Litvanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 - Schengenvize.net
Litvanya Vizesi: Gerekenler ve Vize Ücreti

Litvanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023

Litvanya Vize Başvuru İşlemleri

Litvanya başvurusu için ilgili bölümü lütfen tam olarak okumadan başvuru yapmayınız. Yanlış başvurular olumsuz olarak sonuçlanmaktadır.Gerekli evraklar ve vize ücretleri detaylı bir şekilde açıklanmıştır.

Litvanya Turistik Vize

Litvanya’ya turistik amaçlarla güvenli ve sorunsuz bir şekilde seyahat edebilmek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Lüksemburg Vize Reddi

Avrupa’nın gözde ülkelerinden olan Litvanya’yı her yıl binlerce kişi ziyaret etmektedir. Bu nedenle de ülkeye Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelecek olan kişilerin vize alması gerekmektedir. Konu ile alakalı olarak Litvanya makamları tarafından vize işlemleri belli bir süreç dahilinde verilmektedir.

Ancak bunun için belli şartların sağlanması gerekmektedir. Litvanya’da kalacağınız süreye ve kalma amacınıza bağlı olarak almanız gereken vizenin türü de değişkenlik göstermektedir.

Bu bakımdan Litvanya’ya gidiş amacınızı önceden belirleyerek başvuru işlemlerinizi bu duruma göre başlatmanız avantajınıza olacaktır. Bu bakımdan vize başvurusu yapmak isteyenlerin başvurabileceği vize türlerinden bir tanesi Litvanya turistik vize şeklindedir.

Litvanya, Schengen ülkelerinden birisidir ve Schengen ülkesi olduğu için de 180 gün içerisinde en fazla 90 gün Litvanya’da kalma hakkına sahip olursunuz. Litvanya’ya birçok amaçla gitmeniz gerekebilir.

Gitme amacınız ne olursa olsun, ona uygun olan vize türüne başvurmalı ve istenenleri yerine getirdikten sonra Litvanya’ya girme hakkına sahip olursunuz.

Litvanya’ya gitme sebebiniz eğer turistik bir amaçsa, almanız gereken vize türü Litvanya turistik vizedir.

Litvanya turistik vize alabilmek için Litvanya Konsolosluğu tarafından sizden istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız ve başvuru yapmanız gerekmektedir.

Litvanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2021
Litvanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz

Schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da online randevu seçeneği ile randevu alarak profesyonel destek alabilir ve vize işlemlerini problemsiz olarak tamamlayabilirsiniz.

Litvanya Turistik Vize Evrakları

Litvanya turistik vize almak isteyen kişilerden Litvanya Konsolosluğu tarafından bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler almayı amaçlamaktadır.

Litvanya turistik vize evraklarını hazırlayıp başvuru formunuz ile birlikte Litvanya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Verilecek olan evraklar vize başvurusu yapan kişinin mesleki statüsü ve yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • İngilizce yazılmış olan ve eksiksiz olarak doldurulan Litvanya turistik vize başvuru formu,
 • Turistik vize talep dilekçesi,
 • Seyahat boyunca geçerli seyahat sağlık sigortası,
 • Son on yıl içerisince alınmış olan pasaport ve nüfus cüzdanı ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Güncel 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Litvanya turistik vize alındıktan sonra gerekli olan masrafların karşılanabileceğini kanıtlayan son üç aya ait olan banka hesap döküm bilgileri.
Litvanya schengen vizesi vermekte olup schengen vize evrakları hazırlamalısınız. Bunun için mutlaka https://www.schengenvize.net/schengen-vizesi-belgeler/ incelemelisiniz.

Litvanya Turistik Vize Ücretleri

Litvanya’ya turistik amaçlarla gitmek isteyen kişilerin vize başvurusu yaparken ödemesi gereken ücretler iki başlık altında toplanmaktadır. Bunlar konsolosluk ve vize merkezi ücreti olacak şekildedir. 2020 itibarıyla konsolosluğun Litvanya turistik vize başvurusu için kişilerden istediği ücret 105 Euro’dur.

Farklı vize merkezlerinden yapacağınız başvurularınızda fiyatlar değişkenlik gösterebilmektedir. Ek hizmetler için alınacak ücretler de yine Euro üzerinden tahsil edilmektedir. Bu arada vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanması halinde başvurunuzun başında ödemiş olduğunuz vize ücretinizin hiçbir koşulda iade edilmediğini belirtmekte fayda vardır. Bir sonraki başvurunuzda tekrardan aynı vize ücretini ödemeniz gerekmektedir.

Vize merkezleri ve konsolosluk makamları her yıl vize ile başvuru ücretlerine belli oranlarda zam uygulayabilmektedir. Başvuracak olan kişilerin fiyat değişikliklerine göre başvurularını tamamlamasında yarar vardır.

Litvanya Turistik Vize Kaç Günde Çıkar?

Başvuru işlemlerinin tamamlanmasının ardından konsolosluk makamları gerekli incelemeleri yapmaktadır. İncelemelerin tamamlanmasının ardından ise başvuru sahiplerine olumlu ya da olumsuz bir cevap muhakkak verilmektedir. Bu bakımdan başvuru sahiplerine konsolosluk tarafından en geç 10 gün içerisinde bir yanıt verilmektedir.

Kimi durumlarda vize başvurularının işleme alınma ve değerlendirilme süreleri uzayabilmektedir. Bu süreler 15,30 veya 60 günlük süre zarflarına çıkabilmektedir. Başvuru yapacak olan kişilerin başvuru işlemlerinin uzama ihtimalini göz önünde bulundurarak seyahat planlarını buna göre oluşturmalarında yarar vardır.

Genel anlamda vize başvurunuzu seyahatinizi planlamış olduğunuz tarihten en az 15 gün öncesinde yapmanız önerilmektedir. Bu sayede seyahat planınızda bir değişiklik yapmanıza gerek kalmadan vize işlemleriniz tamamlanmış olacaktır. Yine de gecikme ve vize başvurunuzun reddedilme olasılıklarını da göz önünde bulundurmanız lazım gelmektedir.

Litvanya Turistik Vize Formu

Vize başvuru işlemleri sürecinizi başlatabilmek için ilk olarak konsolosluğa gerekli olan evraklarla birlikte bir form sunmanız gerekmektedir. Bu anlamda Litvanya turistik vize formu içerisinde konsolosluğun sizinle alakalı merak ettiği bütün her şey yer almalıdır. Konu ile alakalı olarak vize başvuru formu içerisinde şu bilgiler sizden istenmektedir:

 • Adınız
 • Soyadınız
 • Fotoğrafınız
 • Doğum tarihiniz/doğum yeriniz
 • Uyruğunuz
 • Telefon numaranız
 • Seyahat amacınız
 • Schengen vizesi şeklinde başvuracaksanız ilk girmek istediğiniz yer ve seyahat planınız

Başvuru formuna bütün bilgilerinizi eksiksiz ve doğru olacak şekilde yazmalısınız. Başvuru formunda paylaşmış olduğunuz bilgilerle ilgili makamların ulaştığı bilgiler arasında bir tutarsızlık yaşanması halinde Litvanya turistik vize başvurunuz reddedilecektir. Bu bakımdan başvuru işlemleriniz sırasında istenen bilgileri paylaşmanız yararınıza olacaktır.

Vize başvuru formunun alt tarafında Litvanyaca ve İngilizce olacak şekilde başvuru formu ibranız sırasında baştan kabul etmiş olduğunuz maddeler yazmaktadır. İngilizce veya Litvanyaca biliyorsanız burayı dikkatlice okumanız ve formun en alt kısmına bu şartlara göre imza atmanız son derece önemlidir.

Gerekli olan diğer evrakları teslim etmeniz ile beraber vize başvuru süreciniz başlamış olacaktır. İncelemelerin tamamlanmasının ardından ise başvurunuza kabul veya ret şeklinde bir cevap verilecektir. Başvuru sonucuna verilecek cevap genellikle mail aracılığıyla başvuru sahibine iletilmektedir. Başvuru süreci için posta yolu artık kullanılmamaktadır.

Litvanya güncel vize formunu ücretsiz indirmek için >> schengenvize.net/litvanya-vize-formu sayfasını ziyaret ediniz.

Litvanya Turistik Vize Dilekçe Örneği

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan bir ülke olan Litvanya’ya gitmek isten Türk vatandaşlarının ilgili ülke makamlarından vize alması mecburidir. Bu bakımdan Litvanya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin ise konsolosluk makamlarına iletilmek üzere dilekçe örneği doldurması gerekmektedir.

Doldurulacak olan dilekçe başvurusunda bazı hususlara dikkat edilmelidir. İlk olarak Litvanya’ya gidecek olan kişinin statüsü formda belirtilmelidir. Öğrenci veya ev hanımları turistik amaçlarla bu ülkeye seyahat etmek istiyorlarsa seyahatlerini ya da banka hesaplarını finanse edecek kişileri/kurumları ibraz etmek zorundadır.

Çalışanların ya da şirket sahiplerinin ise seyahatlerini yapabilmeleri adına vize başvurularında maaş bordrolarının veya şirket gelir/giderlerinin Litvanya seyahatini finanse edebileceğini ispat etmeleri lazım gelmektedir.

Vize başvurularının olumlu sonuçlanabilmesi adına başvuru formunda ülkeye girmek istediğiniz ve ülkeden çıkacağınız tarihleri net olarak belirtmelisiniz. Bu sayede ilgili makamların sizin ülkede yasadışı şekilde kalmaya çalışmayan biri olduğunuza ikna olmasını sağlayabilirsiniz.

Seyahat amacınızın ne olduğuna dilekçe örneğinizde yer vermelisiniz. Siz Litvanya turistik vize başvurusu yapmış olsanız dahi ilgili makamlar başvuru formunuzda ne maksatla ülkeye giriş yapacağınızı yazılı olarak sizden öğrenmek isteyebilir. Böyle durumlarda seyahat planınızdan ve kalacağınız yerlerden de bahsetmek durumunda kalabilirsiniz.

Konsolosluk makamları dilekçe örneğindeki bilgileri inceledikten sonra başvuru sahiplerine taleplerine yanıt vermektedir. Kimi durumlarda başvuru sahiplerinin başvuruları ve dilekçeleri ret alabilmektedir. Kimi durumlarda ise vize başvurusunun revize edilmesi istenebilmektedir. Böyle durumlarda başvuru veya dilekçe sahiplerinin konsolosluk makamları tarafından başvurularında eksik bulunan kısımları düzeltmeleri gerekmektedir.

Litvanya vize başvurusu için ücretsiz bir şekilde sunulan Litvanya vize talep dilekçesi ve dilekçe örneklerine >> schengenvize.net/litvanya-vize-dilekcesi adresinden ulaşabilirsiniz.

Litvanya Ticari Vize

Litvanya’ya ticari amaçlarla seyahat etmek isteyen kişiler için vize başvuru işlemleri kolay ve hızlı bir biçimde tamamlanmaktadır.

Litvanya’ya birçok amaçla seyahat edilebilmektedir. Bunlardan birinin de ticari amaçlarla olduğu söylenebilir. Konu ile alakalı olarak şirket sahipleri veya şirketlere bağlı olarak çalışan kişiler

Litvanya ticari vize seçeneğine başvurmaktadır. Bu vize türüne başvuracak olan kişilerin ise bireysel olarak başvuru yapan kişilerden farklı bazı süreçleri başarı ile geçmeleri gerekmektedir. Gerekli incelemelerin yapılmasının ardından ise Litvanya ticari vize başvurularına olumlu ya da olumsuz olacak şekilde bir yanıt verilmektedir.

Litvanya’ya birçok farklı sebeple gidilebilmektedir ve her gidiş sebebine uygun olarak bulunan vize türüne başvurulması gerekmektedir.

Litvanya’ya gitme amacı, ticari faaliyetler, Litvanya’da bir firma ile iş görüşmeleri yapmak, konferansa katılım, fuara ve seminere katılım vs. gibi ticari sebeplerse eğer, alınması gereken vize türü Litvanya ticari vizedir.

Litvanya ticari vize başvuruları ortalama olarak 7-10 gün arasında sonuçlanmaktadır. Litvanya ticari vize alınabilmesi için hazırlanması gereken ve Litvanya Konsolosluğu tarafından başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmek için istenen bazı evraklar vardır.

Bu evrakların eksiksiz olarak hazırlanması gerekmektedir. Schengenvize.net ile iletişime geçebilir ya da online randevu imkanı ile randevu alarak profesyonel destek alabilirsiniz.

Litvanya ticari vize başvuruları için gereken evrakların en önemlisi davet mektubudur ve davet mektubu olmadan bu vize türüne başvuru yapılamaz.

Litvanya Ticari Vize Evrakları

Litvanya ticari vize almak isteyen kişilerden Litvanya Konsolosluğu tarafından bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler almayı amaçlamaktadır.

Litvanya ticari vize evraklarını hazırlayıp başvuru formunuz ile birlikte Litvanya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Vize başvurusu için gerekli olan evraklar başvuru yapan şahsın mesleki statüsü ve yaşına göre değişiklik gösterir.

 • İngilizce yazılmış olan ve eksiksiz olarak doldurulan Litvanya ticari vize başvuru formu,
 • Litvanya ticari vize talep dilekçesi,
 • Seyahat boyunca geçerli , 30,000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Ticari özellik taşıyan ve Litvanya’da olan şirket tarafından el yazısı ile yazılmış olan davetiye mektubu ve davetiye mektubu yazan kişi hakkında ve firmadaki konumu hakkında detaylı bilgiler içeren belgeler,
 • Faaliyet gösterilen şirket ile ilgili faaliyet belgesi vs.
 • Litvanya seyahatinde kullanılacak, son on yıl içerisinde alınmış olan pasaportun ve nüfus cüzdanının arkalı önlü fotokopisi ile barkotlu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Litvanya ticari vize alındıktan sonra gerekli olan masrafların karşılanabileceğini kanıtlayan son üç aya ait olan banka hesap döküm bilgileri ve varsa gelir belgeleri.

Litvanya Ticari Vize Ücreti

Litvanya Konsolosluğu tarafından vize başvuru ücretleri her yıl belli şartlar göz önünde bulundurularak belirlenmektedir. Bu bakımdan bulunduğumuz yılı kapsayacak şekilde Litvanya ticari vize ücreti 105 Euro olarak belirlenmiştir. Her yıl Litvanya makamları bu ücretlere belli oranlarda artışa gitmektedir. Bu ücretin dışında konsolosluk tarafından ekstra bir ücret istenmemektedir.

Vize başvuru işlemlerinin etkili ve olumlu bir şekilde sonuçlanabilmesi adına vize merkezleri başvuru sahiplerine belli ücretler karşılığında yardımcı olmaktadır.

Bu ücretler 30-100 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Bu fiyatlara ek olarak dileyen başvuru sahipleri için vize merkezleri özel sağlık sigortası da yapmaktadır.

Özel sağlık sigortası yaptırmak isteyen kişilerin belli bir ücret karşılığında bu hizmetten faydalanmaları mümkündür. Ayrıca sigorta süresi kapsamına göre vize merkezlerinin başvuru sahiplerinden farklı ücretler talep ettiklerini de belirtmekte fayda vardır. Bu arada konsolosluk makamları tarafından özel sağlık sigortası vize başvurularında şart koşulmamaktadır.

Litvanya Ticari Vize Kaç Günde Çıkar?

Genel olarak Litvanya makamlarına yapılan olan vize başvurularının sonuçlanma süresi hemen hemen aynıdır. O nedenle Litvanya ticari vize kaç günde çıkar diye soran vize başvuru sahiplerinin herhangi bir endişe taşımasına gerek yoktur. Vize başvuruları en geç 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır.

Başvuru yapan kişilerin başvurularına herhangi bir cevap verilmemesi gibi bir durum kesinlikle söz konusu değildir. Vize başvurusunu değerlendirmekte olan Litvanya makamları olumlu ya da olumsuz olacak şekilde bir başvuru cevabı muhakkak vermektedir.

Yine de başvuru yapacak olan kişilerin vize sonuçlarının durumuna göre seyahat planlamalarını ayarlamalarında fayda vardır.

Litvanya Ticari Vize Formu

Litvanya’dan ticari vize alınabilmesi için öncelikli olarak gerekli evrakların ibraz edilmesi lazım gelmektedir. Bu evrakların içerisinde Litvanya’ya gidiş amacı ve nerelerde kalınıp ülkeye nereden giriş yapılacağı yer almalıdır. Aksi takdirde başvurunun olumlu sonuçlanması pek olası değildir.

Başvuru evraklarına ek olarak Litvanya’dan anlaşmalı olunan ticari şirketin de davetiye göndermesi gerekmektedir. Davetiye evraklarının gönderilmesinin ardından vize başvurusunun yapılması önemlidir. Bu bakımdan davetiye hususunda vize başvurusu sahiplerinin titiz davranması lazım gelmektedir. Çünkü çoğu vize başvuru sürecinde detaylı ve kapsamlı olarak hazırlanan davetiye mektubunun başvuru kağıtları içerisine eklenmesi başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasına vesile olmaktadır.

Litvanya Ticari Vize Dilekçe Örneği

Ticari vize alabilmek adına yapılacak olan başvurularda dilekçe doldurulması zorunludur. Bu konu ile alakalı olarak başvuru işleminde bulunacak olan kişilerin aşağıdaki evrakları başvuru süreçlerine eklemeleri önemlidir:

 • Şirket yetkilisinin imzası
 • Şirketin kaşesi
 • Yapılacak olan seyahatin amacı
 • Yapılacak olan seyahatin tam tarihleri
 • Yapılacak olan seyahat esnasında oluşacak olan masrafların karşılanabileceğini gösteren belgeler
 • Adına gidilecek olan şirkette hangi pozisyonda çalışıldığına dair ayrıntılı bilgi

Ticari vize başvurusunu tamamlayabilmek için bahsedilen bu evraklara ek olarak Litvanya’da gidilecek bir fuar, etkinlik ya da organizasyon olması halinde bununla alakalı bilgilerin ilgili makamlarla paylaşılması gerekmektedir. Böylece konsolosluk makamlarının doğrulama yapabilmesi ve başvuru sahiplerine buna göre yanıt vermesi daha rahat olacaktır.

Ticari amaçlarla seyahat edecek olan kişilerin vize almaları hususunda süreç biraz daha hızlı işlemektedir. Katılım sağlanacak etkinliğin olması, gidiş-dönüş işlemlerinin maddi anlamda rahat olarak sağlanacağının ispatlanması Litvanya makamlarının vize verme sürecini hızlandırmaktadır. Yine de vize verme hususundaki takdirin tamamıyla Litvanya makamlarının elinde olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Başvurular internet ortamı üzerinden gerçekleştirilmemektedir. Litvanya makamlarından Litvanya ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize merkezleri veya şahsen konsolosluk yetkilileri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir. Başvuru evraklarının teslim edilmesinin ardından ise beklemeye geçilmelidir. Kısa bir süre zarfı içerisinde yapılacak olan başvuruya cevap verileceği başvuru sahipleri tarafından göz ardı edilmemelidir.

Litvanya’daki ailenizi ya da arkadaşınızı ziyaret edebilmeniz için gerekli evrakları hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilir ve olumlu sonuçlanmasının ardından hemen yola çıkabilirsiniz.

Litvanya Aile Ziyareti

Litvanya’ya her sene ziyaretler gerçekleştirilmektedir. Bunlardan bir kısmı turistik bir kısmı da ticari amaçlarla yapılmaktadır. Konu ile alakalı olarak Litvanya makamları tarafından da vize türleri belirlenmiş durumdadır. Buna göre de başvuru sahipleri tarafından işlemlerin tamamlanması beklenmektedir.

Bu bakımdan başvuru yapılabilecek vize türlerinden bir tanesi ise Litvanya aile ziyareti vize olarak karşınıza çıkmaktadır. Bu ülkedeki yakınlarını ziyaret etmek isteyen kişiler için hazırlanan bu vize türüne her yıl binlerce kişi başvurmaktadır. Genel itibarıyla da Litvanya aile ziyareti vize kategorisine başvuru yapan bu kişilere vize çıkmaktadır.

Schengen ülkelerinden olan Litvanya’da yaşayan bir akraba ya da tanıdığınız varsa ve onları ziyaret etmek istiyorsanız; her Litvanya girişinde olduğu gibi yine vizeye ihtiyacınız var. Bu amaca uygun olan vize türü de Litvanya ziyaret vizesidir.

Litvanya ziyaret vize alabilmek için Letonya Konsolosluğu tarafından istenen ve eksiksiz olarak hazırlanması gereken bazı evraklar vardır.

Schengenvize.net ile iletişime geçerek ya da online randevu seçeneği ile randevu alarak vize evrak işlemlerinde profesyonel destek alabilirsiniz.

Letonya ziyaret vizesi evraklarından en önemlisi davetiye mektubudur ve bu mektup olmadan bu vize türüne başvuru yapamazsınız.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Evrakları

Litvanya aile ziyareti vize almak isteyen kişilerden Litvanya Konsolosluğu tarafından bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler almayı amaçlamaktadır.

Litvanya aile ziyareti vize evraklarını hazırlayıp başvuru formunuz ile birlikte Litvanya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Litvanya vize başvurularında verilmesi gereken evraklar başvuru yapan kimsenin mesleki statüsü ve yaşına göre farklılık gösterebilmektedir.

 • İngilizce yazılmış olan ve eksiksiz olarak doldurulan Litvanya aile ziyareti vize başvuru formu,
 • Aile ziyareti vize talep dilekçesi,
 • Seyahat boyunca geçerli  olan  teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Litvanya’da yaşayan akraba ya da tanıdık olan kişi tarafından gönderilen ve belediye onaylı olan davet mektubu ve Litvanya’da oturan kişi hakkında, oturma bilgileri de dahil olmak üzere, detaylı bilgiler,
 • Son on sene çerisinde verilmiş olan mevcut pasaport ve nüfus cüzdanı-nüfus kimlik kartının arkalı önlü renkli fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kaydı örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Litvanya aile ziyareti vize alındıktan sonra gerekli olan masrafların karşılanabileceğini kanıtlayan son üç aya ait olan banka hesap döküm bilgileri.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Ücreti

Litvanya’dan vize alınabilmesi için belli başvuru ücretlerinin ödenmesi zorunludur. Bu konu ile alakalı olarak ilgili ülke makamlarının belirleyeceği ücretlerin başvuru sahipleri tarafından takip edilmesi önem kazanmaktadır. Bundan ayrı olarak Litvanya aile ziyareti vize ücreti ise diğer vize kategorilerindeki seçeneklerle aynıdır. Yani vize ücretleri hususunda Litvanya makamları kategoriye göre bir değişikliğe gitmemektedir.

Şu an için Litvanya’ya aile veya arkadaş ziyaretinde bulunmak maksadıyla gidecek olan kişilerin başvurması gereken Litvanya aile ziyareti vize ücreti 105 Euro şeklindedir. Bu ücret miktarı çeşitli dönemlerde değişkenlik gösterebilmektedir. Konu ile ilgili olarak Litvanya makamları bu ücreti artırma hakkına sahip olan tek mercidir. Ayrıca vize başvurularının olumsuz sonuçlanması halinde başvuru esnasında ödenen ücret de hiçbir koşulda iade edilmemektedir.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Kaç Günde Çıkar?

Vize konusunda başvuru sahiplerinin merakla cevabını öğrenmek istediği konuların başında gelmektedir. Vize sürecinin ne kadar zaman içerisinde tamamlanacağı Litvanya makamlarının inisiyatifinde olan bir durumdur. Ancak Litvanya aile ziyareti vize kaç günde çıkar sorusunu soran başvuru sahiplerinin merakları kısa zaman içerisinde giderilmektedir.

Genel olarak aile, akraba ya da arkadaş ziyaretinde bulunacak olan kişilerin vize başvuruları kısa bir zaman içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süre zarfının ise 7-30 gün arasında olduğunu söylemek mümkündür. Başvuru hususunda sürecinin tamamlanmasının ardından kişileri olumlu veya olumsuz bir cevap mutlaka verilmektedir. Bu bakımdan başvuru sahiplerinin herhangi bir sıkıntı yaşamasına lüzum yoktur.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Formu

Vize konusunda başvuru yapacak olan kişilerin başvuru formları içerisinde bazı bilgilerin ve belgelerin bulunması gerekmektedir. Bu açıdan yapılacak olan başvurularda aşağıdaki bilgilerin bulunması Litvanya aile ziyareti vize formu belgenizin olumlu anlamda işe yaramasına vesile olacaktır.

 • Seyahat tarihinden en az 3 ay önce alınmış ve 10 yıldan eski olmayan bir pasaport
 • Öğrenci ise öğrenci belgesi
 • Sponsor aracılığıyla geliniyorsa sponsora ait bilgiler, banka hesap özetleri,
 • Sponsora ait maaş bordroları, şirketine ait belgeler ve imza sirkülerleri,
 • Aile veya arkadaşa yapılacak olan seyahate bağlı olarak bu kişiler tarafından sunulacak imzalı kabul belgeleri

Genel manada vize başvurularının tam olarak yapılabilmesi adına gerekli olan bilgi ve belgeler bu şekildedir. Ancak bu bilgilere ek olarak Litvanya makamları başka belgeler de isteyebilmektedir. Kişilerin bu durumu göz ardı etmeden başvuru evraklarını oluşturmalarında fayda vardır. Bu sayede başvuruları sırasında herhangi bir problem ile karşılaşma ihtimalleri ortadan kalkmış olacaktır.

Litvanya Aile Ziyareti Vize Dilekçe Örneği

Ben, xxxxxxxxxx pasaport numarasına sahip x X, xx/xx/xxxx tarihinde X’de doğdum. (Hususi Bilgiler) xx/xx/xxxx ve xx/xx/xxxx tarihleri arasında ailemi ve arkadaşlarımı ziyaret etmek adına Vilnus şehrinde bulunacağım. (xx/xx/xxxx – xx/xx/xxxx) (Seyahat amacı ve ne kadar süre kalınacağı). Seyahat masraflarım ailemin ve arkadaşlarımın bana gerekli olan parayı aktarmasının ardından banka hesabımda görebileceğiniz (EK-2) tutar vasıtasıyla karşılanacaktır. (Seyahat masraflarının ne şekilde karşılanacağı). Sponsorlarım tarafından karşılanan kalacağım yerlerin adresleri ve gerekirse bu adreslere yapılacak olan ödemeler x X tarafından yapılmıştır, EK-3’te gerekli belgeler yer almaktadır. (Rezervasyon bilgileri). Litvanya’yı uzun zamandır takip etmekte ve ülke ile ilgili sosyal, ekonomik, günlük hayat anlamındaki detaylara hakimim. Ziyaretim süresince ülkenizde herhangi bir yabancılık çekmeyeceğimi hissediyorum. (Kısaca ülke hakkındaki düşünceler). Bu nedenlerden ayrı olarak ülkenizde daha önce de yine ailemi ve arkadaşlarımı ziyaret etmek maksadıyla bulundum. Yine aynı sebepten ötürü aile ve arkadaş özlemimi giderebilmem adına vize vermenizi talep ediyorum.

Litvanya Aile Ziyareti Davetiye Örneği

Aile ziyareti kapsamında davetiye örneğinin vize başvurusu kapsamına alınması gerekmektedir. Bu işlemlerin yürütülebilmesi adına ise başvuru sahiplerinin Litvanya’daki tanıdıklarından vize evraklarını ibraz etmeden önce imzalı davetiye mektuplarını almaları şarttır. Çünkü bu vize türünde bahsedilen ilgili belgenin teslim edilmemesi halinde Litvanya aile ziyareti vize kategorisi kapsamında vize verilememektedir.

Litvanya makamlarından ya da konsolosluk üzerinden Litvanya aile ziyareti davetiye örneği temin edebilmeniz mümkündür. Bunun yanında işlemlerin daha hızlı ve kesintisiz olarak devam edebilmesi adına faks, mail adresleri de evrakların iletebilmesi adına kişiler arasında yapılabilmektedir. Ancak vize makamına yapılacak olan başvurular için gerekli belgelerin şahsen olacak şekilde elden teslim edilmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Litvanya Transit Vize

Herhangi bir ülkeye yapacağınız uçak ya da gemi seyahatinizde aktarmalı olacak şekilde ilerleyecekseniz ve aktarma yapmanız gereken yer Litvanya ise eğer almanız gereken vize türü Litvanya transit vizedir.

Litvanya transit vize ile aktarma yapacak olduğunuz havaalanı ya da limanda transit alan dışına çıkma hakkınız yoktur.

Litvanya transit vize ile Litvanya ulusal sınırlarına giriş yapamazsınız ve de transit alanlarda, çok acil durumlar olmadığı sürece, Litvanya vizesi alma hakkınız yoktur.

Transit alandan çıkıldığı zaman girme hakkınızı da kaybedersiniz; çünkü zaten giriş ve çıkışlar yasaktır. Litvanya transit vize alabilmek için başvuru yapmanız ve yapacağınız başvuruda da sizden istenen evrakları eksiksiz olarak hazırlamanız gerekmektedir.

Litvanya Transit Vize Evrakları

Litvanya transit vize almak isteyen kişilerden Litvanya Konsolosluğu tarafından bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler almayı amaçlamaktadır.

Litvanya transit vize evraklarını hazırlayıp başvuru formunuz ile birlikte Litvanya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Litvanya transit vize evrakları başvuruda bulunan kişinin mesleki durumu ve yaşına göre değişiklik gösterir.

 • İngilizce yazılmış olan ve eksiksiz olarak doldurulan Litvanya transit vize başvuru formu,
 • Transit vize talep dilekçesi,
 • Eğer başvuru bir acente tarafından yapılacaksa, onlara yetki verildiğine dair belge,
 • Litvanya üzerinden aktarma yapılacak olan ülkeye alınmış olan vize; eğer vizesiz alım yapan bir ülkeyse vizeye gidilişi amacını belirten belgeler,
 • Uçak biletleri rezervasyonu,
 • Eğer başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçükse, ailesi tarafından yazılan izin belgesi,
 • Son on yıl içerinde alınmış olan geçerli pasaport ve nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan bir adet biometrik fotoğraf,
 • Litvanya transit vize alındıktan sonra gerekli olan masrafların karşılanabileceğini kanıtlayan son üç aya ait olan banka hesap döküm bilgileri.

Litvanya’ya birçok sebeple gidilebilmektedir ve her gidişe özel olarak adlandırılan vize başvurunuzu yapmalı ve istenen evrakları hazırladıktan sonra başvuru yaptığınız vizeyi alabilirsiniz. Erasmus programı sınavla alan bir programdır ve başarılı olduktan sonra programa katılım hakkına sahip olabiliyorsunuz.

Litvanya Erasmus Vize

Öğrencilerin yurt dışına çıkıp orada eğitim görmelerini sağlayan, kişisel gelişimlerini arttıran, yabancı dillerini geliştiren, farklı kültürler tanımasını sağlayan ve alanlarında daha farklı ortamlar görme şansı yakaladığı Erasmus programı ile Litvanya’ya gidecek olan kişilerin başvuracağı vize türü Litvanya Erasmus vizedir.

Litvanya Erasmus vize alabilmeniz için okullarınızın Erasmus ile ilgili olan bölümlerine ya da schengenvize.net ile iletişime geçebilir ve profesyonel destek alabilirsiniz.

Litvanya Erasmus Vize Evrakları

Litvanya Erasmus vize almak isteyen kişilerden Litvanya Konsolosluğu tarafından bazı evraklar istenmektedir. Bu evraklar başvuru yapan kişi hakkında detaylı bilgiler almayı amaçlamaktadır.

Litvanya Erasmus vize evraklarını hazırlayıp başvuru formunuz ile birlikte Litvanya Konsolosluğu ya da onlar tarafından görevlendirilmiş olan hizmet binalarına giderek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İstenecek olan evraklar başvuru yapan kişinin mesleki statüsü ve yaşına göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • İngilizce yazılmış olan ve eksiksiz olarak doldurulan Litvanya Erasmus vize başvuru formu,
 • Erasmus vize talep dilekçesi,
 • Yükseköğretim kurumlarından alınacak olan öğrenci belgesi ve derslerden muafiyet izin belgesi,
 • Seyahat boyunca geçerli  olan teminatlı seyahat sağlık sigortası,
 • Öğrenci kayıt belgesi,
 • Başvuru yapacak olan kişi 18 yaşından küçükse veliler tarafından imzalanan izin dilekçesi,
 • Litvanya’daki okulla görüşme yapıldığına dair davetiye gibi bir belge,
 • Son on yılda alınmış olan pasaport ve nüfus cüzdanı arkalı önlü fotokopisi ile tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • Son altı ay içerisinde çekilmiş olan 2 adet biometrik fotoğraf,
 • Litvanya Erasmus vize alındıktan sonra gerekli olan masrafların karşılanabileceğini kanıtlayan son üç aya ait olan banka hesap döküm bilgileri.

Litvanya Vize Ücretleri

Litvanya gezisi için vize sahibi olmalısınız. Vize almadan önce ülkeye seyahat sebebinizi belirlemiş olmalısınız. Seyahat sebebi belirlendikten sonra uygun vize seçimi yapılmalıdır. Sonrasında gerekli evraklar sunulmalı ve vize ücreti ödenmelidir.

Litvanya vize ücretleri yaş ve ülke vatandaşlığına göre değişiklik göstermektedir. Vize ücretinin yanı sıra ekstra hizmet bedeli ödemeniz gerekmektedir.

Vize ücreti ödendikten sonra başvuru olumsuz sonuçlansa bile geri iade alamazsınız. Bu nedenle başvuru işlemini dikkatli bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.

Litvanya Vize Ücreti Ne Kadar?

Litvanya vize ücreti ne kadar? sorusu ülkeyi seyahat edecek kişilerin en çok merak ettiği sorulardandır. 2021 Yılı için belirlenen Litvanya vize ücretlerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

 • 0 ila 6 Yaş arası çocuklar için vize – 0 TL
 • 6 ila 11 Yaş arası çocuklar için vize – 40 Euro
 • Standart vize – 80 Euro
 • Diğer ülke vatandaşları için vize – 35 Euro

Diğer ülke denildiği zaman aşağıdaki ülkelerden bahsedilmektedir.

 1. Moldova
 2. Ukrayna
 3. Azerbaycan
 4. Gürcistan
 5. Bosna Hersek
 6. Sırbistan
 7. Arnavutluk
 8. Rusya

Yukarıdaki ücretlerin dışında her başvuru işlemi için 15.90 Euro değerinde hizmet bedeli ödenmelidir.

Normal vize ücretlerinin dışında opsiyonel hizmetler teklif edilmektedir. Bu hizmetler sayesinde vize işlemlerini hızlı bir şekilde halledebilirsiniz.

Ek vize hizmetleri için ödenmesi gereken ücretler şu şekildedir.

 • Çıktı alma hizmeti – 1TL
 • Kurye – 10 Euro
 • Başvuru Formu doldurma hizmeti – 35 TL
 • Fotoğraf hizmeti – 25 TL

Tüm ücretlerin Euro ve nakit olarak ödenmesi gerekmektedir. Diğer türlü hiçbir ödeme kabul edilmemektedir.

Ek hizmetlerin ücretleri ise TRY nakit olarak kabul edilir. Ayrıca ödeme işleminde metal Euro para birimi ve 500 Euro banknotu kabul edilmemektedir.

Litvanya Vize Ücreti Tablosu

Litvanya’ya gidiş için başvurulan vizenin alınabilmesi için vize ücretlerinin ödenmesi gerekmektedir.

Litvanya vize ücreti ödenmesi için öncelikle Litvanya’ya seyahat amacınızın açıkça bilinmesi ve doğru vize için başvurulacağını bilmeniz gereklidir. Vize türünü doğru seçtikten sonra, vize türüne uygun olan ücret ödenmeli ve dekont da evraklar arasına koyulmalıdır.

Schengenvize.net ile iletişime geçerek ya da web sitedeki online randevu seçeneği ile detaylı bilgiler alabilir veya profesyonel destek alabilirsiniz.

Litvanya vize ücretleri, alınacak olan vize türüne, vizenin geçerlilik süresine, vizeyi alacak kişinin yaşına vs. göre değişiklik gösterir. Ayrıca Litvanya Konsolosluğu tarafından belirlenen vize harç ücretleri yanı sıra vize merkezlerine ödenecek olan tutar da vardır.

Vize Türü Vize Harç Ücreti Diğer Ücretler
Turistik Vize 85 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
Ticari Vize 85 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
Öğrenci Vizesi (90 gün ve altı) 85 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
Transit Vize 85 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
Kültürel Vize 85 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
6-12 Yaş 60 Euro Danışmanlık ve hizmet bedeli
0-6 Yaş Ücretsizdir Danışmanlık ve hizmet bedeli

Litvanya Vize Ücreti Hakkında

 • Litvanya vize ücretleri ret sonucu alındığında iade edilmez, o ücretler vize başvuru evrakları kontrolünde kullanılır,
 • Vize ücreti tek başvuru için kullanılabilir,
 • Litvanya vize ücretini yalnızca Litvanya vizesi için kullanabiliriz.

Litvanya

3 Baltık Devleti arasında olan Litvanya nüfusundan kaynaklı öne çıkmıştır. Aynı zamanda %30’u ormanlar ile kaplı olduğu için doğal güzelliklerinden dolayı talep görür. Bunun üzerine seyahat etmek isteyenlerin vize prosedürlerini dikkate almaları ve konsolosluk üzerinden müracaat etmeleri esas alınır.

Türkiye – Litvanya arasında muafiyet anlaşması mevcut durumda. Şöyle ki Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaportuna sahip olan vatandaşların muaf kabul edilmesi söz konusudur. Sadece Umuma Mahsus pasaport sahiplerine dair vize prosedürleri sıralanır. 90 gün kalma sınırına uygun olacak şekilde vize işlemlerine geçilmesi beklenir.

Vize işlemlerinin kısa sürede tamamlanmasından kaynaklı sadece turistik değil iş vizesi de sıklıkla ele alınıyor. Litvanya iş imkanları bundan kaynaklı olarak sık sık değerlendirilir. Çalışma vizesinin çoğu zaman doktor, hemşire ve eczacılık sektörüne göre değerlendirildiği görülüyor. Yani sağlık sektörüne ilişkin iş imkanlarının fazla olduğu belirtilir.

Litvanya vize prosedürlerini dikkate alan bordo pasaport sahipleri öncelikle evraklarını hazırlamalıdır. Pasaport, maaş bordrosu ve banka hesap dökümü olarak sıralanan belgelerin her biri ibraz edilmelidir. Aynı zamanda vize başvurularına dair harç ödemesine geçilir ve konsolosluk üzerinden sonucun açıklanması beklenir.

Bir diğer merak edilen unsur Litvanya vize ücreti oluyor ve bunun için zamlı tutarların üzerinde duruluyor. Şöyle ki her sene harç ile başvuru ödemelerine dair ayrı oranlardan zamma yer verilir. 2021 yılına dair 60 Euro tutarına yer verilmiştir ve banka ödemelerine geçmeniz istenmiştir.

Sadece kısa değil uzun dönem kalma süresi için de Litvanya D tipi vize başvurularına geçilebilir. 6 aydan fazla kalmayı planlayanlar için bu vize türü belirtilir. Ayrı belgeler üzerinden değerlendirilen bu vize türüne dair birkaç ay içerisinde sonucu öğrenmeniz esas alınır.

Litvanya Konsolosluğu başvurulara dair hafta içi 5 gün boyunca faaliyet gösterir. Pazartesi – Cuma günleri aralığında başvurulara yer verilir. Bu günler arasında 08.00 – 12.00 saatleri dikkate alınmalıdır. 13.00 – 17.00 saatleri arasında da başvurular ele alınır. Ankara Büyükelçiliği ya da Konsolosluk bünyesinde talepler değerlendirilir. Bunun üzerine birkaç iş gününe kadar vize sonucunu öğrenmeniz mümkün hale gelir.

 

Litvanya Vizesi Nasıl Alınır?

Litvanya vizesi için konsolosluktan randevu alınamlıdır. Randevu sonrasında, gün ve tarihinde evraklarınızla birlikte giderek, mülakat şartlarını yerine getirmeniz gerekir.

Litvanya Türklere Vize Uyguluyor Mu?

Litvanya Türkiye’den 90 günlük vizesiz işlemler için yeşil pasaport sahiplerini muaf tutmaktadır. Vize başvurusu yapılan pasaportlar siyah, yeşil ve gri pasaport uygulamasıdır.

Schengen Vize Ücreti Ne Kadar?

Schengen vize ücretleri, ülkelere göre değişir. 60 Euro ile 150 Euro arasındadır.

Litvanya Vize Başvurusu: Kesin Kılavuz 2023 Video;

İlginizi Çekilebilir;

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
whatsapp0850 228 43 53

Tüm Türkiye

×