Türkiye Vizesi - E-Vize
Türkiye Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Türkiye Vizesi Hakkında

Türkiye Vize Başvurusu

Türkiye vizesi/E-Vize 

E-Vize, diğer ülke vatandaşlarının ülkemize girmesini için aldığı bir izin belgesidir. 

AEA Aile İzni Vizesi (EEA Family Permit)

Daha önceden sınır kapılarında “bandrol” veya “kaşe” ile verilen vizelerin yerini geçmiştir. 

Başvuru sahipleri gerekli formları doldurmak ve kredi kartı ile ödeme yaparak vizelerini elektronik olarak alabilmektedirler.

Vize başvurusunun onaylanmasının ardından E-Vize başvuru sahibinin e-mail adresine gönderilmektedir. Başvuru sahibi E-Vize’nin çıktısını alarak uçuş kontrol noktalarında havayolları ve vize kontrol noktalarında gümrük yetkililerine ibraz etmeleri gerekmektedir. E-Vize’nin çıktısını seyahat sonuna kadar yanlarında taşımaları gerekmektedir.

E-Vize Türkiye’ye turistik veya ticari amaçlar haricindeki (çalışma, öğrencilik vb.) seyahatler için geçerli değildir. Bu tür vize başvurularının Türkiye Cumhuriyeti’nin dış temsilciliklerine yapılması gerekmektedir.

Türkiye Vizesi Hakkında
Türkiye Vizesi Hakkında

E-Vize’yi veya vize almış olmanız Türkiye’ye giriş iznini garanti etmez bazı durumlarda sınır görevlileri ülkemize giriş yapmanıza izin vermeyebilirler.

E-Vize başvurusu için gerekli olan evraklar

  • Türkiye’ye seyahat ederken kullanacağınız, seyahat tarihinden itibaren en az 6 ay geçerli pasaport,
  • Uçak veya herhangi bir ulaşım aracı rezervasyonu
  • Geçerli bir kredi kartı (Visa veya Mastercard) sahibi olmak yeterlidir.

E-Vize almanın avantajları

E-Vize başvurusu yapmak Türkiye Cumhuriyeti Temsilciliklerinde veya sınır kapılarında sıra beklemeden Türkiye’ye giriş izni almanızı sağlar.

Türkiye’ye giriş hakkının başlangıç tarihi

Başvurunuzda belirttiğiniz seyahat etmeyi planladığını tarih, vizenizin geçerlilik süresinin başlama tarihidir. Bu tarihten itibaren vizenizin geçerlilik süresi içerisinde herhangi bir tarihte Türkiye’ye giriş yapabilirsiniz.

E-Vize aldıktan sonra seyahat tarihi değişikliği yapılabilir mi?

E-Vizenizi geçerli olduğu süre içerisinde kullanılmaması durumunda tekrar E-Vize başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

E-Vize başvurusu güvenli midir?

Türkiye Cumhuriyeti E-Vize sayfasına girmiş olduğunuz kişisel bilgileri üçüncü şahıslara satmaz, kiralamaz ya da başka bir ticari amaç ile kullanmaz. Başvurunun her aşamasında alınan şahsi bilgileriniz ve işlem sonunda verilen E-Vize yüksek güvenlik ile muhafaza edilmektedir. Tanzim edilmiş ve başvuru sahibine gönderilmiş olan E-Vize’nin soft ve hard kopyalarının güvenliği tamamen başvuru sahibine aittir. Bu bilgilerin herhangi bir yolla 3. şahısların eline geçmesi halinde oluşacak sorumluluk yine başvuru sahibine aittir.

E-Vize üzerinde bulunan barkod içerisinde başvuru sahibine ait bilgiler Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenen formatta şifreli ve elektronik olarak imzalanmış şekilde muhafaza edilmektedir. Barkod içeriğine erişim bilgisi ve yetkisi sadece Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kurumlara verilmiştir. Barkod üzerinde yapılan tahrifat sonucu ortaya çıkacak sorunlardan başvuru sahibi sorumludur.

E-Vizeyi kullanmazsam ödediğim harç iade edilir mi?

E-Vizenizi kullanmadığınız takdirde harcınız iade edilmez.

Pasaport bilgileri ile düzenlediğim E-Vize’deki bilgiler arasında farklılık olması durumunda Türkiye’ye girebilir miyim?

E-Vize seyahat edecek kişinin pasaportuyla elektronik olarak ilişkilendirilmektedir. Bu nedenle E-Vize başvurusu yaparken bilgileriniz verdiğiniz pasaport ile Türkiye’ye giriş yapılması zorunludur. Aksi durumda E-Vizeniz geçersiz sayılacaktır.

Ayrıca E-Vize başvurusu yaparken verdiğiniz bilgilerin bazılarının hatalı olması durumunda yeni bir E-Vize başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Türkiye’de E-Vize için izin verilen ikamet süresinden daha fazla kalmak için ne yapılması gerekir?

Türkiye’de E-Vize için verilen ikamet süresinden daha uzun süre kalmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, bulundukları il Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Dairesi’ne ikamet başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Türkiye’de vizenizde belirtilen ikamet süresinden daha uzun süre kalınması durumunda para cezası ödersiniz ve ayrıca belirli bir süreyle Türkiye’ye girişinizin yasaklanır.

E-Vize ne kadar süre sonra e-mail adresine gönderilmektedir?

E-Vizeniz, başvuru yaptıktan sonra 24 saat içerisinde e-mail hesabınıza gönderilmektedir.

E-Vize başvurum onaylanmaması durumunda ne yapılmalıdır?

E-Vize başvurusu onaylanmadığına dair bir e-mail alırsanız, size en yakın Türk Büyükelçiliğine ya da Başkonsolosluğuna giderek vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

E-Vize başvurusu seyahat tarihinden kaç gün önce yapılmalıdır?

E-Vize başvurunuzu seyahat tarihinizden 1 gün öncesine kadar yapılabilmektedir. Yine de E-Vize başvurusunu seyahat tarihinden en az bir hafta önce yapmanız tavsiye edilmektedir.

Türkiye Vizesi

Vize, kendi yaşadığı ülke dışında başka ülkeye giriş yapabilmek için o ülkenin resmî makamlarından izin almak olarak tanımlanmaktadır. Gerektiğinde resmi makamlardan vize randevusu almak gerekir. Her ülkenin uyguladığı vize politikası vardır. Türkiye Vizesi ülkeler ile yapılan uluslararası anlaşmalar kapsamında uygulanmaktadır. Yabancı ülke vatandaşları vizeleri dış temsilciliklerden online olarak sistem üzerinden e-vize alabilmektedir.

Türkiye Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’ye giriş yapılabilmesi için dış temsilciliklere bizzat başvurmaları ya da sistem üzerinden elektronik vize başvurusu yapmaları gerekir. Yabancı ülke vatandaşları randevu alarak gitmeleri gerekir. Randevu alınmazsa dış temsilciliklere giriş yapılmaz. Randevu yaptıktan sonra resmî makamların istediği evrakları hazır etmek gerekir.

Bu evraklar şu şekildedir;

  • Pasaport,
  • Biyometrik fotoğraf,
  • Gelir durumunuzu gösteren evrak,
  • Uçak ve otel rezervasyonları,
  • Geri döneceğinizi gösteren belge
  • Seyahat sigortası şeklindedir.

Yukarıda belirtilen evraklar seçeceğiniz vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Temsilcilikler durumunuza göre az ya da çok belge isteyebilirler. Diğer bir vize alma seçeneği ise online olarak e-vizedir. Türkiye Vize muafiyeti olan ülkeler dışında yabancı ülke vatandaşlarının internet erişiminin bulunduğu yerden alabilecekleri vize başvuru yöntemidir. Bu başvuru yöntemi ile temsilciliklere olan başvuru ve sınır kapılarındaki yoğunluk azaltmak amaçlanmaktadır. Sistem üzerinden uyruğunuzu, yabancı ülkede kalış süresi, giriş seçeneği ve harç bedeli uygulanmaktadır.

Türkiye Vizesi Başvurularında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Hususlar Nelerdir?

Türkiye’yi ziyaret etmek isteyen birçok yabancı ülke vatandaşı önemli noktaları gözden kaçırılmamalıdır yoksa vize başvurusu olumsuz sonuçlanmaktadır. Dikkat edilmesi gereken ilk husus başvuruda bulunacak vatandaşların pasaportunun fiziki durumu ve süresidir. Pasaportunuz yıpranmış ise bunu yenilemeniz gerekecektir. Türkiye için vize almış olsanız bile pasaportunuzdaki en ufak yıpranma ile geri çevrilebilirsiniz.

Başvurunuzu yaparken dış temsilciliklere vereceğiniz belgelere dikkat etmelisiniz, belgeler eksiksiz ve doğru olması gerekir. Başvuru yapmadan önce dış temsilciliklerinden gerekli belgeler teyit edilmelidir. Belgeler üzerinden değişiklik yapmak veya sahte belgeler ile başvuruda bulunmak büyük hataya neden olur. Bu sebepten evrak ya da sahte belge ile başvuruda bulunmayınız. Belgeler doğru olduğu sürece vize olumlu sonuçlanır.

Türkiye Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye vizesi resmi pasaporta sahip olan yabancı vatandaşlar için 90 gün ülkede kalmak şartıyla zorunlu değildir. Pasaport sahiplerinin Türkiye’ye girişleri vizeye tabiidir.

Vize Bitince Ne Olur?

Vize bitmesi durumunda ülkede kalmaya devam edecek olanlar yetkili makamları vizenin geçerlilik süresini uzatmak için başvuruda bulunabilir.

Türkiye Vizesi Kaç TL?

Vize muafiyeti içerisinde giriş yapacak olan yabancı ülke vatandaşlarından Türkiye vize harç ücreti almaz. Harç ödemeleri bankamatik ya da kredi kartı ile yapılmaktadır ücretlendirmeler vize türüne göre belirlenir.

Türkiye Vizesi Hakkında Video;

İlginizi Çekebilir;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×