Pasaport Nasıl Çıkarılır? - Schengenvize.net

Pasaport Nasıl Çıkarılır?

Yurtdışına seyahat planlıyorsanız öncelikli olarak pasaportunuzun olması gerekmektedir. Pasaportun var ise pasaportunuzun geçerlilik tarihini kontrol etmeniz 6 aydan daha az geçerlilik süresi olması halinde pasaportun süresini uzatmanız önemlidir. Vize başvuru işlemlerinde istenen koşullarından biri de pasaportunun 10 yıldan eski olmamasıdır. Şayet pasaportunuz 10 yıldan eski ise, yırtılmış ya da hasar görmüş ise yeni bir pasaport çıkartmanız gereklidir. Peki, Pasaport nasıl çıkarılır?

Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Eskiden pasaport başvuruları emniyet müdürlüğü aracılığı ile yapılırken artık pasaport çıkarma işlemi oldukça kolaylaştı. Nüfus müdürlüğüne başvuru yaparak pasaport çıkartabilir ya da pasaportunuzun süresini uzatabilirsiniz. Nüfus müdürlüğüne Pasaport başvurusu yapmadan önce biometrik fotoğrafınızın olduğuna ve pasaport ücretinin yatırılmış olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Pasaport çıkarma işlemleri için gerekli olan adımları sizlere anlatmak isteriz.

2021 Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır?

Daha önceleri emniyet müdürlüğü tarafından verilen pasaportlar, şimdi Nüfus Müdürlüğü’ne başvuru yaparak alınabilir.

Pasaport Çıkarma Ücreti Ne Kadar?

6 aylık pasaport için 407.20 TL ,1 yıllık pasaport 512.10 TL, 2 yıllık pasaport için 722.20 TL, 3 yıllık pasaport için 950.20 TL, 10 yıllık pasaport için 1.265.40 TL’dir. Ücretler pasaport harcı+defter bedeli olarak ödenir.

Ücretsiz Öğrenci Pasaportu Nasıl Alınır?

25 yaşını doldurmamış öğrenciler, harç ücreti ödemeden pasaport alabilir. Nüfus Müdürlüğü’nden bordo pasaport almaları gerekir.

Pasaport başvurusu için gerekli olan evrakları hazırlamanız gerekmektedir. Kimlik belgesi, öğrenci pasaportu için başvuru yapılıyorsa öğrenci belgesi, pasaport harcı ve defter ücretinin yatırıldığına dair makbuz, 2 adet biyometrik fotoğraf istenen belgeler arasındadır.

  • Başvuru yapacağınız pasaport süresini belirlemeniz önemlidir. 6 Aydan 10 yıla kadar pasaport geçerlilik süresi alınabilmektedir. Seyahatinizin süresi ve seyahatlerin tekrarlarının olma olasılığına göre size en uygun pasaport süresi belirlemeniz en doğrusu olacaktır. Pasaport harç tutarı başvuru yapacağınız süreye göre değişiklik gösterdiği için pasaport harcı ödemesi yaparken süreye dikkat etmeniz önemlidir.
Pasaport Nasıl Çıkarılır
Pasaport Nasıl Çıkarılır
  • Pasaport başvuru işlemlerinizi başlatabilmek için Nüfus müdürlüğünden Pasaport randevusu almanız gerekmektedir. https://randevu.nvi.gov.tr adresine giderek Pasaport Randevu Al adımında randevunuzu alabilirsiniz. Başvuru yapacak olan her birey için ayrı randevu alınması gerektiğini lütfen unutmayınız.
  • Pasaport işlemlerini tamamladıktan sonra başvuru sırasında bildirdiğiniz adrese kurye aracılığı ile pasaportunuz teslim edilecektir. Pasaportun adrese teslim süresi 5 ile 7 gün arası sürebilmektedir. Elbette ki tatil günlerine denk gelmesi halinde bu süreç daha da uzayabilmektedir.

2020 Pasaport Ücretleri Ne Kadar?

Pasaport başvurusu sırasında 2 adet ücret ödenmesi istenmektedir. 2020 Pasaport defter ücreti 160 TL olarak belirlenmiştir ve pasaport süresinden etkilenmeyip sabit bir ücrettir. Pasaport çıkartacak her bireyin bu ücreti ödemesi gerekmektedir. Öğrenci pasaportu çıkaracak olan kişiler de defter ücreti ödemekle yükümlüdür.

2020 Pasaport harç bedeli ise başvuru yapılan pasaport süresine göre değişmektedir. 6 ay için 208,30 TL, 1 yıl için 304,40 TL, 2 yıl için 497 TL, 3 yıl süre için 705,90 TL pasaport harç bedeli tahsil edilmektedir. Pasaport süresinin 4 yıl ile 10 yıl arasında olmasını istiyorsanız ödenecek ücret 994,80 TL olacaktır. Öğrenci pasaportu için yapılan başvurular, pasaport harcından muaf tutulmaktadır.

Pasaport Nasıl Çıkarılır Video;

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye