Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir? - Schengenvize.net
Vize İşlemleri İle İlgili Genel Bilgiler

Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

Muvafakatname Nereden Alınır?

Muvafakatname Hakkında

18 yaş altı reşit olmayan bireylerin yalnız başına ya da velilerden birinin koruyuculuğunda seyahat etmesi için noter tarafından tasdik edilen izin belgesine muvafakatname adı verilir. Çocuğun yalnız seyahat etmesi halinde önceden seyahat süreci boyunca tüm uçuş rezervasyonlarının yapılması şarttır.

Schengen Vizesine Etkisi Covid 19

Noter yetkililerinin onayından geçmiş muvafakatname belgesi uçuş sürecinin kapsayan tüm işlemler yetkili personelin gözetiminde yapılmaktadır. Eğer çocuk ebeveynlerinden herhangi birisi ile seyahat edecekse çocuğun yanında yer almayan velisi muvafakatname üzerinde noter tarafından belirtilir. Ailesi boşanmış olan çocuğun velayeti kimdeyse o kişinin bizzat notere kendisinin gidip muvafakatnamade belirtmesi zorunludur.

 

Muvafakatname ile reşit olmayan çocuk anne ve babasının dışında başka bir kimse ile de seyahat edebilir. Yalnız bu durumun noter huzurunda ebeveynlerin onayı ile gerçekleştirilmesi ve muvafakatnamenin bu doğrultuda düzenlenmesi gerekir. Muvafakatname belgesi noter haricinde Emniyet Müdürlüklerinden de alınabilmektedir.

18 yaş altındaki çocuğun yurtdışına seyahat edebilmesi için yetkili birimlere muvafakatname belgesi ibraz edilmesi şarttır. Vize başvurusu yapılacak ülkeye göre muvafakatname şartları farklılık göstermektedir.18 yaşından küçük birey anne ya da babası veya her ikisi ile seyahat edecekse muvafakatname belgesinde belirtilmesi gereklidir.

Ayrıca muvafakatname çocuk ile seyahat eden ebeveyn ya da ebeveynler tarafından imzalanmalıdır. İzin belgesinin İngilizce çevirisinin yeminli tercüman tarafından konsolosluğun talep edeceği düşünülerek yapılması gereklidir.
Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?
Muvafakatname Nedir? Hangi Durumlarda Gereklidir?

18 yaşından küçük başvuru sahibi velisi haricinde başka biri ile yurtdışına gidecekse anne ve babanın onayının alınmış olması gerekir. Muvafakatnamenin içerisinde çocuğun yanında gideceği şahsın ismi belirtilmelidir. Aynı zamanda muvafakatnamenin üzerinde “Tek başına seyahat edebilir ”ibaresi mutlaka yer almalıdır.

Muvafakatname

Muvafakatname 18 yaşından küçük çocukların seyahat etmesini sağlayan bir belgedir ve ebeveynin onayı ile elde edilir.

Muvafakatname E-Devlet

E-Devlet bu aşamada çocuğun vasisini görmek ya da vefat eden aile üyesinin vefatını onaylamak açısından gereklidir.

Muvafakatname Örneği

Muvafakatname örneklerine pek çok yerden ulaşabilirsiniz. Ancak en doğru muvafakatname örneği için bizlere danışabilirsiniz.

18 Yaşından Küçük Çocuklar Nasıl Seyahat Eder?

18 yaşından küçük çocuklar tek seyahat edebilirler ancak bu aşamada belge gerekir. Özellikle aileleri ile daha rahat seyahat edebilirler. Ancak yalnız seyahat etmeleri gerekiyorsa muvafakatname istenir. Aile boşanmamış ise iki kişiden birden istenir ancak boşanma ya da vefat gibi bir durum söz konusu ise tek kişiden bu belge alınacaktır.

Çocukların Seyahati İçin Gerekli Belge

Çocukların seyahati için en gerekli belge bu belgedir. Muvafakatname olmadan bir çocuğun tek başına seyahat edebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle ebeveynler dikkatli olmalıdır ve bu belgeyi asla unutmamalıdır.

Ayrı Anne ve Baba Durumunda Muvafakatname

Ayrı anne ve baba söz konusu olduğunda kanuni olarak velayet kime ait ise o ebeveynin muvafakatname belgesi gerekir. Ancak genellikle her koşulda iki ebeveynin belgesinin olması tercih edilmektedir. Çocuğun kaçırılma gibi ihtimallerine karşılık bu önemsenmektedir.

Vefat Eden Ebeveyn Durumunda Muvafakatname

Bir ebeveyn vefat etti ise diğer ebeveyn tarafından muvafakatname belgesi gerekir ve diğer ebeveynin vefat ettiği E-Devlet üzerinden alınan belgeler ile kanıtlanmalıdır. Bu şekilde çocuk seyahat edebilir.

Her Ülke İçin Muvafakatname Zorunlu Mudur?

Her ülke için geçerli olmayan bu durumu pek çok ülke önemsemektedir. Ancak bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta çocuğun seyahati kim ile yapacağıdır. Eğer çocuk seyahati tek yapacak ise bu belge zorunludur ancak bazı ülkeler ebeveyn ile yapılıyorsa zorunlu kılmaz.

Muvafakatname Nedir

18 yaşından küçük olanlara dair muvafakatnameye ihtiyaç duyulur. Şöyle ki 18 yaşından küçük olanların yurtdışı seyahatlerine dair yasal vasilerinden izinlerini almaları önem arz eder. Bunun için de noterden alınan izin yazısına yer verilir.

Muvafakatname Örnekleri

Merak edenler muvafakatname örneklerini değerlendirerek izin yazısını alabilir. Hatta bunun için vize danışmanlık hizmetlerinden faydalanabilir ve kolaylıkla 18 yaşının altında olan çocuklara dair izin kağıdına ulaşabilirsiniz.

Muvafakatname e-Devlet

Daha çok adres beyanına dair muvafakatnameye yer verilir ve e-Devlet sisteminden alınması sağlanır. Ancak söz konusu vize olduğu zaman sadece noter tasdikli olacak şekilde belgenin alınması önem arz ediyor.

Pasaport İçin Muvafakatname

5682 sayılı Pasaport Kanunu neticesinde reşit olmayan kişilere dair muvafakatname şartına yer verilmiştir. Reşit olmayanların vekil olarak tayin edilen kişilerden izin almaları istenir. Noter huzurunda alınan bu izin neticesinde pasaport başvuruları geçerli kabul edilir.

Schengen Vize İçin Muvafakatname

26 ayrı ülke Schengen bölgesi içerisinde yer alır ve vize şartı öne sürülür. Yetişkinler gerekli evrakları toplar ve e-randevu ile müracaat eder. Bunun yerine 18 yaşının altında olanlara dair muvafakatname şartı öne sürülür ve noter huzurunda alınan izin belgeleri ile başvurulara yer verilir.

Vize Muvafakatname Süreli Mi?

Vize ya da pasaport için bu izin belgesine ihtiyaç duyulur. Belgenin herhangi bir süresi bulunmaz. İdari işlemler ile elde edilen belgenin sadece iptal talebi neticesinde süresi sona erer.

Muvafakatname Düzenleme

İsteyenler önceden hazırlayabilir ve noter huzurunda onaya geçebilir. Bunun tam tersi noterde de hazırlanmasına izin verilir. İsteğe bağlı olarak düzenlenen muvafakatname eşliğinde idari işlemlere geçilir. Sadece vize ile pasaport adına bu izin belgesine ihtiyaç duyulmadığı açık durumda.

Muvafakatname Ücreti

Merak edilen bir diğer husus belgenin ücreti oluyor. Bunun için belirlenen fiyat 100 TL olarak ifade edilir. Sadece noter değil bölge emniyet müdürlükleri üzerinden de temin edilebilir.

Muafakname Nedir Ne İşe Yarar?

Muafakname vize işlemleri için Emlak ve Gayrimenkul terimi için geçerlidir. Evi satmak isteyen kişi veya taşınmaz mal işlemleri için kullanılır.

Muafiyetname Ne İçin Alınır?

Muafiyet durumu, kişinin gayrimenkul satışı veya alımı sırasında geçerli olan belgedir. Taşınamaz mal beyanının bildirilmesi işlemlerini kapsamaktadır.

Muafakatname Vize İçin Alma?

Vize işlemlerinde yabancı ülkeden mal almak veya mal satmak için kullanılması gereken işlemdir. Bunun için vize başvurusu sırasında belge alınır.

Muvafakatname Nedir Hangi Durumlarda Gereklidir Video;

İlginizi Çekebilir;

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. Esim ben ve iki cocugumuz vize basvurusu yapacagiz bunun icin muqfakatname sartmi bizler yaninda iken

  1. Vize başvurusu yaparken, genellikle bir muvafakatname veya izin belgesi gerekebilir, özellikle de ebeveynlerden biri çocuklarla birlikte seyahat etmiyorsa. Ancak, bu gereklilik ülkeden ülkeye değişebilir, bu nedenle başvuru yapmayı planladığınız ülkenin resmi göçmenlik veya konsolosluk ofisinden doğrudan bilgi almanız en iyisidir.

   Eğer eşiniz ve iki çocuğunuzla birlikte vize başvurusu yapacaksanız ve ailecek seyahat ediyorsanız, muvafakatname ihtiyacı genellikle daha az olabilir çünkü aile üyeleri bir arada seyahat ediyor olabilirler. Ancak, bazı ülkelerde, her iki ebeveynin veya yasal velilerin yazılı bir onay beyanında bulunmaları istenebilir.

   Muvafakatnamenin içeriği genellikle aile üyelerinin adlarını, seyahat edilen ülkeyi, seyahat tarihlerini ve izin veren ebeveynin veya yasal velinin imzasını içerir. Bazı durumlarda, bu belgeyi noter onaylı olması istenebilir.

   Bu nedenle, seyahat etmeyi planladığınız ülkenin resmi internet sitesini kontrol ederek veya doğrudan konsolosluk veya büyükelçilik ile iletişime geçerek gerekli belgeleri öğrenmeniz önemlidir. İlgili ülkenin büyükelçiliği veya konsolosluğu size doğru bilgileri sağlayabilir ve başvuru sürecinizde size rehberlik edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×