Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

Muvafakatname Hakkında

18 yaş altı reşit olmayan bireylerin yalnız başına ya da velilerden birinin koruyuculuğunda seyahat etmesi için noter tarafından tasdik edilen izin belgesine muvafakatname adı verilir. Çocuğun yalnız seyahat etmesi halinde önceden seyahat süreci boyunca tüm uçuş rezervasyonlarının yapılması şarttır.

Noter yetkililerinin onayından geçmiş muvafakatname belgesi uçuş sürecinin kapsayan tüm işlemler yetkili personelin gözetiminde yapılmaktadır. Eğer çocuk ebeveynlerinden herhangi birisi ile seyahat edecekse çocuğun yanında yer almayan velisi muvafakatname üzerinde noter tarafından belirtilir. Ailesi boşanmış olan çocuğun velayeti kimdeyse o kişinin bizzat notere kendisinin gidip muvafakatnamade belirtmesi zorunludur.

Muvafakatname ile reşit olmayan çocuk anne ve babasının dışında başka bir kimse ile de seyahat edebilir. Yalnız bu durumun noter huzurunda ebeveynlerin onayı ile gerçekleştirilmesi ve muvafakatnamenin bu doğrultuda düzenlenmesi gerekir. Muvafakatname belgesi noter haricinde Emniyet Müdürlüklerinden de alınabilmektedir.

18 yaş altındaki çocuğun yurtdışına seyahat edebilmesi için yetkili birimlere muvafakatname belgesi ibraz edilmesi şarttır. Vize başvurusu yapılacak ülkeye göre muvafakatname şartları farklılık göstermektedir.18 yaşından küçük birey anne ya da babası veya her ikisi ile seyahat edecekse muvafakatname belgesinde belirtilmesi gereklidir. Ayrıca muvafakatname çocuk ile seyahat eden ebeveyn ya da ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. İzin belgesinin İngilizce çevirisinin yeminli tercüman tarafından konsolosluğun talep edeceği düşünülerek yapılması gereklidir.

18 yaşından küçük başvuru sahibi velisi haricinde başka biri ile yurtdışına gidecekse anne ve babanın onayının alınmış olması gerekir. Muvafakatnamenin içerisinde çocuğun yanında gideceği şahsın ismi belirtilmelidir. Aynı zamanda muvafakatnamenin üzerinde “Tek başına seyahat edebilir ”ibaresi mutlaka yer almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×