Slovakya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Slovakya Vatandaşlık Vize İşlemleri

Schengen ülkesi olan Slovakya’da yaşamını devam ettirmekte olan yabancı uyruğa sahip vatandaşların, Slovakya vatandaşı olabilmesi için uyulması gereken birçok kural vardır ve bu kurallar yasalar ile belirtilmektedir. Slovakya’ya gelme sebebi, oturma izni verilme statüsü vs. Slovakya Vatandaşı olabilmek için hangi yasalardan faydalanılabileceğine dair bilgiler vermektedir ve önemli bir husustur. Öncelikle kişi kendi istekleri doğrultusunda Slovakya vatandaşı olmalıdır. Slovakya vatandaşlığı kazanılabilmesi için farklı yöntemler vardır.

Slovak Vatandaşı Olma Hakkının Doğum ile Kazanılması

     Çocuğun annesi ya da babası Slovak vatandaşı ise eğer, çocuk Slovak vatandaşı olarak kabul edilir ve çift vatandaşlığa sahiptir. Slovakya’da doğan çocuğun annesi ya da babası en az 8 sene Slovakya’da yasalara uygun olarak yaşadıysa, yaşamak için izni varsa eğer, çocuk Slovakya vatandaşı olarak sayılır. Bu iki türlü çocuk da doğuştan Slovak vatandaşıdır.

Seçme Yolu ile Slovak Vatandaşı Olma Hakkı Kazanılması

    Anne ya da babası Slovak olan bir çocuğun Slovak vatandaşı sayıldığını biliyoruz. Ancak 23 yaş sonrasında çocuğun tek bir vatandaşlığa sahip olması gerekir ve bu nedenle de sahip olduğu iki vatandaşlıktan birini seçmelidir. Eğer 23 yaşa kadar Slovak vatandaşı olmayı seçmezse eğer, Slovak vatandaşı olma hakkını kaybeder. Bu durumda olan kişinin de Slovak vatandaşlığından çıktığını belgeler ile belirtmesi gerekmektedir.

Takdir Yolu ile Slovak Vatandaşı Olma Hakkı Kazanılması

    Takdir yolu ile Slovak vatandaşı olunabilmesi için gerekli olan bazı şartlar vardır.

  • Slovakya’da yasal olarak en az 8 yıl oturmuş olmak,
  • 60 yaşından büyük olanlar için 12 yıl oturmuş olmak,
  • Sabıka kaydı olmaması,
  • Hem kendisi hem de ailesi için yeterli düzeyde konuta sahip olmak,

     Slovakya vatandaşlık geçiş için gerekli olan işlemlerin ilki, dilekçe yazmaktır. Anayasaya bağlı kalınacağına dair bir beyan dilekçesi ve Slovakça bilgi testi yapılır. Ardından da Slovak vatandaşlığına alınma belgesine sahip olunursa eğer Slovak vatandaşlık hakkı almışsınız demektir.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye