahsi olarak mülakat zamanında konsoloslukta bulunması gereklidir.

Amerika Ticari Vize Kaç Günlük Alınır?

Amerika ticari B1 vizesi maksimum 6 aylık alınabilmektedir. İstendiği zaman ve gerekli koşulların da sağlanması ile birlikte vize başvuruları uzatılabilmektedir.

Amerika Ticari Vize İçin Nereye Başvurulur?

Amerika ticari vize başvuruları ABD Konsoloslukları ve ABD Büyükelçiliğine yapılmaktadır.

Amerika Ticari Vize Davetiye Nasıl Olmalıdır?

Amerika ticari vize davetiyesi, Amerika’ da başvuru sahibini davet eden şirket ya da kurum tarafından İngilizce olarak yazılmalıdır. Amerika Konsolosluğu’ na hitaben yazılmalı ve Türkiye’ deki ilgili ABD konsolosluğu’ na faks ya da e mail aracılığı ile gönderilmelidir.

Davet mektubu içerisinde yer alan bilgiler, başvuru sahibinin kişiler bilgilerini, Amerika’ daki ticari vize kapsamında katılacağı yerin açık adresini, kalınacak yerin açık adresi ve iletişim bilgilerini kapsamaktadır. Hem davet eden şirketin hem de başvuru sahibinin güncel iletişim numaralarını da kapsaması gerekmektedir.

Amerika Ticari Vize Gerekli Evraklar

Amerika B1 vizesi için başvuruda bulunulduğunda vize kapsamında herkesin hazırlaması gereken genel evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar her B1 vizesi başvuru sahibi için aynıdır. Ancak Amerika konsolosluğunun kişiye özel olarak evrak isteme hakkı saklı tutulmaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinden Amerika ticari vizesi kapsamında ilgili evraklara ek olarak konsolosluk tarafından belirlenen farklı evrak talepleri de bulunabilmektedir. Amerika ticari vize evrak bilgilerine aşağıda değinilmiştir.

 • “Amerika DS 160 vize başvuru formu” bu form online ortamda ve tamamen İngilizce olarak doldurulacaktır.
 • Seyahatin bitiş tarihinden itibaren altı ay daha geçerliliği bulunan ve son iki sayfası boş olan pasaport
 • 5×5 boyutunda iki tane biyometrik fotoğraf
 • Başvuru sahibinin yeni kimlik belgesi ya da nüfus cüzdanının ön ve arkalı fotokopisi
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Amerika B1 ticari vize talep dilekçesi, bu dilekçede seyahatin masraflarının kimin tarafından karşılanacağı ve seyahat süresinde kalınacak yer bilgileri, güncel iletişim gibi bilgilerin bulunması gerekmektedir.
 • Amerika’ daki iş kapsamında davet eden şirket tarafından İngilizce olarak yazılmış davet mektubu
 • Amerika seyahatinin nasıl gerçekleşeceğine dair uçak rezervasyon bilgileri ve kalınacak yer bilgisi, otel rezervasyonu gibi tamamlayıcı belgelere ihtiyaç bulunmaktadır.
 • Çalışan kişiler için şirketin atentli kağıdına yazılmış olarak şirkette yer alan pozisyonu ve maaş bilgilerini içeren ıslak imzalı belge
 • Çalıştığı şirketin son üç ayına ait faaliyet belgesi, şirketin ticaret sicil gazetesi fotokopisi, şirketin imza sirküsü, şirketin vergi levhası fotokopisi
 • Çalışan başvuru sahibinin son üç aya ait aktif banka hesap hareketleri dökümü ve banka hesabında minimum 5.000 TL bulunması
 • Çalışan başvuru sahibinin son üç ayı kapsayan maaş bordrosu, ıslak imzalı ve kaşeli olarak sunulmalıdır.

Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi

Amerika Aile ve Arkadaş Ziyareti VizesiAmerika Aile Arkadaş Vizesi Nedir?

Amerika’ da yaşayan aileleri ya da arkadaşlarını görmek amacıyla Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının başvurmuş olduğu vize işlemidir. Amerika B2 vizesi olarak geçmektedir.

Amerika Aile Arkadaş Vizesi Kaç Günlük Alınır?

Amerika Aile arkadaş vizesi maksimum altı aya kadar alınabilmektedir. Dilendiği zaman vize süresi uzatmak amacıyla başvuru işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Amerika Aile Arkadaş Vizesi için Nereye Başvurulur?

Amerika aile arkadaş vize işlemleri için ABD konsolosluğu, ABD fahri konsolosluğu ve ABD Büyükelçiliği’ ne başvuruda bulunmak mümkündür. İlgili yerlere müracaat etmek amacı ile Eray Tur acentası ile çalışmak sizlere vize işlemleri sırasında düzenlenecek olan belgelerin temini ve hazırlanması sırasında kolaylık sağlayacaktır.

Amerika Aile Arkadaş Vizesi Gerekli Evraklar

 • Pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Vize başvuru formu
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • İlgili vizenin talep dilekçesi
 • Seyahatin gerçekleşmesi durumunda seyahatin karşılanacağı finansal destek bilgisi
 • Uçak rezervasyon bilgisi
 • Otel rezervasyon bilgisi
 • Başvuru sahibinin son 3 ayı içeren banka hesap dökümü

Amerika Transit Vize

Amerika Transit VizeAmerika transit vize, Amerika Birleşik Devletleri üzerinden başka üçüncü ülkelere geçiş yapmak isteyen kişilerin alması gereken C tipi bir vizedir. Anlık transit ve sürekli transit olarak iki aşamada incelenebilir. Bu sayede tek girişli ya da çok girişli olarak iki farklı türde alınabilmektedir. Kısa süreli vize programına girmektedir.

Amerika Transit Vize için Nereye Başvurulur?

Amerika transit vize işlemleri için ABD Büyükelçiliği ve ABD Konsolosluğuna başvuruda bulunulabilmektedir.

Amerika  Transit Vize için Gerekli Evraklar

 • DS 160 vize başvuru formunun İngilizce olarak online ortamda doldurulması ve bu online başvuru formunun barkodlu çıktısı alınmalıdır.
 • ABD seyahatinin bitiş süresinden itibaren 6 ay geçerliliği bulunan başvuru sahibinin pasaportu
 • 5×5 boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Aile bağlarını gösteren başvuru sahibine ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuru sahibinin seyahati karşılama yeterliliğine sahip nakdi bulunan son üç aya ait aktif banka hesap dökümü
 • Başvuru sahibi ev hanımı, öğrenci ya da çalışmayan bir kişi ise, ilgili seyahati başkasının karşılayacağına dair mali durumu gösteren hesap özeti veya banka ekstresi
 • Amerika C tipi transit vize talep dilekçesi
 • Amerika üzerinden uçak ile aktarma yapılacak ise, ilgili uçak bileti ya da ilgili uçak bileti rezervasyonu
 • Amerika üzerinden gidilecek ülkeye ait vize işlemleri

Amerika Öğrenci Vize

Amerika Öğrenci VizeAmerika’ da çeşitli nedenler ile ve çeşitli alanlar kapsamında öğrenim görmek isteyen öğrencilerin başvurduğu vizeye Amerika öğrenci vizesi denilmektedir. Amerika öğrenci vizesi; “J1, J2, F1, M1, F2, M2” vizeleri olarak değişiklik gösterir.

Amerika öğrenci vizesi kapsamında alınacak olan belgelerin her biri vizenin türüne uygun olarak değişiklik göstermektedir. İlgili belgeler için ABD konsolosluğu başvuru işlemleri sırasında kişiye özel olarak belge isteyebilme hakkını bulundurmaktadır. Ayrıca öğrenci vizesinin getirmiş olduğu şartları başvuru sahibinin taşıması gerekmektedir. Bu şartların taşınmaması ve eğitim öğretim amacıyla Amerika’ ya gidilmenin ispat edilememesi durumunda ABD konsolosluğunun Amerika öğrenci vizesi değerlendirmesinde olumsuz sonuç ile reddetme hakkı saklı tutulmaktadır.

Amerika Öğrenci Vizesi Kaç Günlük Alınır?

Amerika öğrenci vizesi uzun süreli vize kapsamına girmektedir. Dil okulu dahil olmak üzere her türlü eğitim öğretim programı içerisinde dahil olmak amacıyla uzun süreli minimum altı aylık vize talebinde bulunulması mümkündür.

Amerika Öğrenci Vizesi için Nereye Başvurulur?

ABD Büyükelçiliği ve ABD konsolosluklarına ya da bu ilgili yerlere müracaat yapabilmek amacıyla firmamıza başvurmanız yeterli olacaktır.

Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

 • Amerika Öğrenci Vizesi Gerekli EvraklarPasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Amerika öğrenci vize başvuru formu
 • Başvuru sahibinin tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Uçak rezervasyon bilgisi
 • Barınma yer bilgisi
 • Başvuru sahibinin son 3 ayı içeren banka hesap dökümü
 • Amerika’ da öğrenim görülecek süre boyunca öğrencinin giderlerini finanse edecek olan kişinin finansal durum tablosunu, iş tanımını ve maaş bordrosunu gösteren bilgi.

Amerika Seyahati

Amerika SeyahatiAmerika Birleşik Devletleri 50 farklı eyaletten oluşmaktadır. Özgürlükler ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, Amerikan rüyasını yaşamak isteyen her kişinin muhakhak hayatında en az bir kez gideceği ideal bir yerdir. Eğitim, yüksek lisans, Erasmus, dil okulu, work and travel, çalışma vizesi, turistik vize vb. alanlarda 180 farklı vize türü ile ABD seyahatlerini tercih edecek olan kişilere farklı seçenekler sunmaktadır.

Dünyanın en geniş ekonomik hacminin yer aldığı ABD ekonomisi ile her açıdan vatandaşlarına ve ülke ziyaretinde bulunan kişilere ekonomik özgürlük kazandırmaktadır. ABD, bütün ülkelere vize uygulamaktadır. Türkiye’ ye de aynı şekilde vize uygulaması bulunmaktadır.

Schengen anlaşması gereği ya da başka ülkeler ile yapılan Türkiye Cumhuriyeti ile ilgili ülke arasındaki anlaşmalarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından yeşil ve gri pasaport sahiplerine vize işlemi uygulanmamaktadır.

Fakat bu durum ABD için geçerli değildir. ABD seyahatlerinde gerçekleşecek olan başvurularda Türkiye Cumhuriyeti’ nin bütün vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Alınacak olan vizenin amacına uygun bir şekilde başvurusunun olması gerekmektedir. Güvenlik önleminin sık olduğu ve bu nedenle de vize alım işlemlerinde ayrı güvenlik aşamalarından geçildiği ABD vizesi için başvuruların da eksiksiz ve vizeye uygun şekilde olması gerekmektedir.

ABD seyahatleri için sadece ABD vizesi başvurusunda bulunulması yeterli değildir. ABD vizesinin amacı belirlenir. Bu amaca uygun başvuru yapılır. Ardından ABD vize ücretinin yatırılması gerekir. Vize evraklarının tamamlanarak eksiksiz, hatasız bir şekilde sunulması gerekmektedir. ABD vizeleri sunulurken yapılan mesleğin ve eğitim durumunun da payı bulunmaktadır.

Oldukça fazla çeşit vizesi ile, dünyada en geniş güvenliğe sahip olan bir uygulaması bulunmaktadır. Ayrıca Amerika vizesine başvuruda bulunduktan hemen sonra mülakat için randevu alınması gerekmektedir. Amerika vizelerinin onaylanabilmesi için İngilizce dil seviyesine bakılır ve gündelik olarak konuşabilecek düzeyde ise, mülakattan kişiler geçebilmektedir. Mülakat sadece bununla da kalmaz. Sizin Amerikan vizesi almanız bu ülkeye seyahati garantilemiş olduğunuz anlamına gelmemektedir.

Vize alım işlemlerini gerçekleştirerek en kısa sürede Amerika’ ya gittiğiniz zaman havaalanında da bazı durumlarda gerçekleşecek olan kontrol ve mini dil mülakatını geçmediğiniz zaman yani siz sorulan soruları anlamadığınız hissedildiğinde ya da cevap veremediğinizde havaalanında yetkilendirilmiş kontrol noktalarından ülkeye alınmama gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

Bu nedenle Amerika seyahati gerçekleştirmek isteyen kişilerin günlük yaşamı sağlayabileceği şekilde basit düzeyde İngilizce bilmesi yeterlidir.

Amerika vize işlemleriniz için Eray Tur ile çalışabilirsiniz. Bu sayede vize alım işlemlerinde yapılması gereken prosedürler konusunda kolaylık ve pratiklik kazanmış olursunuz.

Amerika Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?

Amerika Seyahati İçin Vize Alınması Gerekir Mi?Amerika seyahatini gerçekleştirmek için Türkiye Cumhuriyeti bütün vatandaşlarının vize alım işlemi prosedürüne uyum sağlaması gerekmektedir. Amerika vizeleri ABD vize kapsamında değerlendirildiğinde, dünyada yer alan bütün ülkelerden daha fazla türü olan ve her bir türün de farklı amaca yönelik olduğu, farklı başvuru süreçlerinden geçtiği görülmektedir. Bu nedenle olası bir ABD ziyareti için seyahatin türünün iyi belirlenmesi ve bu türün durumuna göre, vize başvuru işlemi gerçekleşmelidir.

Amerika Vizesi için İstenilen Evraklar

Amerika Vizesi için İstenilen EvraklarSeyahat amaçlarınıza göre farklılıklar gösterebilen Amerika vizesi için dönüş tarihi itibariyle 6 ay daha geçerli olması gereken pasaport ile yapılacak başvurularda gerekli evraklar aşağıdaki gibidir:

Başvuru Formu: Amerika Vizesi için elektronik ortamda doldurulan online DS-160 vize başvuru formu ve yanı sıra alınacak vize randevusuna dair belgelerin mevcut olması gerekmektedir. Başvurularınızı tamamlamanızın ardından işlemlerin hizmet bedellerini kredi kartıyla veya Konsolosluğun banka hesabına yatırıldığına dair belgelerin elinizde olması gerekmektedir. Seyahat amacına uygun kutucukların işaretlenmesi önem arz etmektedir. Ticari amaçlı b-1ve ziyaret amaçlı b-2 vize türleri ile ilgili başvurularınızda formdaki ilgili alanları işaretlemeniz gerekecektir.

Başvuru sahibi ile birlikte yakın aile bireylerinin bulunabileceğini ifade eden F, H, I, J, L, M, O, P, veya R vize türleri ile yakın aile bireylerinin çalışmasını kapsayan E, H, I, L, O, P, R vizeleri, Değişim J Vizesi, veya Öğrenci vizeleri olan F,M türlerine başvuru yapılması halinde eşlik edecek olan eşlerin ya da 21 yaş altı çocukların hazırlamaları gereken evraklar söz konusu olacaktır. Hangi amaçla seyahat edileceğini ifade eden bu vize türlerini seçmek ve ücretlerini bu doğrultuda ödemek önemli bir husustur. Ayrıca meslek durumlarının, sponsora ait bilgilerin ve seyahat tarihlerinin yer aldığı dilekçenizin hazır olması gerekmektedir. Olası bir hatalı seçim durumunda ise Konsolosluk vize reddi yanıtı verecektir. Gerekli düzeltmeleri yapmak üzere yeniden randevu almanız gerekmektedir.

Biyometrik Fotoğraf: Son 6 aya ait 5×5 cm boyutlarında ve minimum 600×600 piksel ile maksimum 1200×1200 piksel çözünürlükte biyometrik fotoğrafa ihtiyaç duyulmaktadır.

Banka Hesap Cüzdanı: Seyahatiniz boyunca masrafların karşılanacağına dair yeterli bakiyenin bulunduğu banka hesap cüzdanı belgeleri gerekmektedir. Son 3 aya ait hesap dökümü ve hareket bilgilerini içeren belgenin imzalı ve kaşeli olarak banka yetkilisi tarafından hazırlanmış olmasına dikkat edilmektedir.

Mesleki Durumu Belgeleyecek Evraklar: Çalışılan kurum veya şirkete dair SGK giriş ve hizmet döküm belgesi, bordro ve işyerinin antetli kağıda hazırlayacağı görev ve izin belgesinin kaşe ve ıslak imzalı evrakları istenmektedir.

Rezervasyon Bilgileri: Seyahat planlarınızı destekleyen ulaşım ve konaklama bilgilerine ve rezervasyonlarına dair evrakların sunulması gerekmektedir.

Mülakata Katılım: Randevu gününde Türkçe ve İngilizce dillerinde katılacağınız mülakatta tüm sorulara doğru yanıt verdiğinizi doğrulamakta olan parmak izinizi vermeniz istenecektir.

Amerika Başvuru Yerleri

Amerika Başvuru YerleriAmerika vize başvuru yerleri; Amerika konsolosluğu ve bu konsolosluğun yetkilendirmiş olduğu Türkiye Cumhuriyetinde yer alan Vize başvuru merkezleri ile turizm seyahat acenteleridir.

Başvuru yapılırken vize merkezleri ya da turizm acentelerine başvuru yapılmaz. Bu kurumların aracılığı ile direkt olarak Amerika konsolosluğuna müracaat yapılmaktadır. İlgili vizenin türüne göre değerlendirme yapma ve vizenin sonuçlanma işlemini belirleyerek vize verme, vize reddi yapma gibi haklar sadece Amerika Konsolosluğu’ nun elinde olan bir durumdur.

Amerika Vize Ücretleri

Amerika Vize ÜcretleriAmerika vizelerinin başvuru türüne göre birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle de Amerika vize ücretleri kapsamında vize türüne göre değişik harç bedelleri çıkarılmaktadır. Bu nedenle firmamız sizlere net bir rakam belirtememektedir. Vize harç ücretleri ve ekstra ücretleri ile ilgili kesin bilgi almak için firmamız ile en kısa sürede iletişime geçmenizi tavsiye etmekteyiz.

Amerika vize ücretleri harçları göçmenlik vizesi başvurusu dışında gerçekleşen vizelerde ödenmek zorundadır. Ayrıca 18 yaş altı çocuklar için de Amerika vize harç ücreti kesilmektedir. Ödenecek olan vize ücretleri hiçbir şekilde geri ödenmez. Vize reddi yaşanması ve yeni vize başvurusunda bulunulması durumunda devredilemez.

Amerika Vize ücreti ödemesi, vize başvurusunda bulunulduğu zaman ödenmek durumundadır. İlgili ödemeler banka aracılığı ile gerçekleşmekte ve banka dekontlarının da vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekmektedir. Amerika konsolosluklarında vize ödemesi yapılmamaktadır.ABD vize ödemelerinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığının bu ücretleri hiçbir şekilde iade etmeyeceği bildirilir.

ABD Vize başvuru ücretlerinin başvuru sırasında yaşanılan bir aksilik sonrasında hiçbir şekilde başka bir başvuru sahibine satılması ya da devredilmesi mümkün değildir.Vize retlerinde yeni başvurularda yeni ücret ödenmesi gerekmektedir.  Amerika vize işlemleri için danışmanlık ve hizmet kategorisi olarak sizler de schengen vize merkezi ayrıcalığından yararlanabilirsiniz.

Amerika vize ücretleri yeni yılda güncellenmiştir. Güncel vize ücretleri için>> schengenvize.net/amerika-vize-ucreti/ sayfasını kontrol ediniz.

Amerika Vizesi Sık Sorulan Sorular

Amerika Vizesi Sık Sorulan SorularDünyanın lideri olarak kabul edilen ülkeler arasında yer alan Amerika her yıl milyonlarca insan tarafından ziyaret ediliyor. Ziyaretlerde vize işlemlerinin yapılması standart bir prosedür. Ülkemizden Amerika’ya gidecekseniz vize işlemlerini tamamlamanız şart olmaktadır. Diğer birçok ülke vizesiz olarak Amerika’ya ziyaret edemez. Amerika vize konusunda oldukça hassas bir tutum sergilemektedir.

Amerika Büyükelçiliği vize işlerini kontrol eden ve onaylayan kurum olarak gösterilebilmektedir. Eğer Amerika’ya gitme düşünceniz varsa tüm belgelerinizi hazırlayıp en kısa sürede konsolosluklara başvurunuzu yapmanız gerekli. Vize konusunda her zaman sıkıntı çıkabileceği için önceden Amerika’da kalacağınız yer ya da uçak biletiniz için ödeme yapmamanızı öneriyoruz.

10 Yıllık Amerika Vizesi Nedir?

Ülkelerin vizeler için belirledikleri şartlar ve sundukları hizmetler farklılıklar gösterir. Amerika da diğer birçok ülkeden farklı bir vize politikası izler. 10 yıllık ABD vizesi olarak tanımlanan vizeler aslında herkesin başvurusunu yaptığı ve aldığı vizelerdir. Vizenizi aldığınızda 10 yıl boyunca Amerika’ya özgürce gidebilirsiniz.

10 yıllık Amerikan vizesi almak sürekli olarak orada kalınabileceği anlamına gelmez. Aldığınız vizeler kapsamında her yılın 6 ayını Amerika’da geçirme şansınız bulunur. Her ne kadar bu süre oldukça uzun olsa da çalışmak ve barınmak için yeterli olmaz.

Amerika Vize Kategorileri Neler?

Dünyanın herhangi bir ülkesine vize almak istediğinizde karşınıza farklı kategoriler çıkmaktadır. ABD vize işlemlerinde de benzer bir durum ortaya çıkar. Genellikle ülkeler vizelerini turistik, ticari ya da transit gibi birkaç kategoriye ayırırken Amerika bu konuda biraz daha hassas davranmaktadır. Amerika vizesi alacağınız zaman birçok farklı kategori arasından seçimlerini yapmanız gerekli olur.

Diğer ülkelerde olduğu gibi ABD vize başvurusu sırasında da neden bu ziyareti gerçekleştirdiğiniz açıklamanız gerekmektedir. Amerika ziyaretinizin sebebini anlatmak için vereceğiniz cevap aslında hangi kategoriyi seçmenizin gerektiğini de sizlere gösterecektir. Gidiş sebebinize göre hangi kategoriye ait olduğunuzu bilmeli ve bu vize işlemi için gerekli evrakları toplayarak başvuru işlemlerinizi yapmalısınız.

Amerika Kısa Süreli Vize Kategorileri Neler?

ABD vize çeşitleri temelde kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere ayrılmaktadır. Bu ayrım vize alan kişilerin Amerika içerisinde kalabileceği maksimum süreyi belirler. 10 yıllık ABD vizesi olarak bahsedilen vize bu iki kategorinin üzerindeki ana vize türüdür. Hem uzun hem de kısa süreli vizeler 10 yıllık vizedir. Kısa süreli ile uzun süreli vizenin farkı, bir sene içerisinde Amerika’da geçirilebilecek olan süredir.

 • Resmi ve Diplomatik Vizeler (A-G)
 • Turizm, Ticari ve Tıbbi Tedavi Vizeleri (B)
 • Transit Geçiş Vizesi (C)
 • Mürettebat Vizesi (D)
 • Yatırımcı veya Tüccar Vizesi (E1/E2/E3)
 • Dil Öğrencisi veya Akademik Öğrenci Vizeleri (F/M)
 • Mesleki veya Akademik Olmayan Eğitim Vizeleri (F/M)
 • Değişim Programı Vizesi (J)
 • Geçici Çalışma/İşçi veya Staj Vizesi (H/L/O/P/Q/R)
 • Gazeteci veya Basın Mensubu Vizesi (I)

Üst kısımda yer alan vize türleri ABD vize çeşitleri arasında kısa süreli vize olarak geçmektedir. Bu vizelerden bir tanesini aldığınızda senede yalnızca 180 gün Amerika’da kalma şansınız bulunur.

Amerika Uzun Süreli Vize Kategorileri Nelerdir?

Uzun süreli ABD vize çeşitleri ise daha özel durumlarda alınabilen vizelerdir. Bu vizeleri almak için Amerika’ya gidiş sebebinizin bunlardan bir tanesi olması ve bunu kanıtlayabilmeniz gerekir. Uzun süreli vizeleri aldığınızda Amerika’da kalma süreniz çok daha uzun bir süre olacaktır. Eğer devamlı olarak Amerika’da kalmayı düşünüyorsanız bu süre zarfında gerekli işlemleri tamamlamanız gerekecektir.

 • Aile Birleşimi Vizesi
 • Nişanlılık Vizesi
 • İşveren Kaynaklı Olan Göçmen Vizesi
 • Yeşil Kart Vizesi
 • Geri Dönen Yerleşik Yabancı Müracaatları İçin Vize

Uzun süreli Amerika vize çeşitleri de üst kısımda verilmiştir. Devamlı olarak Amerika’da yaşamaya başlayacak olan kişilerin bu vizeleri alması gerekli olur.

Amerika Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

ABD vize işlemleri çok zor olmayan ancak dikkat isteyen işlemlerdir. Bu işlemlerin yapılabilmesi için araştırmanızı çok iyi bir şekilde yapmanız ve sonrasında sitemizden açıklandığı şekilde başvurularınızı gerçekleştirmeniz gerekir. Vize sürecinin ilk aşaması gerekli belgelerin toplanmasıdır ve en önemli aşama olarak gösterilir.

ABD vize türleri arasından hangisine gideceğinizi belirleyerek başvuru evraklarını toplamaya başlayabilirsiniz. Seçeceğiniz vize türüne göre evraklarda değişiklikler olabilse de temelde aynı olan çok sayıda belge bulunur. Amerika vize türleri yalnıza birkaç ek belgeye sebep olacaktır. Belgelerin tamamını doğru bir şekilde almanız ve belgelerin güncel olması çok önemlidir. Belgeler toplandıktan sonra fiilen başvuru işleminin yapılması gerekli olur.

Ülkemizde İstanbul, Ankara ve İzmir illerimizde Amerika Konsolosluğu bulunmaktadır. Bu illerimizden bir tanesine giderek sahip olduğunuz belgeleri vermeniz ve başvuru işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir. Bu başvuru işlemlerinde dikkat etmeniz gereken etmenler bulunurken bunları yazımızdan rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Eğer tüm aşamalar doğru bir şekilde ilerlerse çok kısa bir sürede vize cevabınız açıklanacak ve sonuç olumlu olacaktır.

Amerika Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Konsolosluğa giderek evrakların teslim edilme işlemleri her istenen zamanda olamaz. Her adım belirli bir düzene göre işler ve alınan randevu saatlerinde konsolosluklara gidilebilir. ABD vize görüşmesi için ilk olarak gerekli belgelerin tamamı toplanmalıdır. Belgeler hazır hale getirildikten sonra randevuların alınması doğru olur. Aksi halde belgelerin toplanması için gerekli olan süre önceden analiz edilemez.

Belgelerinizin tamamını hazır hale getirdikten sonra başvuru formunu da doldurarak randevularınızı oluşturabilirsiniz. Oluşturduğunuz randevu saatinde belirlediğiniz konsolosluğa gitmeniz ve belgelerinizi sunmanız gerekecektir. ABD Konsolosluğu vize işlemleri için gerekli olan tüm adımlar için sizlere yardımcı olup sizi yönlendirir. Dikkatli bir şekilde başvurunuzu yapıp sonucu beklemeye geçebilirsiniz.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Temel Evraklar Nelerdir?

ABD vizesi almak için belgelerin doğru bir şekilde hazırlanması şarttır. Temel evraklar tüm vize türlerinde geçerli olan evraklar olarak tanımlanabilir. Evrakların tamamı güncel olmalı ve son derece okunaklı bir yapıda olmalıdır. Eğer belgelerde bir yıpranma ya da benzeri problemler oluşursa bu durumda belgelerin yenisi alınmalı ve bu belge eklenmelidir.

 • Amerika Vizesi Başvuru Formu: ABD vizesi için gerekenler arasında ilk sırası başvuru formu alır. Bu başvuru formuna internet üzerinden ulaşmak mümkündür. Konsolosluk tarafından yayınlanan başvuru formunun bilgisayar ortamında doldurulması gerekmektedir. Form içerisinde kişisel bilgiler talep edilirken Amerika ziyaretinin sebebi sorulur. Tüm bilgilerin doğru girilmesi şarttır. Bazı bilgiler boş bırakılırsa form onaylanıp sanal ortama yüklenemez.
 • Pasaport: Daha önce yurtdışı seyahatlerini yapıyorsanız hali hazırda bir pasaportunuz olabilir. Eğer pasaportunuz bulunmuyorsa hemen başvurunuzu yapmanız ve pasaportunuzu çıkartmanız gerekmektedir. Mevcut pasaportunuz varsa pasaportun geçerlilik süresine bakmanız gerekir. Geçerlilik süreniz 6 aydan daha az kalmışsa Amerika vize işlemlerini gerçekleştiremezsiniz. Benzer bir şekilde 2 sayfanızın boş olması da şarttır.
 • Kimlik Kartı Fotokopisi: Kimlik bilgilerinizi kanıtlayabilmeniz için sahip olduğunuz kimlik kartının fotokopisi çekilmelidir. Fotokopinin renkli olma şartı bulunur. Eğer henüz kimlik kartı almadıysanız nüfus cüzdanınızı kullanma şansınız da olacaktır.
 • Nüfus Kayıt Örneği: İçerisinde sizin ve ailenize ait kişisel bilgilerin, aktif ikametgah adresinin yer aldığı nüfus kayıt örneğinin alınması gerekecektir. Bu belge internet ortamında da hazırlanabilir. Ancak Amerika Konsolosluğu vize işlemlerinde ıslak imzalı olarak bu belgenin hazır edilmesini istemektedir. Bu sebeple de nüfus müdürlüklerinden evrakın alınması gerekir.
 • Biyometrik Fotoğraf: Bilindiği üzere artık tüm resmi işlemlerde biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. ABD vize görüşmesi öncesinde hazırlanan belgeler arasında 2 adet biyometrik fotoğrafın da bulunması şarttır. Bu resimlerin de güncel olması önem arz eder. Fotoğrafın üzerinden 6 ay geçmişse ve fotoğraf farklı bir resmi işlemde kullanılmışsa bu fotoğraf kabul edilmez.
 • Vize Dilekçesi: Amerika vizesi dilekçe işlemleri başvuru sürecinde çok büyük önem taşımaktadır. Dilekçelerde tercih edilecek olan vize türüne göre gerekli bilgiler verilmektedir. Amerika’ya ziyaretin neden yapıldığı bu dilekçelerde açıklanır. Ayrıca bu ziyaret sebebini destekleyecek ekstra bilgilere de bu dilekçelerde yer verilmektedir. Dilekçenin İngilizce hazırlanması şarttır.
 • Banka Hesabı Bilgileri: Diğer tüm ülkelerde olduğu gibi Amerika ziyaretleri öncesinde de hesap bilgileriniz kontrol edilmektedir. Hesabınızda yeterli seviyede para bulunmuyorsa vize işlemlerini tamamlayamazsınız. Hem mevcut bakiyenizi hem de geçmiş dönemdeki hesap hareketleriniz göstermek amacıyla son 3 aya ait hesap dökümünün bankadan alınması gerekmektedir. Islak imzalı olması gereken bir diğer belge de budur.
 • Vize Harç Bedeli Ödemesine Ait Dekont: Amerika vize ücreti her sene değişiklik gösterir. Dolar olarak belirlenen bir ücret olduğundan ülkemizde ederi sürekli olarak değişir. Harç bedelinin dolar olarak yatırılması ve yatırılan dolara ait bir dekont alınması gerekir. Bankaların içerisindeki görevlilerden bu belgeler talep edilir ve kolayca alınıp dosyaların içerisine eklenir.

Amerika Vizesi İçin Gerekli Mesleki Evraklar Nelerdir?

Amerika’ya gitmeden önce hazırlamanız gereken çok sayıda farklı belge bulunur. Bu belgelerin bazılarını kendiniz için hazırlarken bazılarını da çalıştığınız kurum i.in hazırlamanız gerekir. Hangi sektörde çalışırsanız çalışın Amerika vize işlemlerinde bazı bilgileri konsolosluk ile paylaşmanız gerekmektedir.

 • Şirket sahibi olan Amerika’ya gidecekseniz vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazetesi ve faaliyet belgesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu belgeler yalnızca Amerika ticari vize için gerekli değildir. Tüm vize türlerinde başvuru dosyasının içerisinde yer alması gerekir.
 • Özel sektör çalışanıysanız Amerika vize işlemlerinde şirket tarafından yazılan izin dilekçesi, işe giril bildirgesi ve SGK dökümüne ihtiyaç duyulur. Ayrıca güncel maaş bordrosu da bu evraklar arasında yer almalıdır.
 • Kamu çalışanı olarak Amerika’ya gidiyorsanız kurumunuzda görevli olduğunuzu gösteren belge, kurumdan alınan izin ya da görevlendirme belgesi ve maaş bordrosu kullanılmalıdır.
 • Öğrenci olarak Amerika’ya gidecek ve Amerika öğrenci vizesi alacaksanız bu durumda öğrenci belgenizin başvuru evraklarına eklenmesi gerekir. Ayrıca sizlere bu seyahat boyunca sponsor olarak kişi ya da kurumların da belirtilmesi şarttır.

Amerika Vize İşlemleri Gerçekleştirilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Neler?

 • Hayatınız boyunca Amerika ziyareti gerçekleştirdiyseniz bu ziyaretlerin tarihlerinin vize başvurusunda belirtilmesi gerekmektedir. Son 5 yıl içerisinde gerçekleştirilen ziyaretlere ait bilgilerin kullanımı yeterli olacaktır. Eğer bu dönemde kullandığınız pasaportunuz duruyorsa bu pasaportun başvuru evraklarına eklenmesi gerekir.
 • Amerika dışarısında gerçekleştirdiğiniz uluslar arası seyahatlere dair bilgilerin yer aldığı dokümanların Amerika vize işlemleri çerçevesinde başvuru evraklarına eklenmesi gerekir.
 • Mevcut işiniz hakkındaki bilgiler Amerika vizesi için gerekli belgeler arasında yer alır. Ancak geçmiş dönemdeki işiniz ya da öğrencilik hayatınız hakkında da bilgi vermeniz istenmektedir.
 • Spor, sanat, eğitim ya da bilim dalında üstün yetenek sahibi olarak tabir edilen kişilerden birisiyseniz başvuru süreci çok daha farklı ilerler. Bu durumda konsolosluk ile görüşmeniz en doğru karar olacaktır.
 • Sponsor yardımı ile seyahatler yapılıyorsa sponsor kişi ya da kuruma ait maksimum bilginin paylaşılması gerekmektedir. Aksi halde başvurular reddedilebilir.

Amerika Vize Ücreti Ne Kadar?

10 yıllık Amerika vizesi alırken talep edilen ücretler her sene önceden açıklanmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2020 senesinde de yeni ücretler açıklandı. Yapılan açıklamalardan da anlaşılacağı gibi vize türleri fiyatlar üzerinde son derece etkilidir. Vize için ödemeniz gereken harç bedelini tamamen vize türünüz belirler.

 • B/C/D/F/M/I/J tipi kısa süreli vizeler için 2020 senesinde 160 dolar harç bedeli talep edilir.
 • H/O/P/Q/R/L tipi çalışma ya da staj tarzı vizeler için 2020 senesinde 190 dolar harç ödenmelidir.
 • E ve K tipi yatırım amaçlı seyahatlerde ise 265 dolar harç bedelinin yatırılması ve dekontunun başvuru belgeleri arasında konması gerekir.

Bu harç bedelleri sabittir ve herhangi bir indirim durumu söz konusu olmaz. Amerika vize ücreti 2021 senesinde ya da sonraki yıllarda daha farklı bir seviyede olabilir. Bu sebeple de vize işlemlerine başlamadan önce mevcut harç bedelinin öğrenilmesi gerekecektir.

Amerika Vizesi Kaç Günde Çıkar?

ABD Konsolosluğu vize görüşmesi yapıldıktan sonra vize cevabı beklenmeye başlanır. Bu sürede herkes Amerika vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını arar. Süre uzadıkça insanlarda tedirginliğin boyutu artacaktır. Vizenin çıkış süresi hakkında net bir gün söylemek oldukça zordur. Ancak ortalama 5 iş günü içerisinde vizeler için cevaplar alınabilir.

Vizenin cevabının alınacağı gün hesaplanırken resmi tatil günlerine ve iş günü tabirine dikkat edilerek hesap yapılması gerekir. Vize başvurularında bir yoğunluk varsa bu durumda da cevabın alınma süresinde artışlar meydana gelebilmektedir.

Amerika Vizesi Neden Reddedilir?

ABD turist vizesi başvurusu yaptığınızda vizenin cevabını almak için beklemeye geçerseniz. Beklenen sürenin sonunda vize cevabı olumsuz olabilmektedir. Amerika genellikle çok zor bir şekilde vize veren ülkeler arasında yer almaz. Ancak birçok farklı sebep vize başvurusunun reddedilmesine sebep olabilir.

ABD ticari vize ya da turist vizesi için yaptığınız başvurular reddedilmişse sorun belgelerde olabilir. Reddedilme sebebi de sizlere bildirileceğinden rahatlıkla sorunun ne olduğunu görebilirsiniz. Eğer başvuru belgeleriniz arasında eksik bir belge varsa başvurularını reddedilir.

Bunun yanı sıra belgelerden bir tanesinin güncel olmaması ya da yıpranmış olması sebebiyle bilgilerin tam olarak okunamaması başvurunun reddedilmesine sebep olmaktadır.

Belgeleriniz son derece doğru bir şekilde hazırlanmışsa sorun kişisel olabilir. Banka hesabınızdaki miktarın düşüklüğü, son 3 aydaki hesap hareketlerinizde şüpheli hamlelerin olması vize başvurusunun reddedilmesi anlamına gelebilir. ABD vize başvurusu daha öncesinde gerçekleştirdiğiniz yurtdışı seyahatlerinizdeki olumsuz bir durum sebebiyle de reddedilebilecektir.

Amerika Vizesi Reddedilirse Ne Yapılır?

Vizelerde ret cevabının alınması son derece olağan bir durumdur. Yapılan başvurular sebebiyle birçok kişi ret cevabını alır ve bunun sonrasında atılması gereken adımları incelemeye başlar. Eğer belirli bir tarihte Amerika’da olmanız gerekmiyorsa ya da bu tarihe hala uzun bir süre varsa reddedilen başvurulardan sonra tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Tekrar yapılacak olan Amerika vize başvuru işleminde geçmiş vizenin reddedilmesine sebep olan durumun ortadan kaldırılması gerekir. Eğer belgelerdeki bir eksiklik söz konusu ise belgenin tamamlanması gerekli olacaktır. Ancak aynı belgeler kullanılmaz ve süreç yeniden başlar. Aynı masrafların tekrardan yapılması gerekecektir. Bu sefer gerekli olan tüm adımlar doğru atılırsa vize başvuruları olumlu sonuçlanabilir.

Amerika Göçmen Olmayan Vize İşlemleri

Amerika Göçmen Olmayan Vize İşlemleriAmerika göçmen olmayan vize mülakatı sırasında, Türkçe ve İngilizce olarak dil yeterlilik mülakatı yapılmaktadır. Bu mülakat sırasında İngilizce günlük konuşma tarzında sohbet edilmemekte aynı zamanda da parmak izi de alınmaktadır. Biyometrik parmak izinin alınması, mülakat sorasında gerçekleşen sorulara doğru yanıt verdiğini kabul etmeye dayalı yapılan bir prosedürdür. Amerika vize işlemlerinin onaylanmasının ardından 3 iş günü içinde kısa sürede pasaport ve vizeler kişilerin tarafına gönderilmektedir. Vize reddi yaşanması sonucunda kişilere sadece pasaport gönderimi yapılır. Ayrıca vizenin neden ret edildiğine dair de bir açıklama yazısı gönderilmektedir.

Bu sayede kişiler ret işlemlerindeki ana nedenleri bularak düzeltip yeniden vize işlemleri için başvuruda bulunabilmektedir. Yeniden Amerika vize işlemlerine başvuru yapıldığı zaman harç ücretlerinin ödenmesi ve vize için yeni bir randevu oluşturulması gerekmektedir. Vizenin reddi sonrasında yatırılan harç bedeli iade edilmediği için, yeni başvurularda da yeni bir harç bedeli ve mülakat randevusu, başvuru formu ve dosyanın yeniden hazırlanması gibi adımların tekrar edilmesi gerekmektedir.

Red belgesi gönderildiği zaman bu belgenin gerekçesinin 221 G olarak belirlenmesi ile başvuruda hata değil eksiklikler olduğu belirtilmektedir. Burada yapılaması gereken eksik adımların tamamlanmasıdır. Bunun için ekstra randevu almaya ya da yeni bir harç ücreti ödemeye gerek yoktur. Eksik adımlar tamamlandıktan sonra vize işlemleri değerlendirme süresinde kaldığı yerden devam edecektir.

Amerika Göçmen olmayan vize için DS 160 vize başvuru formu doldurulmalıdır. Bu başvuru formu online olarak doldurulabilmektedir. Form doldurulduktan sonra vize harç bedeli de ödenmeli ve ilgili vize işlemlerini başlatmak amacıyla mülakat randevusu online ortamda alınmalıdır. Mülakat gününde aynı zamanda biyometrik parmak izi uygulaması da alınmaktadır. Bu nedenle kişilerin mülakat zamanından 15 dakika öncesinde ilgili başvuru yerlerinde olması gerekmektedir.

Amerika Göçmen Olmayan Vizesi Gerekli Belgeleri

 • Amerika Göçmen Olmayan Vizesi Gerekli BelgeleriAmerika vizesi başvurularının türleri bulunmaktadır. Her vize başvurusunun türüne göre farklılık gösteren vize belgeleri bulunmaktadır. Amerika Göçmen olmayan vizesi başvuru belgeleri aşağıda listelenmiştir.
 • Amerika DS 160 başvuru formu: İlgili form internet üzerinden online olarak doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurma zorunluluğu bulunan bir belgedir. Bu belgenin çıktısının alınması aynı zamanda internet başvuru formunu online ortamda doldurduktan ve onay verdikten sonra çıkan barkod bilgilendirme sayfasının çıktısının alınması ve mülakatta dosyada bulunması gerekmektedir.
 • 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş, gözlüksüz biyometrik fotoğraf
 • Aile bireyleri için evli ise evlilik cüzdanı, 21 yaşından küçük çocukların doğum belgeleri
 • Amerika göçmen olmayan vizenin başvuru dilekçesi oluşturulması gerekmektedir. Bu dilekçede seyahat sebebi, seyahat süresinin başlangıç ve bitiş tarihleri, başvuru sahibinin meslek bilgileri, seyahat masraflarını karşılama bilgisi içeriklerine yer verilmek durumundadır.
 • Son üç ayı kapsayan aktif hesap hareketlerinin bulunduğu banka hesap cüzdanı. Kişilerin şahsi hesaplarını gösteren bu banka hesaplarında ilgili seyahatin masraflarını karşılamaya yönelik olarak bir miktar Euro – TL – USD biriminde para bulunması zorunludur.
 • Kişinin mesleki durumunu belgeleyen evrakların bulunması gerekmektedir. Bu evraklar çalışan ya da işveren olarak farklı evrak bilgilerinden oluşmaktadır. SGK hizmet dökümü, maaş bordrosu, SGK işe giriş belgesi, çalışılan kurumun resmi evrakları, eğer ilgili vize iş- ticari vize kapsamında alınıyor ise, antentli kağıda şirketin yetkili kişisi tarafından kaşeli ve ıslak imzalı şekilde hazırlanmış görev izin belgesi bulunması gerekmektedir.
 • Amerika ilgili seyahat rezervasyonları bilgisinin dosyada bulunması gerekmektedir. Otel ve uçak rezervasyon bilgilerinin bulunması gereklidir.

Amerika göçmen olmayan vizesi kaç günlük alınabilir?

DS 160 vizesi kapsamında maksimum olarak on yıllık alınabilen bir vize işlemidir. Bu vize Amerika hükümetinin yeni belirlemiş olduğu yasal işlemler nedeni ile 10 yıla indirilmiştir. Önceden süresiz olarak verilen vize işlemleri ve süresiz vizeye sahip olan vatandaşların vize işlemleri de on yıl ile sınırlandırılmıştır.

Amerika göçmen olmayan vizesi için nereye başvurulur?

Amerika göçmen olmayan vizesi için başvurulması gereken yer ABD konsoloslukları ve ABD Büyükelçiliği’ dir.

Amerika göçmen olmayan vize için biyometrik veri gerekli midir?

Amerika’ ya ait her türlü vize alım işlemlerinde parmak izi ve fotoğraftan uygulanan biyometrik veri girişi yapılması zorunlu kılınmıştır. 12 yaş altı çocuklar için biyometrik veri girişi ihtiyacı bulunmamaktadır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları İçin Ne Zaman Başvuru Yapmak Gereklidir?

Amerika Göçmen olmayan vize kapsamında DS 160 için maksimum 90 gün öncesinden başvurular alınmaya başlamaktadır. Minimum 4 hafta süresinde de başvuru gerçekleşebilmektedir. Ancak 4 haftadan kısa sürede yapılacak olan başvurular için mülakat tarihi, vize değerlendirme aşaması ve vize basım, kargo aşaması yetişemeyeceği için talepler alınmamaktadır.

Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuruları Değerlendirmeleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Amerika göçmen olmayan vize başvuruları mülakatından sonra değerlendirme aşamasına giriş yapılarak ilgili vize kapsamında değerlendirmenin de olumlu olması halinde yapılması gereken işlemler olarak maksimum 4 hafta içerisinde vize – pasaport teslim sürecine girmektedir.

Amerika Vatandaşlık İşlemleri

Amerika Vatandaşlık İşlemleriNasıl Amerikan Vatandaşı olunur?

Amerikan vatandaşı olmak için bağlı bulunulan vize işlemleri kapsamında belirli bir süre Amerika’ da yaşanması gerekmektedir. Uzun süre oturum ve çalışma iznine sahip olmak ya da Green kart başvurusunda bulunarak ilgili Green kart bulundurma süresini duruma uygun sürelerde taşımak yeterlidir. Bunun için Amerika’ da belirli bir süre yaşamak ve bu süre zarfında da İngilizce’ yi belirlenen mülakatta geçebilmek önemlidir.

Amerikan vatandaşı 18 yaşından büyük olan kişilerin Green kart yolu ile göçmenlik, çalışma ve oturum izni yolu ile elde edebilecekleri bir durumdur. 18 yaşından küçükler için ise, ancak ABD topraklarında doğmuş olmak gereklidir.Amerika’ da iş kurmak, sermaye aktarımı yapmak, evlilik yolu ile, akrabalık hakkı, mültecilik ile yasal sığınma talebinde bulunma, siyasi sığınma talebinde bulunma gibi çeşitli iltica başvuruları kapsamında Amerika’ dan green kart başvurusunda bulunulabilmektedir.

Green kart alınan duruma uygun olarak ve alınan vizenin kapsamına uygun olarak Amerikan vatandaşlığına geçiş işlemleri başlatılabilmektedir. Bu süreçte ilgili prosedürleri bilmek ve işlemleri takip etmek büyük önem taşımaktadır. Amerikan vatandaşlığına geçmek isteyen kişilerin gerekli şartları sağlaması gereklidir.

Amerikan Vatandaşlığı Geçiş Evrakları

 • Amerikan Vatandaşlığı Geçiş Evrakları18 yaşından büyük olduğunu kanıtlayacak kimlik belgesi
 • Green Kart sahibi olunması, Green Kart sahibi bir vatandaş ile en az 3 yıl evli kalması, 5 yıl boyunca ABD’ de yaşamış olması gibi durumlardan herhangi birini yapmış olması
 • Green kart sahibi bir kimsenin kart sahibi olduktan sonra minimum 30 ay sürede Amerika’ da yaşamış olması gerekmektedir.
 • Amerikan vatandaşlığı sınavını geçme belgesi
 • ABD bağlılık yemini etme törenine katılmak
 • Başvurunun yapıldığı eyalette en az 3 ay oturduğunu kanıtlayan bir belge sahibi olunması

Amerika Vize Başvurusu

Pandemi dönemi ile birlikte vize alma ve seyahat durumlarında bazı kısıtlamalar hatta yasaklar gerçekleştirildi. Aşılamanın artması ve çoğu ülkenin normalleşme sürecine girmesi yasaklar konusunda esneklikler başlatmışken halen daha ülkeler arası seyahat de çoğu ülke kısıtlamalara devam etme kararında. Amerika  da bunlar birisi. Bu yüzden Amerika vize başvurusu ne zaman açılacak sorusunu soranlar için ne yazık ki kesin bir tarih veremiyoruz. Çünkü ülkeden henüz bu yönde kesin bir açıklama gelmedi.

Aynı durum Amerikan Konsolosluğu ne zaman açılacak sorusu için de geçerli. İlerleyen süreçlerde ülkeden daha kesin açıklamalar bekleniyor. Online olarak başvuru yapan kişiler vize randevularının bir sonraki seneye verildiğini iddia ediyorlar. Bu yüzden turistik vize alacaksanız şimdiden sıraya girmeniz gerek diyebiliriz.

Bu bağlamda Amerika turist vizesi açık mı sorusunun yanıtı da olumsuz oluyor. Eğer acil bir nedeniniz yoksa ne yazık ki Amerika’ya seyahat etmeniz henüz mümkün değil. Bu yüzden şu aralar  bu ülkeye turistik seyahat yapamıyorsunuz.

Peki, Konsolosluklar ne zaman açılacak? Bu genel soru için halen ülkelerin tam bir açıklaması mevcut değil. Bazı ülkeler vize başvurularını başlatmaya hazırlansa da çoğu ülke henüz buna izin vermiyor. Vize başvurularını başlatmak isteyen ülkelerin ise konsoloslukları açık.

Günümüze dair güncel bilgileri verdikten sonra genel bilgilere geçelim ve Amerika’ya vize nasıl alınır 2021 yılı için değişen şartlar var mı gibi sorulara yönelelim.

Amerika’ya vize almak için öncelikle hangi vize türüne başvuruda bulunacağınızı bilmeniz gerekmektedir. Çünkü başvurulan vize türüne göre sizlerden talep edilen evrak listesi değişecektir. Bu listeyi hazırlarken dikkat edilmesi gereken bir diğer esas da vize ücreti olmalıdır.

Vize türüne göre değişen Amerika vize ücreti 2020 yılında aşağıda belirtildiği tutarlarda ödenmekteydi:

 • E tipi vize (Yatırımcı vizesi): 265 USD
 • Turistik vize: 160 USD
 • Aile ziyareti vizesi: 160 USD
 • İş seyahati vizesi: 160 USD
 • Akademik öğrenci vizesi: 160 USD
 • Transit geçiş vizesi: 160 USD
 • Değişim Programı için vize: 160 USD

Amerika vize randevu alacaklar için randevuların da kısıtlı verildiğini hatırlatalım. Bunu için önce internet üzerinden resmi siteye girerek sizler için hazırlanan bazı şartları kabul etmeniz gerekmektedir. Şartları okuyup kabul ettiğinize dair verilen bağıntıyı tıkladığınızda vize randevu almak için otomatik olarak bir sayfaya yönlendirileceksiniz.

Amerika Turist Vizesi Ne Zaman Başlıyor?

Amerika’ya gidiş ve dönüşler açılmış durumdadır. Amerika vizeleri ne zaman açılacak soruları sorulsa da pandemi önlemlerinin gevşemesi ile Amerikan vizeleri alınmaya başlanmıştır.

Bunun dışında merak edilen bir diğer konu ise daha geneldir. Konsolosluklar ne zaman açılacak sorusu sıklıkla sorulur ve gözler adeta buradadır. Konsolosluklardan vize alınması nedeni ile pek çok insan konsoloslukların açılmasını beklemiştir. Türkiye’de pandemi önlemlerinin azalması nedeni ile konsolosluklar açılmıştır ancak belirli aralıklar ile ve belirli limitlerde vize başvurusu alımları söz konusudur. Bu her konsolosluk için geçerlidir.

Amerikan Konsolosluğu ne zaman açılacak sorusu da sık sık sorulmakla birlikte pek çok insan seyahat planlarını yapsa da konsoloslukların ne zaman açılacağı merak konusu olmuştur. Şu anda pek çok konsolos açılmış durumda olup hala açılmayanlar ise temmuzun sonuna kadar açılacak şeklinde birtakım duyurular yapılmıştır.

Amerika turist vizesi ne zaman başlıyor, turist vizeleri hemen başlayacak mı soruları da gündemde olup bu aşamada en merak edilen konsolosluklar açıldığında hemen vize başvurularının yapılıp yapılmayacağı idi. Konsolosluklar açıldığı anda vize başvuruları da başlamış olup birtakım önlemler ve kısıtlamalar ile süreç yönetilecektir.

Konsolosluklar 2020 yılında da merak edilmiş olup konsolosluklar ne zaman açılacak 2021 yılında da merak konusu olmaya devam etmiştir. Özellikle birkaç ay alınan ciddi pandemi önlemleri bu süreci de etkilemiş olup bu süreçten çıkıldığı da belirtilmektedir. Özellikle azalan Covid pozitif vakaları ile konsolosluklar açılmıştır ve vize işlemleri yavaş yavaş da olsa başlamıştır.

Tüm süreci Amerikan konsolosluğu duyuruları üzerinden takip edebilmek mümkündür. Konsolosluk süreci belirtmekte ve anında bildirimini sağlamaktadır. Konsolosluğun sitesi sizlere en net bilgiyi verecektir. Aynı zamanda başvuruların nasıl ilerleyeceği hakkında da fikir alabilmek mümkündür çünkü bazı konsolosluklar günde 10 kişi gibi bir kişi sınırı ile çalışmaktadır.

Amerikan vize başvurusu ne zaman açılacak ve açıldığındaki kapasitesi merak konusu olsa da pek çok kişi risk almamak adına seyahat planlarını ağustos ayına kadar ertelediğini belirtmiştir. Ancak acil vize işlemleri için süreç biraz daha merakla incelenmektedir ve ön sıralarda yer alınmaya çalışılmaktadır.

Amerikan vize ücreti de yeni merak edilen konudur. Amerikan vize ücreti 2020 yılı ile aynı mı olacak merak edilse de zam yapılması beklenen durumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerika Vize Başvurusu

Amerika vize başvurusu ile ilgili en merak edilenlerden biri ne zaman açılacağıdır. Amerika vize başvurusu ne zaman açılacak ve hangi vize türleri öncelikli olacak merak edilmektedir ancak hali hazırda Amerika’da vize başvuruları açıktır. Ancak süreç biraz daha uzun sürebilmekte ve bazı önemli vizeler daha öncelikli olmaktadır. Tek fark budur.

Ancak hali hazırda hala vizeler açıktır ve Amerika’ya vize nasıl alınır 2021 yılında tekrar gündem olmuştur. Bu alacağınız vizeye göre değişim göstermektedir. Yani hali hazırda hangi vizeyi alacağınıza göre evrak seçimi değişecektir. Doğru evrak seçimi ile birlikte vize dilekçesinde kendinizi net bir biçimde anlatmanız önem arz etmektedir.

Amerika turist vizesi ise elbette en merak edilendir. Amerika dünyada en çok turist alan ülkelerden biridir bu nedenle turistik faaliyetlerin açılması beklenmektedir. Hali hazırda Amerika’ya turist olarak da gidilebilmektedir ancak yukarıda belirttiğimiz gibi süreç çok daha ayrıntılı işlemektedir ve daha uzun sürmektedir.

Konsolosluklar ne zaman açılacak da vize başvurusu açısından önemli bir sorudur. Her ülkenin konsolosluğu bu süreci kendi yönetmektedir. Yani ülkeye göre konsoloslukların açık olduğu tarihler değişim gösterecektir. Amerika konsolosluğu açık olup vize başvurusu için gidilebilmektedir ancak randevu alınan sürede gidilmesi gerekmektedir.

Amerika’ya vize alabilmek için randevu almak gerekmektedir. Amerika vize randevu işlemleri internet üzerinden yapılmaktadır. Size uygun görülen gün ve saat verilir ve ardından konsolosluğa evraklarınız ile gelmeniz beklenir. Bu aşamada vize ücreti de yatırılır.

Amerika vize başvurusu yapabilmek için bu süreçleri düzgün bir biçimde tamamlamanız gerekir. Yani önce evraklar belirlenmeli, ardından ise tüm evraklar toparlanmalıdır. Sürecin pandemi kısıtlamaları nedeni ile daha uzun süreceğini bilerek daha erken başvuru yapabilmek olumlu olacaktır. Bunun için ise doğru belgeleri erkenden toplamak gerekir. Ardından konsolosluğa başvuru işlemi gerçekleştirilir.

Bu süreçte vize ücretlerinde değişim olup olmadığı merak edilir ancak Amerika vize ücreti 2020 yılı ile şu anda aynıdır ve bir değişiklik olmamakla birlikte bu olmayacağı anlamına gelmemektedir. Her vizenin ücreti farklıdır. Çocuklarda da ücret farkı dikkat çeker. Doğru ücreti ödemek ve son güncellemeleri takip etmek sizlerin olası bir hatasının önüne geçecektir. Vize ücreti için en net bilgiyi danışmanlık aldıysanız oradan veya bizzat konsolosluktan öğrenebilmeniz mümkündür.

Amerika Vize 2021

Amerika vize işlemleri 2021 yılında da başlamış bulunmaktadır. Ancak süreç pandemi önlemleri alınarak yürütülmektedir. Bu nedenle sürecin biraz daha uzaması mümkündür. Bu durumda kişiler rezervasyonları daha ileri tarihe alırlarsa sonrasında iptal problemleri ile uğraşmaları gerekmeyecektir.

Amerika vize son durum merak edilmektedir. Son durumdan kasıt ise vizelerin açılıp açılmayacağıdır ancak Amerika bu konuda ciddi bir kısıtlama getirmemiştir. Bu nedenle acil durumlar ön planda olmak üzere vize süreçleri devam etmektedir.

Örneğin Amerika turist vizesi de vermektedir.  Pek çok ülkeden farklı olarak turist vizesi alabilmek de mümkündür. Ancak belirttiğimiz gibi öncelik söz konusudur ve turistik amaçlı seyahatler öncelik sırasında yer almazlar bu nedenle normalden biraz daha uzun sürebilmesi mümkündür. Özellikle pek çok yerin yarı kapasite ile çalıştığı bu dönemde olası bir durumdur.

Amerika vizesi 2021 yılında alınmaya hazır haldedir. Amerika’da pek çok vize tipi vardır. Bunlar içerisinden gidiş amacınıza uygun olanı bulmanız gerekmektedir. Ardından onun için başvuru yapmanız ve sebebinizi belgelemeniz şarttır. Sağlam dayanaklara sahip olmanız ise gereklidir.

Peki Amerika vizesi nasıl alınır 2021 yılında da merak edilmektedir. Yukarıda belirttiğimiz gibi vize alırken öncelikle alınacak vize belirlenir ve bu vize için istenen belgeler listelenir. Bu durumda alınacak belgeler eksiksiz olmalıdır. Ardından internet üzerinden gün ve saat randevusu alınır. Sonrasında başvuru yerine gidilir ve başvuru ücreti ödenerek belgeler teslim edilir.

Amerika vizesi alırken bir diğer önemli nokta ise vize ücretidir. Amerika vize ücreti 2020 yılında ise şu anda da öyledir ancak değişime de açıktır. Hali hazırda kur farkı ile değişmekle birlikte ödemeler genel olarak dolar bazında yapılmalıdır. Burada kur farkından oluşan sıkıntıları önlemek adına yapılan bir çalışmadır.

Amerika vizeleri durdurdu dense de 2017 yılında yaşanan bir problem nedeni ile gerçekleşmiş olup son seneler ile bir alakası yoktur. Bu gibi yorumlar pek çok insanın vize başvurusunu olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle kimseyi etkilememek adına belirtmek gerekir ki vizeler durdurulmamıştır.

Aynı zamanda vizelerin kapandığı ve askıya alındığı da söylenir. Pek çok kişi Amerika vize başvurusu ne zaman açılacak merak etse de aslında vizeler hali hazırda açıktır. Pek çok kişi vize başvurusu yapmaktadır ancak daha geç açıklandığı da belirtilmektedir.

ABD Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

ABD vize başvurusu başlamış durumdadır. Bu her çeşit vize için geçerlidir. Ancak konsolosluk bu konuda gerekli uyarıyı yapmıştır. En erken 2 ay öncesinden başvuru yapmak tavsiye edilmektedir. Özellikle seyahatler için erkenden başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Amerika vize açıldı mı 2021 yılında ve geçen sene de sık sık sorulmuştur. Vizeler konusunda bir kısıtlama söz konusu değildir. Ancak süreç daha uzun ilerlemektedir ve bu bizzat belirtilmektedir. Burada çalışan kişilerin azlığı ve konsoloslukta yoğunluk oluşmaması açısından kısıtlı günlerde hizmet verilmesi uygun görülmüştür.

Amerikan vizesi ile ilgili sık sık sorulan Amerika vizesi ne zaman açılır sorusunun temelde bir cevabı yoktur çünkü vizeler hali hazırda açıktır. Pandemi nedeni ile birtakım kısıtlamalara uğraması herhangi bir sıkıntı yaratmamıştır sadece daha geç sonuçlanır hale gelmiştir.

Amerika vizeleri ne zaman açılacak ve turist vizeleri açık mı soruları sorulmaktadır. Turist vizeleri pek çok ülkede henüz açılmadığı için yoğun bir ilgi vardır. Ancak Amerika’da turist vizeleri açıktır. 6 veya 8 hafta önceden başvuru yapmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede olası bir rezervasyon sıkıntısının da önüne geçilecektir.

Tüm ayrıntıları Amerikan Konsolosluğu duyuruları üzerinden öğrenebilmek mümkündür. Duyurular oldukça güncel olup bu konuda bir tereddüttünüz varise yapılacak şey bizzat konsolosluğu aramak ya da gitmektir. Burada tercih sizindir ancak duyurular da yeterli olabilmektedir.

Amerika vize son durum da merak edilmektedir. Son durum olarak tüm vize işlemleri açıktır. Bu nedenle her türlü vize için başvuru yapılabilmektedir. Ancak hali hazırda vizeleri geç cevaplayan Amerika bu süreçte daha da geç cevaplar hale gelmiştir. Bu nedenle pek çok olumsuz yorum okumak mümkündür.

ABD vize başvuruları ne zaman başlayacak ve konsolosluklar açılacak mı gibi sorular nedeni ile konsolosluklar pek çok kez aranmıştır. Tüm başvurular konsolosluktan yapılacaktır bu nedenle konsolosluklar hali hazırda açıktır. Ancak kısıtlı kapasite ile çalışmaları nedeni ile başvurulur uzun sürmektedir.

Konsolosluklar ne zaman açılacak gibi sorular sorulurken de aslında konsoloslukların uzun bir süredir açık olduğunu belirtmek gerekmektedir. Konsolosluklar sadece vize sürecini takip etmezler. Aynı zamanda ülkeleri arası süreci de yönetirler bu nedenle konsolosluklar açıktır ve çok zaruri durumlarda kapatılırlar. ABD konsolosluğu da şu an için açık bulunmakta olup aynı zamanda çalışmaktadır da.

✅Amerika Güncel Vize Başvuru Evrakları  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Amerika Güncel Vize Başvuru Dilekçeleri  🔽İndirmek için tıklayınız.
 ✅Amerika Güncel Vize Başvuru Formları  🔽İndirmek için tıklayınız.
Vize başvurusu yapanların Vize Rejim Tablosuna dikkat etmeleri önemle rica olunur. Dikkat! Pasaport geçerlilik süreniz seyahat bitimi baz alınarak, 6 ay olmalıdır geçerli olmalıdır. E-Pasaport sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Amerika vize başvuru adımlarında turistik kabullerden öğrenci kabullerine kadar devamlılık kendini göstermektedir. Bu nedenle gerekli olan konsolosluk kurallarına dikkat ederek başvuru adımlarını anında tamamlayabilirsiniz.

Amerika Vize Başvurusu Ne Zaman Açılacak?

Vize başvuruları açıktır. Bu aşamada kişilerin sadece konsoloslukların duyurularını takip ederek değişen vize başvuru prosedürlerini dikkate alması gerekiyor. Vize başvuru adımlarında hangi başvuru formunu doldurmanız gerektiği ile alakalı gerekli olan ekler ana sayfada tarafınıza sunulacaktır.

Amerika Vize Son Durum Nedir?

Vize almak isteyen kişilerin eğitim alanında başvurması durumunda hem ABD kapsamında kabul aldığı okul hem de Türkiye’deki eğitim derecelerine dair bilgi vermesi gerekmektedir.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak?

Konsolosluklar hali hazırda hizmet vermektedir. Bu aşlamada sadece konsoloslukların randevulu şekilde hizmet verdiğine dikkat etmeniz gerekir. Konsolosluklardan randevu alırken kalabalık grupların oluşmamasına salgın önlemleri sebebi ile dikkat edilmektedir.

Amerika Vizeleri Durdurdu Mu?

Salgının hafiflemesi ile beraber ülkeye sorunsuz şekilde giriş çıkış yapılmasına imkan verilmektedir. Bu aşamada ilerleyen aylarda ülkeye giriş için aşı pasaportu talep edileceğine dair bilgiler de yer almaktadır. Bu konuya dair henüz net bir bilgi mevcut değildir.

Amerikan Konsolosluğu Duyuruları Nasıl Takip Edilir?

Duyuruları konsolosluğun internet sayfasından anında takip edebilirsiniz. Ülkemizin Dışişleri Bakanlığının duyuruşlar sayfasının da ayrıca kontrol edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde iki ülke arasında değişen bir prosedür olup olmadığı ile alakalı net bir bilgi sahibi olmuş olursunuz.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak 2021?

Vize başvurularınızı aracı kurumlar ile ya da bireysel olarak yapabilirsiniz. Bu noktada başvurularınızın özellikle evrak bakımından sorunsuz olması gerekiyor. Evrakların sunulma aşamasında tek bir aksaklık olması söz konusu olursa vize başvurunuz ret yanıtı alacaktır.

Amerika Çalışma Vizesi

Amerika çalışma vizesi en sık talep gören izinler listesinde başı çekmektedir. Amerika çalışma sürecinde farklı programlar ile ülkeye giriş yapabilirsiniz. Bunların başında Work and Travel olarak adlandırılan gençlere özel olarak tasarlanmış sistem gelmektedir. Bu tür geniş organizasyonlar ile giriş yapmak sizin için genel işlem akışını daha verimli kılacak olan unsurlardandır.

Amerika'da Çalışmak İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Amerika’da çalışmak isteyen kişilerin özellikle yetkinliklerini kanıtlamaları gerekir. Bunun için daha önceki iş deneyimleri ile alakalı kurumsal referans mektuplarını ve eğitimlerini kanıtlar nitelikteki diplomalarını sunmaları lazımdır.

H-1b Vizesi Nedir?

Lisans ve yüksek lisans mezunu olan kişilerin ülkeye giriş adımında kalıcı çalışma izni alması için sunulan bir fırsattır. Bu noktada kişilerin 6 yıllık kalıcı çalışma izni almasına imkan verilmektedir. Vize alım aşamasında alanınızın teorik ya da pratik olarak uygulama yapmaya açık olması gerekir.

Amerika’da Çalışma İzni Nasıl Alınır 2020?

Çalışma izni almak isteyen kişilerin İngilizceye ne kadar hakim olduklarına dair de inceleme yapılması gerekmektedir. Dile hakim olma durumu direkte olarak kişilerin entegrasyonu hakkında fikir verecektir. Çalışma izninin yanı sıra kalıcı oturum talep eden kişilerin ülkenin temel değerlerine dair sınava tabi tutulması gibi bir uygulama da mevcuttur.

Amerika'da Çalışma İzni Olmadan Çalışmak Mümkün Mü?

İzin olmadan çalışması kişilerin vizelerinin iptal edilmesine neden olacaktır. Ayrıca çalışırken kişisel haklarınızın korunması ve bir aksaklık çıkması durumunda yasal haklardan faydalanmanız için yasal olarak çalışma izninizin olması gerekir.

H-1b Vizesi Nasıl Alınır?

Yetkinliğini kanıtlamış olan kişilerin diplomalarının onaylı suretlerini ve iş deneyimlerini sunmasının sonrasında bu vizenin alınmasına imkan verilecektir. Kişilerin vize alım adımında dil konusunda yetkinliklerini kanıtlayan biri geçerli sınavı sunması da artı puandır.

Amerika Vize Veriyor Mu 2021

Amerika öğrenci, turistik, girişimcilik, aile birleşimi gibi birçok alanda aktif olarak vize vermeye devam etmektedir. Vize alma adımlarında sunmuş olduğunuz pasaportunuzun güncel olması gerekir. Güncelliğin yanı sıra, pasaportun yıpranmamış ve tüm bilgilerin anlaşılır nitelikte yer alması gerekir.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Vize başvurularını yapabilmek için dilerseniz bireysel olarak başvuruda bulunabilirsiniz, dilerseniz de aracı kurumları görevlendirebilirsiniz. Bu konuda bir sınırlandırma getirilmemiştir. Vize başvurularını bireysel olarak tamamlayacak olan kişilerin konsolosluklardan randevu alarak süreci yönetmesi gerekir.

Amerikan Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Amerikan konsolosluğu pandemi sebebi ile önlemleri sıkılaştırmıştır. Pandemi nedeni ile randevularınızı alırken kişisel bilgilerinizin yanı sıra HES kodunu da sunmanız talep edilmektedir.

Amerika Vize Ücreti 2020 Nedir?

160 USD olarak belirlenmiş olan bu ücretin yanı sıra danışmanlık aldığınız firmanın da ücretini ayrıca hesaplamanız gerekmektedir. Bu ücret ödemesinin sonrasında makbuzunuzu saklamalısınız. Vizeniz ret yanıtı alırsa, ödemiş olduğunuz tutarın tarafınıza iade edilmesine olanak tanınmamaktadır.

Amerika Vize Son Durum Nedir?

Vize talep adımlarında öğrencilerin okullar arası anlaşmalar aracılığı ile gelmesi durumunda vize ve oturum alma adımının çok daha hızlı ve sorunsuz şekilde tamamlanacağı tahmin edilmektedir. Öğrencilerin ülkedeki eğitim ihtiyaçlarını hangi maddi kaynak ile karşılayacağı konusunda da gerekli olan bilgilendirmeler eksiksiz biçimde sunulacaktır.

Amerika Vizeleri Durdurdu Mu?

Vize başvurularında kişilerin çalışmak istemeleri durumunda ayrıca bir talepte bulunmaları gerekir. Çalışma aşamasında mesleki yeterliliğini kanıtlamış ve deneyimleri ile alakalı da bilgileri sunmuş olan kişilerin kalıcı çalışma izni almasına dahi imkan verilmektedir.
Sadece mesleki yeterlilik değil aynı zamanda ülkeye entegrasyona dair de bir sorun meydana gelmemesi için dil konusunda yetkinliğinizi kanıtlamanız gerekir.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak 2021

Covid-19 salgınından kaynaklı olarak çeşitli önlemler alan Amerika, sınırlı sayıda olacak şekilde randevuları değerlendirmekte. 2020 yılında bir hayli az olan randevuların sayısı 2021 yılına doğru artış göstermeye başlamıştır.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

2021 yılı randevularının dolmasından kaynaklı 2023 yılına uzanan ayrı bir sisteme geçilmiştir. Şöyle ki Amerika vize başvurularına dair kısıtlamaları devreye sokmuştur. Bunun üzerine az sayıda olan randevuları karşılamış ve 2023 yılı için de başvuruları değerlendirmeye almaktadır.

Amerika Vize Başvurusu Ne Zaman Açılacak?

Amerika vize başvurularını zaman zaman açıyor ve sınırlı sayıda da olsa randevuları karşılıyor. Şimdilerde 2023 yılına sarkan randevulara dair Konsolosluk ya da Büyükelçilik bünyesinde müracaatlar devam etmektedir.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak 2021

Konsoloslukla sınırlı sayıda vatandaşı kabul etmek şartıyla açılmıştır. Amerika İstanbul Başkonsolosluğu hafta içi her gün başvurulara yanıt veriyor. Bunun için belirlenen saat aralığı ise 07.45 ile 16.30 şeklinde ele alınır. Hafta sonları kapalı olduğunu unutmamak gerekir.

Amerika Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak

İstanbul başta olmak üzere birden fazla Amerika konsolosluğu mevcut durumda. Her biri de sınırlı sayıda vatandaşın randevu sistemine göre başvurularını almak için çalışmalarına devam etmekte.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak

E-randevu ile konsolosluklar üzerinden başvurulara geçilebilir. Vatandaşlar başvuru formu ve evrakları dahilinde vize başvurularına yer verebilir. Bunun için de sadece hafta içi belirtilen saatler içerisinde müracaat edilmesi gerekir.

Amerika Vize Başvurusu

Vize koşulları tüm pasaport türleri için geçerlidir. Amerika vizesi için öncelikle DS 160 formunun doldurulması gerekir. İngilizce olarak doldurulan form elektronik imza eşliğinde onaylanır. Akabinde gerekli evraklar toplanır ve randevu üzerine başvurunuz değerlendirilir.

Vize Başvuruları Ne Zaman Açılacak

Belli başlı kısıtlamalar dahilinde vize başvuruları devam ediyor. Bunun için yetkili mercilerin faaliyet saatleri ele alınmalıdır. Gerekli evraklar toplanmalı ve randevu alınmalıdır.

Amerika Vize Başvurusu Ne Zaman Açılacak

Kısıtlamalardan kaynaklı olarak Amerika vize başvurularında aksaklık yaşandı. Şöyle ki acil durumlara dair zaman zaman verilen vizelere dair 2023 senesine işaret edilir. Son alınan randevuların 2023 yılına dair değerlendirildiği belirtilir.

Amerika Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Konsolosluklar bünyesinde vize başvuruları alınıyor. Ancak kısıtlamalardan kaynaklı olarak randevu sistemi devreye girer ve sınırlı sayıda vatandaşın başvuruları değerlendirmeye alınır.

Amerika Vizeleri Durdurdu

Politik ilişkilerden ziyade son dönemde çeşitli prosedürleri devreye sokan Covid 19 salgını da vizelerin durmasına neden olmuştur. Ancak 2021 yılının yaz aylarına doğru kısıtlamalar esnemiş ve vize başvuruları hız kazanmıştır.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak?

Konsolosluklar hafta içi belirli saatler arasında faaliyetlerini sürdürüyor. Sadece Covid – 19 salgınından kaynaklı turist kabul etmeyen birkaç ülkenin konsoloslukları üzerinden herhangi bir randevuya ve işleme yer verilmiyor.

Amerika Vize Son Durum

Resmi açıklamalar üzerine A.B.D. vizesine dair bilgi sahibi olmanız sağlanır. Nitekim zaman zaman askıya alınan vize işlemleri son dönemde hızlanmıştır. Salgının etkisinden kaynaklı olarak dönem dönem durdurulabilir ya da geçerlilik süresinin uzatılması esas alınabilir.

Amerika Konsolosluğu Ne Zaman Açılacak?

Pazartesi – Cuma günleri aralığında İstanbul Başkonsolosluğu faaliyetlerine devam ediyor. Cumartesi – Pazar kapalı olan konsolosluk üzerinden başvurularınız değerlendirilir. Bunun için vatandaşların başvuru formunu doldurmaları ve istenilen belgeleri ibraz etmeleri bekleniyor.

Konsolosluklar Ne Zaman Açılacak 2020

2020 yılında alınan salgın önlemlerinden kaynaklı yurtdışı seyahatlerine engel koyuldu. Ancak 2021 yılına gelindiğinde seyahatlerde belli başlı esnemelere gidildiği görülüyor. Konsolosluklar belirli saat aralıklarında olsa da faaliyetlerini sürdürüyor. Başvurular online olarak gerçekleşiyor ve son aşamada mülakat ile sınav işlemlerinin yetkili mercilerden gerçekleşmesi esas alınıyor.

Amerika Vizeleri Ne Zaman Açılacak?

Acil gidişlere dair şartlara uygun olanlar herhangi bir sorun yaşamazlar. Bunun gibi öğrencilere de öncelik tanınır. Sonuç olarak vizeler aktif hale gelir ve seyahatlere izin verilir.

2021 Amerika Vize Veriyor Mu?

2021 yılında Amerika Haziran ayından itibaren, turist, kültürel gezi, iş, eğitim ve ziyaret amaçlı vize başvurularını, gri, siyah, bordo ve yeşil pasaport üzerinden  kabul etmektedir.

ABD Vize Nasıl Alınır 2021?

ABD vize başvurusu konsolosluk veya fahri konsolosluk üzerinden, harç bedeli, evraklar ve pasaport ile başvuru yapılarak alınır.

ABD Vize Başvuruları Başladı Mı?

ABD vize Başvuru işlemleri 2021 Haziran ayı itibariyle Covid-19 testinin negatif çıkmasıyla birlikte başlamış bulunmaktadır.

Amerika Turistik Vize Gerekli Evraklar

Amerika Vize Başvurusu :Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×