isvicre-turistik-vize-evraklari-ucreti

İsviçre Turistik vize için gerekli evraklar

İsviçre’ye çeşitli tur şirketlerinin organizasyonları ya da aile bireyleri ile turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların başvurması gereken İsviçre Turistik vize için gerekli evraklar nelerdir?

İsviçre’ye kısa ya da uzun süreli turistik gezi düzenlemek isteyen vatandaşların İsviçre Turistik vize için gerekli evraklar ile birlikte kendisine en yakın İsviçre Konsolosluğuna müracaat etmeleri gerekiyor. Yapılan başvuru, kişinin teslim ettiği evraklarda herhangi eksiklik ya da birbiri ile çakışma durumu olmaması halinde kabul ediliyor ve kişi vize türüne göre 9 aya kadar seyahat hakkı kazanıyor. İsviçre Schengen üyesi ülkeler arasında yer aldığı için alınan turistik vize ile birlikte kişiler seyahati İsviçre’den başlamak şartı ile vize süresince diğer Schengen ülkelerine de seyahat edebiliyor.

İsviçre turistik vize için gerekli evraklar arasında kişinin dikkat etmesi gereken detaylar bulunuyor. Kullanılan pasaportun en az 10 yıl içerisinde 1 kez yenilenmiş olması, pasaport üzerinde okunmasını engelleyecek düzeyde yıpranmaların olmaması ve pasaportun istenilen vizenin bitiminden sonra 3 ay kullanım süresi kalmış olması gerekiyor. Şartlara uymayan vatandaşların, vize başvurusundan önce pasaportlarını yeniletmesi gerekiyor. Vize başvurusunda kullanılan fotoğrafın, biyometrik oranlarda ve en az 6 ay içerisinde çekilmiş olması, bununla birlikte daha önce hiçbir vize başvurusunda kullanılmamış olması gerekmektedir.

Vize başvurusunun onaylanma ihtimalini arttırmak ve süresini kısaltmak isteyen vatandaşların İsviçre turistik vize için gerekli evraklar ile birlikte maddi durumunu belirten kredi kartı ve banka hesabının bakiyesini gösteren evrakları ya da son 12 aya dair maaş bordrosunu da teslim etmesi gerekiyor. Seyahatin maddi giderlerini karşılayamayacak bütçeye sahip kişilerin başvuruları konsolosluk tarafından reddedilmektedir.

Vize başvurusu yapan kişi bir şirkette çalışıyorsa, kişinin bu süre boyunca izinli olacağına dair şirketin antetli kağıdına hazırlanan evrakların da vize başvurusunda dosyaya eklenmesi gerekiyor. Kişinin şirketteki pozisyonunu ve yaptığı işin detaylarını bildiren evrakların da şirket kaşesi basılmış şekilde teslim edilmesi gerekiyor. Vize başvurusu yapan kişi öğrenci ise seyahatin masraflarını karşılayacak ebeveynin seyahat masraflarını üstleneceğine dair vereceği dilekçe ile birlikte öğrenci belgesinin de evraklar arasına eklenmesi gerekiyor. Evraklarda herhangi bir eksiklik olması durumunda kişinin başvurusunun reddedilme ihtimali de bulunuyor.
0342 999 36 02

Gaziantep

0850 228 43 53

Tüm Türkiye