isvicre-vize-ucretleri

İsviçre vize ücreti

İsviçre’ye seyahat etmek isteyen bireyler İsviçre vize başvurusu için neler yapmalı? İsviçre vize ücreti başvurunun hangi aşamasında, nereye ödenmelidir?

Öncelikle İsviçre’ye 90 gün veya daha az seyahat etmek isteyen bireyler İsviçre Konsolosluklarına seyahat amacı ve ne kadar süre İsviçre’de kalacağına dair bilgilerin içerdiği bir dilekçe ile başvurarak vize başvurusu için randevu almaları gerekiyor. Randevu tarihine kadar istenilen belgelerin uygun ve eksiksiz bir şekilde İsviçre Konsolosluklarına teslim edilmesi gerekiyor. Seyahate uygunluğunu kanıtlayan bireylere ise İsviçre Schengen vizesi veriliyor. Schengen vizesine sahip bireyler, belirttiği seyahat süresi boyunca, seyahati İsviçre’den başlama şartı ile diğer Sshengen ülkelerine de seyahat etme hakkı kazanıyor.

Schengen vizesi, İsviçre vize ücreti yapılan son zamlar ile birlikte; 12 yaş üstü bireyler 60 Euro, 06-12 yaş arası 35 Euro’ya çıkartılmıştır. 0-6 yaş arası çocukların vize başvurularından ise herhangi bir ücret alınmamaktadır. Bu ücret direkt olarak İsviçre Konsolosluklarına ödenmelidir. Kişinin yaptığı başvurunun reddedilmesi gibi durumlarda, vize harç ücreti ve diğer ücretler kişiye geri ödenmemektedir. Bu durumda kişilerin vize reddi durumuna itiraz etmesi ve itiraz kabul edilirse, ret sebebi olarak gösterilen evrakları yeniden düzenleyerek başvuruyu tekrarlaması gerekmektedir. Ancak yapılan itiraz kabul edilmezse, kişilerin İsviçre vize ücreti ve diğer hizmet bedellerini tekrar ödeyerek yeniden vize başvurusu yapması gerekiyor.

İsviçre vize başvurusu direkt olarak İsviçre Konsoloslukları ya da Büyükelçiliğine yapılabileceği gibi İsviçre tarafından yetkilendirilen çeşitli kurumlar ve vize danışma merkezleri tarafından da gerçekleştirilebilmektedir. İlk kez vize başvurusu yapacak kişilerin, yanlış evrak hazırlamaktan doğabilecek vize reddi durumlarından; bununla birlikte İsviçre vize ücreti ve ödenen diğer ücretlerin de boşa gitmesi gibi sorunlardan kurtulmak için vize başvuruları hakkında profesyonel hizmet veren çeşitli firmalardan destek alması da büyük önem taşıyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye