İsviçre Vatandaşlık Vize İşlemleri

İsviçre Vatandaşlık Vize İşlemleri

İsviçre’de 90 gün yani 3 aydan fazla kalacak kişilerin oturum iznine başvurması gerekmektedir. Kantonlar üzerinden oturum izni yapılabilmektedir. Her kantonlar da farklı özellikler bulunuyor ancak bunların hepsi aynı yasalara sahip olmaktadır. Bu konuyu özetleyecek olursak bu farklılıklardan kaynaklı olarak başvurular esnasında istenilen belgeler farklılık gösteriyor.

İsviçre oturum izni kapsamında Türkiye vatandaşlarına biyometrik kimlik verilmektedir. Biyometrik kimlikler üzerinde yer alan çipler içerisinde parmak izleri saklıdır. İsviçre oturum izni sonucunda bulunan kayıtlar 5 yıl içerisinde silinebilir.

Çeşitli İsviçre oturum izni türleri bulunmaktadır. Bu türleri inceleyecek olursak bu şu şekildedir.

• İsviçre L tipi, bu oturum kısa süreli olmaktadır. Kısa süreli L tipi oturum izni 1 senelik olmaktadır.

• İsviçre B tipi, geçici vize tipi olmaktadır. Ancak belli sınırlamalar sizlere sunulabilmektedir. Bu kaynaklar da eğer finansal yönden herhangi bir yeterlik bulunuyor ise bu durum kapsamında sizlere geçici oturum izni verilebilmektedir.

• İsviçre C tipi, yerleşim oturum izni olmaktadır. Süre kısıtlaması olmadan istendiği an yenilenebilen bir sistemdir. Ancak c tipi oturma izni için en az vatandaşların 10 yıl burada yaşamış olması gereklidir.

• İsviçre G tipi, sınır ötesi izni İsviçre’de yaşamayan ancak İsviçre’de çalışan kişiler için kullanılan oturum izni olmaktadır.

Yukarıdaki kendine uygun olan oturum tipini belirleyerek bu doğrultuda başvuru işlemleri yürütmesi gereklidir. Böylece oturum izni kolay bir şekilde çıkabilmektedir.

İsviçre Transit Vize Ülkeleri

İsviçre transit vize ülkeleri İsviçre’ nin sınır komşuluğu bulunan Schengen ülkeleridir. Bu ülkelerin sınırları kullanılarak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 24 saat içinde transit vize ihtiyacı duymadan 24 saatlik sürenin ardından ise transit vize alım başvurusunda bulunulması gereken ülkelerdir. Ayrıca İsviçre ile herhangi bir üçüncü ülke arasında hava yolu şirketleri tarafından aktarmalı seyahat düzenlenen ülkelerin tamamında 24 saati aşan süreli aktarmalarda İsviçre transit vize alımı gerçekleşmelidir.

error: Content is protected !!0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye